Ambasada Frantei, replica acida la initiativa lui Iordache de a traduce legile justitiei: Dispunem de propriile servicii de traducere

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 28 decembrie 2017, 17:54 Actualitate | Esenţial


Florin Iordache
Foto: cdep.ro
Ambasada Frantei in Romania "urmareste cu atentie ansamblul evolutiilor legate de reforma Justitiei, inclusiv discutiile din cadrul societatii romanesti si dispune de propriile servicii de traducere in acest scop", se arata intr-un raspuns al misiunii diplomatice transmis la solicitarea Agerpres.

Precizarea vine in contextul in care presedintele Comisiei parlamentare speciale pentru legile Justitiei, Florin Iordache, a transmis joi ministrului Afacerilor Externe, Teodor Melescanu, proiectele de acte normative prin care au fost modificate Legile 303/2004, 304/2004 si 317/2004 pentru a fi prezentate ambasadorilor.

"Pe site-ul comisiei am facut o scurta prezentare cu modificarile la cele trei legi si tot pe site-ul comisiei a fost acea comunicare si legile in sine traduse in limba engleza. Datorita faptului ca din partea anumitor ambasade s-a primit un punct de vedere care viza ca a fost amputata independenta Justitiei, ca a fost diminuata lupta impotriva coruptiei, am considerat necesar pentru o corecta informare a tuturor partenerilor externi si a tuturor celor care sunt interesati de reforma privind cele trei legi sa consulte si sa vada modificarile si am facut si o scurta prezentare a acestor modificari, tinand cont de deciziile Curtii Constitutionale, de deciziile Comisiei de la Venetia, de solicitarile asociatiilor profesionale. Aceasta scurta prezentare, cat si legile in sine se gasesc pe site-ul comisiei si le-am tradus in ideea ca Ministerul Afacerilor Externe este cel care este in contact fie cu ambasadele (straine din Bucuresti - n.r.), fie cu ambasadele noastre din exterior", a declarat Iordache.



















13399 vizualizari

  • +46 (50 voturi)    
    Cine sa traduca? (Joi, 28 decembrie 2017, 18:00)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ciordacje? Nicolicea care a facut facultate la FF? Parlamentarii nostri hoti si inculti? Angajatii de la Parlament, toti clintela de-a triadei de mafioti PSD+ALDE+UDMR? NESIMTIREA acestor TICALosi nua re margini si au luat-o diplomtic peste bot asa cum merita niste gunoaie de teapa lor.
    • +22 (22 voturi)    
      rock (Joi, 28 decembrie 2017, 21:16)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      cred ca intrebarea cea mai buna e :
      A verificat cineva traducerile lui Iordache ?

      Oameni buni vefificati traduceririle lui Ciordache bag mana-n foc ca sunt "corectate" ,adaptate...
      • +17 (17 voturi)    
        De fapt (Vineri, 29 decembrie 2017, 8:59)

        aladdin [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

        Eu cred ca le-a tradus Olguta, am vazut ca le are si cu franceza, si cu engelza
        https://www.youtube.com/watch?v=9qxrTHZcTcM
    • +19 (19 voturi)    
      Intrebarea corecta: PE CINE SA TRADUCA??? :D (Joi, 28 decembrie 2017, 21:20)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      IORDACHE din D'ale Carnavalului vs Iordache al nostru la tradus Ambasada Frantei :) :

      Varianta Caragiale:
      "MIȚA (montându-se treptat) : Nae mă traduce.
      IORDACHE: Aș!
      MIȚA: Mă traduce la sigur.
      IORDACHE: Fugi de-acolo!"

      Varianta Iordache:
      "Ambasada Frantei (montându-se treptat) : Iordache mă traduce.
      Iordache: Aș!
      Ambasada Frantei: Mă traduce la sigur.
      Iordache: Alta intrebare!" :)))
  • +34 (38 voturi)    
    traducere (Joi, 28 decembrie 2017, 18:03)

    Jude [utilizator]

