Pensiile speciale pot fi cumulate cu pensiile publice - ordonanta data de Guvern la final de an

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 5 ianuarie 2018, 12:38 Actualitate | Esenţial


Sedinta a Guvernului Tudose
Foto: gov.ro
Guvernul a adoptat, in sedinta din 28 decembrie, o ordonanta de urgenta prin care a eliminat din lege interdictia cumularii pensiilor speciale cu pensiile din sistemul public, interdictie introdusa in lege tot de guvern, cu doar doua saptamani inainte, relateaza Digi 24. OUG 116/2017, publicata in monitorul oficial pe 29 decembrie si care, potrivit sursei citate, nu se afla pe ordinea de zi a sedintei de guvern, abroga doua alineate din Legea 263/2010 pe care le adoptase pe 14 decembrie, in OUG 103/2017.

Este vorba, de altfel, de
ordonanta de urgenta prin care i se permite Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF) sa retina la bugetul propriu 15% din sumele recuperate de la contribuabili pentru a le acorda premii angajatilor.

Ce prevedeau art. 51 alin 4 si 5: "Pensia din sistemul public de pensii nu poate fi cumulata cu o pensie de serviciu/indemnizatie pentru limita de varsta reglementate de legi cu caracter special."

"Prevederile nu se aplica situatiei in care, persoana indeplineste atat conditiile pentru acordarea pensiei din sistemul public de pensii cat si cele pentru acordarea unei pensii".

In ordonanta de urgenta din 28 decembrie s-a modificat si art 36 din Legea 263/2010, astfel: "Art. 36. Baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale pentru asigurații prevăzuți la art. 6 alin. (2) o constituie venitul lunar asigurat înscris în contractul de asigurare socială, dar nu mai puțin decât suma reprezentând 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale."

Vezi aici OUG 103

Vezi aici OUG 117

Digi24 noteaza ca a ramas in vigoare o prevedere data tot prin ordonanta de urgenta, si anume interdicția de a cumula două pensii speciale.


 ​















Citeste pe MedLife.ro
De ce apar sangerarile nazale?







8110 vizualizari

  • +57 (59 voturi)    
    totul pt securisti! (Vineri, 5 ianuarie 2018, 12:53)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    tara, tara, vrem ...sclavi care sa plateasca taxe, impozite, etc pt a finanta pensiile "speciale" ale ctegoriilor favorizate. Cu o valoare aproape egala cat bugetul restului de pensionari "ghinionisti" (deci ar fi loc de dublarea pensiilor normale). Sau de investitii masive in infrastructura, spitale, copii, etc...dar nu, un stat intreg e pus in slujba unei categorii de privilegiati pt care tot restul populatiei trebuie sa plateasca dari.

    sper ca votantii psd, pensionari "normali" sunt extrem de fericiti cu astfel de initiative...nu?
    • +45 (47 voturi)    
      toti acesti "speciali" (Vineri, 5 ianuarie 2018, 13:16)

      Explicit [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      angajati pe pile, rude si mita - gramezi de paraziti calare pe buzunarul contribuabilului.
      Bucatarii popotelor militare din SRI, politie si armata, toti frizerii, contabilii, juristii, IT-stii si soferii - adica personalul auxiliar, toti acesti paraziti au devenit "speciali", se pensioneaza la 46-47 de ani gratie legilor mosite de Oprea si Ponta.
      In aceste conditii "evaziunea fiscala" devine legitima aparare!
      • -17 (23 voturi)    
        Esti varza (Vineri, 5 ianuarie 2018, 16:20)

        mihaixulescu [utilizator] i-a raspuns lui Explicit

        Amice, e o varza totala in capul tau daca amesteci IT-stii cu cei care paraziteaza intr-adevar bugetul de stat.
        • +16 (22 voturi)    
          Cred ca se referea numai la cei afiliati SRI (Vineri, 5 ianuarie 2018, 16:47)

          Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui mihaixulescu

          nu la toti ITistii.
        • +6 (10 voturi)    
          Daca tu citesti "personal auxiliar" (Vineri, 5 ianuarie 2018, 17:14)

