Mama copiilor agresati sexual: Ar merita pedeapsa cu moartea

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 8 ianuarie 2018, 14:17 Actualitate | Esenţial


Mama celor doi copii care au fost agresati vineri in liftul unui bloc din cartierul Drumul Taberei din Bucuresti a ajuns luni la sediul Politiei Capitalei pentru a da declaratii. Ea le-a spus jurnalistilor ca isi doreste ca agresorul sa fie pedepsit, iar din punctul sau de vedere, ca parinte, acesta ar merita pedeapsa cu moartea. Femeia sustine ca nu s-a gandit nicio clipa ca agresorul ar putea sa fie chiar politist, insa spune ca e bine ca acest lucru nu a fost ascuns, iar daca barbatul si-a recunoscut fapta, se asteapta ca politia sa ia atitudine, relateaza news.ro.

"Vreau sa fie pedepsit pentru lucrul asta. Cum as putea reactiona ca parinte stiind ca persoana care are scris pe masina incredere si siguranta este de fapt un agresor. E bine ca l-au recunoscut si ca nu au acoperit lucrul asta. (...) Nu ma asteptam sa fie politist, nu m-am gandit la asta. Mi am imaginat doar ca este un om dezaxat, bolnav psihic. Am ramas fara cuvinte cand am aflat (...) Ca parinte, sincer, cred ca ar trebui omorat. Altceva nimic. Toti stim ce inseamna sa ai copii", a declarat mama copiilor, la sediul Politiei Capitalei.

Femeia a spus ca cei mici nu mai au acces la televizor si ca baiatul in varsta de noua ani este inca traumatizat, nu vorbeste despre ce s-a intamplat decat daca este intrebat si nu mai vrea nici macar sa iasa din casa, devenind mai timid. Ea spune ca mereu o intreaba daca a incuiat bine usa.

"Fata nu a vorbit deloc despre asta. Vom merge la Protectia Copilului incepand de maine pentru consiliere psihologica. Baiatul este constient de ce s-a intamplat si mi-a spus ca nu a avut putere sa o apere pe fata. Amandoi vor merge la psiholog. Medicii au spus ca fata este in regula, nu a existat contact sexual", a spus mama copiilor.

Ea a adaugat ca se asteapta ca politia sa faca ceva in acest caz si sa-l pedepseasca pe barbat. Intrebata daca mai are inca incredere in politie, ea a spus ca "sunt oameni si oameni".

La Politia Capitalei a ajuns si nasa copiiilor agresati, care a spus ca barbatul ar trebui sa primeasca o pedeapsa mare.

Barbatul care a agresat, vineri dimineata, doi copii in liftul unui bloc din Bucuresti a fost prins de politisti luni dimineata. El este politist in cadrul Brigazii Rutiere a Capitalei, iar la audieri a recunoscut faptele. Barbatul ar fi fost recunoscut de catre colegii sai, care l-au denuntat duminica dupa-amiaza.

Politistul se numeste Eugen Stan si lucreaza de 10 ani in Brigada Rutiera, fiind transferat de la Jandarmerie pe un post de sofer al unui sef din Politie Este casatorit si are doi copii.

Anul trecut ar fi incercat sa violeze o femeie, iar in 2012 ar fi abuzat sexual o fetita, tot in Sectorul 6 al Capitalei.

Aproape trei sute de politisti au fost mobilizati, in ultimele trei zile, pentru cautarea barbatului care a agresat sexual doi copii in liftul unui bloc din cartierul Ghencea si au fost date publicitatii imagini cu acesta, suprinse de camarele video din bloc. De asemenea, politistii au gasit si alte camere de supraveghere care l-au surprins pe barbat.

