Premierul Tudose: Membrii Casei Regale pot sa inchirieze Palatul Elisabeta, daca doresc / Iinteleg ca au de unde sa plateasca, ca li s-au retrocedat o multime de lucruri

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 29 decembrie 2017, 22:07 Actualitate | Esenţial


Regele Mihai, la Palatul Elisabeta
Foto: Casa Regala
Premierul Mihai Tudose a precizat ca Guvernul va da un aviz negativ proiectului de lege privind reglementarea statutului juridic al Casei Regale si a subliniat ca Palatul Elisabeta a fost dat in folosinta regelui Mihai in calitate de fost sef al statului, nu si urmasilor acestuia, transmite Agerpres.

"Tot respectul pentru regele Mihai, pentru ce a reprezentat in istorie, pentru ce a fost pana la moarte. El a fost sef de stat. De aici pana la a da drepturi urmasilor unui sef de stat... Iertati-ma, dar mai avem fosti sefi de stat care au urmasi in viata. (...) Noi nu suntem monarhie. Romania, constitutional, este o republica. Noi am recunoscut anumite merite fostului sef de stat regele Mihai. Sa ma apuc acum sa recunosc ca exista nu stiu ce coroana pe aici... Iertati-ma, dar nu prea imi vine, ca nu am nici temei legal. Casa Regala este o fundatie. Domniile lor doresc ca aceasta fundatie sa capete statutul de fundatie de interes national. Cu asta sunt de acord. Si Camera de Comert si Industrie a Romaniei este o fundatie, tot un ONG de interes national", a precizat primul ministru, vineri seara, la Romania TV.

El a mentionat ca membrii Casei Regale pot sa inchirieze Palatul Elisabeta daca doresc acest lucru si ca a discutat cu reprezentantii RAAPPS, pentru a face o oferta in acest sens.

"De ce sa ramana (Palatul Elisabeta, n.r.) in posesia Casei Regale? Pot sa il inchirieze daca doresc. Eu am vorbit la Regia Autonoma a Protocolului de Stat, prin intermediul careia statul detine imobilul, sa le faca o oferta de chirie, daca doresc. Ca daca tot le trebuie, eu inteleg ca au de unde sa plateasca, ca li s-au retrocedat o multime de lucruri. De ce sa nu dam palatul Camerei de Comert si Industrii sau la alti copii ai unor fosti sefi de stat? (...) (Palatul Elisabeta l-a primit, n.r.) in folosinta Regele Mihai in calitate de fost sef de stat. Punct. Si inca niste zeci de milioane pentru partea de functionare a palatului si pentru servicii de suport... Iertati-ma... Exageram", a mai adaugat premierul Tudose.



















2030 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Actorul infiltrat de P$D la.Casa Regala (Vineri, 29 decembrie 2017, 22:31)

    un domn [utilizator]

    Ar fi bine sa ocaute pe Elodia, iar Nepotul Majestatii Sale Mhai sa inceapa lupta cu Ciuma Roshie
    • -1 (1 vot)    
      intre timp (Duminică, 31 decembrie 2017, 1:20)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      adrian nastase va valorifica palatul prin ong-ul pe care il patroneaza....
      • +1 (1 vot)    
        Nu cred ca Adrian Nastase (Duminică, 31 decembrie 2017, 19:23)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui dj

        are curajul sa mai intre in Palatul Elisabeta dupa ce pleaca Margareta / Duda de acolo.
        Se poate afisa un Regulament la intrare in care va scrie ca recidivistii de drept comun nu au voie sa intre. Este perfect Constitutional.
  • +17 (19 voturi)    
    . (Vineri, 29 decembrie 2017, 22:40)

    tirolez [utilizator]

    Bravo! Sa vezi ce sar baietii cu ochi albastri, aripa Duda, ca intinam memoria regelui.
  • +18 (26 voturi)    
    Interesant! (Vineri, 29 decembrie 2017, 22:47)

    war4peace [utilizator]

    O fi nenea ăsta PSD dar strict pe subiectul ăsta îmi place cum gândeşte.
    • +6 (14 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 0:55)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

      Din pacate putina lume gandeste asa. Dupa ce ca fac foarte rar chestii decente, sunt injurati si pentru alea pentru ca pesedisti.