    Pai trebuia sa-l lase pe Ciordache sa le traduca "romaneste"
    Si vedeam atunci ce traducere comunista-kgb-ista facea
    Ei au impresia ca daca pot prosti un popor Roman , pot prosti o intreaga Europa !?
    • +6 (6 voturi)    
      nu pe iordache... (Vineri, 29 decembrie 2017, 9:25)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Jude

      pe olguta :D
    • +4 (4 voturi)    
      punem (Vineri, 29 decembrie 2017, 11:58)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Jude

      pariu ca daca acum traduce in romana, traducerea trimisa ambasadelor, iese altceva?
  • +28 (32 voturi)    
    pariu (Joi, 28 decembrie 2017, 18:03)

    elwis [utilizator]

    pun pariu ca traducerile lui iordache sint , cel putin , interpretabile daca nu ...! ar merita ca cei care se pricep sa faca niste 'corecturi' !
  • +31 (35 voturi)    
    Îl trădează studiile (Joi, 28 decembrie 2017, 18:06)

    gti53 [utilizator]

    făcute aiurea și lipsa caracterului. Rezultanta: și prost și tupeist!
  • +35 (37 voturi)    
    saracul Iordache pe langa faptul ca nu are nimeni (Joi, 28 decembrie 2017, 18:10)

    ty [utilizator]

    incredere in legile lui se pare ca nu are incredere nici in traducerile lui . . .
    Oare de ce Nicolicea nu a dorit ca legile justitiei pesediste sa urmeaza calea normala prin comisia juridica pe care o conduce?
  • -30 (42 voturi)    
    evidement (Joi, 28 decembrie 2017, 18:12)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    Sunt convins ca au servicii foarte bune , in special in limbile importante pentru tara : marocana, somaleza ... ce chestie ,era sa zic si congoleza .
    Un salut francez de la ei.
    • +14 (16 voturi)    
      Evident ca au (Joi, 28 decembrie 2017, 22:46)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      Si nu numai in/din limbile mentionate ci si multe altele. Si care e problema cu congoleza? Ca sunt sigur ca au traducatori si pentru aia! Asa ca nu inteleg ce ai vrut sa spui...
      • -6 (12 voturi)    
        . (Vineri, 29 decembrie 2017, 9:36)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Erau pe acolo niste aluzii ,ironii legate de minoritati europene ,foste colonii , limba oficiala in Congo , un pic de sarcasm ,chestii din astea care nu se cauta in EU . Nu trebuie musai sa intelegeti ,nu este pentru toata lumea,
        Cam ca shaorma,asa.
        • 0 (2 voturi)    
          Or fi fost aluzii si ironii (Vineri, 29 decembrie 2017, 14:48)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          Numai ca sunt inutile, fara legatura cu ce se discuta. Si da, in Congo limba oficiala PRINCIPALA e franceza, dar mai sunt si altele. Si deci tot e nevoie de traducatori. Mai mult, pentru o ambasada e obligatoriu sa aiba traducatori in/din limba tarii respective. Asa ca mai gandeste putin macar inainte de a posta ceva.
          • 0 (2 voturi)    
            . (Vineri, 29 decembrie 2017, 16:02)

            Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            Intr-adevar inutil cat timp este de neinteles . As incerca sa explic dar intelegerea va surveni probabil cand lady gaga va canta cu rieu o nocturna .La alegere,cu de toate .
      • +3 (3 voturi)    
        in (Vineri, 29 decembrie 2017, 12:01)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        traducerea poreclei de utilizator o sa-ti iasa ca-l cheama "care este", adica Vanghelie.
        La ce sa-l duca mintea pe Vanghelie?
    • +15 (15 voturi)    
      Ei, da (Vineri, 29 decembrie 2017, 0:02)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      Noi nu avem. Noi avem niste parlamentari inculti, care vorbesc stricat lb rom, si o gasca de clientelari angajata ca 'traducatori'
      • -7 (9 voturi)    
        avem (Vineri, 29 decembrie 2017, 9:37)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        ..tot ce trebuie ; ca este folosit nepotrivit / trunchiat / inoportun /sub capacitati e adevarat...
        • +1 (3 voturi)    
          Imi pare rau pentru tine (Vineri, 29 decembrie 2017, 14:51)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          Daca tu consideri ca, avand in vedere calitatea parlamentarilor, "avem tot ce trebuie"... Dar probabil ai si tu aceelasi calitati
          • 0 (2 voturi)    
            . (Vineri, 29 decembrie 2017, 15:56)

            Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            Stand en bie si cugetand straight cred ca pot sari cugetarile cuiva care credea ca V. Lisita este L. Gaga .
            Dar da,avem si parlamentari capabili dar nu au loc de ceilalti.Culmea,avem si foarte multi concetateni de calitate care se lovesc de aceeasi problema .
            • 0 (0 voturi)    
              Nu e chiar asa (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:38)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

              Daca in ce priveste persoanele, poti evita pe cine vrei, la parlamentari nu mai e asa. Majoritatea decide prin vot, iar asta, vrei nu vrei, trebuie sa suporti. Iar majoritatea se vede cum e!
    • +11 (13 voturi)    
      haoleoooo... (Vineri, 29 decembrie 2017, 0:32)

      Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      Bouleana Popandau...ai facut o lista cu limbi care nu sa ezistaaaa!!! adicatelea ce vrei sa zici in propozitia fara de cap si coada? ai vrut sa transmiti ceva?
      • -6 (10 voturi)    
        enfin! (Vineri, 29 decembrie 2017, 9:38)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

        cineva care s-a prins !
        2 puncte de europenism de la nashu' mare!
    • +5 (7 voturi)    
      haoleoooo... (Vineri, 29 decembrie 2017, 0:32)

      Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      Bouleana Popandau...ai facut o lista cu limbi care nu sa ezistaaaa!!! adicatelea ce vrei sa zici in propozitia fara de cap si coada? ai vrut sa transmiti ceva?
  • +28 (30 voturi)    
    Francezii v-au tras-o primii..... (Joi, 28 decembrie 2017, 18:22)

    8736 [utilizator]

    .....urmeaza ceilalti carora le-ati trimis traducerile.:-)))
  • +27 (29 voturi)    
    I-au dat peste bot porcusorului de Guineea (Joi, 28 decembrie 2017, 18:24)

    cartofil [utilizator]

    dar nu simte, piele groasa, limba maro, nasul lui Pinochio.
  • -25 (41 voturi)    
    Acizi, da' ticalosi (Joi, 28 decembrie 2017, 18:27)

    CezarN [utilizator]

    Cand tu, Franta, i-ai facut Cavaleri ai Legiunii de Onoare pe Tarceanu si pe Oprescu, mai lasa-ne cu lectiile, fată!
    Desigur, domnul in cauza este o nulitate, insa nu esti tu in masura sa dai lectii.
    Vezi-ti de deficitul tau excesiv si de teroristii tai si nu mai da lectii toata ziua!
    • -4 (10 voturi)    
      Tu, Franto! (Vineri, 29 decembrie 2017, 8:37)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Si inca ai fost baiat bun, ca n-ai mai zis si ca avut colonii si ca i-au tinut in sclavie si i-au exploatat sute de ani pe negri si le-au supt resursele ... si alte alea care le stim noi de la ceausescu incoace ca le tot vedeam la televizor si la radio si la scinteia si le mai vedem si acum pe la alte organe de informare a poporului
  • -22 (36 voturi)    
    legile justitiei (Joi, 28 decembrie 2017, 18:28)

    gpavel [utilizator]

    ambasada frantei are un serviciu de traduceri in materie de justitie foarte eficient,a reusit sa traduca ultima lege,cea discutata si votata in 21/12/2017 practic inaintea votului final,deoarece scrisoarea comuna a aparut exact cand s-au terminat de votat "legile justitiei"!
  • +24 (30 voturi)    
    un bufon (Joi, 28 decembrie 2017, 18:31)

    sobolanulmik [utilizator]

    Un bufon,o rusine pentru aceasta tara.Revolutia din ”89 a fost inutila daca avem asa conducatori !
  • +24 (30 voturi)    
    haaaaa ! (Joi, 28 decembrie 2017, 18:36)

    mircea_cjn [utilizator]

    Un raspuns acid la o golaneala de tractoristi
  • +19 (23 voturi)    
    haaaaa ! (Joi, 28 decembrie 2017, 18:36)

    mircea_cjn [utilizator]

    Un raspuns acid la o golaneala de tractoristi
  • +17 (25 voturi)    
    Pac (Joi, 28 decembrie 2017, 18:37)

    un_carnat [utilizator]

    Abia astept sa vorbeasca si despre Martea Neagra. Una dintre ele.
  • +26 (32 voturi)    
    un stalinist (Joi, 28 decembrie 2017, 18:37)

