Casa Regala: In 20 de ani de prezenta in Romania, Familia Regala a facut 315 vizite oficiale externe. Toate vizitele au fost platite din fondurile personale ale Regelui Mihai l

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 2 ianuarie 2018, 14:10 Actualitate | Esenţial


Principesa Margareta
Foto: youtube.com
Familia Regala isi prezinta marti activitatea publica pe 2017 si bilantul celor 20 de ani de prezenta in Romania care include 315 vizite oficiale externe si 105 intalniri cu sefi de stat, precizand ca "toate vizitele si toate evenimentele de la resedintele regale au fost acoperite financiar din fondurile personale ale Regelui Mihai I", relateaza News.ro.

Precizarea referitoare la finantarea vizitelor si a evenimentelor de la resedintele regale este facuta in contextul unei enumerari a actiunilor Familiei Regale in 2017 si al unui bilant al actiunilor in anii de prezenta in Romania.

Pentru 2017, Casa Regala consemneaza: "50 vizite in comunitati din tara (3x Savarsin, 2x Ploiesti, 2x Focsani, Bacau, 3x Iasi, Constanta, Albesti, Coroana, Cotu Vaii, Alba Iulia, 5x Cluj-Napoca, Calarasi, Slobozia, Piscu, 6x Sinaia, Targu-Jiu, Marasesti, Marasti, Oituz, Onesti, Brasov, Arad, 4x Timisoara, 2x Curtea de Arges, Sibiu, Miclosoara, Ramnicu-Valcea, Targoviste, Sannicolau Mare, Pecica, Campulung Muscel); 214 actiuni publice in Capitala si in comunitati din tara, pe teme militare, diplomatice, economice, educationale, sociale, sportive, de sanatate, stiintifice si artistice; 8 vizite in strainatate (Anglia, Turcia ¬ Summit-ul Marmara, Republica Moldova, Polonia, Franta ¬ Soultzmatt, Bulgaria, Iordania, Elvetia).

"Toate vizitele au fost acoperite financiar din fondurile personale ale Regelui Mihai I", subliniaza Casa Regala.

De asemenea, tot pentru anul trecut indica "3 evenimente regale cu mare impact public: Trenul Regal al Aducerii Aminte (Marasesti-Marasti-Oituz, 11 iulie), unde au venit mii de oameni in cinci din garile tarii; Garden Party de 10 mai, unde au luat parte mii de romani din toate comunitatile locale ale Romaniei si din Republica Moldova; funeraliile Regelui Mihai, 16 decembrie 2017".

Conform Casei Regale, 45 de scoli, licee, universitati si organizatii poarta nume regal, in Romania si in Republica Moldova; 74 de scoli, licee, organizatii, congrese si festivaluri au Inalt Patronaj regal, in Romania si in Republica Moldova.

Tot in bilantul pe 2017 sunt trecute 2 mesaje adresate de Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei Camerelor reunite ale Parlamentului Romaniei (27 aprilie si 11 decembrie 2017), precum si faptul ca "Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei, a fost declarata cea mai influenta femeie din Romania (Forbes Romania 2017)".

Casa Regala prezinta si un "palmares la 20 de ani de prezenta publica a Familiei Regale (1997-2017), sarbatoriti in martie 2017, la Palatul Elisabeta": 10 000 de activitati publice in tara; 315 vizite oficiale externe; 105 intalniri cu sefi de stat.

Si de aceasta data este facuta precizarea conform careia "toate vizitele si toate evenimentele de la resedintele regale au fost acoperite financiar din fondurile personale ale Regelui Mihai I".

Precizarile vin in contextul in care au existat critici cu privire la faptul ca presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, si presedintele Camerei Deputatilor, Liviu Dragnea, au depus pe 7 noiembrie la Parlament initiativa legislativa pentru reglementarea statutului juridic al Casei Regale a Romaniei.

Propunerea legislativa prevede recunoasterea acesteia ca persoana juridica de drept privat si acordarea statutului de utilitate publica. In plus, legea propune recunoasterea pozitiei de Sef al Casei Regale a Romaniei, ca pozitie onorifica, asimilata protocolar cu aceea a unui fost sef de stat, si cuprinde o serie de prevederi care vor asigura desfasurarea optima a activitatilor si functiilor de reprezentare ale acesteia.

