Tudose, despre evaluarea lui Kovesi: Toader a vrut sa inceapa sa-mi spuna, am refuzat / Chiar este problema lui, nu e o problema de Guvern

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 29 decembrie 2017, 21:26 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Facebook / Tudorel Toader
Prim-ministrul Mihai Tudose a declarat vineri ca Tudorel Toader a incercat sa ii spuna ceva legat de evaluarea activitatii sefei DNA, Laura Codruta Kovesi, dar a refuzat sa il asculte, apreciind ca deciziile in acest caz tin de ministrul Justitiei.

Intrebat la Romania TV daca ministrul Justitiei, Tudorel Toader, i-a prezentat aspecte din evaluarea pe care a facut-o cu privire la activitatea sefei DNA si daca i-a spus ce decizie ar urma sa ia, premierul Tudose a raspuns: "Nu, chiar nu. A vrut sa inceapa sa-mi spuna si am refuzat eu. Pe principiul ce nu stii, e mai bine cateodata (...) Chiar este problema lui, nu e o problema de Guvern. In momentul in care si eu stiu si spun: 'Da, e bine, e rau', deja incep sa influentez politic o decizie care chiar n-ar trebui sa fie politizata", potrivit Agerpres.

In opinia sa, este vorba despre raspunderea lui Tudorel Toader in acest caz.

"Asta e cheia succesului, adica altfel de ce avem ditamai Cabinetul? Sa isi asume fiecare ministru decizia pe care o ia, prim-ministrul trebuie sa coordoneze. Aici nu e o chestie de coordonat, de pus de acord (...) este efectiv raspunderea domniei sale", a mai afirmat Tudose.



















9425 vizualizari

  • +24 (34 voturi)    
    Din ciclul sa rad ca sa nu plang (Vineri, 29 decembrie 2017, 21:34)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Deja incep sa influentez politic o decizie care chiar n-ar trebui sa fie politizata".

    Asta venind de la partidul care a politizat aproape toate institutiile statului. Dar este OK daca ne dau ei noua lectii de moralitate si onestitate.

    Pan' la urma "fa ce zice popa, nu ce face el", corect? Corect!
    • +4 (4 voturi)    
      avem nevoie de un text comparativ intre l;egi (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 12:21)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      sper ca DNS, ICCJ, Presedintia, CSM sa prezinte dupa revelion un text comparativ intre legile actuale ale justitiei si noile legi plus consecintele acestor modificari
    • +1 (1 vot)    
      A fugit Mazare.  Demisia !!!!!! (Duminică, 31 decembrie 2017, 10:46)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Cara-te nenorocitule, distrugi Romania.
  • +27 (39 voturi)    
    Observati cat de indiferent e Tudose fata de (Vineri, 29 decembrie 2017, 21:38)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    distrugerea justitiei in Romania.

    Ca Toader e sabotor al tarii stiam, dar Tudose e de o indiferenta incredibila. Pentru el, orice s-ar intampla, tot la un mic si o horinca ajunge.
    • +12 (12 voturi)    
      Tudose (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 10:24)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      de fapt incearca sa se spele pe maini !
      • +1 (1 vot)    
        misu e cel mai parsiv pm de dup lovirutie (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 18:21)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

        cu doftorat la scoala secoritatii...
        tudorel, sireacu, a vrut sa raporteze respecatndu'i gradul....
    • +1 (3 voturi)    
      E si indiferenta si interes politic, (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 13:40)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      dar si o spalare pe maini, daca Slugarel trebuie sa ramina fara cap, in cazul in care lumea ameninta sa-i linseze: restul guvernului ramane, capul lui Motoc-sluga pesede, cade cu rasunet. Apoi, 2doze va declara, ce prompt a reactionat guvernul Vechilului rosu, la cererile strazii si-l va demite pe ministrul borfas.
      Mingea e la Slugarel: s-a eschivat, a trimis mizeriile vrute de partid la parlament, ca unde-s mai multi porci, e organul suveran, dar cererea asta, a decapitarii DNA, trebuie s-o sustina singur.
      La cite ploi si hotii si-a aranjat, inclusiv impostorul de fii-so e parcat bine la ugerul cu bani, poate pleca dupa. O sa ramina in istoria ciumei rosii, drept ministrul care i-a scapat de puscarie.
      Marea Istorie il va mentiona trecator, al capitolul infractori numiti de urmasii lui Stalin pt. distrugerea Justitiei.
  • +30 (42 voturi)    
    Tudorele, tata (Vineri, 29 decembrie 2017, 21:46)

    scaraotchi [utilizator]