      La cate face psd, e material destul de injurat.
    • +5 (5 voturi)    
      de fapt pesedeul joaca la doua capete (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 10:51)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

      si nu e intamplator ca tudose, prin aceste declaratii, pare ca il contrazice pe dragnea, care vrea sustinerea de la buget a progeniturilor exregale.
  • -12 (20 voturi)    
    asa e.. (Vineri, 29 decembrie 2017, 22:47)

    exilatul [utilizator]

    ce ra-at de "urmasi"!...cind au parasit tara au luat cu ei vagoane incarcate cu tot felul de valori..vorba "betivului anonim", au primit mai mult decit trebuia...urmasilor alora pe care comunistii i au omorit prin inchisori ce li s a dat?..sau viata nu se pune?...
  • +15 (17 voturi)    
    In fond are si Tudose dreptatea lui ! (Vineri, 29 decembrie 2017, 22:49)

    Susufler0 [utilizator]

    Pai se compara 15 ani de concesiune a unui apartament de pe Magheru pt care Alisparc platea 2000 de euro/luna, cu 49 de ani de concesiune pt care casa Regala nu plateste nimic ?

    PS. Si iata cum Tudose e mai catolic decat Papa, pardon, mai republican decat Daddy ! ;)
    • 0 (4 voturi)    
      sa-i (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 18:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      aducem aminte lui tudose ca Palatul Elisabeta a fost construit de Printesa Elisabeta in 1936, matusa Regelui Mihai I, din banii ei?
      Sa-i aducem aminte ca ar fi trebuit retrocedat ca si Castelul de la Savarsin?
      Sau poate ca prin speluncile brailene de pe malul Dunarii s-o fi auzit altceva. S-o fi auzit ecoul afirmatiei iliesciene despre proprietate : "un moft".
      • +1 (1 vot)    
        De retrocedat palatul Elisabeta ? (Duminică, 31 decembrie 2017, 20:06)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Ia atunci sa se anuleze printr-un proces si Testamentul de Bunuri Materiale a lui Carol I, care a fost facut la presiunea imorala a politicienilor ( probabil Ion I.C. Bratianu) de dinainte de Primul Razboi Mondial, ca sa-i lase Pelesul lui Ferdinand. Cand putea foarte bine ca Pelesul sa fie lasat mostenire de catre Carol I Institutiei Coroanei Romaniei -adica Statului, asa cum ar fi fost mai corect vis-a-vis de situatia ca nu avea copii.
        Sa nu uitam ca Regele Carol I a avut 5 frati si surori + sotia Regina Elisabeta, la care castelul se putea impartii in mod egal. Si asta putea fi o varianta. (Regina Elisabeta avea si ea un frate cu urmasi)
        Dupa cum se comporta / comportat Margareta, dar chiar si raposatul Mihai I, ei nu au nici o legatura cu mostenirea spirituala a lui Carol I. Din punctul asta de vedere sunt niste straini la Peles.
        Niste ,,pisici " imbracate in ,,blanuri de leu".
        Tot avea Mihai I niste teorii, cum ca Abdicarea din 1947 a fost silita.
        Dar daca o luam asa, Testamentul cu Pelesul a lui Carol I nu a fost silit ?
        Aaaaa ...... Pentru Mihai I, Actele Oficiale sunt ,,silite" numai acelea pe care le vrea el !!. Celelalte pe care nu le vrea, sunt ,,benevole" ........Am prins deja idea !. Asta este de fapt cel mai mare defect al dinastiei lui Mihai I: lipsa de consecventa. Iar lipsa de consecventa nu are nici o legatura cu o Dinastie Regala adevarata.
  • +11 (17 voturi)    
    Foarte bine, Tudose! (Vineri, 29 decembrie 2017, 23:08)

    Nyk1 [utilizator]

    Pune-i la punct pe acești îmbuibați care vor să parvină folosindu-se de imaginea bunului Rege!
  • +4 (6 voturi)    
    sa intelegem ca duda I ..... (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 8:13)

    mar-vas [utilizator]

    este infiltrat inramasitele casei regala de oamenii lui dragnea care are in plan distrugerea presedentiei??
    • +4 (4 voturi)    
      :))) (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 13:07)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui mar-vas

      ...m-ai facut sa ma loghez ca sa-ti dau plus...uite-asa pierd vremea pe net in timp ce altii fac bani la doo capete... o mica erata pls: ilici l-a infiltrat, cu acordul bunului rege...
  • +5 (11 voturi)    
    Bravo Tudose! (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 9:00)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Trimite-i la munca, nu la cersit!
    La strung, la saiba!!
  • -5 (11 voturi)    
    Urare crestineasca ... (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 9:55)

    area51rmc [utilizator]

    Draga premier rau intentionat, iti urez ca un regim politic sa-ti ia casa si averea fara niciun fel de despagubire, sa te puna sa platesti dupa aceea de 3 ori valoarea impozitului pe ele, sa infunzi puscaria si lagare pentru ca esti "contrarevolutionar" si "sabotor" si sa fii "reeducat", sa nu-ti poti face un viitor pentru ca esti element dusmanos si, in orice caz, sa fii pus, tu si familia ta, in situatia de a-ti lua viata de la capat !