Tariceanu a precizat ca initiativa depusa de el impreuna cu Liviu Dragnea privind statutul Casei Regale nu prevede nivelul cheltuielilor, bugetul urmand sa fie aprobat anual de Guvern, dar a spus ca nu vor fi costuri mari. 

De asemenea, premierul Mihai Tudose a declarat ca are tot respectul pentru Regele Mihai si considera ca statul roman a onorat statutul acestuia de fost sef de stat, dar Romania este republica, iar Casa Regala este o fundatie. Tudose a explicat ca nu are nicio obiectie pentru ca Fundatia Casa Regala sa devina de interes national, ca altele de acelasi fel, dar daca se doreste Palatul Elisabeta, acesta va trebui inchiriat.

Tot respectul pentru Regele Mihai, pentru ce a reprezentat in istorie, pentru ce a fost pana la moarte. El a fost sef de stat. De aici pana la a da drepturi urmasilor unui sef de stat...¬, a declarat Mihai Tudose.

Acesta a explicat faptul ca Romania este republica, nu monarhie, iar Casa Regala este o fundatie care ar putea primi statutul de fundatie de interes national.

¬Cu asta sunt de acord. Si Camera de Comert si Industrie a Romaniei este o fundatie, tot un ONG de interes national", a mai spus premierul.

In ceea ce priveste Palatul Elisabeta, Tudose afirma ca nu poate ramane in posesia Casei Regale.

¬Pot sa il inchirieze daca doresc¬, a mai spus Tudose, afirmand ca imobilul a fost oferit spre folosinta Regelui Mihai, in calitate de fost sef de stat.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3309 vizualizari

  • +13 (31 voturi)    
    . (Marţi, 2 ianuarie 2018, 14:15)

    Tomato [utilizator]

    Ce casa regala? Romania e republica.
    • +8 (16 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 2 ianuarie 2018, 16:12)

      Un Nene [anonim] i-a raspuns lui Tomato

      • -3 (17 voturi)    
        oi fi cum zici (Marţi, 2 ianuarie 2018, 17:19)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        dar mai ai de invatat.
        incepi cu citirea constitutiei din 1924, si'ai sa vezi ce inseamna libertate, ce inseamna monoarhia constitutionala si cat putea conduce regele.
        regele constitutional nu guverneaza, ci doar vegheaza la respectarea constitutiei. cun nici regina regatului unit, sa cea olandei, sau regele spaniei, nu conduc tzarile lor. tzarile sunt guvernate tot de partide politice, tot de p.m. pusi de partidele politice. da acolo e mai bine ca in republica infiintata de stalin la bucuresti...

        bunicii tai au fost mai liberi ca tine, in anii monarhiei roamanesti.
        acum, in anul centenarului marii uniri, aminteste'ti
        ca un rege a dat ordin batalioanelor romane sa treaca carpatii...
        dupa mare lovirutie din decembrie si executia de craciun, un presedinte a semnat si pecetluit renuntarea la basarabia....

        libertate te iubim....
        • +3 (7 voturi)    
          Comment sters de user (Marţi, 2 ianuarie 2018, 18:27)

          Un Nene [anonim] i-a raspuns lui nash pandelica

          • -2 (4 voturi)    
            nu vom vorbi (Marţi, 2 ianuarie 2018, 19:10)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

            de valorile trecutului, atunci cand le vom avea pe ale prezentului.
            hai, arata cu deshtu' ! :-))
      • -3 (13 voturi)    
        Oare esti chiar liber? (Marţi, 2 ianuarie 2018, 17:47)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        Din pacate gandesti ca un rus si poate esti pus chiar de ei.
        Din pacate tu te crezi liber, in realitate, esti o vaca de muls pentru stat, impozite, taxe etc.
        Sistemul asta te va omori , sa vezi tu salariul pe Ianuarie si dupa aia mai discutam daca nu ai prieteni la PSD-ALDE-UDMR.
        Oamenii astia din Casa Regala au vrut sa dezminte zvonurile lansate de cine altii, PSD, ca ar fi primit bani de la ei. Daca toate partidele si-ar prezenta bilantu ar fi mai OK.
        O zi placuta mai departe
        • -1 (3 voturi)    
          las' ca'i aranjeaza (Marţi, 2 ianuarie 2018, 21:15)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