Agresiunea a avut loc vineri, cand doi copii in varsta de cinci si nou ani au fost agresati sexual in liftul unui bloc din Ghencea. Cand au scapat, copiii au povestit parintilor ce au patit, iar acestia au depus o plangere la Sectia 22 din Capitala.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3276 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    Perplex... (Luni, 8 ianuarie 2018, 15:07)

    matache [utilizator]

    "Anul trecut ar fi incercat sa violeze o femeie, iar in 2012 ar fi abuzat sexual o fetita, tot in Sectorul 6 al Capitalei." - pai atunci ce mai cauta jivina in Politie? Este cumva o complicitate aici?
    Cred ca situatia trebuie analizata foarte atent, nu numai la nivelul infractorului...
    • +5 (5 voturi)    
      Pai nu te angajeaza altfel! (Luni, 8 ianuarie 2018, 16:15)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui matache

      Crezi ca pensia speciala se obtine usor? Cum stai de vorba cu duamna Fierea, domnu' Dragnea sau domnu'Tariceanu daca nu ai nimic la dosar cu care sa arati ca esti capabil?
      Toti care iau pensii speciale merita asta prin ceea ce fac!
    • +6 (6 voturi)    
      Perplex 2 (Luni, 8 ianuarie 2018, 17:10)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui matache

      Informatiile astea sint verificate? Despre viol si celalalt abuz sexual? Ca nici eu nu mai inteleg nimic. Cum dracu' omul asta a fost jandarm si politist? Chiar asa talente de sofer de neinlocuit avea? Sau ce Dumnezeu stie si el despre sefii lui de a scapat basma curata pina acum?
      Bine ca l-au prins inainte sa apuce sa ajunga in Parlament, la fel ca alt sofer celebru
      • +3 (3 voturi)    
        In continuare perplex... (Luni, 8 ianuarie 2018, 17:48)

        matache [utilizator] i-a raspuns lui oopsie_daisy

        Informatiile sunt citate din articol, evident ca eu nu am cum sa le verific... de aceea am si spus ca situatia trebuie analizata atent... Oricum, numai faptul ca politistii si-au gasit "colegul" doar dupa 72 de ore este deja ciudat.
        • +2 (2 voturi)    
          Supra-perplex (Luni, 8 ianuarie 2018, 18:11)

          oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui matache

          Nu ma refeream ca dumneavostra sa fi verificat informatia - doar intrebam care e sursa lor. Dar intre timp am gasit confirmare si pe alte siteuri. Pur si simplu, este suprarealist.
          Cred ca, daca citim si postarea lui Godina, presupunem ca e adevarata, si o citim printre rinduri, raspunsul e evident: cine a recunoscut personajul s-a temut sa spuna.

          Asta imi aminteste off topic de cazul avionului cu medici prabusit in Apuseni: supravietuitorul cel mai in forma intii a sunat la seful de spital si apoi la 112 (mai tine minte cineva acuzatiile de atunci de trafic de organe care au fost uitate repede, ca presa se ocupa de fata moarta si de aventura extraconjugala a unuia din doctori?)
  • -6 (18 voturi)    
    judecata (Luni, 8 ianuarie 2018, 15:31)

    levierul [utilizator]

    Pai da. Iti lasi copii singuri si ceri moartea pedofilului?
    In Belgia, tara pedofililor, daca iti lasi copilul nesupravegheat poti ajunge sa ramai fara ei. La fel in Norvegia si in alte state.
    • +2 (12 voturi)    
      decat sa deschizi gura.. (Luni, 8 ianuarie 2018, 16:00)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      ..si sa inlaturi orice dubiu ca esti prost, mai bine respiri de 100 de ori inainte, te gandesti de 1000 de ori ai spoi vorbesti!
      • -1 (9 voturi)    
        adevarat greiesti (Luni, 8 ianuarie 2018, 16:41)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        vorbeai despre tine, nu?
      • -1 (5 voturi)    
        bine ca esti tu destept (Luni, 8 ianuarie 2018, 18:46)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        ai facut facultatea in Caracal si ai cotizat la Catedrala, ganditorule?
        Imi pare rau ca iti spun despre lumea civilizata. Copii nu stau singuri nicaieri. Pedofili sunt peste tot si vor fi mereu. Sunt chiar si in tari in care sunt omorati, dar sunt. Chiar si in politie. Cum iti aperi copii de atacurile pedofililor, tine 90% de tine si de educatia pe care o ai si tu. Sa astepti sa iti protejeze copii Politia e o optiune, dar atunci nu te plangi ca tocmai in politie exista pedofili.
    • +3 (5 voturi)    
      Mda... (Luni, 8 ianuarie 2018, 18:00)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Si, dupa parerea dvs., intr-o atare situatie care ar fi solutia logica intr-o societate cata de cat normala (la cap)?

