Klaus Iohannis la CSM: Am speranta si increderea ca judecatorii CCR se vor apleca cu mult profesionalism asupra legilor justitiei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 5 ianuarie 2018, 10:06 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Captura presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis participa, vineri, la sedinta Consiliului Superior al Magistraturii, prima din acest an, in cadrul careia ar urma sa fie aleasa noua conducere a CSM. Potrivit Constitutiei, presedintele Romaniei prezideaza sedintele CSM la care participa. Seful statului a afirmat, in discursul tinut in debutul sedintei, ca "Justitia in Romania este si trebuie sa ramana independenta. Eu, presedintele Romaniei, o sa fac orice imi sta in puterea constitutionala sa va ajut sa garantati independenta justitiei. Veti avea in mine un partener pe care va puteti baza". Seful statului a criticat "dezbaterea insuficienta", "lipsa de transparenta" si "procedura nemaivazuta" prin care au fost adoptate in Parlament legile justitiei si si-a exprimat speranta ca "judecatorii CCR se vor apleca cu mult profesionalism asupra legilor justitiei".

La sedinta CSM participa si ministrul Justitiei, Tudorel Toader, si procurorul general Augustin Lazar.

Declaratiile lui Klaus Iohannis in sedinta CSM:

Vreau sa felicit intreg CSM-ul, dar si conducerea pentru activitatea din anul 2017, un an foarte complicat, nu doar pentru CSM, ci un an foarte complicat politic pentru Romania. In acest context, doamna Ghena, va felicit pentru felul in care ati condus CSM in anul 2017.

Cand am devenit presedinte, am promis ca voi urma un alt fel de a face politica, cu mai putine artificii si mai multe rezultate. Atunci am crezut ca anumite lucruri devin evidente cu timpul si nu mai trebuie spuse in fiecare an.

Justitia in Romania este si trebuie sa ramana independenta. Eu, presedintele Romaniei, o sa fac orice imi sta in puterea constitutionala sa va ajut sa garantati independenta justitiei. Veti avea in mine un partener pe care va puteti baza.

Eu sunt foarte multumit de cum a stiut CSM-ul, si in 2017 si in anii dinainte, sa se implice pentru a garanta independenta justitiei.

Am convingerea ca veti merge tot asa, pentru Romania nu exista alta cale.

N-am crezut sa mai vad la televizor politicieni de diferite culori care sa spuna ca justitia in Romania trebuie sa isi faca de cap.

Faptul ca se fac astfel de afirmatii in spatiul public trebuie sa ne dea de gandit foarte serios.

Despre independenta justitiei nu se poate discuta, asta trebuie sa ramana si face parte din nucleul de baza al democratiei pe care vrem sa o construim in Romania, face parte din valorile UE si din arhitectura de baza a unui stat din secolul XXI.

Avand in vedere ca avem in fruntea statului cateva persoane urmarite penal, condamnate penal, in conducerea statului, nu e de mirare. Am afirmat de cateva ori si o sa continui sa afirm, spre disperarea lor, ca asemenea persoane nu au ce cauta in fruntea statului. Dintr-un interes personal, ei vor fi tot timpul dispusi sa puna sub semnul intrebarii justitia. Sistemul constitutional este in asa fel construit incat accesul unor astfel de persoane la functii inalte in stat este permis. Sunt convins ca daca ne apucam vreodata sa rediscutam arhitectura constitutionala, principiul integritatii pentru astfel de functii trebuie inclus.

Despre legile justitiei: Noi, cei din sala, stim cu totii ca a fost nevoie de imbunatatirea unor legi din domeniul justitiei din motive destul de clare. Au existat anumite disfunctionalitati constatate chiar aici, in cadrul CSM.

Anul 2017 a inceput cu o actiune reprobabila a Guvernului de atunci - incercarea de a promova ordonante care sa schimbe politica penala a statului roman, fara o discutie serioasa.

La vremea aceea am facut o vizita inopinata la Guvern si romanii s-au suparat - au fost cele mai mari proteste.

Nefericita OUG 13 a fost retrasa.

In fine, acel Guvern s-a dovedit a fi de scurta folosinta si a fost schimbat, iarasi neuzual, de propriul partid.

Daca nu stii in primul an dupa alegeri ce Guvern sa pui, inseamna ca chiar nu stii ce vrei de la aceasta tara.

