​SONDAJ Va fi 2018 un an mai bun?

de RH     HotNews.ro
Vineri, 29 decembrie 2017, 11:46 Actualitate | Esenţial


Sondaj 2018 vs 2017
Foto: Hotnews
Anul care se incheie a fost unul marcat de rupturi adanci intre cetateni si alesii lor, de abuzuri politice, proteste masive, dar si de o crestere economica rapida, cel putin pe hartie. Au crescut si tensiunile internationale.

Ce asteptari ai de la 2018? Va fi mai bun sau mai rau decat 2017? Participa la sondajul HotNews.ro.





Citeste mai multe despre   


















5657 vizualizari

  • +31 (35 voturi)    
    2018 e continuarea dezastrului national marca PSD (Vineri, 29 decembrie 2017, 13:28)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    PSD ne saraceste din nou.

    Au aruncat cu banii in politruci, au pus accize, au crescut deficitul peste noapte, au scazut salariile, au distrus IMM-uri, au redus investitiile la zero, au speriat investitorii etc.

    PSD a facut praf tara total in mai putin de un an, si mai au destui ani la putere - ce mai ramane? Cine mai ramane?
    • +5 (5 voturi)    
      Acum au inceput sa fuga! (Duminică, 31 decembrie 2017, 12:37)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Daca iesim in strada, ii terminam de tot! Ne rupem in sfarsit de Securitate si comunism!
      • -10 (14 voturi)    
        ce comunism nene? (Luni, 1 ianuarie 2018, 4:55)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        O țară cu 80% din economie și resurse date moca la multinaționale VEST și cu cinci mari bănci VEST care taie și spînzură are... comuniști??..... Sunt pe jos !
        • +5 (5 voturi)    
          When you’re right you’re tight (Luni, 1 ianuarie 2018, 7:14)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Oligarhism, nu comunism
          • 0 (6 voturi)    
            dictatura mafiilor (Luni, 1 ianuarie 2018, 17:20)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

            ...cu oligarhie, plutocrație... din astea.
        • +12 (12 voturi)    
          Sunteti naivi! (Luni, 1 ianuarie 2018, 18:44)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          E vorba de comunismul cu fata umana, promovat de Iliescu. Ne prefacem ca avem economia de piata, dar avem o armata intreaga de bugetari, asistati sociali si borfasi care ne mananca banii.
      • +3 (3 voturi)    
        Mergem! Trebuie sa mergem la protest! (Marţi, 2 ianuarie 2018, 11:57)

        Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Macar sa incepem vindecarea acestei tari otravite de securisti din PSD si troli propagandisti.
  • +29 (31 voturi)    
    irelevant (Vineri, 29 decembrie 2017, 13:49)

    sobolanulmik [utilizator]

    votantii psd nu stau pe net ei nu citesc hn
    • +6 (8 voturi)    
      buba e... (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 21:49)

      Walking_dead [utilizator] i-a raspuns lui sobolanulmik

      ... ca cei care citesc HN nu merg la vot!
  • +29 (31 voturi)    
    Incertitudine datorita incompetentei guvernantilor (Vineri, 29 decembrie 2017, 14:13)

    ion [anonim]

    Cred ca va fi un an fatal pt Romania sub guvernarea aceitei adunaturi de indivizi incompetenti pusi pe capatuiala. Legile pt a putea fura linistiti au fost votate chiar de hoti. Noi, platitorii de impuzite, trebuie sa muncim pe branci ca sa aiba ei ce fura !
  • +17 (17 voturi)    
    mda (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:15)

    Fapte [utilizator]

    Am votat "Rau - asta e doar inceputul" pentru ca horror nu era in lista.
  • +14 (16 voturi)    
    MAI RAU ... (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:39)

    arheopterix [utilizator]

    Daca prapastia dintre conducatori si condusi se mentine ... Daca intram nitel in meandrele concretului , trebuie sa precizam ca in Romania sunt aproximativ 100 000 de persoane care au functii importante in conducerea statului .Marea lor majoritate par (vedeti ca ma abtiu ... ) corupti . In luna noembrie 2017 (Luna de varf a DNA ) au fost condamnati 100 de corupti , Asta ar veni ...cam 1200 de corupti pe an . 100 000 impartit la 120 pe an , ne duce la aprox 1000 de ani de lupta cu coruptia . Asta pe stil vechi ... ca dupa ce vedem...Io cam stiu c-ar trebui facut ...si cred ca si Dv ... .
    • -10 (18 voturi)    
      100.000 de corupti? Glumesti, nu-i asa? (Duminică, 31 decembrie 2017, 4:37)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      100.000 de corupti? Glumesti, nu-i asa?

