Mihai Tudose, dupa ce Liviu Dragnea i-a recomandat sa fie mai calm: Ii recomand si eu lui Dragnea sa fie mai calm

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 29 decembrie 2017, 21:07 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea si Mihai Tudose
Foto: AGERPRES
Premierul Mihai Tudose i-a recomandat sefului sau pe linie de partid, Liviu Dragnea, sa fie mai calm, dupa ce liderul PSD ii facuse aceeasi recomandare, cu o zi in urma.

"Eu am spus la discursul de investitura, nu poti sa fii calm in sensul ala de a nu-ti pasa, daca vezi ca lucrurile nu merg incepi sa te enervezi dar daca este vorba de o furie pozitiva e in regula. Ii recomand si eu lui Dragnea sa fie mai calm. A fost un an foarte dificil, de cotitura pentru Romania, cu contestatari ai actului de guvernare ilogici, vai dar nu o sa aveti bani de pensii, vai dar nu o sa mai dati salariile, vai dar o sa omorati tara, se prabuseste tara o sa murim, cu bagat spaima in populatie, cu mesaje de neincredere ... an dificil. Din fericire pentru Romania am depasit si toti contestatarii, asteptam ultimile rezultate de la statistica si de la organismele internationale care sa confirme ca stam bine cu deficitul ca sa le inchidem gura definitiv", a spus Mihai Tudose, intr-un interviu pentru Romania TV.

Dragnea ii facuse aceeasi recomandare joi, intr-un acordat la acelasi post de televiziune: "Eu sunt multumit de activitatea premierului Tudose. Este un tip care nu e foarte calm, sunt oameni care nu sunt foarte calmi. (...) Toti trebuie sa fim mai calmi, cand esti mai calm aduni mai multe in jurul tau, cand esti nervos, nu aduni", spunea Liviu Dragnea, citat de Agerpres.

Mihai Tudose spune insa ca are o relatie "corecta" si "normala" cu Liviu Dragnea.

In ceea ce priveste relatia cu presedintele Klaus Iohannis, Tudose spune ca ultima discutie, telefonica, a avut-o cu acesta la moartea Regelui Mihai.

"Ne-am pus de acord cu zilele, este presedintele statului, trebuia sa ne punem de acord ... Evident ca inainte de a trimite bugetul in Parlament, anumite bugete, la anumite institutii cum ar fi Ministerul de Interne, Ministerul Apararii, Serviciilor speciale ale Romaniei trebuie sa treaca prin CSAT. Unde domnia sa este presedintele CSAT-ului. Discutia a fost in cadrul CSAT", a mai spus Tudose, potrivit rtv.net.




















Material sustinut de KRUK Romania

Datoria - un cuvânt la fel de urât precum lunea din săptămâna lucrătoare

Definiția cuvântului datorie, conform DEX-ului, este una simplă: sumă de bani sau orice alt bun datorat cuiva. Dar dincolo de o definiție seacă, datoria este un cuvânt care transmite de cele mai multe ori o stare negativă. “Am o datorie” - știi că trebuie să dai ceva înapoi, o obligație care trebuie să fie îndeplinită. Fie că ai o datorie la un prieten, la o bancă sau la furnizorul de utilități, datoria apare ca urmare a unei nevoi într-un anumit moment, iar veniturile nu îți permit să acoperi acea nevoie. Soluția cea mai la îndemână pare a fi împrumutul. Dar este oare chiar cea mai bună soluție?

7221 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Un banal joc de (Vineri, 29 decembrie 2017, 21:18)

    un domn [utilizator]

    Glezne
    • +4 (6 voturi)    
      Observi cum se lucreaza in zona de propaganda (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 9:57)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      pesedizda ? Cu consemn ! Primul dintre postacii pesedijdi care se trezeste are ordin sa strice simetria "plusurilor".

      PS. Doar n-o sa apara ca Tudose este sustinut neconditionat in mediul online impotriva lui Dragnea !

      PPS. Baietii astia sunt atat de prosti incat isi inchipuie ca Tudose ar fi mai cu mot !
      • +3 (5 voturi)    
        Corect, bine Precizat (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 12:02)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Ma intreb unde s a intalnit Mazeta cu Mosh Gerila, constat ca turma postacilor P$D a Ramas fara Cioban...e o intamplare sau Mazeta danseaza tzantzaroiu cu Zaharova?
        • +3 (3 voturi)    
          Zaharova ca Zaharova (am intrat pe google (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 15:08)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          si am aflat cine e), ar mai merge, dar daca a luat-o la dans pe Plisetkaia (pe asta imi povestea bunica-miu ca a vazut-o pe viu in Bucuresti) si cica facea-i anatomia pe ea inca din timpul vietii ! :)