    MirceaIo [utilizator]

    asta era regimul stalinist. te facea prost in fata si ulterior iti spunea ca nu ai inteles. Lupta, Lupta si vom invinge. Adevarata revoultie trebuie sa sa intample si sa trimitem la puscarie acesti falsi. Dipome false, meserii false, mincinosi. Romania are nevoie de repere. Trebuie sa promoveze oameni de inalta valoare!!!
  • +22 (28 voturi)    
    papagal (Joi, 28 decembrie 2017, 18:39)

    anion [utilizator]

    Nimeni nu are incredere in ce spune si scrie York-dache. S-a facut de ras. El aproape ca nu este inteles de romani cand vorbeste romaneste (uitati-va la lungimea frazelor din textul acesta) si mai vrea sa-l inteleaga auzi tu, ambasadele, ca acestea nu vad, nu aud ce se intampla in Romania. Mizerabila procedura caracaleana.
  • -22 (34 voturi)    
    Da, am vazut cum traduceti voi (Joi, 28 decembrie 2017, 18:48)

    xrogo [utilizator]

    cuvantul roman, tigan, nici macar rroom!
    • +12 (16 voturi)    
      Corb la corb... (Joi, 28 decembrie 2017, 22:39)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Cand si unde au tradus roman prin tigan? Da te rog un exemplu oficial (original si traducere)!
  • +5 (25 voturi)    
    de ce nu ati tradus legile si in franceza? (Joi, 28 decembrie 2017, 18:59)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Pai daca le traduceau si in franceza si nu numai in engleza,madam ambasador nu zicea nimic. Adica , cum vine asta, noi tara francofona ...traducem numai in engleza? De cand e engleza limba diplomatiei? Nu cumva e franceza? Dar de unde sa stie asta semidocti ca Iordache , Nicolicea cu scoli la seral si la varste inaintate?

    In orice limba ar fi traduse, tot tampenii sunt ca nu degeaba au contestat judecatorii de la Inalta Curte aceste legi la Curtea Constitutionala! Sunt cei mai buni judecatori pe care ii avem...si aia zic NU, CSM Nu, procurorii NU.
    Ei, o zica si madam ambasador eh, bien , NON!
  • +19 (27 voturi)    
    ehe... (Joi, 28 decembrie 2017, 19:08)

    liviu_ [utilizator]

    sa vezi cand o sa urmeze dupa replici acide sanctiuni...

    PS: cred ca e clar pt toata lumea ca investitii in Romania 0 pana cand nu pleaca cruciatii anti-justitie
  • +22 (28 voturi)    
    Cum se spune Ciordache in Franceza? (Joi, 28 decembrie 2017, 19:16)

    un domn [utilizator]

    Dar In Engleza?
    • +14 (16 voturi)    
      traducere (Joi, 28 decembrie 2017, 21:23)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      in engleza pig-thief, in franceza york-chaud
    • +11 (11 voturi)    
      Ai mai, parca n-ai stii ! (Vineri, 29 decembrie 2017, 9:24)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ciordaş si Jordaş (Pronuntia, evident este de Teleorman) ! ;))
  • +16 (22 voturi)    
    Este grav (Joi, 28 decembrie 2017, 19:29)

    Caragiale2.0 [utilizator]

    Cum adica, nu putem sa-i smecherim cumva cu niste traduceri facute de Iordache & Co? Sau cu niste rezumate in diferite limbi mai mult sau mai putin straine?
  • +22 (28 voturi)    
    Ciordache translatoru'... (Joi, 28 decembrie 2017, 19:31)

    scaraotchi [utilizator]

    Je mapel Ciordy et voi traduize pur vu set pachet du loa pur coaie vuz ete trez an coler...
    • +2 (2 voturi)    
      :)) (Vineri, 29 decembrie 2017, 12:07)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      :)) :)) :))
      tot asa o fi tradus si ciordache?
  • +20 (26 voturi)    
    Buahahahahaha (Joi, 28 decembrie 2017, 19:36)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Cam greu cand te obisnuiesti cu statutul de zeu. Ai impresia ca nimeni din jurul tau nu e in stare sa clipeasca daca nu il inveti tu cum.