A venit al doilea Guvern, s-au reaprins discutiile in jurul legilor justitiei. S-au initiat modificari pe care eu le consider foarte netransparente, printr-o procedura nemaivazuta, intr-o comisie speciala a Parlamentului. Din punctul meu de vedere, nu am inteles de ce nu s-a respectat o procedura clara, pe care cei din sala o cunosc. S-a ales o procedura nemaivazauta, netransparenta si s-au ignorat pe fata toate avizele sistemului. CSM a dat mai multe avize negative acestor modificari. Procurorii si judecatorii au dat in masa avize negative.

Partenerii nostri din UE si Consiliul Europei au atras atentia ca trebuie mai multa dezbatere, mai multa transparenta. Cu toate acestea, acea comisie parlamentara a mers mai departe cu acea procedura nemaivazuta - fara transparenta, cu pumnul in gura opozitiei, cu lucrat noaptea. De ce s-or fi grabit doamnele si domnii parlamentari sa ingrase porcul in ajun?

Regret ca s-a ajuns in Romania in aceasta situatie, in care legile justiei, care sunt foarte importante, se discuta de urgenta, ad-hoc, cu nerespectarea unor cutume parlamentare, si ajung sa fie contestate la CCR.

Atunci cand legile vor ajunge la mine pentru urmatoarea etapa - care poate sa fie retrimitere in Parlament, promulgare sau contestare la CCR - ma voi referi mai mult la continutul acestor legi.

In continuare am speranta ca aceste legi vor fi imbunatatite.

Am speranta si increderea ca judecatorii CCR se vor apleca cu mult profesionalism asupra legilor justitiei.





















[P] Afla cum poti sa-ti imbunatatesti aerul din locuinta

Stiati ca umiditatea mare poate provoca probleme de respiratie si de adaptare la temperaturi mari?

7034 vizualizari

  • -17 (25 voturi)    
    Independenta my ass! (Vineri, 5 ianuarie 2018, 10:27)

    CezarN [utilizator]

    Perceptia mea este ca, la varf, avem doua justitii: una care asculta de vestici, alta care asculta de PSD. Nu exista o factiune independenta. Aia ar fi cea care da pedepse de 6-7-8 ani cu executare politicienilor corupti.
    Asa, o parte a justitiei (pesedista) ii face scapati, iar alta(vestica) le da cu suspendare ca sa nu ii supere prea tare, interesele vesticilor fiind sa scoata bani, nu sa faca justitie reala ini Romania. Politicienii romani corupti le sunt mult mai utili vesticilor decat unii corecti(cinstiti, patrioti, cum vreti)
  • +15 (17 voturi)    
    Încă o posibilă vinere neagră? (Vineri, 5 ianuarie 2018, 10:32)

    indrea [utilizator]

    Dacă nici după "Anul Justiţiei" - 2017 - nu avem certitudinea că profesioniştii încă mai cred că Morala n-are nicio legătură cu Dreptul, cred că nu mai avem ce spera.
    Vom vedea azi, după votul în CSM, cum stăm la capitolul integritate în Justiţie.
  • +10 (12 voturi)    
    Eu sper... (Vineri, 5 ianuarie 2018, 10:54)

    blackarrow [utilizator]

    ca Iohannis sa nu-si puna mari sperante in CCR . Evident , e foarte frumos sa mentioneze profesionalismul lor ( n-ar trebui sa fie neaparat necesar, lucrurile ar trebui sa mearga " sine die "), dar de la aia te poti astepta la orice , sint in joc averile si vietile a mii de borfasi, ticalosi .
    Deci sper sa aiba si alti asi in maneca (daca ii are, oricum nu e momentul acum ), altfel ne-am dus pe copca ...
  • -24 (30 voturi)    
    Domnule Presedinte , (Vineri, 5 ianuarie 2018, 11:10)

    A310 [utilizator]