      I. Sa obligi familiile care au unul sau mai multi copii sa nu lase niciun moment minorul sa iasa din casa neinsotit. nici macar pana la prietenul din blocul de vis-a-vis, ceea ce presupune fie ca un parinte sa renunte la slujba, fie sa angajeze garzi de corp. La fiecare familie cu copii, macar cate un bodyguard, trei schimburi - si iac-asa mai cream si niste locuri de munca.

      II. Sa inaspresti pedepsele pentru astfel de fapte atat de mult incat sa le piara pofta mai tuturor pedofililor. Pe toti n-o sa-i poti starpi, din pacate, dar macar ii poti rari semnificativ si transforma intr-un fel de ciumati.
      Ah, dar stai, asta nu merge, ca-s cetateni europeni si au drepturi... iar mai ales cand e vorba de minoritati sexuale - ca asta sunt si pedofilii, nu? - au drepturi fara numar si ceva pe deasupra. Au nu cumva exista niste "miscari" cate se poate de "respectabile" care solicita legalizarea pedofiliei, a incestului etc.?

      III. Sa nu mai faci copii, ca uite ce greu e cu ei... Mai bine o arzi in Centrul Vechi cu pretenarii, ca e mult mai cool decat sa schimbi pampersi sau sa-ti pazesti odraslele.

      Sunt curios care-ar fi optiunea dvs... desi e destul de clar din mesaj.
      • -4 (6 voturi)    
        incredibil ... (Luni, 8 ianuarie 2018, 18:37)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        de cand s-a intamplat toata nenorocirea asta nu am vazut niciun comentariu care sa invinovateasca catusi de putin parintii. dupa parerea mea, cei care comenteaza ori au ramas blocati in "eu am crescut cu cheia de gat, deci se poate", ori nu sunt in stare sa gandeasca dincolo de propria bula in care traiesc.

        intr-o societate normala la cap, copiii sub 12 ani nu au voie sa fie lasati nesupravegheati. ce inseamna asta din punct de vedere parinti? difera de la caz la caz. sunt cazuri in care unul dintre parinti se lasa de job / lucreaza part time / vine un bunic / after school.

        ceea ce nu-ti dai tu seama e ca un copil lasat nesupravegheat pe strada e supus multor riscuri - ca a fost agresat in lift e doar unul din ele. poate sa dea masina peste el pe strada, poate sa-l muste un caine, , il ia un bully la bataie pe strada ca nu ii place sapca pe care o poarta, poate sa se rataceasca sau sa fie rapit. cand stii ca in lifturi s-au intamplat atatea violuri, agresiuni sexuale, talharii asupra femeilor / fetelor mult mai in varsta, sa-ti lasi copiii singuri e inconstienta curata...

        in PLM, traficul de persoane e in top 5 industrii undergroud ...

        daca tu ca adult crezi ca este safe sa-ti lasi copilul nesupravegheat esti total dus cu pluta.

        desi stiu ca o sa-mi iau minusuri si toti parintii "moderni" vor sari la gatul meu, personal cred ca parintii poarta toata vina pentru traumele copiilor. asta nu inseamna ca sunt de acord cu ce a facut nenorocitul ala, dar parintii trebuiau / puteau sa previna asta ...
        • +3 (5 voturi)    
          Interesant... (Marţi, 9 ianuarie 2018, 0:23)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

          Dvs. asa ati procedat, v-ati supravegheat copiii 24/24 pana la varsta de 12 ani (si de ce 12 si nu 11 sau 13?!? Chiar sunt curios...).
          In rest, desigur ca aveti tot dreptul la propria dvs. opinie - cum ar fi aceea ca parintii poarta TOATA vina.
          Aveti, desigur, chiar si dreptul de a fi marlan.
          • +2 (2 voturi)    
            foarte interesant (Marţi, 9 ianuarie 2018, 11:58)

            Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

            ai mei nu au 12 ani (sunt mult mai mici) si da, ii supraveghez tot timpul atunci cand sunt cu mine. cand merg la scoala raman in grija scolii, iar cand merg la prieteni ii duc / iau personal (chiar daca asta inseamna sa rup din timpul meu liber). pentru multi suna foarte paranoic, dar pana la urma sunt copiii mei si nu ma intereseaza gura lumii ci doar integritatea lor (atat corporala cat si psihica).