    Trista realitate l-a lovit pe acest ipochimen.
  • +20 (26 voturi)    
    Vizitiul carutii din Caracal,cu mansarda nemobilat (Joi, 28 decembrie 2017, 19:36)

    Plagarus [utilizator]

    " Traducatoarea" Olgutza este gata de munca ?!
  • +17 (23 voturi)    
    ... (Joi, 28 decembrie 2017, 19:38)

    mihai_mi [utilizator]

    Inteleg ca i-au transmis ca il banuiesc pe iordache ca le va trimite traduceri masluite.
  • +17 (23 voturi)    
    Traducerea lui Ciordache ... (Joi, 28 decembrie 2017, 19:44)

    IliciHater [utilizator]

    Păi Ciordache ăsta, traduce mai întâi din limba română în limba rusă, primește indicațiile prețioase de la tata Putin, iar abia apoi se face traducerea în limba Engleză, Franceză, Germană ș.a.m.d....
    Păi dispune ambasa Franței de asemenea arsenal de traducători?
  • +16 (22 voturi)    
    PSD jigneste ambasadele UE (Joi, 28 decembrie 2017, 19:45)

    Boham [utilizator]

    cum sa spui ca le traduci tu lor....
    de parca ei ar fi nimeni in drum care n-au servicii de traduceri, personal specializat juridic etc
    • +8 (8 voturi)    
      Pariu ca daca are cineva timp de asta (Vineri, 29 decembrie 2017, 9:59)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      O sa constate magarii in traduceri. Ar merita P$D sa mai primeasca un pumn in plex pentru traduceri.
  • +19 (23 voturi)    
    banuiala (Joi, 28 decembrie 2017, 20:00)

    ber [utilizator]

    Cred ca Florin a pus-o pe Olguta sa faca traducerea. Si neintelegand ei, francezii nimic din aceasta au hotarat sa-si traduca singuri textul! Mai simplu decat sa stea sa ghiceasca ce a vrut Olguta sa spuna.
  • +15 (23 voturi)    
    asta arată (Joi, 28 decembrie 2017, 20:15)

    stanescu [utilizator]

    câtă încredere au cei de la ambasadă de traducerea facută de Iordache.
  • -21 (35 voturi)    
    problema pusa eronat (Joi, 28 decembrie 2017, 20:35)

    srpc [utilizator]

    intrebarea este: de cand e nevoie de avizul Frantei pentru legile Romaniei?
    • +15 (19 voturi)    
      problema pusa corect (Joi, 28 decembrie 2017, 21:25)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Noi am cerut sa fim membri in club, nu ei ne-au rugat sa ii imbogatim spiritual prin participarea noastra.
    • +12 (14 voturi)    
      Se pare ca tu nu gandesti (Joi, 28 decembrie 2017, 22:37)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Cine a spus ca e nevoie de avizul Frantei, cine a cerut acest aviz?
    • +9 (9 voturi)    
      Pai nu mai bine in CSI, cu Putin? (Vineri, 29 decembrie 2017, 0:04)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Asa cum vrei tu si toti mafiotii din PSD care e palteasc sa postezi idiotenii
    • +13 (13 voturi)    
      de cand (Vineri, 29 decembrie 2017, 0:09)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      psd schimba legile fara sa expuna asta in campania electorala.

      Franta nu impune nimic, dar are dreptul sa considere daca mai are rost sa investeasca sau nu in Romania de exemplu. Romania poate face ce vrea! E libera sa iasa din NATO din UE .. orice dar va pierde poate alte legaturi cu alte state
    • +7 (7 voturi)    
      gresit e... (Vineri, 29 decembrie 2017, 9:27)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      sa faci tot ce crezi tu cand toata lumea iti spune ca e prost ce faci!

      de asemenea... am vrut in UE... vrem investitii straine... etc... ar trebui sa-i ascultam!
      daca vrem sa facem doar ce vrem noi atunci putem distruge jsutitia... dar asta inseamna faca UE (deci implicit cu tva si taxe vamale) si fara investitii straine... cam cum eram pe vremea impuscatului
    • +10 (10 voturi)    
      De cand un penal s-a hotarat sa "elibereze" (Vineri, 29 decembrie 2017, 9:31)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      el Justitia Romana si a inceput operatiunea prin a elibera mai intai puscariasii, de la suti si pana la talhari, pedofili, violatori !