          si pe astia cu propaganda, onegerurile tre' sa'si faca cunoscut bilantul, de unde se ...aprovizioneaza. e suparare mare pe la sorosei.
          tablagii, insa, sunt siguri de ..solda. :-)
          pesedeaua a dat bani mai multi la ...statu' paralel, in bugetu' nou.
    • +2 (6 voturi)    
      republica (Marţi, 2 ianuarie 2018, 21:28)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Tomato

      infiintata de stalin, data lui dej, mostenita de ceausescu, executat de craciun de kaghebiciu ilici, intemeietorul celei de a treia respublce.
      halal respublica !
      data de comunisti de la unul la altul, din generatie in generatie... si bine pazita de bratul inarmat al partidului care e mai multe acuma.
  • +20 (26 voturi)    
    ........ (Marţi, 2 ianuarie 2018, 14:21)

    /./ [utilizator]

    Prima data asteptam punctul de vedere al casei in legatura cu legile justitiei...In Romania se moare de foame pe bune si voi veniti sa cereti milioane de euro in fiecare an. Mihai macar a avut cat de cat onoare dar voi urmasii lui ati facut pact pe fata cu comunistii.
    • +2 (10 voturi)    
      Bre nea puncte... (Marţi, 2 ianuarie 2018, 18:02)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui /./

      Primul care a pactizat cu bolsevicii a fost prea-mult-cantatul si regretatul Mihai.
      Era si el ilegalist pt. ca teohari@gashca era in afara legii la 23/08/1944...
      • +2 (4 voturi)    
        da mai (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 2:11)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        d'aia l'au alungat din tzara si'au facut raspublica, data pe mana lui dej, anka, teo si pazita de tat^nii lui roman, doftoru oparescu, geoana ioropeanu, bombonel, daianu, orban tenoru' labaral si multi alti fii, gineri si nepoti de nomenklaturisti si secoristi. mostenita de ceausescu si trecuta in mainile lui ilici, dupa moartea tiranului, modelul revolutiei franceze si a celei bolsevice.

        si nu numai ca l'au alungat pe el, dar au facut praf floarea ofiterimii din fosta armata regala, fostii ministri si politicieni, si toti intelectualii de vaza care n'au trecut de partea...boborului.
        d'aia au inventat, odata cu respublica, si lagarul de reeducare de la pitesti, sau pe cele de exterminare de la stuf, canal, rm.sarat, si multe alte locuri.
        si au adus rusii, in raspublica asta noua, colectivele agricole, distrugand si talpa tzarii, tzaranimea romana, cea care a tzinut tzara asta si a trecut'o prin sute de ani de necazuri si nevoi. lucru desavarsit de ilici, in cea de a treia raspublica...

        toate aste pt. ca regele a pactizat...
        e o defectiune de logica, tipica propagandei securiste....

        stii dece regatul unit este monarhie si franta nu mai este ? uk este regat parlamentar, franta a fost monarhie absoluta, unde l'etat c'est moi, cum zicea regele soare... ei nici acum nu au un parlamentarism real, au o mare adunare nationala, unicamerala.
        in anglia, monarhii au plecat urechea la bobor, au acceptat parlamentarismul, vocea poporului.
        in franta nu, si a avut loc o revolutie comunista, prima din lume, tragand regele si familia sa prin ghilotina, cum au mai facut alde lenin cu familia tzarului rusiei.
        si cum ar fi patit si regele nostru daca nu pleca.
        in anglia monarhia este aceeasi ca acum cateva sute de ani, dupa magna carta.
        franta e la a cincea sau a sasea republica.
        romania, poarta orientului, este numai la a treia...
        dracnea si pesedeii sai pregatesc cea de a patra respublica.
        la multi ani, bre !
        • 0 (2 voturi)    
          Nu e defectiune de logica,parol... (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 12:26)

          cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          E relatia cauza-efect.
          Miza a fost Antonescu si armata romana pe care bolsevicii voiau sa puna laba...
          Mihai,in preainaltimea mintii sale a crezut tot ce ii spuneau rusnacii infiltrati pe langa el...
  • +18 (30 voturi)    
    Si care a fost efectul acestor vizite? (Marţi, 2 ianuarie 2018, 14:32)