          PS. Si imi permit sa mai fac o corectura : "Mosh Gherţila"!
          ;))
          • +3 (3 voturi)    
            Si inca o corectura (de data asta la mine) : (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 18:27)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            "faceai" in loc de "facea-i" !!!
    • +3 (5 voturi)    
      Stati bine cu deficitul (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 10:53)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      dar ati imprumutat 15 miliarde, cat Basescu in vremuri de criza. Si asta intr-un an cu 6 % crestere economica.
  • +6 (12 voturi)    
    ce mizerie (Vineri, 29 decembrie 2017, 21:25)

    Soricelu [utilizator]

    geniul din teleorman sa plece din fata televizorului. din fata noastra. la mosie cu el, in teleormanul agrar unde-i place sa fie vataf. la robii lui. la revedere.
  • +10 (16 voturi)    
    Rezultate masluite? Sigur ca da ! (Vineri, 29 decembrie 2017, 21:29)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Asteptam ultimile rezultate de la statistica si de la organismele internationale care sa confirme ca stam bine cu deficitul ca sa le inchidem gura definitiv"

    Cu rezultate masluite, sunt sigur ca nu avem deficit. Chiar daca pana acum este cel mai mare inregistrat din ultimii ani. Ah da, si mai e si asta:

    http://economie.hotnews.ro/stiri-finante-22200641-finantele-intentioneaza-imprumute-48-50-miliarde-lei-piata-interna-pana-5-miliarde-euro-pietele-externe-2018.htm

    Dar avem bani! Cine mai crede ce spune oricare dintre parazitii astia?! Astia mint cand respira...



    @R.M. ca fapt divers, forma corecta este "ultimele rezultate", nu "ultimile rezultate" :-)
    • +9 (13 voturi)    
      Ne mai face si "contestatari ilogici" (Vineri, 29 decembrie 2017, 22:45)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Olguta a zis ca va creste salariile cu 25%, apoi a zis ca n-a promis niciodata asa ceva.

      Cine e ilogic bai Tudose? Noi, sau voi care v-ati coborat din tractor direct in Guvern?
      • +4 (6 voturi)    
        LOV este incarnarea lui Codrin CapdePorc (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 8:59)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        Feminin, P$D ul nu poate functiona fara aceste abjecte Pistoane
  • +10 (14 voturi)    
    Calmi cand le arde casa ? (Vineri, 29 decembrie 2017, 21:42)

    Plagarus [utilizator]

    Tudose cu tulumba, Dragnea cu zeghea.
  • +9 (13 voturi)    
    Hai ca vine Plugusoru' (Vineri, 29 decembrie 2017, 21:42)

    scaraotchi [utilizator]

    Hai Tudose, da-i la strungareata... fara dinti e pierdut...

    Incaiera-i Drace ,Doamne ajuta!...
  • +8 (12 voturi)    
    xxxxl (Vineri, 29 decembrie 2017, 21:55)

    vorbeste lumea [utilizator]

    da' ce ecou e pe la psd ...
  • +15 (19 voturi)    
    Baieti, nu e bine sa tineti in voi ! (Vineri, 29 decembrie 2017, 22:06)

    Susufler0 [utilizator]

    Fara introverteala ! Mai bine cu caft !

    Ai insa grija, Tudose... cand crezi ca l-ai pus la pamant, tocmai atunci inventeaza Livache o chestie, o mizerie, o basina si rastoarna situatia in favoarea lui.

    Se pare ca Marin Preda l-a avut drept sursa de inspiratie atunci cand a scris "Inventivitatea tipului abject" din "Imposibila intoarcere" pe ta-su a lui Dragnea !

    PS. Deci, ai grija, Tudose !
  • +8 (12 voturi)    
    laude (Vineri, 29 decembrie 2017, 22:10)

    Ilidia [utilizator]

    Tov Tudose., lauda de sine nu miroase bine.Ne laudam ca tinem sub control deficitul... Cate datorii facem si cat costa asta? Sau "datoriile nu sunt ale mele, nu sunt ale voastre, ci ale urmasilo urmasilor vostri"?
    • +5 (9 voturi)    
      Deficit (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 5:56)

      oaspetele [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      E usor sa tii deficitul sub 3% cand "ai uitat"sa platesti diferite facturi catre anumiti furnizori...
  • +4 (8 voturi)    
    The most wanted (Vineri, 29 decembrie 2017, 22:39)

    adiiiii [utilizator]

