Presedintele CSM, Simona Marcu: Cetateanul este beneficiarul actului de justitie si acest lucru trebuie sa conteze in continuare

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 5 ianuarie 2018, 15:26 Actualitate | Esenţial


Noul presedinte al Consiliului Superior al Magistraturii, Simona Marcu, a spus vineri ca justitia este un serviciu public in slujba cetateanului, iar acest lucru trebuie sa conteze si in continuare pentru conducerea CSM. Totodata, aceasta a subliniat deschiderea de a purta un dialog onest si deschis cu celelalte puteri ale statului.


"As dori sa transmitem un mesaj de deschidere fata de celelalte puteri ale statului, de dorinta de a purta un dialog onest si deschis si nu in ultimul rand cu societatea, fiind pe deplin constienti de faptul ca Justitia este un serviciu public in slujba cetateanului. Cetateanul este beneficiarul actului de justitie si acest lucru trebuie sa conteze si in continuare pentru echipa de conducere a CSM", a  spus noul sef al CSM, Simona Marcu, potrivit Agerpres.

De asemenea, ea a transmis un mesaj de unitate catre judecatori si procurori.

Simona Camelia Marcu, in varsta de 51 de ani, membru al CSM din partea Inaltei Curti de casatie si Justitie, a fost aleasa vineri presedinte al CSM, ea primind votul favorabil a 11 dintre membrii Consiliului, 8 votand impotriva.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1809 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    pai daca e in slujba cetateanului... (Vineri, 5 ianuarie 2018, 15:29)

    liviu_ [utilizator]

    ce cauta toti coruptii prin parlament si sa dea legi?!

    in fine om vedea.... dar credd ca incet- incet isi ia psd tara inapoi...
    si noi plecam unde vedem cu ochii
    • +10 (14 voturi)    
      . (Vineri, 5 ianuarie 2018, 15:54)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Pai n-auzi ce cetateanul Dragnea si cu cetateanul Tariceanu sunt beneficiarii actului de justitie? Ce inseamna beneficiar? Sa ai beneficii desigur
  • +5 (9 voturi)    
    A primit 10 voturi (Vineri, 5 ianuarie 2018, 15:33)

    Cataleya [utilizator]

    Al 11-lea a fost al ei.
    • -3 (11 voturi)    
      Da, si care este problema, (Vineri, 5 ianuarie 2018, 15:42)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ca nu ai enuntat-o?
      • +3 (11 voturi)    
        Daca nu intelegi ce se scrie aici... (Vineri, 5 ianuarie 2018, 16:15)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Daca tu ti-ai cumparat o minge si prietenii iti fac cadou inca 10, nu inseamna ca ai primit 11 mingi.
        Tolomacule.

        ...de ce te ranesti singur incercand sa pari inteligent?
        • +1 (3 voturi)    
          Tolomaca esti tu, ce, ea nu avea drept (Sâmbătă, 6 ianuarie 2018, 12:23)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          de vot sau voiai sa voteze impotriva?
  • +4 (8 voturi)    
    ca pe vremea lui Ceasca (Vineri, 5 ianuarie 2018, 16:17)

    revo [utilizator]

    Totul pentru om...
    • +5 (9 voturi)    
      Depinde care om (Vineri, 5 ianuarie 2018, 16:27)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      daca e un smecher de Teleorman sau fraier care munceste sa aiba smecherii ce fura.
      • +2 (4 voturi)    
        corect, care cetatean? (Vineri, 5 ianuarie 2018, 18:16)

        linarel [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        cetateanul cinstit sau ala infractor, ca pina acum am vazut sute ce cazuri in care cei ce fura , infractorii au privilegii .....

        as vrea sa vad si eu ziua cind judecatorii nu mai dau condamnari cu suspendare pt jaful din banii publici
    • +3 (5 voturi)    
      Dar , pe om il cheama ...Dragnea (Vineri, 5 ianuarie 2018, 17:36)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Deviza CSM ,de acum incolo " Marcu care îți trage-n tur cu arcu' "
    • +3 (3 voturi)    
      Totul pentru om... (Vineri, 5 ianuarie 2018, 20:36)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Cosette Chichirău: Eu sunt Cosette Chichirău, deputat USR de Iași.
      Șerban Nicolae: Așa? Nu s-ar spune. E bună leafa aia mărită de Guvernul PSD, nu? E bună. Și toate drepturile. Nu vă e rușine să încasați toate drepturile, bani nemunciți?
  • +1 (3 voturi)    
    E de Teleorman (Vineri, 5 ianuarie 2018, 16:59)