    "Banditu-l" nu stie multe, daca nu se mai intelege cu voi, ce te faci ? Te intorci la Iasi? Crezi ca reusesti sa intri in oras ? Eu cred ca nu...
    • +14 (20 voturi)    
      Va intra (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 8:39)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Exista corpul profesoral de la Universitate care a votat ca o asemenea creatura carierista si slugarnica sa le fie rector. Spre RUSINEA lor si a institutiei, desigur. Si tot la Universitate il asteapta progenitura introdusa acolo pe usa din dos si ilegal.
      • +6 (8 voturi)    
        La Iasi e o celula puternica P$D .... (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 10:48)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Moldova este inca comunista. Aia l-au pus in functie, au promis si chiar au dat avantaje profesorilor (promovari mai rapide, bani din contracte, etc). Este exact ca la Bucuresti unde un neica nimeni, un asistent de doua parale (Costoiu) este rector. Dar toate fondurile din invatamant si cercetare sunt drenate catre Politehnica. Un profesor de la Buc. castiga, real, pana la de doua ori mai mult decat unul din provincie. Deplasari externe cat vor muschii lor. Functii in minister si diferite organisme pentru unii. Si norma, minima pe tara, continua sa aiba 7 ore/saptamana fata de 16 ore prin provincie, unde nu sunt bani de salarii. Daca asta-i pretul pentru ca profesorii orgoliosi din Bucuresti sa-l accepte pe gagamita asta, ei sunt de acord sa-l plateasca. Binenteles ca neexistand nici concurenta, nici motivatie, nivelul Politehnicii Bucurestene s-a prabusit vertiginos. Dar ce-i pasa Androneascai, ea trebuie sa aiba controlul absolut a turmei de profesori dolofani si ascultatori.
        • +2 (4 voturi)    
          Intre timp, Politehnica preda ca in 1977 (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 12:31)

          Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

          Examenele se dau tot pe memorare de formule si volume intregi de teorie care apoi trebuie redate ca in carte, daca ai memorie buna nu-ti trebuie inteligenta sau creativitate.

          De fapt Politehnica iti omoara orice urma de creativitate.

          Dupa examen poti sa uiti tot ce-ai invatat, oricum nu-ti era de ajutor in lumea reala. Felicitari, ai dat ani din viata pe o foaie de hartie.
      • +3 (5 voturi)    
        Doi impostori! (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 13:41)

        MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Tata, fiu, si, fiindca a vazut ca se poate, fii-so isi va parca si progenitura tot acolo. Apoi se va vorbi de dinastia Toader.
    • +5 (7 voturi)    
      A ramas fii-su in iasi (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 11:55)

      tarantella [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Acum e ocupat cu raportarea conturilor de Facebook anti-PSD sau pro-proteste(stiti povestea aia cu numeroase conturi blocate "din senin"). Dar, la nevoie, isi va rupe din timp ca sa-i organizeze o primire triumfala lu' tac'su la reintoarcerea. Iasii chiar au nevoie de dom profesor acum, ca fostul primar Nechita s-a reabilitat si se simte stingher.
      • +2 (2 voturi)    
        Adica cum Nichita are nevoie de (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 15:33)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui tarantella

        dom. profesor? Adica "li se aprindeau calcaiele" la dublu, cu politia locala tinand de 6? Si mai "poate", dle la varsta lui? Si fetele nu faceau... tarantele?

        Acum inteleg de ce trage cu dintii sa se intoarca la Iasi, credeam ca are legatura cu mediul academic si ma bazam pe asta, dar asa - cu politie locala, cu fetite cu fundite , cu astea nu mai stiu ce sa zic...
    • +1 (1 vot)    
      incurcatura !!!!!! (Duminică, 31 decembrie 2017, 17:44)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Toderica fara frica a incurcat usile !!!! De fapt dorea sa mearga la borfasul sef de partid care il pastoreste sa ii dea acesta cu busuiocul pe hotarare !!! Este asa de amarat unsurosul ,ca poate starni chir mila, daca nu lar sti o lume intreaga cat este de lichea !!!
  • +14 (20 voturi)    
    caracter (Vineri, 29 decembrie 2017, 21:48)

    DrIon [utilizator]

    Mare barbat , mare caracter !!!!!
  • +18 (32 voturi)    
    " Ciumat " deja servitorul TuDorel ? (Vineri, 29 decembrie 2017, 21:50)