    Bursa de valori, bursa comerciala, bursa locuri demunca...e.t.c., parerea mea este ca e necesara o bursa de eliminare acelor mai urati si dezagreabili oameni. De exemplu: un criminal platit, cere o suma pentru x, y, z, deputat, senator,sau ....:D altii..., se stabileste suma si exact ca la voturi unde trebuie sa platesti pentru a-ti sustine ''favoritul'' - ca la vocea romanicei, votezi. De data asta....nu sa sa te reprezinte, ci sa scapi de el. Cand se intregeste suma ceruta...gata. Ma intreb cate milioane de oameni ar plati 1 euro sau 0,50 centi ca sa scape de jeguri din parlament...si guvern...FARA JUDECATA. PE LA SPATE. PE FURIS, ASCUNS. Tot asa...profitand de necunostinta de cauza....
  • +6 (12 voturi)    
    Prostie (Vineri, 29 decembrie 2017, 22:58)

    Valentin.Vali [utilizator]

    Cea mai mare problema a lui Tudose e ca este prost de pute! si asta e un atu pentru Daddy.

    2doze incearca o sfortare foarte penibila de contra fara sa spuna practic ceva.

    In contextul actual daca ar sti sa lege doua propozitii fara sa rupa coerenta ar putea sa spere ca o sa castige ceva.
    Asa nu il cred nici curcile si il rad si porcii.

    Vai si amar cu asa guvern, ce asteptari sa mai ai la colaborari internationale si strategii pe termen lung...
  • +3 (7 voturi)    
    Vezi Doamne'... (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 1:20)

    Lucky1 [utilizator]

    ....mare conflict intre Dragnea si Tudose... doi corbi care se hranesc, pe'ndestulate, din grauntele adunate de psd cu mare truda. Muncesc asa de tare pentru tara, isi rup oasele, adica, iti vine sa si plangi.
    Un teatru ieftin, menit sa arunce cu praf in ochii lumii.
    Ce-ti doresc eu tie, dulce Romanie, acum in prag de An Nou, sa scapi definitiv de aceasta gasca de derbedei si hoti, mincinosi corupti, al caror unic interes este sa se indestuleze cat mai mult, infinit mai mult decat banuim, caci dorinta lor este pe masura nesimtirii si lacomiei infinite care-i defineste atat de perfect.
  • +3 (5 voturi)    
    bla bla dar investitii,,,,, (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 11:33)

    viziru [utilizator]

    bla bla bla .... dar investitii,,,,, ciuciu ,,,voi PSD-istii aveti pe constiinta miile de morti nevinovati de pe sosele inguste din Romania.... ar trebui ca rudele celor decedati sa va dea in judecata si vor castiga pentru ca daca erau autostrazi o mare parte dintre oamenii aceia nu mai mureau inutil .... PSD cancerul Romaniei ..... treziti-va romani ....
  • 0 (4 voturi)    
    Noi le recomandam amandurora... (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 12:11)

    blackarrow [utilizator]

    sa fie calmi ! Daca tot au inceput cu "calmitatea" , ar fi bine sa-i vedem calmi si sa accepte ca legile alea horror nu trebuie promulgate, in consecinta DNA si organele abilitate , anchetele isi vor urma cursul si calmi sa fie si cand dragnea va fi in sfarsit incatusat si pus acolo unde ii e locul firesc , in panoplia marilor hoti ai Ro . Si tudose sa fie calm cand numitul dragnea ii va lua scaunul de sub fund .
  • -1 (3 voturi)    
    Guvernare (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 13:05)

    JPeter [utilizator]

    Respect pentru faptul că dă dovadă de un stil managerial primul ministru -din păcate predecesorii d-lui nu ne-au făcut dovada stăpâniri unor asemenea instrumente- dar aș sugera să nu aștepte datele centralizate de la statistică pentru analiza actului de guvernare.
    Foarte sugestivă ar fi o listă de comparații între valorile din RO și valorile din restul EU, în ceea ce privește:
    -puterea e cumpărare ai angajaților și ai pensionarilor
    -caltatea și costurile servicilor medicale
    -calitatea servicilor educaționale
    -capacitatea de a concura pe piața globală
    -moralitatea clasei politice
    Analiza ar indica punctual atât o mizeria -sincer nu găsesc alt cuvânt- materială cât și morală.
    Sigur nu este vina exclusivă a acestui guvern, din păcate t o a t e guvernele postdecembriste au contribuit e f e c t i v la ceea ce trăim acum. Dar poate cineva cu acest stil managerial, sau cu un alt stil managerial își asumă o cotitură. Pentru că asta lipsește de 28 de ani.
  • 0 (2 voturi)    
    Hahah (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 13:46)

    un_carnat [utilizator]

    Clasa a 7-a...
  • +4 (4 voturi)    
    Dragnea .....nu fi .... (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 14:28)

    Livius777 [utilizator]

    Draga Dady sa ai parte de un an cum n-ai mai avut... sa fii fericit asa cum calmi noi iti dorim ......".in linistea serii a scrie ....de dor din puscarie"...Fii calm mai e putin !!!!