    Voua, tuturor celor care credeti ca puteti spune si sustine orice doar pentru ca v-au bagat unii in cap ca sunteti cetateni europeni, va zic doar atat: mai devreme sau mai tarziu veti ajunge sa simtiti pe pielea voastra, pentru ca sacul are si el o limita, iar cand nu va mai poate hrani pe toti, unii vor gasi solutii rapide sa echilibreze lucrurile!

    Ca sa stiti: in poveste nu e vorba despre folosirea Palatului Regal de Margareta si ceilalti, ci despre respectul fata de dreptul de proprietate!
    Palatul Regal a fost luat cu forta de regimul comunist din proprietatea particulara a Regelui, iar aceasta, CONFORM LEGII, trebuie sa revina mostenitorilor acestuia !
    Care este ACTUL DE PROPRIETATE AL STATULUI? Decretul nr. 38/1948? Deciziunea consiliului de ministri nr. 905/18.06.1948?

    Art. 2 Decret nr. 38/1948:
    "Toate bunurile, mobile si imobile, care la data de 6 martie 1945, se aflau in proprietatea fostului rege Mihai I, ori a altor membri ai fostei familii regale, trec pe aceeasi data in proprietatea statului roman."

    Pai drag popor roman, printr-un act din 1948 statul devenea proprietar asupra bunurilor particulare ale regelui incepand cu 6 martie 1945?
    Adica incepand cu ziua instalarii guvernului Groza regele nu mai era proprietarul bunurilor sale????
    De ce nu i le-a lua Groza in 6.03.1945 si au asteptat pana in 1948???

    Draga Tudose, tu cand iti iei o casa, faci un contract ... adica te intelegi cu proprietarul si, DACA AJUNGETI LA UN ACORD, tu iei casa iar celalalt ia o valoare echivalenta (pretul casei, bunul dat in schimb etc.)
    • +2 (6 voturi)    
      Draga cetatene (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 15:42)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui area51rmc

      Poporul roman nu doreste aceasta monarhie. Punct. Aceasta monarhie a dovedit de-a lungul istoriei ca poate face si lucruri bune, si lucruri rele. Poporul roman nu este atat de bogat incat sa faca, cadouri palate unor persoane ultra bogate, cum sunt urmasii regelui Mihai. Si apropos, dorim sa vedem fapte de caritate reale din partea Margaretei, donatii pe masura averii reale.
      • -2 (6 voturi)    
        Tu esti "poporul roman"??? (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 18:00)

        area51rmc [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        1. Nu poti vorbi dumneata in numele poporului, asa ca nu poti tu exprima nici ce isi doreste poporul si nici daca isi doreste monarhia asta ori alta.
        2. Ce legatura are dreptul cuiva de a-si primi inapoi proprietatile furate de statul comunist cu monarhia? Ori nu intelegi despre ce e vorba, ori esti suficient de rau intentionat cat sa incerci sa induci ideea ca urmasii regelui nu au voie sa isi primeasca bunurile inapoi.
        Dreptul de proprietate este un drept fundamental, consacrat chiar prin Constituia in vigoare, iar statul trebuie sa dovedeasca, ca orice alta persoana, daca detine bunurile luate regelui in mod valabil. Daca a luat bunurile cu forta atunci legile acestei tari spun ca ele trebuie restituite.
        Cat despre faptul ca urmasii regelului sunt persoane ultrabogate si ca ar trebui sa faca acte de caritate dovedeste mentalitatea unor persoane care au trait toate viata lor pe spinarea altora.
        Urmasii regelui au dreptul de a avea averea pe care au dobandit-o legitim si legal (iar mostenirea este un mod legitim si legal de dobandire de averi), iar ce fac ei cu ea nu e treaba nimanui. E ca si cum as intreba eu pe unul ce face cu nevasta-sa.
        Va rupe invidia ca exista ultrabogati?
        Stimabile, urmasii astia ai regelui au deschis niste usi occidentale pentru tara asta numai prin simpla lor prezenta, iar usile alea nu le-au deschis 27 de ani de diplomatie si de guvernare ale republicii. Punct. Iar daca vrei sa stii exact niste chestii, ia frumos monitoarele oficiale ale tarii tale pe anii 2002-2003 si vezi de cate ori statul roman a mandatat MEMBRII FAMILIEI REGALE ca tara sa fie reprezentata.
        • +1 (1 vot)    
          domeniile consiliului de coroana (Duminică, 31 decembrie 2017, 10:39)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui area51rmc

          erau proprietatile statului puse la dispozitia fostei famiill regale, nu erau proprietatea familiei regale.
          • 0 (0 voturi)    
            Palatul (Duminică, 31 decembrie 2017, 14:40)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

