Lider de sindicat: Politistul care a abuzat doi minori era soferul unui sef de serviciu din Rutiera / Foarte multi dintre sefii lui ar trebui sa-si dea demisia

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 8 ianuarie 2018, 13:15 Actualitate | Esenţial


Barbatul care a agresat sexual doi copii in lift
Foto: Politia Romana
Liderul Sindicatului National al Agentilor de Politie, Iulian Surugiu, a declarat luni ca foarte multi dintre sefii lucratorului de la Brigada Rutiera care a abuzat sexual cei doi minori trebuie sa isi dea demisia, informeaza news.ro.

"Un test psihologic nu poate sa redea foarte clar ca esti pedofil, dar comportamentul lui, el fiind sofer la unii sefi, de cativa ani de zile, trebuia sa dea cuiva de gandit. Eu cred ca in urma anchetei foarte multi din sefii lui trebuie sa-si dea demisia", a spus Surugiu la intrarea in sediul Politiei Capitalei.

El a aratat ca o testare psihologica anuala a politistilor ar fi suficienta, daca aceasta ar fi facuta corespunzator.

"Este vorba de o boala aici, pana la urma, iar boala trebuie tratata, ceea ce la noi, in MAI, nu se intampla. O testare la un an de zile e suficient, dar sa fie facuta corespunzator, nu doar o simulare ca se face testare. Psihologul trebuie sa fie liber, nu trebuie sa fie condus de niciun sef, sa poata sa vorbeasca cu politistul si pana la urma si noua, cetatenilor de rand, ne e rusine sa spunem sau sa mergem la psiholog", a afirmat Iulian Surugiu.

Suspectul de pedofilie si-a recunoscut fapta, potrivit liderului Sindicatului National al Politistilor si Personalului Contractual, Dumitru Coarna, care a adaugat ca barbatul ar mai fi comis aceeasi fapta in 2015.

"Era soferul unui sef de serviciu (din Brigada Rutiera - n.r.), nu era in echipa operativa. A fost adus la audieri de dimineata. Si-a recunoscut fapta din cate stiu eu. (...) Si mai prezum eu ca exista o legatura de cauzalitate si cu fapta din 2015", a spus Coarna, luni, la sediul Politiei Capitalei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2990 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    corect, aici e buba- la sistem/proceduri! (Luni, 8 ianuarie 2018, 13:28)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    -In primul rand- controale psihologice regulate si extrem de amanuntite! mai ales pentru politisti...

    -in al doilea rand- pentru ca este o problema de "adictie" schimbata si perceptia si modul de comunicare- ca orice adictie trebuie tratata, nu condamnata persoana si ostracizata.

    Din pacate, mentalitatea romanilor este revansarda, acestia nu inteleg defel afectiunile psihice, pt ei depresia e "un moft/o fita", pedofilia= "o perversiune/obsesie", ca si cum toate acestea ar fi la latitudinea individului, nu peste vointa lui constienta etc.
    -oare cati dintre noi, intalnind in public persoane cu schizofrenie sau alte tulburari, din cei care vocifereaza singuri sau au tot felul de gesturi, realizam ca de fapt e o boala si nu e nici de condamnat, nici amuzant?

    Persoanele de acest gen trebuie identificate, tratate cf indicatiilor terapeutice si supervizate.

    E aceeasi speta cu "criminala" de la metrou- ea insasi abuzata, victima a unui sistem public deficitar de asistenta sociala si medicala psihiatrica, care la randul ei a facut alta victima! Daca ar fi fost tratata si eventual internata in sanatoriu de specialitate, evident nu ar fi facut nicio victima...
    • +1 (1 vot)    
      Va rog (Luni, 8 ianuarie 2018, 16:52)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Va rog frumos, sa nu bagam totusi in aceeasi oala depresia si diversele "filii": necrofilia, pedofilia, samd.

      Un om bolnav de depresie, de OCD sau un bipolar in general isi vede de treaba lui, nu prezinta pericol social (decit eventual pentru sine, ca poate fi suicidar), si e o greseala fundamentala sa il asimilam cu pedofilii. Asta e un gen de relativizare a raului similar cu Stalin=Churchill.

      Sa spunem ca pedofilii, necrofilii, exhibitionistii si alti dezaxati sint niste bieti bolnavi pe care trebuie sa ii intelegem si sa ii luam sub aripa ocrotitoare, este totusi, putin fortat. Oricit as avea empatie pentru problemele lor de dezvoltare (parinti abuzivi, familii dezorganizate, samd), va rog totusi sa nu imi cereti sa ii doresc si accept in colectivul meu la lucru sau in blocul in care locuiesc. Asa cum s-a mai scris, sint si ei oameni, samd, dar in alte tari, ei sint trecuti pe viata in "Sexual offences register". Sigur ca au dreptul la loc de munca si la o viata in afara inchisorii (dupa ispasirea pedepsei), dar nimeni nu le cere colegilor si vecinilor sa ii pupe in bot de drag si din empatie pentru faptul ca 'adictia lor nu depinde de ei'.

