Emanuel Ungureanu: Mihai Lucan a fost ajutat de Florian Bodog, Emil Boc, Gheorghe Funar. Descoperim o tara coordonata de retele mafiote care cuprind medici, procurori, judecatori, oameni din SRI

de RH     HotNews.ro
Miercuri, 3 ianuarie 2018, 15:07 Actualitate | Esenţial


Mihai Lucan
Foto: AGERPRES
Emanuel Ungureanu, deputatul USR care a dezvaluit practicile medicului Mihai Lucan, a declarat miercuri ca a depus in urma cu cateva luni o plangere impotriva primarului de Cluj, Emil Boc, pentru un presupus ajutor dat medicului Mihai Lucan. Ungureanu a mai spus ca a dat astazi la DIICOT informatii despre modul in care Lucan era ajutat de actualul ministru Florian Bodog, de politicieni, procurori, judecatori, medici si oameni din SRI.

"Am dus azi precizari foarte importante: el a fost ajutat in Cluj de Emil Boc. O sa vedeti o succesiune de hotarari de ale Consiliului Local Cluj care l-au ajutat pe Lucan. Boc a fost operat la clinica privata a lui Lucan. Credeti ca exista o chitanta in acest sens? Boc l-a numit pe Lucan consilier personal pe probleme de sanatate", a declarat Ungureanu la iesirea de la DIICOT.

Deputatul USR a mai spus ca Lucan a fost ajutat si de actualul ministru al Sanatatii Florian Bodog pe cad acesta conducea spitalul judetean din Oradea. Ungureanu a spus ca Bodog ar fi nasul unei nepoate de-a lui Lucan.

"Vorbesc la Cluj despre trafic de organe din 2003. Credeti ca vreun sef de serviciu din Cluj nu stiu ca veneau italieni sau azeri sa faca transplant?", a spus Ungureanu, adaugand ca "descoperim o tara coordonata de retele de tip mafiot, care cuprind medici, procurori, judecatori, oameni din SRI, cu complicitatea altor doctori care stiu ca alti pacienti sunt directionati de la stat la privat, unde sunt jecmaniti de bani".

"Fac apel la procurorul general: Romania e plina de lucani. Fac un apel sa mobilizeze parchetele judetene si sa vada cat de frecventa e aceasta practica a jafului banului public", a mai spus Ungureanu.

"In Cluj exista alti doctori care fac acelasi lucruri ca Lucan, poate ca nu cu lacomia lui Lucan... E un jaf generalizat in sanatate pe linia directionarii pacientilor spre clinici private de acesti dumnezei ai medicinei", a adaugat deputatul USR.

"Lucan lua mita si din aerul din institut: de la lifturile cumparate in institutie, bancomatul de cafea si mita venita prin societatea romana de boli genito-urinare", a mai spus Ungureanu, care a spus ca exista "sute de persoane care au platit sume impresionante ca sa fie pe o lista paralela pentru transplantul de rinichi.



















8476 vizualizari

  • +27 (33 voturi)    
    Statul paralel? (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 15:18)

    pedepsitorul [utilizator]

    Interlopii administrativi:

    medicii corupti
    magistrati corupti
    politicienii corupti
    functionarii corupti


    Isi insusesc orice abuz, in numele pozitiei profesionale, castigata ca un drept de viata si de moarte asupra societatii care ajunge nevoita in contact cu aceasta mafie!
    • +11 (11 voturi)    
      Se confirma (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 16:58)

      mistydo [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Acum se explica mai bine de ce PSDragnea insista pe sintagma STAT PARALEL Fara o structura mafiota si corupta PSDragnea ar fi desfiintat! Exista in totdeauna perioade cand murdaria nu mai poate fi ascunsa sub covor... Sunt prea obsedati de a avea avere . A inceput Nastase. Acum Dragnea este convins ca el nu este cel mai bogat psd-ist , patat cu fel de fel de aranjamente si deturnari de fonduri bugetare. Sub umbrela politicienilor corupti sunt din pacate multi medici care profita. Multi dintre ei spera ca vor scapa la fel ca Nastase si Voiculescu
    • -4 (8 voturi)    
      mituitorul (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 21:31)

      savatuf [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Bai prietene ai uitat sa i mentionezi pe cei corecti si care merita salutati si adulati si anume cei care contribuie la "finantarea" coruptilor. Sa nu uitam de rolul lor social de delatori si modul cum contribuie ei la lupta anticoruptie. Dar am inteles legea anticoruptie e numai pt angajatii la stat, privatii sau mai bine zis corupatorii, nu pot fi inculpati, pt ca exista riscul ca sa ne plece investitorii.
      • +3 (3 voturi)    
        Esti bolnav, bibicule .... (Joi, 4 ianuarie 2018, 10:11)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui savatuf