      PS. Cunosti lozinca aia cu "hai sictir" ?
  • +6 (16 voturi)    
    Ambasadele (Joi, 28 decembrie 2017, 20:37)

    Grandgousier [utilizator]

    Au nevoie de servicii de traducere din mexicana...
    • +1 (1 vot)    
      Mexicana de Caracal... (Vineri, 29 decembrie 2017, 16:07)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

      vamos muchachos...
  • +13 (15 voturi)    
    Ciordache (Joi, 28 decembrie 2017, 21:17)

    deville2010 [utilizator]

    est o nultate.Vraiment!
  • +17 (19 voturi)    
    cu parere de rau ... (Joi, 28 decembrie 2017, 22:19)

    area51rmc [utilizator]

    Dar participarea MAE la acest circ este dovada suprema ca aceasta institutie este populata cu persoane care accepta sa se faca de ras doar pentru salariul/indemnizatia pe care o incaseaza lunar. Este culmea umilintei raspunsul ambasadei.

    Cu isi permit oficialii romani sa jigneasca in asemenea fel Franta? Oficialii MAE nu stiu ca ambadasa reprezinta oficial un stat si ca ambasada are rostul exact de a cunoaste realitatile statului in care are misiune?

    Prin gestul sau, oficialii statului roman au desconsiderat in cel mai oribil mod posibil statul francez, pentru ca a tratat statul francez ca un infantil care nu are puterea de a intelege si de aceea e nevoie sa-i explici. Este un afront inimaginabil, iar pentru asa ceva nu trebuie sa existe dezbateri si discutii, ci indepartari imediate din diplomatie si tragere la raspundere juridica.

    Franta a fost un imperiu si inca are colonii PE TOT GLOBUL PAMANTESC ... este pur si simplu un act de imbecilitate sa inecerci sa explici unei asemenea forte mondiale (pentru cine nu stie, Franta e stat detinator de arma nucleara) cum stau lucrurile... Franta are statututl international pe care il are pentru ca stie foarte bine cu cine are de-a face, peste tot in lume.
    La fel Anglia, SUA, Germania si orice alta putere care pune in miscare resurse globale.
    Trebuie sa fii de-a dreptul idiot sa incerci sa explici acestor puteri ceea ce nici nu poate fi explicat.

    Deci, excluderi imediate din diplomatie si sanctiuni legale ... e singurul mod in care putem dovedi seriozitate fata de natiunea careia un australopitec cu ochi de bongoloid s-a apucat sa-i traduca ceva ce nici nu trebuia tradus.
    • +10 (10 voturi)    
      Melescanu de-abia asteapta sa faca asta (Vineri, 29 decembrie 2017, 10:03)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui area51rmc

      El este un vechi kgb-ist, din grupul care il contine si pe Tariceanu, asta a fost misiunea vietii lui, sa compromita Romania si interesele ei. Cum sa pui o mumie de 80 de ani ministru de externe ??? N-ai unul mai tanar si competent ? Ai. De ce nu-l pui acolo ??? Pai asa au fost ordinele de la Moskva pt tov. Dragnev.
    • -4 (4 voturi)    
      corecturi (Vineri, 29 decembrie 2017, 14:48)

      vasilica_costica [utilizator] i-a raspuns lui area51rmc

      ambasada nu poate vorbi de capul ei, trebuie sa exprime un punct de vedere al ministerului de externe din tara respectiva, franta a fost un imperiu pentru putin timp, si da nu mai are coloni pe glob, are protectorate ceea ce nu este acelasi lucru, si da primul pas in discutiile cu alt stat este prin ambasada si implicit prin ministerul de externe, in cazul romaniei numai ministerul de externe poate trimite documente catre ambasade, asta asa ca sa stii pe viitor
  • +9 (13 voturi)    
    Ar putea sa traduca un ONG independent (Joi, 28 decembrie 2017, 22:23)

    xenomorph [utilizator]

    precum ONG-ul Asociatia pentru Transparenta, al carui presedinte executiv este Victor Alistar /s
  • +12 (14 voturi)    
    :(((( (Joi, 28 decembrie 2017, 22:53)

    manusha [utilizator]

    Nu-i mai puneti poza ca murim de scarba.
  • +8 (10 voturi)    
    xxxxl (Joi, 28 decembrie 2017, 23:00)

    vorbeste lumea [utilizator]

    probabil c-a tradus doamna de la munca, care-a lucrat la onu ...
  • +14 (14 voturi)    
    Raspunsul Ambasadei Frantei spune tot (Vineri, 29 decembrie 2017, 0:43)

    Susufler0 [utilizator]

    despre cata incredere au in voi si de cat de cinstiti si corecti va considera !