    Cataleya [utilizator]

    S-au plimbat prin lume, ca sa ce?
    Adica la ce (si cum) i-au ajutat aceste vizite pe romani? Neavand absolut nicio investire oficiala din partea statului roman, nu prea vad care a fost suportul acestor "vizite oficiale"
    Cat despre finantare, sa fim seriosi. Fondurile Casei Regale, tot de la bugetul Romaniei provin, oricum ar suci-o!
    Intr-o Republica semiprezidentiala, asa cum este Romania, reprezentantii Casei Regale se plimba prin tara pt interes personal, ca sa-si adune adepti, iar cand se plimba prin strainatate, sa fim seriosi, dpdv politico-economic nu-i baga nimeni in seama.
    • -6 (8 voturi)    
      o la la (Marţi, 2 ianuarie 2018, 21:17)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      pe herru nu'l prea baga in seama nimeni la bruksal.
      tot din punkt de vedere politico econoic.
      doar merkelita si nemtii ii mai vorbesc, dornici sa auda cum suna germana veche...:-)
    • -3 (3 voturi)    
      Asa e.... (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 2:41)

      midumi [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      un kilogram de faina putea sa dea si el, sa fie si poporul multumit!
  • +14 (22 voturi)    
    Ce frumos (Marţi, 2 ianuarie 2018, 14:34)

    mitg [utilizator]

    Propun sa-i declaram pe Principesa Margareta si Venerabilul Consort al Acesteia depozitari permanenti ai bugetului statului, ca sa fie rasplatiti pe masura.
    • +3 (3 voturi)    
      bujetu' (Marţi, 2 ianuarie 2018, 21:18)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      e in maini sigure, in pixul lui nicu dracnea. pair of your republic.
      • +2 (4 voturi)    
        Asa e (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 2:42)

        midumi [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        ... lasa ca vegheaza Dragnea la banii vostrii si da el de pamant cu voi daca indrazniti sa nu platiti dijma la timp!
  • +14 (22 voturi)    
    Duda si Margareta (Marţi, 2 ianuarie 2018, 14:45)

    Rahan5 [utilizator]

    au facut calatorii in interesul bulgarului Iliescu si a polonezului Radu Duda. Ar trebuii ca Margareta sa ceara bani de calatorii presedintilor Bulgariei, Rumen Radev (Rumen Radev este ,,omul lui Putin" din Bulgaria, dar asta este alta poveste) si Presedintelui Poloniei, Andrzej Duda.
    Ca pentru romani, in cel mai bun caz au fost in calatorii cu ,,treburi cu relatii cu UE" ca in fabula cu ,,Musca la arat ".
    Deci Margareta si Duda vor socoteli la bani precise :
    Hai sa incepem mai bine cu un Proces Post Mortem in Tribunal, urmat de o condamanare a lui Carol al -II-lea pentru Lovitura de Stat din 1938, cand a desfintat Democratia din Romania. (Uzurpare a Puterii de Stat- Cod Penal in vigoare in 1938). Condamnare, desigur urmata de confiscarea intregii averi personale (la fel ca la Ceausescu). Confiscare, care s-ar face acum de la mostenitorii lui Carol al-II-lea. Adica si de la Margareta. Asta ca tot a pomenit Margareta in Mesajul sau de Craciun de ,,bunicul sau iubit si drag" Carol al-lI-lea.
    • -5 (13 voturi)    
      mostenire (Marţi, 2 ianuarie 2018, 15:46)

      rags [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      spre buna regula, Regele Mihai a refuzat mostenirea averii personale a lui Carol II. Lucrurile pe care le-a revendicat erau proprietatea sa personala, fie cumparate din banii proprii, fie lasati lui de Ferdinand, dupa dezmostenirea lui Carol Caraiman (ce avea sa devina Carol II) .

      Averea lui Carol II a fost transmisa lui Mircea Grigore Carol Lambrino si apoi fiului lui, Paul Lambrino, asa zisul print Paul. Pe el l-ar afecta un proces al lui Carol II. .