    Plagarus [utilizator]

    Numai motivele de " sanatate " il mai pot salva de o demitere rusinoasa,la cat sluj a facut bietul TuDorel.
  • +21 (27 voturi)    
    Adica Dorel e liber cugetator, e tehnocrat, se (Vineri, 29 decembrie 2017, 21:52)

    deval [utilizator]

    reprezinta pe sine ? Deciziile sale, inclusiv propunerea -pe care nu o stie nimeni- privind modificarea legilor justitiei , desi asumate de psdalge si pretins conform programului de guvernare -nu sunt si ale guvernului ? Tudose nu incerca sa adici guvernul mai aproape de Balaceanca ca nu se poate ! Nu tine !
  • +25 (35 voturi)    
    Chestiunea revocarii lui Kovesi (Vineri, 29 decembrie 2017, 22:37)

    Susufler0 [utilizator]

    este un cartof mult prea fierbinte pt Tudose !

    Asta se pregateste de smardoiala cu Livache si Tudorel pare ca vrea sa-i puna cate-o opreliste.

    PS. Ei, ei, Tudorele, "viclean copil de casa" !

    PPS. Ce-ar fi sa va frangeti voi trei gaturile in urma povestii asteia ?
  • +15 (23 voturi)    
    aoleu muica!!! (Vineri, 29 decembrie 2017, 22:38)

    exilatul [utilizator]

    """""Asta e cheia succesului, adica altfel de ce avem ditamai Cabinetul? Sa isi asume fiecare ministru decizia pe care o ia, prim-ministrul trebuie sa coordoneze""""....eu parca stiam ca primul-ministru ia decizia finala ca de aia e "seful" ministrilor si poate sa i schimbe daca considera ca nu sunt buni ( bine , asta intr o tara normala ).... hai sictir!
  • +13 (21 voturi)    
    De cate ori ii vad mutra (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 6:06)

    John M. [utilizator]

    acestei lichele dimineata, imi strica toata ziua.
  • +18 (26 voturi)    
    O intrebare despre tudorel? (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 7:19)

    Francisc 1 [utilizator]

    Ca cariera universitara . Asta dupa ce a facut erori in legile alea de nu le gasesti nici in codul lu' Hamurabi , facand dreptul roman sa para legi din viitor , se va intoarce la catedra la Iasi si va preda viitorilor magistrati?
    • +11 (17 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 8:43)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Pentru c nulitatea e cu tupeu si un carierist care s-a descurcat sub toate vemurile lingând dosuri, de la al lui Ceausescu si Fenechiu, la al lui CPT si Dragnea
  • +16 (22 voturi)    
    Tudorel a vrut sa-si acopere spatele, (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 9:01)

    Susufler0 [utilizator]

    dar n-a tinut !

    Incercarea sa este pt mine inca un semn ca nu va propune revocarea lui LCK !
    • 0 (4 voturi)    
      Daca se apuca Dragnea sa-i rupa buba dupa (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 10:50)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      buba, credeti ca nu cedeaza ????
      • +5 (7 voturi)    
        Eu stiu ? Ma gandesc ca totusi Dragnea (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 12:39)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        are la dispozitie si variante mai soft ! In fond, cat o fi de dur, de klingonian Tudose cred ca un salariu de sef de Autoritate, de vreo cateva zeci de mii de euro/lunar l-ar inmuia. (Cu card sau fara card) ! :))

        Vezi deja Marca inregistrata "Grindeanu."

        Dragnea nu-i inteligent, pt ca daca era, nu se mai nastea ! ;) In schimb, ca toti taranii morometieni, este smecher, este viclean.

        I-ar fi fost foarte simplu sa-i traga un sut in cur lui Grindeanu si ceva mai greu, dar nu imposibil lui Tudose. Ar fi insemnat insa sa piarda voturile parlamentarilor de Timis si de Braila.

        Pe cand asa, pt ca nu da de la el, ci de la noi, poate rezolva problema fara pierderi prea mari (crede el) !

        PS. Om trai si om vedea !
      • +2 (2 voturi)    
        Unele bube probabil ca au puroi (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 15:43)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        si sper ca ii e frica sa nu se contamineze. O buba , doua mai acatarii o avea si Tudorel asta nu or fi toate dupa gustul Hamsterului... Speranta, oricum piere ultima...
        • +1 (1 vot)    
          Te-am prins, iar il alinti pe Sobolan (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 19:42)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

          si-l faci sa para aproape "uman" ! :)))
          • +1 (1 vot)    
            Pardon, (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 21:06)

            scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            "dupa gustul dihorului"...