    Koczka [utilizator]

    Si singurul judecator inscris pentru presedintia CSM.
    A sesizat inspectia judiciara cu privire la declaratiile lui Lazar referitoare la OUG 13.
    Deține, potrivit ultimei declarații de avere, datate 3 februarie 2017, un apartament (143 metri pătrați, dobândit în 2001) și o casă în București (suprafață de 285 metri pătrați, dobândită în 2015). Soțul judecătoarei, avocatul Vasile Gil, deține, împreună cu frații săi, atât o casă în Alexandria, cât și terenuri în Alexandria, București și Mogoșoaia.

    Marcu mai declară „inel și cercei metale și pietre prețioase, alte bijuterii din aur și argint” în valoare de 6.000 de euro și datorii la bănci de circa 185.000 euro.

    Cât despre veniturile pe 2016, judecătoarea și-a trecut în declarația de avere: 227.861 lei ca judecător la ICCJ, 24.747 lei ca „membru comisii de concurs” la CSM, 14.612 lei ca „formator” la Institutul Național al Magistraturii și 17.550 lei din închirierea apartamentului din București. Deci, venituri totale de 284.770 lei. La acestea, s-au adăugat în 2016 veniturile Cabinetului de avocatură Vasile Gil, în sumă de 437.978 lei.

    Într-un top al judecătorilor de la Înalta Curte de Casație și Justiție cu cele mai mari averi, Simona Camelia Marcu figura, în 2011, pe locul trei.

    Potrivit portalului Lumea Justiției, judecătoarea Simona Camelia Marcu ar avea în familie, pe lângă soțul avocat, și un fost procuror și doi grefieri, dintre care unul chiar la ICCJ.

    Asa deci nene Iancule, sa te tii acum bibicule ...
  • +1 (3 voturi)    
    Doamna Simona Marcu , (Vineri, 5 ianuarie 2018, 17:28)

    A310 [utilizator]

    ar fi minunat ca macar 10% din cele spuse de dvs. sa fie adevarate .
    Dar experientele mele cu asa zisul sistem de justitie din Romania , sunt de nedescris .
    Procurii si judecatorii sunt dumnezei , nu raspund cu absolut nimic pentru faptele lor .
  • +3 (5 voturi)    
    un presedinte (Vineri, 5 ianuarie 2018, 17:37)

    meditatorul [utilizator]

    din partea sanatoasa a csm
  • +2 (4 voturi)    
    Vorbe goale (Vineri, 5 ianuarie 2018, 17:38)

    CalinMircea [utilizator]

    De fapt individul e ultimul băgat în seamă de sistem. La noi "statul de drept", instituțiile (mai ales cele de forță) sunt cele mai importante. Ceva total aberant într-o democrație.
  • +1 (3 voturi)    
    dupa cum vei face (Vineri, 5 ianuarie 2018, 18:22)

    CVL [utilizator]

    asa sa iti ajute Dumnezeu. Macar frica de Dumnezeu sa o aveti. Cat despre deschiderea in dialogul cu societatea si cu celelalte puteri, noi speram sa nu fie totala deschidere spre injustitiile propuse de Parlament si deschidere spre zero spre valorile morale si etice cerute de societate.

    Eu nu zic ca nu e nevoie de dialog, dar nu unul al surzilor. Vrem sa intelegeti ca noi, societatea civila, dorim sa nu permiteti proliferarea hotiei asa cum incearca acum sa impuna majoritatea parlamentara
  • 0 (2 voturi)    
    Vom vedea ... (Sâmbătă, 6 ianuarie 2018, 10:20)

    AEV [utilizator]

    Vom vedea în curând de grija cărui gen de ”Cetățean” nu doarme dna. Marcu ...