      Dar nu vad nicio problema. Margareta poate sa conduca o fundatie de interes public a familiei regale si sa incerce sa dovedeasca cat de mult bine poate sa faca.

      Acest lucru are de-a face cu istoria Romaniei, ca repect fata de Carol I si fata de Ferdinand intemeietorii Romaniei moderne.

      Poate in timp, populatia Romaniei, prin referendum, sa isi doreasca monarhie, fie din linia lui Mihai sau din liniile altei familii regale europene. Poate RegeleHarry ?
      • +2 (4 voturi)    
        Nu fi atat de sigur cu averea lui (Marţi, 2 ianuarie 2018, 20:37)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui rags

        Carol al-II-lea, care zici ca a mostenit-o Paul Mircea pe toata. Dupa plecarea lui Carol al-II- lea in 1940 si a lui Mihai I in 1947 au fost constatate disparitia din Tezaurul Coroanei Romaniei a mai multe tablouri ale statului + ca a luat cu el Carol al-II- lea o multime de tablouri / timbre / obiecte personale. (in 1940 a fost cel putin un tren intreg umplut cu lucrurile luate de Carol al--II-lea. Asta ca sa nu mai vorbim de o eventuala avere transferata de Carol al -II-ea in Occident pe cand era rege. Nimeni nu poate confirma ca nu s-au facut asemenea transferuri, cu mult inainte de abdicarea lui Carol al-II-ea. (La Abdicarea din 1940, Razboiul incepuse deja de un an de zile, si Carol stia cat de vulnerabila este pozitia sa de Rege).
        Ca nu a luat Mihai I tablouri cu el chiar in 1947, nu e de mirare, pentru ca autoritatile comuniste au fost cu ochii pe el. Dar de unde stim ca o parte din averea care a transportat-o in strainatate Carol al-II-lea inainte, (din averea Coroanei Romaniei -adica a Statului) nu a pastrat-o pentru a fi preluata ulterior de Mihai I?.
        Si de unde stim ca acel ,,Conflict Postbelic" dintre Mihai I si taica-su nu a existat in realitate, si totul nu a fost decat o mascarada a lui Mihai I impreuna cu taica-su?. Tocmai sa-l nu ,,ia la intrebari" lumea, de partea din averea lui Carol al-II-lea pe care eventual a dat-o catre Mihai I imediat dupa 1947. Nimeni nu poate confirma ca Mihai I si Carol al-II-le nu s-au intalnit pe ascuns chiar de mai multe ori in anii aceia. Facand si un transfer de avere, desigur, catre Mihai I.
        • -1 (3 voturi)    
          mai ..raha (Marţi, 2 ianuarie 2018, 21:24)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          ia vezi ca taman dadura astia in vileag, din arhivele secoritatii, "averea" cu care a plecat cetateanu' mihai...
          interesant e ca secoritatea nu mai este (!?!) dar documentele astea ies la iveala numai dupa moartea regelui.
          pune'te la curent, vorbeste cu sefii matale...
    • -1 (3 voturi)    
      hahaha (Marţi, 2 ianuarie 2018, 21:20)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      citesti multa maculatura.
      vezi ca si numele propriu ti'l gresisi...la ultima litera..aaaa ?! :-))
  • +19 (27 voturi)    
    cata vrajeala :))) (Marţi, 2 ianuarie 2018, 14:54)

    Nevermind [utilizator]

    3xvizite OFICIALE la Savarsin :)))) and so on...

    Si eu am fost plecat in niste vizite "oficiale" si le-am acoperit din fonduri proprii.