    Eu consider ca dvs. ati fost scapat de de Livia Doina Stanciu , in procesul cu ANI , dupa care drept recompensa a fost numita de dvs. judecator la Curtea Constitutionala .
    Vorbiti de funie in casa spanzuratului , ca sa nu mai pomenesc de modul in care ati dobandit casa din Sibiu ,
    si asta numai ce se cunoaste , ce schelete mai aveti , inca nu sunt publice .
    • +4 (8 voturi)    
      muta-ti (Vineri, 5 ianuarie 2018, 12:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui A310

      discursurile astea aeriene pe alte site-uri, unele pline de gura casca in fata doar a exprimarilor bombastice si fara substrat.
    • +3 (7 voturi)    
      haha (Vineri, 5 ianuarie 2018, 13:17)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui A310

      chiar daca sa zicem ca Iohannis era vinovat... chestia aia nu inseamna nici 5% din ce magarii a facut un dracnea sau tariceanu sau cam orice membru din psd...
      asa ca te rog plimba ursu!
    • +6 (10 voturi)    
      Eroare,Airbus 310: (Vineri, 5 ianuarie 2018, 13:23)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Daca Iohannis ar fi un penal ar fi participat cu voiosie la macelarirea legilor justitiei in sensul dorit de Dragnea,Iordache, Nicolicea, Tudorel etc, caci i-ar fi venit manusa, n-asa? Din contra, el nu este, nici nu se simte infractor si nu-si doreste o lege blanda care sa-i scape pe acestia de pedepse.
  • +22 (26 voturi)    
    Inca o data Iohannis le-a spus-o "bolduit" (Vineri, 5 ianuarie 2018, 11:14)

    Susufler0 [utilizator]

    celor doi penali din fruntea Parlamentului ca toate actiunile lor vizand legile justitiei sunt, de fapt, un atac asupra statului de drept intrucat vizeaza ingradirea independentei justitiei !

    Bineinteles ca pesedistii iar or s-o dea pe "statul paralel", iar o sa treaca in spatele oglinzii, de unde totul se vede deformat si vor incepe sa se bata cu pumnul in piept, ca ei sunt de fapt aparatorii democratiei in Romania.

    PS. Poate ca totusi Iohannis se gandeste la un referendum :

    "Doriti ca la alegerile locale, parlamentare, europarlamentare si prezidentiale sa poata candida si persoane condamnate penal"?
  • -20 (30 voturi)    
    Vreau sa stiu si eu! (Vineri, 5 ianuarie 2018, 11:18)

    danete [utilizator]

    In ignoranta mea, vreau si eu sa stiu care sunt acele prevederi din legile justitiei care ingradesct independenta justitiei. Va rog, luminati-ma!
    • +4 (10 voturi)    
      Hai ca te luminez eu : (Vineri, 5 ianuarie 2018, 11:55)

      artistu_gogu [utilizator] i-a raspuns lui danete

      Pot sa fie cele mai bune legi de pe acest pamant, ce nu se intelege sunt urmatoarele:

      1. au fost facute de cel care a rusit sa scoata 600.000 in strada in Feb 2017

      2. sunt facute noaptea, la hotie, fara respectarea procedurilor.

      Trebuie inteles, ca miza nu sunt legile, ci modul de hotie in care se actioneaza.

      Eu de exemplu nu le citesc, si nici nu le voi citi, nu ma intereseaza niste texte facute de un HOT , unul care a reusit sa enerveze peste 1mil de oameni prin hotia lui iar acum vrea sa il credem.

      NU ! pur si simplu daca toata tara sta intr-un dobitoc, atunci ne meritam soarta.

      Ce imi doresc eu, si imi pare rau tare ca scade euro, imi doresc asa: EURO = 6 RON / BENZINA -= 10 RON / ROBOR = 4%. Atunci sa vezi tu draga Romanie cum sta treaba adevarata.
      • -6 (10 voturi)    
        Aaa, deci asa! (Vineri, 5 ianuarie 2018, 13:30)

        danete [utilizator] i-a raspuns lui artistu_gogu

        Este exact cum banuiam! BRAVOS!
        Mai sunt si alte pareri?
    • +4 (6 voturi)    
      mai... (Vineri, 5 ianuarie 2018, 13:19)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui danete

      amestecarea directa in numiri, demiteri si verificari a ministrului justitiei... care e membru de partid sau oricum pus de partid...

      asta pt inceput

      in al 2lea rand... ce parte din amnistii si ridicari de praguri si scoaterea din codul penal a multor infractiuni ti se pare pro-justitie?! sau partea in care se va obtine mult mai greu o condamnare + probe mult mai greu de acceptat ti se pare ok?!
    • +6 (8 voturi)    
      ingradirea actului de justitie: (Vineri, 5 ianuarie 2018, 13:31)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui danete