          Explicit [utilizator] i-a raspuns lui mihaixulescu

          in contextul asta si nu pricepi despre ce e vorba.... ma abtin sa te calific, ca ne vede lumea!
        • +9 (11 voturi)    
          nu (Vineri, 5 ianuarie 2018, 17:55)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui mihaixulescu

          e vorbade toti IT-istii (si dupa cum ai sarit de cur in sus, probabil ca faci parte dintre ei) ci de cei angajati in politie, armata, sri, sie, etc, oameni care beneficiaza de iesirea la pensie la 45-50 ani de parca ar fi ofiter activ cu activitate in teren si isi pericliteaza viata.
    • +21 (21 voturi)    
      Cateva mii de ticalosi ..... (Vineri, 5 ianuarie 2018, 17:44)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      iau pensii cat 5 milioane de romani. Este incredibil. Un magistrat de 2 lulele ia peste 10.000 lei pensie pe luna in timp ce pensia medie este 800lei/luna. Peste 2000 de magistrati iau peste 20.000 lei/luna pensie si cativa iau 40.000 lei/luna. Aste-s date care au rasuflat in presa. Despre militieni, securisti si militari nu avem date - secret total, probabil un secret murdar. Ce au facut acesti cativa ca sa ia pensie cat Obama si Bush impreuna ????? Animalele astea omoara romanii prin spitale sau prin infometare.
    • +6 (6 voturi)    
      Mie imi ia din pensie, la ITisti le ia din salariu (Vineri, 5 ianuarie 2018, 23:08)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Luati-ne tot, o sa stam in pielea goala in Pta Victoriei cu steagul Romaniei, noi nu suntem hoti!
  • +35 (35 voturi)    
    gerontocratie + prostie (Vineri, 5 ianuarie 2018, 13:19)

    Stapanu [utilizator]

    din nou suntem campioni la grotesc, de ce mai trebuie sa munceasca 1 pensionar in sistemul public?! fgf
  • +37 (37 voturi)    
    aceiasi ticalosi (Vineri, 5 ianuarie 2018, 13:40)

    Bokila [utilizator]

    totul pentru sleahta de unelte obediente, nu-i deajuns ca pensiile speciale in varianta romaneasca originala sunt halucinant de mari raportat la cele normale, dar le mai si cumulam cu celelalte sa fie jaful complet.
  • +43 (43 voturi)    
    Asa pe sfarsit de an ca hotii? (Vineri, 5 ianuarie 2018, 13:49)

    Popandau [utilizator]

    Oamenii astia speciali, luptatori in razboaie grele, care n-au avut posibilitatea de a avea un cont pe facebook cu care sa-si piarda timpul, trebuie sa fie recompensati pentru timpul in care au plimbat hartii inutile.
    Clasa politica NU TREBUIE SA MAI AIBA POSIBILITATEA DE A LUA SINGURA DECIZII de natura fiscala si economica. Nu este normal ca o mana de prosti corupti sa ia decizii economice de capul lor.
  • +36 (40 voturi)    
    Tudose ? Dragnea ? Aceiasi mizerie ! (Vineri, 5 ianuarie 2018, 14:32)

    Susufler0 [utilizator]

    Dan Tapalaga, te-ai lamurit - sper - in mod definitiv ca nici macar dpdv teoretic nu trebuie pusi cei doi pesedisti in opozitie, sau in balanta.

    PS. Ce sa compari ? Ce sa analizezi pe puncte ? Ca un jeg e parca mai putin jeg decat celalalt ?

    PS. Si unul si celalalt cand dau de apa o inegresc !
  • +29 (29 voturi)    
    Nerusinare si dispret (Vineri, 5 ianuarie 2018, 16:25)

    Bogdan_100 [utilizator]

    fata de marea masa a cetatenilor. Iata ce ne ofera "magnificul" partid ce doreste puterea absoluta.
  • +32 (32 voturi)    
    Am un fost coleg (Vineri, 5 ianuarie 2018, 16:41)

    Cuca [utilizator]

    care a facut cariera in Politie. Este de ceva vreme la pensie, desi are sub 50 de ani. Cum este posibil asa ceva ? Ce a facut el super-periculos ? Va spun sigur, ca stiu bine ce spun, ca a stat tot timpul intr-un birou si s-a ocupat de achizitii si alte hartoage contabile.

