O postare a Jandarmeriei Romane pe Facebook starneste controverse: ''Asa arata o familie traditionala din cadrul M.A.I.''

de A.R.     HotNews.ro
Joi, 28 decembrie 2017, 16:31 Actualitate | Esenţial


Postare Facebook
Foto: captura ecran
​​Jandarmeria Romana a postat pe pagina oficiala de Facebook imaginea unei familii din cadrul M.A.I. cu mesajul ''Asa arata familia traditionala din cadrul M.A.I.'' Postarea a primit multe comentarii critice la adresa folosirii termenului de ''familie traditionala''.

Mesajul postat:

Așa arată o familie tradițională din cadrul M.A.I.

Ovidiu, subofițer în cadrul Jandarmeriei și soția sa Irina, agent principal de Poliție, și-au petrecut Crăciunul în familie, spre marea bucurie a copiilor lor: Ștefan, Dimitrie și Ecaterina.

Jandarmeria Română urează un călduros ,,La mulți ani" băiețelului lor dar și tuturor celor care îi poartă numele Sfântului Ștefan.

#jandarmeria #cooperare #jandarmeriapolitia


Postarea a starnit controverse si a primit multe comentarii critice la adresa folosirii termenului de ''familie traditionala''




Jandarmeria a revenit cu precizarea că postarea ''nu a intenționat să vexeze nicio categorie, indiferent de opțiune, folosirea adjectivului ;tradițională; este o opțiune lexicală, fără nicio altă conotație''.



















14228 vizualizari

  • +39 (79 voturi)    
    Dar Caii de pe Bulevard Unde Sunt ? (Joi, 28 decembrie 2017, 16:34)

    un domn [utilizator]

    in Grajdurile Traditionale ?
    • +37 (67 voturi)    
      . (Joi, 28 decembrie 2017, 16:44)

      Evq [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Sunt cu hergheliile lor tradiționale așteptând încă o plimbare pe la protestele tradiționale.
    • +25 (47 voturi)    
      ... (Joi, 28 decembrie 2017, 17:58)

      Nautilus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Vine un reporter de la Radio Erevan la o herghelie de cai şi îi iese înainte un român verde. Cu pălărie de cowboy cu panglică tricoloră şi un Carpaţi fără filtru în gură.

      Reporter: - Dumneavoastră creşteţi caii pentru Jandarmerie?

      Cowboyu': - Noi, să trăiţi! Avem numai cai din rasele tradiţionale româneşti, crescuţi tradiţional, numai cu furaje bio! Pentru jandarmi tradiţionali!

      Reporterul face ochii mari: - Există şi jandarmi care nu sunt tradiţionali?

      Cowboyu': - Păi, da, un jandarm călare tradiţional nu se dă jos de pe cal decât atunci când face sex!

      Reporter: - Şi unul netradiţional?

      Cowboyu': - Unul netradiţional nu se dă jos de pe cal nici atunci!
  • +17 (95 voturi)    
    hahahahaaaa (Joi, 28 decembrie 2017, 16:53)

    karula [utilizator]

    Nu i se prea vad vanataile, doamanei, in rest...fiecare cu traditionalul lui.
  • -37 (95 voturi)    
    bravo (Joi, 28 decembrie 2017, 17:03)

    martel55 [utilizator]

    printre putinele lucruri bune facute de jandarmerie
  • +28 (82 voturi)    
    Dactilografa ajunsa ispravniceasa (Joi, 28 decembrie 2017, 17:10)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    a inviat, cu ajutorul vechilului sef al Romaniei, vechile trupe de securitate. Nu mai trebuie sa le ascunda sub numele de jandamerie. Intentiile sunt clare, iar scuza de final e puerila: orice institutie in sluja cetatenilor, e in slujba tuturor cetatenilor, nu numai a familiilor militarizate si bine impuiate. Si familia respectiva si sefii care-au aprobat jignirea a milioane de familii civile reprezinta retardul rosu, imbecilitatea partidului, care le da puterea asta, de a-si batjocori exact finantatorii, platitorii de taxe, taxe din care micii adolfi isi ia lefurile umflate. La mult siktir!
    • -12 (86 voturi)    
      prin ce a jignit (Joi, 28 decembrie 2017, 18:03)