      Orice prevedere a legii care ar facilita interventia politicului in deciziile pe care le iau judecatorii sau obstructionarea activitatii procurorilor.
    • +3 (3 voturi)    
      Cu sigurana stii (Vineri, 5 ianuarie 2018, 15:23)

      florinmazilu [utilizator] i-a raspuns lui danete

      Cel mai probabil ignoranta ta consta in faptul ca ai ajuns sa crezi propaganda antenelor cum ca protestatarii #rezist habar nu au de ce protesteaza. Daca doar ai vrut sa fii ironic, atunci inseamna ca ai anumite interese.
  • -11 (21 voturi)    
    cand a vorbit (Vineri, 5 ianuarie 2018, 11:20)

    cucuveauamov [utilizator]

    judecatoarea Baltag i-a inghetat domnului zambetul pe buze.
    • +3 (9 voturi)    
      Da ma, (Vineri, 5 ianuarie 2018, 11:48)

      Gruia.Novac [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      A inghetat instant. Tu nu ai vazut cum a luat-o la fuga.
      Papagalilor.
    • +1 (7 voturi)    
      aha... (Vineri, 5 ianuarie 2018, 13:20)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ba va iubesc pe voi pesedeii...
      sunt cateva mii dintre jusristi impotriva a ceea ce faceti... sunt 5-10 cu voi... si voi ii citati in nestire pe aia 5-10...

      mortii masii de statistica...
  • +11 (15 voturi)    
    Juridic vorbind (Vineri, 5 ianuarie 2018, 11:27)

    adi_69 [utilizator]

    in privinta politicienilor condamnati penal din parlament si primarii nu constitutia, neaparat, a permis acest lucru, ci, paradoxal, chiar justitia...
    In momentul in care au fost condamnati imensa majoritate dintre ei erau deja politicieni. Completul de judecata avea la dispozitie, legal, ca pe langa condamnarea "de baza" sa le aplice si o pedeapsa complementara de interzicere a unor drepturi civile (a alege si a fi ales), lucru mult prea putin intamplat, cazul cel mai celebru fiind Adrian Nastase. Deci ei sunt acolo mai ales cu ingaduinta justitiei...De ce suntem in aceasta situatie. Poate ca "marii strategi din umbra" s-au inselat amarnic. Au considerat o mana cereasca daca vreun politician condamnat penal ar mai candida, ca ar avea munitie electorala moca. Numai ca si-au luat teapa. Au aplicat niste tipare generale, fara o mare legatura cu specificul electoratului roman.
  • +4 (12 voturi)    
    Clica asta (Vineri, 5 ianuarie 2018, 11:37)

    moima [utilizator]

    nu o sa se lase batuta. Au membri peste tot si sunt infiltrati in toate organele statului. Nu mai sperati degeaba.

    Asa cum am spus, nu a iesit nimeni in strada si nici nu va iesi. Romania este si ramane resemnata mioritic in fata propriei naturi.

    Si incetati cu prostiile. Nu e vorba de Teleorman sau de Dolj.E o tara intreaga plina de hoti. E jumatate din populatie angajata la stat contra celeilalte jumatati angajate la privat. Prima o jefuieste pe a doua.

    E un conflct cultural in care prima jumatate va muri inainte sa se predea.

    Nu va uitati la ei ca nu suporta sa va vada in ochi? Nu intelegeti ca ei se apara? Sunt analfabeti, incompetenti, needucati, nu stiu nicio lmba straina, nu stiu sa faca nimic. Nu au nicio sansa fara coruptie, fara furt, fara impostura.

    Cum credeti ca milioanele astea de hoti o sa se lase pagubasi?

    Batalia e pierduta din start ba baieti.
    • +1 (5 voturi)    
      Tare mă tem... (Vineri, 5 ianuarie 2018, 12:36)

      indrea [utilizator] i-a raspuns lui moima

      că aţi surprins esenţa tabloului: nicio femeie de serviciu nu se mai angajează la stat de câţiva ani fără să se înscrie în PSD. Codrin Ştefănescu nu minte când spune că la primăvară vor fi, cu acte-n regulă, 1 milion de pesedei. Mno?!!
    • +3 (3 voturi)    
      Multumim mult pentru incurajari. (Vineri, 5 ianuarie 2018, 19:53)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui moima

      Acum puteti sa mergeti linistiti sa va savurati piftia, nu mai e nimic de facut.

      Eu zic ca ...mioritic e tocmai acest .... "nu mai e nimic de facut".

      Sau trebuie sa cred altceva...?