            ce ma surprinde, de fapt nu ma mai surprinde la o societate cum e Romania, e "copilul e un adult in miniatura, trebuie sa se descurce singur". oricum, se pare ca romanul se pricepe la orice. de la fotbal, la politica, de la nave spatiale la gatit, dar cand vine vorba de siguranta propriilor copii, "mie nu mi se poate intampla nimic rau".

            daca sa acuz (dupa propriile repere morale) niste parinti de neglijenta inseamna ca sunt marlan, atunci da sunt marlan.
            daca acuz parintii, nu inseamna ca iau apararea pedofilului.
            • 0 (0 voturi)    
              Marlania... (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 1:03)

              Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

              ... nu era legata de acuzatia (deplasata in opinia mea, dar asta-i alta discutie) pe care ati adus-o parintilor acestor copii, ci de felul in care ati ales sa discutati cu mine.
              Ma bucur sa constat ca v-ati calmat si ati revenit la sentimente mai bune, asa ca ma simt incurajat sa continui discutia.
              In primul rand vreau sa va felicit ca aveti copii, mai mult de unul din cate pricep. Am si eu doi (ai mei sunt insa cam de varsta dvs., cred), ba am chiar si-un nepot, asa ca nu insist.
              As face totusi trei precizari.
              1. Nici in materie de crestere a copiilor nu exista doar "my way" - daca nu va cresteti copiii asa cum mi i-am crescut eu, inseamna ca sunteti nebun, iresponsabil, psihopat etc. Exista si in acest domeniu, ca in mai oricare altul, un coridor larg. E firesc si de dorit sa fie asa.
              2. Vorbeam de o societate normala la cap. Imi pare rau, dar o societate in care nu-ti poti scapa copilul din ochi o secunda de teama ca urca unul cu masina pe trotuar si-l omoara, il sfasie cainii vagabonzi, il ataca bullies sau/si pedofilii, violatorii, traficantii de oameni, asta nu corespunde definitiei mele de societate normala. Dimpotriva (iar faptul ca multe de-astea se intampla si-n occident nu schimba cu nimic lucrurile).
              Solutia nu este insa o "cursa a inarmarilor" la nivel personal, ci insanatosirea societatii.
              Ca veni vorba de acea limita de 12 ani de care vorbeati, aflu ieri ca victima de-acum cativa ani a animalului astuia a fost o fata de 14 ani...
              Ce facem, umblam numai in grupuri de minimum 10 persoane inarmate pe strada de teama ticalosilor aflati in libertate, sau ii adunam pe ei si-i trimitem acolo unde le e locul?!?
              3. Fara suparare, pare ca suferiti si dvs., ca foarte multi alti romani, de o deformare a logicii care-i surprinde pe mai toti strainii si care provoaca mari daune acestei natiuni si asta de multe zeci de ani, daca nu de secole. Deformare pe care as numi-o sindromul "victima e de vina".
              Luati-o ca pe o invitatie la reflectie, nu la polemica.
              • 0 (0 voturi)    
                P.S. (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 12:09)

                Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

                Poate nu e foarte corect fata de HN, dar imi permit sa va semnalez un articol relevant pentru cazul de fata.
                Articol care arata cum deplasarea responsabilitatii/vinei spre (potentiala) victima merge mana-n mana cu iresponsabilitatea si rea vointa autoritatilor.
                Altfel spus, stimate domn, actionand in calitate de parinte ca si cum am trai intr-o jungla plina de pradatori incurajam autoritatile sa nu faca nimic pentru starpirea acestora, sau chiar sa le faca LOR viata mai usoara si, comparativ, NOUA viata mai grea.
                • 0 (0 voturi)    
                  P.P.S. (Joi, 11 ianuarie 2018, 23:03)

                  Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

                  Judecand dupa reactiile la stangacia de mai sus, pare clar ca precizarea e tardiva, dar, de dragul exactitatii, articolul respectiv este
                  http://cursdeguvernare.ro/cristian-grosu-de-ce-ministrul-carmen-dan-trebuie-sa-si-dea-demisia-de-indata-despre-mama-pedofililor-si-mandatul-politic-pentru-pedofilie.html

                  Si am impresia ca e oricum semnalat si pe HN, deci n-ar trebui sa fie motiv de suparare.