        Gandeste-te ca esti pe patul de spital iar Lucan decide daca vei trai sau vei muri. Nu dai bani, daca crezi ca asta iti salveaza viata ???? Sau reclami, nici nu stii daca ti se va face dreptate si mori. Cati au calitati de martir pe pamantul asta ???? Te legi tot de saracii nenorociti care sunt obligati sa plateasca sa-si salveze viata ???? Iti doresc sa ajungi pe mana unui Lucan. Dupa aceea mai vorbim.
        • +1 (1 vot)    
          usurel (Joi, 4 ianuarie 2018, 12:25)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

          omul se referea la mita din afaceri, gen pescariu, cand unul da spaga, creeaza infractiunea, denunta si apoi scapa
  • -1 (19 voturi)    
    Ca de obicei (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 15:19)

    Doaroparere [utilizator]

    Vad ca nu va hotarati:

    SRI trebuie sa informeze sau nu; SRI trebuie sa urmareasca sau nu?
    Ca deocamdata s-a dat legea ca SRI nu mai are treaba cu civilul (doar daca apare informatia de tradare).
    Deci - mai usor cu pianul pe scari.

    Nu ma incanta nici SRI dar sa tai niste metode de investigare si cooperare intre diverse institutii fara sa pui nimic in locul lor duce exact la asa ceva.
    Acum ca poate a informat sau nu nu stiu; dar sa te apuci sa ceri acum de la SRI ceva cand tu lupti ca el sa nu mai fie prezent in viata civila (nici macar supercontrolat si cu mandate) mi se pare un pic ipocrit.......
    • +18 (20 voturi)    
      SRI informeaza, politicul santajeaza! (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 15:39)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Doaroparere

      Uzufructul informatiilor nu se intoarce la sociectate ca o actiune de redresare a unei situatii de risc... ci este folosita de decidenti, ca o unealta de constrangere, de santaj sau influentare!

      Acesta este motivul pentru care se perpetueaza mafia administrativa din Romania!
      • +4 (4 voturi)    
        Exact! (Joi, 4 ianuarie 2018, 2:59)

        Doaroparere [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Nu era mai simplu sa faci o lege care sa aduca aceasta relatie SRI - societate mai la lumina?
        Stii ca toti platim bani buni la acest SRI - tocmai li s-a marit bugetul tot de aia care urla cel mai tare cu Statul Paralel; banuiesc ca vor ca statul paralel sa fie al lor si nu al nostru .....
        Ca de obicei in RO - spui in CSAT ca "Coruptia" este amenintare majora dar lipsesti executantii de mijloace ca totul sa fie ca mai inainte.

        PS - mafia administrativa se perpetueaza prin neinitierea de pedepse asupra celor care o dau in bara - te rog sa imi spui cine mai este pedespsit din tot lantul care l-a protejat pe Luncan? Vezi vreo pedeapsa administrativa la CNAS? Este cineva dat afara ca s-au platit atatia bani aiurea si s-au ascuns atatea nereguli? Clinica aia particulara functiona la lumina in curtea spitalului.
  • +11 (15 voturi)    
    Vaccin anticoruptie, aveti ? (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 15:20)

    Sati [utilizator]

    Nu ne mai facem bine.
  • +19 (25 voturi)    
    Capusa privata (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 15:24)

    benicio [utilizator]