      Adran [utilizator] i-a raspuns lui MadameDuRecamier

      ma cozilor de topor? ca a zis ca e familie traditionala? voi sunteti mici hitleri care vrei sa bagati pumnul in gura asa cum sunteti antrenati la taberele de vara lgbtqwerty care va invata anarhia si cum trebuie rasturnat normalul ca sa aiba loc si perversiunile si anormalul. si sa-i obligati pe oameni sa zica normal la anormal.
      • -22 (72 voturi)    
        da (Joi, 28 decembrie 2017, 21:36)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Adran

        e rusinos sa ai o familie traditionala, trebuie sa ai una monoparentala sau inversionista. Asa e trendy si cool in lumea lor dementa. Vor vedea in curind ca lumea reala a altfel.
        • +10 (16 voturi)    
          Nu e rusinos sa ai o familie traditionala (Vineri, 29 decembrie 2017, 11:51)

          arap [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Rusinos e jandarmeria a insinuat ca doar familia asta merita respectata. Mai sunt in jandarmerie si mame si tati singuri care-si cresc copiii, ei sunt demni de dispret ?

          Cand ma uit la mesajul asta parca o vad pe Firea cum il ataca pe Iohannis ca nu are copii, deci nu e o familie adevarata ca ea, "crestina" eroina. Mai bine cu Iohannis decat cu hoata aia ordinara care arunca cu cruci in stanga si in dreapta.
          • -6 (6 voturi)    
            faci pe paranoicul (Vineri, 29 decembrie 2017, 15:55)

            Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui arap

            nimeni nu a insinuat nimic, oengistule!
            demn de dispret sinteti voi, cozile de topor ale neomarxistilor globalisti.
            • +3 (3 voturi)    
              xanax. (Vineri, 29 decembrie 2017, 18:14)

              kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

              .
            • +3 (3 voturi)    
              Oengisti, neomarxisti, globalisti... (Vineri, 29 decembrie 2017, 21:24)

              arap [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

              ...da...temele trollilor pesedisti. Hai, canta la alta masa.
              • 0 (0 voturi)    
                l-ai uitat pe finantator... (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 11:11)

                Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui arap

                S O R O S !!!
          • -2 (4 voturi)    
            doar in capul tau (Vineri, 29 decembrie 2017, 20:51)

            Adran [utilizator] i-a raspuns lui arap

            sunt aceste insinuari. capul bolnav de ura injectata de propaganda minoritara.
            • +2 (6 voturi)    
              Lucrati pentru partid si de sarbatori ? (Vineri, 29 decembrie 2017, 22:02)

              arap [utilizator] i-a raspuns lui Adran

              Asta e destinul sclavilor traditionali ai PSD.
      • -18 (48 voturi)    
        lasa-i (Vineri, 29 decembrie 2017, 1:07)

        ijohn [utilizator] i-a raspuns lui Adran

        lasa-i...mai bine citesti si te minunezi. Nu merita sa comentezi.
        Oamenii atata stiu, vor drepturi de familie , adica sa se insoare(sau marite...dupa caz).
        Daca vor avea aceste drepturi de maine, tot vor gasi motiv sa te haituiasca.
        Nu te mai baga :)
        ps: tu de ce ai alocatie la copii, ca si ei platesc taxe la stat si nu beneficiaza...samd.
        pps: tu de ce vei avea nepoti ? ce, ei nu sunt normali, ei nu merita nepoti ? ei de ce sa nu fie bunic sau bunica?
        ppps: Nu te mai agita. In final vor primi dreptul sau conditia de FAMILIE. Sunt curios ce fac cu ea (sau cu el ).
  • +18 (78 voturi)    
    optiunea (Joi, 28 decembrie 2017, 17:14)

    karula [utilizator]

    pe langa "optiunea lexicala" , dna. o sa aiba si " optiunea sexuala" de avansare in cariera. Gratie...PSD! Taditional PSD!
  • +31 (59 voturi)    
    asa este la romani (Joi, 28 decembrie 2017, 17:49)

    moka [utilizator]

    este traditional ca toate rudele (sau cat mai multe si cat mai apropiate) sa lucreze in cadrul aceleiasi institutii. Traditionalismul se mai poate regasi in toata splendoarea lui si in spitale si in universitati si in ministere.
  • +14 (64 voturi)    
    nu am nimic impotrivă (Joi, 28 decembrie 2017, 18:20)

    ipolitic [utilizator]

    să se re-definească familia în Constituție astfel: Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între un bărbat în uniformă și o femeie în uniformă, pe egalitatea acestora în grad....
    • -5 (7 voturi)    
      cit de spiritual poti sa fii! (Vineri, 29 decembrie 2017, 15:57)

      Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      a meritat sa faci comentariul.
  • -19 (73 voturi)    
    limitele tefelistilor (Joi, 28 decembrie 2017, 18:25)

    demaGOCU [utilizator]

    Daca spunea normala era gresit, daca a spus traditionala e gresit. Nu cumva vreti sa spuneti ca doar poponarii pot forma familii?
    • +9 (11 voturi)    
      Jandarmeria si-a jignit proprii angajati (Vineri, 29 decembrie 2017, 11:55)

      arap [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      si anume pe aceia care isi cresc singuri copiii. Ei nu pot fi un model ? Doar familiile cu tata si mama exista ? Ailalti ce sunt, ciumati ?
      • -5 (7 voturi)    
        Dezintegrarea familiei traditionale e o tragedie (Vineri, 29 decembrie 2017, 16:15)

        Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui arap

        "In America, familia s-a dezintegrat. In timp ce nasterile in afara casatoriei in anii 1950 erau rare, azi 41% din toti copiii americani sint nascuti in afara casatoriei, iar Hollywoodul celebreaza acest stil de viata. Jumatate din copiii nascuti in America de femeile sub 30 de ani sint ilegitimi. 3 din 10 copii albi se nasc in afara casatoriei, la hispanici rata e de 53%, iar la negri 73%. Copiii din familii dezintegrate sint de multe ori mai susceptibili decit ceilalti de a abandona scoala, de a consuma droguri, de a se asocia in gasti, de a comite crime, de a sfirsi in inchisori, de a-si pierde sufletul si de a produce inca o generatie de suflete pierdute."

        A-ti exprima admiratia/preferinta pentru cineva/ceva nu implica dispret, jignire, desconsiderare pentru altcineva/altceva.

        A promova modelul ideal de familie (mama, tata, minimum 3 copii) e dovada de judecata sanatoasa, nepervertita de propaganda neomarxista.

        Nu e nimic de laudat la o familie monoparentala, cel mult de compatimit, mai ales ca majoritatea au ajuns asa in urma divorturilor sau a procreerii in afara casatoriei.

        Jandarmeria i-a jignit doar pe prosti si pe propagandistii care fac pe prostii.
        • +3 (5 voturi)    
          "Jandarmeria i-a jignit doar pe prosti" (Vineri, 29 decembrie 2017, 21:26)

          arap [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

          Toti trollii pesedisti sunt caractere marunte, iar tu nu faci exceptie.
          • 0 (0 voturi)    
            arap (alb) (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 11:13)

            Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui arap

            Mare troll, mare caracter.
  • +28 (52 voturi)    
    Jandarmeria incurajeaza nepotismul (Joi, 28 decembrie 2017, 18:41)

    MirceaIo [utilizator]

    La leneveala. Cred ca si bunicii au uniforma. Ar trebui investigat. Asa repere mai bine nu. Discriminare fata de copii ai caror parinti nu au uniforme!!!???
  • +32 (56 voturi)    
    o asteptam si pe Firea (Joi, 28 decembrie 2017, 18:45)

    MirceaIo [utilizator]

    si Firea are super familie. Asteptam o poza cu ei imbracati in masoni, cu masa plina de bunatati, in palatul lor construit din bani furati, alaturi de minim 10 copii. Asa ar fi o familie traditional Romaneasca. Si astia ne vor spune ca isi sacrifica viata pentru propasirea neamului romanesc. Rusine laudarosilor din jandarmerie si politie!!!!
  • +27 (53 voturi)    
    salariul (Joi, 28 decembrie 2017, 18:49)

    georghe [utilizator]

    Ar fi grozav dacă s-ar publica salariul acestei familii tradiționale, apoi al familiei tradiționale din Vaslui.
  • +24 (46 voturi)    
    "Traditionala" politizare (Joi, 28 decembrie 2017, 19:13)

    delco [utilizator]

    a jandarmeriei. Se vede influenta conducatorilor politici in acest mesaj. Pe cand o poza cu jandarmi in ie ?
    • -18 (44 voturi)    
      Prefer... (Joi, 28 decembrie 2017, 21:08)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui delco