      Hai sa-ti dau cateva exemple de cati corupti are chiar partea care "lupta cu coruptia", ca sa intelegi ca esti pe alaturi:
      - cand esti judecator la Curtea suprema, esti bucurestean si iti iei o casa amarata la tara pe care o declari "resedinta" ca sa iti iei ca 2000Euro/luna - indemnizatie de deplasare.... e tot coruptie.
      - cand esti procuror si te folosesti de functie ca s-o violezi pe una ....si dupa toate astea, dupa marturia victimei, etc, tu continui sa ramai procuror ... apoi tot sistemul de justitie e corupt pana in maduva oaselor.
      - cand esti jandarm si te uiti alaturi cand un cetatean de 73 de ani e lovit cu boxul, de la spate, de un huligan cu gura mare; iti iei banii degeaba... e coruptie, nene !
      - cand esti politist si nu vezi - nu intervii cand niste asistati social blocheaza strazi, bulevarde, intersectii, FARA AUTORIZARI conform legii, se numeste tot coruptie...esti platit degeaba din banul public.
      - cand esti OeNGist "de utilitate publica" si primesti bani publici pe care ii folosesti ca sa injuri chiar poporul care plateste taxe pentru banii ce-ti intra in buzunare...da, este coruptie.
      - cand esti procuror si pui deoparte dosarul Microsoft cu pagube demonstrabile de 100 milioane dolari si te ocupi doar de dosarul pesediului indicat de HN, pentru propria parvenire ..., da, e coruptie

      Si exemplele pot continua cu "sustinatorii" luptei anticoruptie, cum ar fi IT-istii care vor statut de asistat social, sa nu plateasca taxe. Si asta e tot un fel de coruptie. Sa vorbim si despre cei ce se declara IT-isti pentru simplul fapt ca reusesc sa nu-si bage mouse-ul pe nara ... dar tot la taxe zero "IT" isi inregistreaza firma? Asta nu e coruptie?
      • +4 (8 voturi)    
        Culca-te postac antijustitie, esti beat (Duminică, 31 decembrie 2017, 12:06)

        Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Nu stiu unde esti postat tu, probabil in vreo hazna in sudul tarii, dar mirosi a horinca de aici.
      • +7 (7 voturi)    
        un post total pe langa (Duminică, 31 decembrie 2017, 20:05)

        suca [anonim] i-a raspuns lui newlook

        da tot felul de cazuri dar fara niciun exemplu concret.
        asa si eu pot insira fara dovezi tot felul de argumente pana maine. asta este simplu de facut.
        si in final se leaga de industria IT principalul mototor din economia romaneasca fara sa stie despre ce vorbeste.
        reducerea de impozit pentru it reprezinta undeva la maximum 30.000 de profesionisti. ai idee bre postacule cati sugatori din buget care nu aduc nicio plus valoare in tara asta sunt? sunt sute de mii. incepand de la amanta lui Dragnea si terminant cu fostele sotii ale lui Tariceanu.
        habar nu ai despre ce vorbesti. du-te si te culca.
        citeste mai jos cate locuri de munca genereaza industria it si ce venituri aduc la buget si apoi mai vedem daca-ti permiti sa-i faci asistati sociali.
        http://www.ziare.com/afaceri/profit/cati-bani-fac-firmele-it-din-romania-mii-de-angajati-venituri-de-miliarde-de-euro-1395630
        • -7 (11 voturi)    
          Prietene, (Luni, 1 ianuarie 2018, 16:48)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui suca

          Prietene,

          1) toate cele spuse de mine sunt cazuri concrete; in presa au nume si prenume. In viata reala, cele din presa se inmultesc cu 1000. Doar asa se explica ca increderea in Justitie A POPULATIEI, nu a mea personala, a scazut de la 48%, acum doi ani, la 24%, ajungand cat cea a Guvernului, cu doar 4% mai mare decat cea in Parlament demonizat de toata presa aservita statului paralel, cam 90% din total. E deajuns sa citesti si ce spun ceilalti...atentie, presa aservita statului paralel nu neaga, doar ascunde informatiile nepotrivite cu propaganda lor. Nici nu ar putea sa nege realitatea.

          2) Faptul ca matale nu cunosti/nu vrei sa cunosti realitatile postate de mine nu inseamna ca populatia- in ansamblul ei are aceiasi perceptie.

          3) Despre restul ghiveciului din postarea matale nu vreau sa vorbesc; e la fel de dezlanat si limitat precum e si intelegerea matale despre viata; esti vreunul dintre aia care isi spune IT-ist pentru ca reuseste sa nu-si bage mouse-ul in nas. Fentezi statul, nu platesti impozite, nu platesti asigurare sociala si de sanatate, dar vrei servicii ca la Viena, este? "Aparatorul justitiei" - modelul standard.
          • +3 (3 voturi)    
            prieten (Luni, 1 ianuarie 2018, 20:42)

            Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Nu esti "prieten" cu cei care te trag de maneca, inteligentule. Padurea are si uscaturi care trebuie curatate si, din pacate, ii mai are si pe unii ca tine...
            • -3 (7 voturi)    
              Bine, prietene (Luni, 1 ianuarie 2018, 22:04)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

              Bine, prietene !