    Ce ne facem daca deschidem cutia pandorei a sectorului medical privat? Si daca gasim acolo ca, de fapt, nu este decat o capusare sistematica, repetata, constienta, larg raspandita, aproape de toti practicata, a sectorului medical de stat? Intr-o tara normala nu ar fi o solutie, dar in Romania ar fi buna, cel putin o perioada de cativa ani: interdictia medicilor de a lucra simultan la stat si la privat. Sa aleaga unde vor sa profeseze.
    • +7 (15 voturi)    
      De acord, dar sa nu uitam de PRIVATIZARE (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 15:38)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Privatzarea sectorului de sanatate, facuta cu cap, ar rezolva de la sine aceste probleme.
    • +7 (11 voturi)    
      mai bine (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 15:44)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Inchisoare 20 de ani pentru dare si luare de mita. Condamnare ca pentru crima intrucat coruptia chiar ucide tara asta!
  • +13 (13 voturi)    
    E inca o bucata din sistemul mafiot postdecembrist (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 15:38)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Cu toti la inchisoare si repede!
  • +8 (12 voturi)    
    ! (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 15:41)

    Kpriciu [utilizator]

    Romania are cancer generalizat.
    Doar chirurgi precum Horia Sima ar mai putea schimba ceva.Trebuie taiat in carne vie, peste tot, justitie, politica, medicina, invatamant, samd.
    • +7 (7 voturi)    
      Climat propice (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 18:37)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      de aparitie a formatiunilor extremiste. Este o reactie naturala a societatii, atunci cand institutiile legale nu mai sunt capabile sa-si indeplineasca rolul, vor apare organizatii care vor prelua si exercita functiile acestor institutii neputincioase. Asa au aparut formatiunile de extrema dreapta sau stanga, care au actionat in primul rand chiar impotriva elitelor corupte...Populatia ii va sprijini, fiind scarbita de institutiile "legale" corupte. Istoria se repeta, pentru cei repetenti, doar, doar vom invata ceva...!
  • +15 (17 voturi)    
    Daca se dovedeste ca e adevarat (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 15:41)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    ce spune deputatul Ungureanu, atunci ar merita o statuie iar partidul lui sa formeze Guvernul dupa alegerile urmatoare.
    In privinta lui Boc, eu inca nu cred ca ar putea fi de mana cu mafiotii. Dar, mai stii?
    • +15 (19 voturi)    
      Drobul de sare. (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 15:50)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Parlamentul Romaniei este condus la ora actuala de un condamnat penal aflat in executarea pedepsei si de un urmarit penal pt marturie mincinoasa.
      Iar noi ne revoltam ca exista doctori, profesori, magistrati si politicieni spagari.
      • +7 (7 voturi)    
        raspuns (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 18:43)

        Scuratov [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Atata timp cat ideologia noastra are ca moto : " cine fura inseamna ca se descurca " ,slabe sperante sa schimbati cu altceva.
      • -1 (1 vot)    
        usurel (Joi, 4 ianuarie 2018, 12:29)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        mafia exista si pe vremea PNL, si a PDL si pe vremea lui Ciolos; nu acum s-a inventat
    • 0 (0 voturi)    
      Boc nu? (Joi, 4 ianuarie 2018, 12:28)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      n-ai idee cate afaceri murdare face ca primar! ia cauta date despre o firma numita "Diferit"; apoi sa te pronunti cu privire la Boc
  • +10 (10 voturi)    
    SRI... (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 15:45)

    Tony_K [utilizator]

    SRI e putred ca tot sistemul in tara asta ! Astia ar fi trebuit sa ii gaseasca pe cei care submineaza statul din parlament dar nu fac nimic. Sunt in aceasi troaca.
  • +11 (13 voturi)    
    MAFIE (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 15:46)

    optiunea-2 [utilizator]

    trebuie introdus in legislatia din romania, si sa se vorbeasca deschis, despre mafie. coruptie e joc de glezne... te corup cu o tigara, o cafea, etc... asta este MAFIE!
    in italia mafia are contrapondere > carabinieri (borselino, falcone, procurori adevarati, si multi altii)
    in america > fbi (se dau legi (rico) cu dedicatie ptr mafioti
    in romania statul este MAFIA. nu mai exista nimic si nimeni contra (doar o femeie din 20mil... o femeie reprezinta lupta contra mafiei... o femeie intró tara asa de viteaza si mindra si speciala si nemaipomenita... o femeie...)
    escobar si el chapo daca stiau veneau in romania si primeau azil politic, si mai intrau si in parlament
    • +2 (4 voturi)    
      Corect (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 18:07)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui optiunea-2

      era daca scriai "o Femeie"... Eu cred ca chiar merita.
  • +7 (7 voturi)    
    retele mafiote (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 15:51)

    Walking_dead [utilizator]