    Incredibil.
  • +15 (15 voturi)    
    Olguta ar trebui cercetata pentru inselaciune (Vineri, 5 ianuarie 2018, 17:17)

    Koczka [utilizator]

    Deoarece a declarat pe posturile publice la sfarsitul lui decembrie ca cele doua pensii nu se vor mai cumula iar in 29 decembrie guvernul a emis OUG de anulare a prevederilor OUG care interziceau cumularea pensiei speciale cu cea de serviciu, etc.

    E inca o proba concreta a dispretului guvernamental fata de cetatenii onesti platitori de taxe.

    NB Diversiunea ca pensiile speciale se platesc partial din bugetul de stat si nu din bugetul asigurarilor sociale a rasuflat si ea. Pentru cei pensionati la varste 'fragede' de nici 45 ani, vreo 20 de ani tot din banii platitorilor de taxe vor fi alimentate. Traiasca Statul securisto-politienesc colonial Romania.
  • +8 (10 voturi)    
    dupa ce ca.. (Vineri, 5 ianuarie 2018, 17:32)

    astronaut [utilizator]

    acesti ''speciali'', primesc de la psd&alde pensii ''supraetajate''si pentru care NU AU CONTRIBUIT, acum sigur in scop electoral mai beneficiaza si de alde privilegii ! asa vede psd&alde guvernarea transparenta , eficienta , pentru ca fiecare roman sa simta ''binefacerile guvernarii social democrate''!
  • +15 (15 voturi)    
    bai frate (Vineri, 5 ianuarie 2018, 18:18)

    gogu_milogu [utilizator]

    cand o sa inteleaga si votantul PSD ca aia pe care i-a votat castiga de 150 de ori mai mult decat el? cand o sa inteleaga ca este doar un manipulat in ziua votului si atat?..... cat de greu o fi frate sa gandesti minimal?....
  • +10 (10 voturi)    
    xxxxl (Vineri, 5 ianuarie 2018, 18:23)

    vorbeste lumea [utilizator]

    pai cum altfel ... cum sa fie ceva bun facut de o grupare care se preocupa preponderent de burta proprie si mersul smecheriilor ... cum sa se rateze asa chestie, cand toti rontaie la aceleasi oase ...
  • +5 (5 voturi)    
    ! (Vineri, 5 ianuarie 2018, 20:18)

    jaoju [utilizator]

    domnilor, ne trebuie liniste in tara ! scelaratii n-au terminat inca !
  • +2 (2 voturi)    
    Gata,mi-a ajuns, (Vineri, 5 ianuarie 2018, 20:44)

    jack80 [utilizator]

    nu mai platesc nici un impozit!
    • +2 (2 voturi)    
      10 zile si biletul e doar dus (Vineri, 5 ianuarie 2018, 23:23)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui jack80

      Ciao Romania!
  • +1 (1 vot)    
    Gata,mi-a ajuns, (Vineri, 5 ianuarie 2018, 20:44)

    jack80 [utilizator]

    nu mai platesc nici un impozit!
  • +4 (4 voturi)    
    Maimuta nebuna intepata de scorpion (Sâmbătă, 6 ianuarie 2018, 0:07)

    Grandgousier [utilizator]

    A ajuns la butoane.
  • +6 (6 voturi)    
    o da (Sâmbătă, 6 ianuarie 2018, 1:31)

    I [utilizator]

    pensie speciala, adica bani pe care ii primesti desi nu ai muncit pentru ei. Ati votat ca maimutele si au ajuns la putere maimute.
  • +1 (1 vot)    
    PSD-ul urmeaza programul de guvernare . . . (Sâmbătă, 6 ianuarie 2018, 18:34)

    ty [utilizator]

    A mintit cu nerusinare in capania electorala iar unii naivi l-au votat si alti naivi au stat acasa.
    Ajunsi la malai au dat cate o suta naivilor si au strigat tare ca si-au respectat promisiunea. Iar celor nehaliti din functii importante le-au marit salariile, i-au pensionat la 40 ani si le-au dat pensii speciale. Acum le mai arunca un os de ros . . . Ce nu fac importantii nostri politiciei ca sa scape de belele ca doar nu dau banii din techereaua proprie.
    Oare de cine sa-mi fie mai mila: de naivi care au votat sau au stat acasa sau de profitorii comozi care se trezesc cu bani gramada lunar si nu trebuie dect sa-i bage in buzunar si sa taca?