            Elisabeta nu a fost niciodata vreun domeniu al statutului.
            Constructia a fost inceputa in 1930 si finalizata in 1936, totul fiind facut din banii Printesei Elisabeta, matusa Regelui Mihai I.
      • 0 (4 voturi)    
        n-ai (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 18:26)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        de unde sa stii ce vrea poporul roman.
        Poporul roman nu a fost intrebat in 30 dec. 1947 daca mai vrea monarhie constitutionala sau vrea republica.
        Si nu te mai confunda cu poporul roman.
        Altfel, din postarea ta scoasa din putul gandirii, daca maine vine tudose si-ti rechizitioneaza casa/apartamentul ce-l ai in proprietate si-l trece imediat in proprietatea statului, vei fi de-a dreptul fericit, nu?
        • +1 (1 vot)    
          Nu puisor. (Duminică, 31 decembrie 2017, 20:44)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Eu as vrea ca premierul Tudose cu autoriatiile/ justitia actuale sa poata deschide cat mai repede un Proces de Stabilire a Corectitudinii Dobandirii a lui Carol al-II-lea si rudelor sale a fondurilor financiare cu care s-au dobandit Savarsinul, Palatul Elisabeta s.a.m.d.
          + corectitudinea Cedarii Castelului Bran de catre Consilul Local Brasov catre Regina Maria s.a.m.d., cand putea foarte bine ca Domeniul Castelului Bran sa intre in componenta Coroanei Romaniei, adica Statului.
          Nici acum nu este prea tarziu sa se anuleze in Tribunale multe din actele abuzive facute in Perioada Interbelica..
          De asemenea o masura simplificatoare ar fi Condamanarea Post Mortem de catre un tribunal a lui Carol al -II-lea pentru Lovitura de Stat din 1938, cand a desfintat Democratia din Romania. (Uzurpare a Puterii de Stat- Cod Penal in vigoare in 1938). Condamnare, desigur urmata de confiscarea intregii averi personale (la fel ca la Ceausescu). Confiscare, care s-ar face acum de la mostenitorii lui Carol al-II-lea.
  • -2 (6 voturi)    
    Cum a devenit Romania Republica? (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 17:17)

    Vallentina [utilizator]

    Ceea ce nu pricepe poporul roman este faptul ca Romania a devenit republica in mod fortat! Constitutia din 1939 care statua faptul ca Romania este Regat, a fost schimbata fortat de noul regim. Ce va asteptati? Sa fortele regele sa abdice si sa pastreze Constitutia care ii conferea titlul de Rege? Romania este acum Republica, dar modul in care a ajuns sa treaca de la monarhie la republica este o rusine! De ce uita toata lumea cum a fost schimbata Constitutia in anul 1948? Personal, consider ca ar fi just sa se redea tot ce a pierdut familia regala. Nu numai proprietatile ci si statutul lor!
    • 0 (4 voturi)    
      Romania este republica (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 18:07)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Vallentina

      prin referendumul naţional din 18-19 octombrie 2003.
      • 0 (4 voturi)    
        Chiar stii ce spui? (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 18:44)

        area51rmc [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Referendumul din 2003 nu a avut ca obiect stabilirea formei de guvernamant, pentru ca nici nu putea avea un astfel de obiect, intrucat forma de guvernamant republicana nu poate fi revizuita.

        Dar cred ca unii ca dumneata au misiunea de a dezinforma, ceea ce inseamna ca actionezi cu intentia de a transmite in public informatii neadevarate. Asemenea lucru arata nu numai gradul de cultura civica al dumneavoastra, dar mai ales predispozitia de a vorbi doar ca sa va auziti.
      • +1 (1 vot)    
        serios (Duminică, 31 decembrie 2017, 0:20)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Cum se poate face referendum pentru forma de guvernamant cu o constitutie care are prevazuta forma de guvernamant in articol nerevizuibil, ca asa de frica i-a fost lui ilici de Rege?
  • 0 (2 voturi)    
    ce nesimtit! (Duminică, 31 decembrie 2017, 0:15)

    Sophie [utilizator]

    mi-e sila! Un comunist....
  • 0 (2 voturi)    
    tinand cont de faptul (Duminică, 31 decembrie 2017, 0:22)

    dj [utilizator]

    ca bunicii lui tudose au construit acel palat din banii lor... ups, stai, de fapt l-a construit matusa Regelui Mihai de banii ei.... cum a ajuns al statului?
    Tinand cont de ce surprize ne pregateste parlamentul cat o sa mai fim republica tinand cont de ce "bine" ne este? Inainte de venirea lui Carol I a fost consultata populatia, in 1947 nu!