    Cred ca acum 10 ani am spus prima oara, nu conteaza cine conduce aceasta tara, deoarece il va invinge sistemul mafiot. Cei care se indoiesc sa se gindeasca numai la Constantinescu. Ciorbea a fost mai destept si s-a alaturat mafiotilor.
    Pina la urma nu conteaza ca esti comunist sau liberal, daca nu intri in hora vei ramine un nimeni. Cine doreste intr-adevar schimbare va trebui sa caute undeva cu 2000 km mai spre vest.
    Si inca ceva, nu este ceva tipic doar pentru Romania. Restul tarilor din fostul bloc comunist sunt in aceeasi oala. Daca dupa caderea nazistilor rusii au obligat oamenii la comunism, acum majoritatea celor din estul continentului isi baga singuri capul in jug.
  • +12 (12 voturi)    
    luncanii astia... (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 15:52)

    elwis [utilizator]

    au subminat reforma sistemului medical ! ei au gonit si medicii din tara ...acei medici care voiau sa-si faca meseria contra unui salariu normal, fara sa fie obligati sa traiasca umilinta de a primi spaga sau au refuzat un sistem intern cladit pe pile, relatii ! A propos : mai stie cineva , ceva de accidentul aviatic din Apuseni ?
  • +16 (16 voturi)    
    "Romania e plina de lucani. (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 16:16)

    unins [utilizator]

    Fac un apel sa mobilizeze parchetele judetene si sa vada cat de frecventa e aceasta practica a jafului banului public, a mai spus Ungureanu".
    Sarmanul om!!! Spune ce stim toti, de ani multi! Presedinte, Procuror general, politicieni, parchete, SRI, politie, armata, judecatori, oameni obisnuiti, destepti, prosti , alcoolici, profesori, preoti, infractori, analfabeti, toti, toti, toti stim.... ca si el. Stim, deoarece intr-un fel sau altul, toti am contribuit si contribuim , activ sau pasiv, la practica jafului banului public! Asta-i Romania! S-auzim de Bine!
  • +2 (4 voturi)    
    fas (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 18:11)

    Ilidia [utilizator]

    In ceea ce-l priveste pe E. Boc in privinta autorizatiei...e un fas.
    • 0 (0 voturi)    
      eroare (Joi, 4 ianuarie 2018, 12:31)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Boc a gogonat enorm autorizatia data de Funar; e la fel de vinovat
  • +4 (4 voturi)    
    Lukmed : "esti pe maini bune "(sloganul cinstit)? (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 19:25)

    Plagarus [utilizator]

    Lucan un bun om de PR, chirurg in ultimii ani, doar prin media pretena,in rest un colector rapace.
    Va urma faza patriotica a declaratiilor sale,cu nu stiti voi cat bine am facut eu Romaniei !!!!! ( nn popoarelor "pretene" )
  • -4 (4 voturi)    
    descoperim (Joi, 4 ianuarie 2018, 10:34)

    Soorriin [utilizator]

    pentru Emanuel Ungureanu

    ati fost plecat de mic copil din Romania si nu ati avut nicio stire despre aceasta tara ??
    sau ati fost inchis undeva in Asia sau Africa ??

    AFLATI ACUM DESPRE O TARA CORUPTA !!

    laudind initiativa de a-i da '' in git '' pe acesti indivizi , sintagma dvs. mi se pare cel putin fatarnica
    • +6 (6 voturi)    
      aberezi (Joi, 4 ianuarie 2018, 12:32)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Soorriin

      Ungureanu denunta aceste practici inca din 2003, dar pana n-a ajuns parlamentar a fost ignorat total
      • 0 (0 voturi)    
        Corecta observatia! (Sâmbătă, 6 ianuarie 2018, 14:04)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Astfel de oameni trebuie ajutati (votati)
        sa ajunga in posturi de conducere, daca dorim ca lupta anticoruptie sa continue cu succes!
  • -1 (3 voturi)    
    Domnule deputat , (Joi, 4 ianuarie 2018, 13:17)

    A310 [utilizator]

    nu este foarte clar ca Romania este stat MAFIOT , doar a spus-o cu subiect si predicat fostul presedinte Basescu , ca doar el a infiintat acest tip de stat , in nici un caz cloaca din asa zisul sistem de justitie va rezolva problema statului mafot .