              Am inteles ca esti rapid la pus etichete....da' despre subiect, despre postarile anterioare, poti sa zici ceva? Macar prietenul matale a intrat in denial state, o tine tare si sus ca toate cele ce le-am spus nu exista; "doar natiunea e tampita ca nu mai are incredere in Justitie".
              Matale, matale ai vreo opinie?

              La multi ani si la mai putina incrancenare !
  • +16 (16 voturi)    
    DA, VA FI... (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:48)

    schroedinger [utilizator]

    praf si pulbere!
    Cu un buget calculat la 4,55 RON/EUR cand astazi avem deja 4,66 RON/EUR!
    • +4 (4 voturi)    
      se rezolva (Duminică, 31 decembrie 2017, 13:24)

      cat [anonim] i-a raspuns lui schroedinger

      Merge Tudose la BNR si face ordine acolo ;)
      "Ce-i debandada asta cu cursul, va faceti de cap, a?"
  • +14 (14 voturi)    
    2018 de vis,doar pt. "alesii "puscariabili (Vineri, 29 decembrie 2017, 19:30)

    Plagarus [utilizator]

    Inflatie > 3 %,deficite,adio inflație negativă, adio dobânzi reduse,adio bani ieftini.
    Dobanda cheie de 1,75 % si inflatia > 3 %, va trebuii luata in considerare de BNR !
    • -5 (9 voturi)    
      si (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 11:11)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      care e obiectivul fundamental al bnr?
      • +1 (5 voturi)    
        BNR (Luni, 1 ianuarie 2018, 20:44)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

        In niciun caz sa-i asculte pe Dragnea si Tudose. Mai citeste cate ceva ca sa afli...
  • +12 (16 voturi)    
    Dezastrul se va simti dupa... (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 19:17)

    Radu-Mihai [utilizator]

    2018 va fi un an in care de bine de rau vor fi platite salariile, pensiile, ajutoarele sociale, un an in care se vor face investitii la fel de ”mari” in infrastructura, ba mai mult, in acest an se vor face IMPRUMUTURI de miliarde de euro, imprumuturi care vor fi foilosite pe salarii, pensii si ajutoare, imprumuturi pe care le va plati Romania si romanul de rand multi ani de acum inainte si care ne vor tine pe loc si ca investitii, dar si ca natiune!

    Tare as vrea o lege de responsabilitate a guvernarii. Iei decizii de kkt la guvernare? Sa dai cu subsemnatul si sa raspunzi pe persoana fizica!
    • -5 (11 voturi)    
      . (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 23:19)

      thailandezu [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Pai daca nu ne convine sa traim pe datorie, hai sa incercam sa o platim integral, ca sa traim "bine" ca in anii 80'... Daca am vrut capitalism, atunci capitalism sa fie... Vad ca uitam foarte repede ca si pe vremea "guvernarii de dreapta" ne imprumutam in draci, ba chiar si de la FMI, si nu a murit nimeni de foame in Romania de atunci si pana in momentul in care scriu acest comentariu...
      • +3 (7 voturi)    
        haha (Duminică, 31 decembrie 2017, 20:10)

        suca [anonim] i-a raspuns lui thailandezu

        bre straine, dreapta s-a imprumutat sa plateasca datoriile facute de stanga inainte sa ajunga dreapta la putere.
        la fel o sa se intample si acum.
        diferenta este ca stanga se imprumuta pe piata cu dobanzi mari si trermene scurte iar dreapta s-a imprumutat la fmi pe dobanzi mult mia mici. este adcevarat, fmi-ul impune reguli in economie cand iti da bani. pietele experne nu-i intereseaza cat timp isi primesc banii.
        informeaza-te de ce, cum si cat s-a imprumutat Romania in 2009 de la fmi si apoi mai stam de vorba.
      • +1 (3 voturi)    
        campii (Luni, 1 ianuarie 2018, 20:45)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui thailandezu

        Esti cu mintea prin Tailanda ?
  • -1 (1 vot)    
    . (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 23:15)

    thailandezu [utilizator]

    Depinde cui i se adreseaza intrebarea...
    • +2 (2 voturi)    
      evident (Duminică, 31 decembrie 2017, 20:11)

      suca [anonim] i-a raspuns lui thailandezu

      ca nu celor care sug de la stat. se adreseaza celor ce aduc bani la bucet, nu celor care fura.
  • +4 (4 voturi)    
    un an de vis (Duminică, 31 decembrie 2017, 13:19)

    baronulmunchausen [utilizator]

    va fi un an mai bun...decat 2019
  • -10 (12 voturi)    
    plin de Nostradamus aici (Duminică, 31 decembrie 2017, 21:26)

    demaGOCU [utilizator]

    Unul mai genial decat altul. Stiu tot ce se va intampla la anul, de la acesti inteligenti.
    • +2 (6 voturi)    
      Cu pensie sau salar special (Luni, 1 ianuarie 2018, 8:29)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Tu stii f bine cum va fi, of cors....
    • 0 (6 voturi)