    Jet...
  • +20 (26 voturi)    
    cool (Marţi, 2 ianuarie 2018, 14:59)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    Nu am vazut rezultate ( nu consider "rezultat" imaginea oribila de care se bucura romanii in vest ) dar ma intreb in ce calitate au fost facute acele vizite.
  • +11 (23 voturi)    
    Principesa Margareta Duda , doreste sa fie regina? (Marţi, 2 ianuarie 2018, 15:21)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Daca s-a ajuns pana acolo, incat sa ne impute , vizitele in țara si cele cateva in strainatate , facute de Regele Mihai , e mare disperare in familia Duda ....dupa privilegii din banii contribuabililor !
    Regele Mihai a primit retrocedari de proprietati ,tocmai pt. a folosi fondurile rezultate , in reprezentarea Romaniei pe plan intern si extern. Asta face un rege , isi reprezinta țara .
    P. S. Si EBA o sa pretinda ca a facut anumite vizite in tara si strainatate , sau la coafor ,ce facem.... le decontam si pe alea ...?!
  • +18 (20 voturi)    
    ”Marele Doliu” (Marţi, 2 ianuarie 2018, 15:40)

    ty [utilizator]

    Înmormântarea Regelui Mihai a avut loc în data de 16 decembrie.
    Familia Regală anunță mare doliu pentru 40 zile, apoi, după aceste 40 de zile, va ține doliu timp de trei luni (de la deces).
    Parca erau mai tacuti pe vremea cand traia Mihai . . .
    • 0 (2 voturi)    
      nu este o fantezie (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 2:17)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ty

      sau o megalomanie.
      mare doliu, timp de patruzeci de zile, se tzine in orice familie, cand dispare unul dintre cei dragi.
      e normal ca familia regala sa aiba 40 de zile de mare doliu, caci regele a fost un credincios practicant.
      cred ca e dreptul fiecaruia sa faca dupa credinta, dupa gandire, dupa traditii.
      batjocorirea este tipica trogloditilor si comunistilor, care de fapt sunt cuvinte sinonime.
      • 0 (0 voturi)    
        "Familia Regala isi prezinta marti activitatea (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 14:46)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        publica pe 2017"
        Simate pandelica in perioada de mare doliu dupa un parinte ti-ar arde de activitate publica? Mie nu.
  • -10 (20 voturi)    
    Inutil (Marţi, 2 ianuarie 2018, 15:49)

    unTaran [utilizator]

    Sigur, sunt multe de reproșat , poza cu Dragnea,poza cu Iliescu. Să încerci să explici ceva unui popor care și acum crede că regele a plecat cu vagoane de aur, este absolut inutil.
  • -14 (16 voturi)    
    Bilant binevenit (Marţi, 2 ianuarie 2018, 15:52)

    greuladeal [utilizator]

    Asa, afla toti cei interesati in ce consta activitatea unei Case Regale si despre anvergura actiunilor si chiar si despre aspectul financiar atat de discutat (barfit, fiindca nimeni nu acuzase cu deconturi, ci doar cu vorbe...).
    Apa trece, pietrele raman.
    • -2 (12 voturi)    
      Corect (Marţi, 2 ianuarie 2018, 16:34)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui greuladeal

      Va rog sa imi permiteti O Opinie:
      In 2018 e Util si Necesar un Referendum cu privire la Reinstaurarea Monarhiei in Romania, daca referendumul Aproba revenirea la Monarhie atunci cel Chemat sa fie Nepotul Majestatii Sale Mihai! Frunza de Duda sa o folosim la o anumita cultura care...produce matase
      • -4 (8 voturi)    
        intersanta (Marţi, 2 ianuarie 2018, 16:50)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ..idee.
        Cum il cheama pe respectivul nepot?
        • +3 (7 voturi)    
          Fyi (Marţi, 2 ianuarie 2018, 17:48)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          Voila
          https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nicholas_Medforth-Mills
          • -3 (3 voturi)    
            exactly (Marţi, 2 ianuarie 2018, 20:08)

            Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            ...i'll pass
  • +13 (13 voturi)    
    Unu ca Duda! (Marţi, 2 ianuarie 2018, 16:16)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Atata vreme cat in "Casa Regala" se afla unu ca Duda, imi vine sa trag cu tunu!
  • +10 (14 voturi)    
    lipseste o tara - RUSIA! (Marţi, 2 ianuarie 2018, 17:56)

    outside_the_wall [utilizator]