    PS. Acum pe bune, cata incredere sa ai intr-unul poreclit Ciordache ?
  • +7 (7 voturi)    
    n-ati inteles (Vineri, 29 decembrie 2017, 9:15)

    mar-vas [utilizator]

    domnilor ca buba a fost o proasta comunicare a cellor mai alesi dintre alesi din comitetele si comitiile stabilite ad-hoc functie de imprejurari si ca tatucul nu vede nici un articol care sa afecteze lupta anti-coruptie si ca tovarasii lui au cele mai curate ganduri pentru justitie si statul de drept si ca nu-i asa nu toti ambasadorii trebuie sa stie limba romaneasca din teleorman si d-aia nu au inteles cat de constitutionale sunt ordinele Tatucului catre tovarasii din parlament?
    Si ca acum de sarbatori dupa infuzia cu zaibar i-a revenit corajul si ca s-a hotarat sa nu cedeze la insistentele colegilor de partid si de stat si o s-o puna pe holguta sa traduca ea in calitate de limbista nr 1 din partid cu ce se mananca modificarile astea la legislatie cerute insistent de poporul de frunte pesedizt!
    Ciorde, imunitee, fraternite!
    Vive la revolution penale en Roumanie!!
  • +6 (6 voturi)    
    mai rau e (Vineri, 29 decembrie 2017, 9:57)

    lp [utilizator]

    ca psd-istii nu sunt atat de prosti, ci fac pe prostii. Profita de acel "loophole" din gandirea romaneasca, cand te jenezi de jena celuilalt: era clar ca ambasadele stiu exact despre ce e vorba. Dar legile astea fiind un atat de socant gest mafiot, pds-istii credeau ca ambasadorii, finuti, au sa taca din gura. Traducerea era doar pentru cei din alegatorii lor care inca ii mai sustin si mai pot crede gogorita ca cei din afara de fapt nu inteleg
  • -4 (6 voturi)    
    traducere? (Vineri, 29 decembrie 2017, 11:03)

    gpavel [utilizator]

    ultima lege "a justitiei"a fost discutata,amendata si votata pe 21/12(la pranz),pe site-ul ambasadei frantei a aparut cam la aceiasi ora comunicatul celor 7,cum au tradus ultima lege,erau traducatorii la balconul parlamentului cu draftul din ziua precedenta?,cum au comunicat cu 7 ambasade si au hotarat forma comunicatului,sau traducatorii au darul predictiei?!
  • +2 (2 voturi)    
    despre traducere si efectele ei (Vineri, 29 decembrie 2017, 14:41)

    vasilica_costica [utilizator]

    sunt foarte curios daca intre traducerile ambasadelor si traducerea rominilor este vreo diferenta. si in consecinta ar avea loc si o posibila dezbatere asupra traducerilor respective. Mai departe sunt foarte curios daca ambasadele sunt in stare sa spuna la ce articole se incalca ceva si eventual nu este in concordanta cu vreo directiva ue sau de la comitet sau ce o fi de la venetia, adica mai pe obiect , ca sa stiu si eu, ca de lucruri generale m-am cam saturat, de circul asta.
  • +3 (3 voturi)    
    Iordache, (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 6:22)

    John M. [utilizator]

    Vei ramane in istorie ca mai prost decat Nicolicea si mai canalie decat Dragnea...
  • 0 (0 voturi)    
    Noile Legi votate (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 12:33)

    Dizidentul [utilizator]

    Fara indoiala LEGILE UNEI TARI trebuiesc mereu
    actualizate DAR acceste actualizari nu se fac de
    ANALFABETI IN JUSTITIE .
    Legile aprobate ar trebui publicate si in paralel si legileTarilor din EU.
    Fiecare cetatean ar poate face o comparatie nu numai
    afirmatiile politicienilor.
    SINTETI RUPTI DE POPOR CU GINDIREA VOASTRA