            PS. Distractie placuta maine noapte si sa verifici dupa ora 0 "acolo", sper sa pot sa postez "adevarul".

            O seara buna!
  • +4 (4 voturi)    
    s-a mai vazut (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 9:53)

    Dedalus [utilizator]

    Un partid fara opozitie si-o face singur in interior.

    Unii numeau asta fractionism :-)
  • -1 (5 voturi)    
    Toader (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 10:27)

    adrian88000 [utilizator]

    poate semna doar un Ordin de Ministru. Are forta un ordin de ministru sa o demita pe sefa DNA ? Sau Tudose se eschiveaza in a semna ceea ce doar el poate semna ( H.G. OUG. OG.) ?Acestea trei au forta de a demite pe Kovesi ?
    • +1 (5 voturi)    
      Uite ca postacul rosu, stie ! (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 12:16)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Tudorel - repet - a vrut sa vada in ce ape se scalda Tudose, eventual sa primeasca o asigurare ca PM ii va sustine spatele, indiferent de ce hotarare va lua in privinta lui Kovesi.

      Klingonianul, nu-i prost, asa ca i-a zis in mod corect ca problema tine strict de ministrul de resort.

      Din toata afacerea asta Dragnea a mai dat doua bile negre : una lui Tudose (i-a trecut la dosar ca nu il preocupa "dusmanulde clasa", deci s-a dat cu el si cu "statul paralelogram") si lui Tudorel, pt ca nu are putere de convingere. O sa i-o stearga dupa ce pajul Tudorel o sa-i explice ca demersul sau pe langa Tudose a urmarit tocmai desconspirarea acestuia) !

      PS. O, Doamne, daca ar fi stat in puterea ministrului Justitiei sa demita pe Procurorul Sef al DNA, in februarie ieseam nu doar impotriva OUG 13 ci si impotriva hotararii de demitere a LCK !
    • +3 (3 voturi)    
      doar presedintele (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 16:58)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      tarii o poate demite pe sefa DNA, cel putin deocamdata cat sunt in functiune actualele legi ale justitiei.
      TT-ul nu poate decat sa propuna demiterea ei ca urmare a bla, bla, bla.
      Nu stiu daca dupa intrarea noilor legi in functiune, presdintele tarii mai este implicat in numirea/destituirea sefilor Parchetuluii General si DNA, aceasta fiind strict doar atributul ministrului. Deh, ca s-a vrut depolitizare, cica.
  • -8 (14 voturi)    
    In primul rand, Toader ca ministru (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 11:21)

    xrogo [utilizator]

    al justitiei are dreptul sa ceara sau nu revocarea Codrutei, indiferent de ce ziceti voi sau nu ziceti, si daca are dreptul si are motivele o s-o faca!
    In al doile rand, Toader fiind ministru in cabinetul Tudose a trebuit sa-i spuna celui care conduce guvernul ce-a hotarat, nu sa pateasca ca si alti ministrii care au iesit si au spus una si prim ministrul i-a contrazis.
    Ca il intereseaza sau nu pe prim ministru ce-o sa faca Toader asta-i alta chestie, el trebuia anuntat si reactia acestuia mi s-a parut deplasata!
  • +1 (5 voturi)    
    2dose are dreptate. (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 13:45)

    un_carnat [utilizator]

    E fix problema lui TT zborul lui Kovesi, fiindca ea ii sta si lui, si pesedeilor ca un ghimpe in coasta. Desi 2dose e betiv si prost, de el n-am auzit sa fie penal...
  • 0 (2 voturi)    
    ca la sah (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 14:48)

    anion [utilizator]

    Cand eram mic jucam si eu sah ca un incepator cu unul mai antrenat. Faceam cate o mutare dar imediat imi dadeam seama ca am gresit si vroiam alta mutare, dar regula sahului nu te lasa. Imi spunea adversarul sa nu mai fiu orb sau sa nu mai orbesc. Probabil ca si Tanase la vremea lui cand juca sah avea dese episoade de orbire sahista si azi tine sa ne arate ca nu s-a vindecat. El nu vrea sa vada ce face omul insemnat buburos de langa el, Tudorel, nu vrea sa spuna ce doreste de fapt Dragnea si Tariceanu cu justitia si regalitatea, nu vrea sa spuna ca exista un risc in a convietui in armonie in Romania, etc. Toate astea sunt orbiri ale fostului sahist.