    Fostul rege a fost la paradele militare ale armatei rosii in 2009, alaturi de Duda, in timp ce presedintele Moldovei a refuzat! "Cum să particip la paradă alături de armata care ne-a adus comunismul, a organizat foametea şi ne-a deportat în Siberia? Astăzi ea se află în cetatea lui Stefan cel Mare. Aceasta armată a stat şi la baza formării Transnistriei", a declarat Mihai Gimpu la Radio Vocea Basarabiei." (https://www.historia.ro/sectiune/general/articol/regele-mihai-va-participa-la-parada-militara-de-la-moscova-din-9-mai). Da, au fost sa vada cum defileaza fosta armata de ocupatie. Asta, dupa ce a fost decorat de Stalin cea mai inalta distinctie sovietica. Mare demnitate, mare anticomunist. Nu stiti pe cine plangeti.
    • +5 (7 voturi)    
      minciuna prin omisiune (Marţi, 2 ianuarie 2018, 19:47)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

      De ce nu a inclus Rusia in lista de tari vizitate? Rusine!
  • +8 (10 voturi)    
    Hm (Marţi, 2 ianuarie 2018, 20:02)

    Godzillagrrr [utilizator]

    De ce continua eforturile de a promova “Casa Regala”, de aia devin din ce in ce antimonarhist. Ce-i circul asta? Si cui foloseste?

    Monarhia in România s-a terminat odata cu moartea Regelui Mihai. Alde Principesa Margareta & Alteta sa Regala Duda... vz rog sa me scuzati :-)
  • +8 (10 voturi)    
    No joke? (Marţi, 2 ianuarie 2018, 20:14)

    Godzillagrrr [utilizator]

    "Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei, a fost declarata cea mai influenta femeie din Romania (Forbes Romania 2017)".

    Wow - are you people serious? :-))))
  • +4 (6 voturi)    
    Coana Duda ne stropseste cu ''virtutiile" dansei ? (Marţi, 2 ianuarie 2018, 20:52)

    Plagarus [utilizator]

    Adio cuplului Duda Bollywood si respect vesnic,celui care a fost Regele Mihai.
    Colonelul Duda - fost candidat la Presedentia Romaniei -si fost reprezentant " special " al Guvernului roman si-a onorat singur cheltuielile de deplasari ?
    Duda a fost stipendiat de statul roman timp de 6 ani cu cca.1.000.000 Euro pt. lobby /hoby de promovare a tzarisoarei la Polul Nord,Egipt, China si-n Senegal.
  • +6 (8 voturi)    
    Casa Duda face figuratie (Marţi, 2 ianuarie 2018, 20:59)

    Victor Micea [utilizator]

    Sub Margareta Duda Casa Regala a devenit pesedista, asta este tristul adevar stiut de toti dar ocolit in declaratiile oficiale. Din aceasta afacere pierzatorul s-a dovedit Regele a carui politica de rezistenta pasiva fata de comunisti a fost anulata si ridiculizata iar castigatorul este Radu Duda, devenit print al partidului, cabotin care se joaca in voie cu coroana, bogat, stapinitor de castele si titluri fantasmagorice. De fapt am pirdut toti, a castigat partidul.
  • -9 (9 voturi)    
    Scuipatorii de serviciu, pusi pe treaba! (Marţi, 2 ianuarie 2018, 23:33)

    V. Istina [utilizator]

    De unde ati aparut, neoamenilor? Macar daca ati citi cel putin titlul stirii.. TOATE vizitele au fost facute din fonduri proprii... Ce tot mancati rahat aici...

    1. Ar fi o infrangere geopolitica, nu doar simbolica, pentru Rusia, ca Romania sa revina o monarhie constitutionala.

    2. Ideea de noblete, de sacrificiu, de curaj, de arbitru macar moral al jocului politic romanesc ii sperie pe multi. Dar chiar asa...

    3. Sa va fie rusine cum va ingrijiti de "milioanele cerute" de casa regala (complet fictivi din pacate!) dar sutele de milioane de euro pe care le fura sistematic mafia politica din viitorul copiilor nostri nu va revolta sufivient sa iesiti in strada!

    Regele este un ideal in fiecare dintre noi, nu o persoana fizica, omul-regele e doar trecator. Regele adevarat, ramane in noi.[editat de moderator]
    • +2 (6 voturi)    
      Rege Trebuie sa fie Nepotul Majestatii (Marţi, 2 ianuarie 2018, 23:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Sale Mihai! PUNCT! Dam satisfactie URSS daca duda persista in Decor!