      Mie personal nu imi plac nici alcoolicii sau fumatorii de joints in calitate de colegi, deci de ce ar trebui sa fiu binevoitoare cu dezaxati pedofili? Si de ce persoana cu o adictie gen pedofilie sau un alcoolic care omoara 5 pe trecerea de pietoni "sa nu fie condamnat si ostracizat"? Imi pare rau, nu am stofa de Maica Tereza. Luati-i la dumneavoastra acasa si integrati-i, eu ii prefer condamnati si in puscarie, iar apoi monitorizati strict. totusi, pedofilia nu e tot una cu adictia la produse zaharoase, dependenta de bungee jumping sau a fi putin afemeiat.
      • +1 (1 vot)    
        contra-exemplu (Luni, 8 ianuarie 2018, 17:08)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui oopsie_daisy

        femeia care mama fiind, s-a aruncat in fata trenului impreuna cu copiiei-ati uitat prea repede de acest caz. Din DEPRESIE.
        Ehh, acum ce mai ziceti, e "depresia" tot asa, o pb strict individuala, cu oameni care isi vad "de treaba lor"/ uite ca nu, in cazul acela o mama si 3 copii au sfarsit ucisi! si asta e doar un exemplu recent, care imi vine acum in minte...si celelalte boli psihice au potential letal si nu doar pt bolnav, netratate!

        Apoi, legat de "toleranta"-pai daca toti gandesc ca d-voastra, cum ar putea fi un bolnav psihic integrat in societate si tinut sub supraveghere, devreme ce nimeni nu ii tolereaza langa ei, asa cum afirmati, ca nu vreti asemenea persoane in jur?! Doar nu aveti d-voastra un drept special sa nu si altii, sa fie "de sacrificiu" si sa ii tina in colectiv?

        E ca si cazul delicventilor, fostii puscariasi, pers cu cazier, nu va pretinde nimeni sa fiti "binevoitoare" cu ei, dar daca ii ostracizati, nu rezolvati problema securitatii personale, din contra, persoanele izolate si netratate ajung in situatii in care chiar pot ucide (vezi crima de la metrou).

        Bolile psihice incluse in DSM trebuie tratate. Iar daca sunt pericol social, evident tinuti in institutii de profil sau supravegheati cu simt de raspundere (bratara electronica, de ex), acel Registru, etc, totusi, suntem in sec 21, sunt mijloace acum de a-i supraveghea!
        • 0 (0 voturi)    
          bla bla (Luni, 8 ianuarie 2018, 18:36)

          oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          Nu cred ca ati priceput mesajul meu.
          Femeia sinucigasa nu e chiar reprezentativa pentru depresivi, din fericire.

          Eu ii apar pe depresivi incercind sa ii separ de patologiile dezaxate (depresia poate afecta persoane din cercul foarte apropiat de prieteni si cunostinte, sau chiar in familie, la un moment din viata). Dumneavoastra preferati sa stergeti liniile dintre ei si sa relativizati raul. E o metoda foarte buna de manipulare, o foloseste si PSDul zilnic.

          Raminind la depresivi si pedofili, cred ca nimeni nu are o problema sa lucreze cu un depresiv. Pe cind cu un criminal, pedofil sau de alta natura, chiar dupa ispasirea pedepsei, cam avem probleme sa lucram. Practic, cam asta e si unul din argumentele pentru care nu ne dam in cap unii altora, si nu facem sex cu fetele de 15 ani, chiar daca ele poate ar fi de acord. La fel cum nu furam din magazine tot ce ne place si ne-am dori- Pentru ca intelegem conceptul de RESPONSABILITATE, ne temem de CONSECINTE si de LEGE, elemente pe care se bazeaza o societate civilizata. Sigur ca puscaria are rolul de pedeapsa pentru greseala facuta, dar puscaria nu garanteaza faptul ca, odata iesit de acolo, oamenii m-ar privi cu aceeasi ochi si mi-ar acorda aceeasi incredere ca inainte.

          De aceea, prefer sa nu ii dau in cap sefului, vecinului sau copiilor lui nesimtiti, desi de multe ori mi-ar placea sa o fac. E un calcul mental, care se mai cheama si discernamint. Va asigur ca in mare parte un pedofil are acest discernamint, de aceea nu saruta copiii in parc, ci se ascunde in lifturi si boscheti.

          Dar ma indepartez de subiect. Inca o data, mai clar: a baga un depresiv si un pedofil in aceeasi oala il declaseaza in mod nedrept pe depresiv, si il scoate basma curata pe pedofil. Daca nu stiati, depresia nu e interzisa prin lege, pedofilia da. Mai lucrati la argumentatia dumneavoastra, pe mine nu ma convinge.
  • +6 (6 voturi)    
    daca il prindeati (Luni, 8 ianuarie 2018, 13:35)

    Dodel540 [utilizator]

    Si acum aviz familiei , daca il prindeati si il bateati intrati si la ultraj + tentativa de omor pentru ca domnul LUCRA la politie . Da?
    • +3 (3 voturi)    
      si ceva mai grav (Luni, 8 ianuarie 2018, 14:34)

      Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Si ceva mult mai grav. S-a gandit cineva ca putea acosta/agatza copii in calitate de politist , folosindu-si legitimatia ? Ca ii putea duce in locuri izolate sub pretextul autoritatii ?
  • +5 (5 voturi)    
    soferul unui "sef" (Luni, 8 ianuarie 2018, 14:44)

    Jude [utilizator]

    "Era soferul unui sef de serviciu" !!!!
    Aici este marea problema. Sunt atatea capuse care muncesc cateva minute pe zi avand diverse "job-uri"
    In acest caz Seful de serviciu de la Rutiera nu avea maini sa-si conduca masina si avea nevoie de insotitor.
    Din cand in cand il mai trimetea pe sofer sa-i ia copiii de la gradinita/scoala :-)))
    Aparatul Bugetar este atat de mare dimensionat incat daca s-ar face o analiza mai bine de 30 % ar trebui concediati.