      Camasa traditionala decat un dildo...
  • +27 (51 voturi)    
    Tradițional? (Joi, 28 decembrie 2017, 19:16)

    asavreau [utilizator]

    Adică subordonat?Lui tanti Carmen!
  • +14 (66 voturi)    
    Of of. (Joi, 28 decembrie 2017, 19:19)

    un_carnat [utilizator]

    Desi trebuie sa recunosc ca pare o familie foarte draguta, asta nu schimba cu nimic faptul ca aproape doua treimi din copiii romani isi iau bataie. Sau ca batutul nevestei este inradacinat in cultura populara, la fel ca si respectul unidirectional copil-parinte, ce seamana mai mult cu o sclavie decat cu o relatie.
    Asa ca cel mai rau lucru pentru familia traditionala este ea insasi.
    • -5 (7 voturi)    
      Familia traditionala nu e o inventie romaneasca (Vineri, 29 decembrie 2017, 16:30)

      Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui un_carnat

      Violenta gasim peste tot, nu doar in familia traditionala. La unele popoare mai multa decit la altele.

      Nu familia traditionala il face pe barbatul roman sa isi bata nevasta si copiii. Asta e doar unul din falsele argumente folosite din greu pentru subminarea familiei traditionale, scopul fiind atomizarea natiunilor si distrugerea coeziunii sociale.
  • -15 (63 voturi)    
    Pentru omul de rand (Joi, 28 decembrie 2017, 21:10)

    Setalcott [utilizator]

    A starnit controverse = s-au isterrizat femiinistele LGBTiste. Toate vor sa fie traditionale, adica instaureze matriarhatul. Acum s-au mutat pe Hotnews.
    • +9 (51 voturi)    
      Unde vezi bai nene feministe isterizate ? (Joi, 28 decembrie 2017, 23:47)

      telox [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Comenteaza oamenii normali, indignati de felul cum a sarit Jandarmeria sa faca jocul PSD-ului.
      • -15 (55 voturi)    
        Isteria (Vineri, 29 decembrie 2017, 0:33)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui telox

        Andreea, Irina, Alexandra, Madalina, Mihaela, Carmen, Maria, George... hopa! asta o fi gender-non-conformist. Pentru astia, daca jandarmeria nu marsaluieste la gay pride, ca-n Canada, inseamna ca fac jocul PSDului.
        • +5 (9 voturi)    
          Visezi taica (Vineri, 29 decembrie 2017, 13:32)

          telox [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          Eu vad la comentarii si Catalin, Victor, Cristian, Bogdan, Cezar, Lucian, Ciprian, Liviu, Stefan, Petre, Robert si multi altii. Ai decupat din comentarii doar o mica parte ca sa-ti sustii aberatiile. Te-ai gandit ca femeile care comenteaza sunt in situatia unor mame divortate sau vaduve care-si cresc copiii cu aceeasi dragoste ca si restul familiilor ? Nu sunt niste feministe fanatice asa cum ai incercat sa le jignesti tu.

          Nu numai femeile dar si barbatii au fost deranjati de postarea care portretizeza familia traditionala excluzand alte feluri de familie care exista si care sunt recunoscute legal. Si familiile monoparentale sunt la fel de traditionale. Exista si femei si barbati care-si cresc cu grija copiii si care se simt exclusi de postarea Jandarmeriei. Si a mai deranjat ceva: preluarea temelor de propaganda cu care PSD incearca sa spele pe creier romanii.
          • -4 (6 voturi)    
            Vaduvele lui Soros (Vineri, 29 decembrie 2017, 16:35)

            Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui telox

            Fac pariu ca Andreea, Irina, Alexandra, Madalina, Mihaela, Carmen, Maria etc. sint toate oengiste platite sa faca propaganda de genul asta, nu familiste mono-nustiucum sau... vaduve.

            Si tu, la fel.
            • +4 (6 voturi)    
              Esti dus tata (Vineri, 29 decembrie 2017, 19:11)

              telox [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

              Visezi cai verzi pe pereti. Esti fratele siamez al lui Dragnea ? Ca aberezi la fel ca si el.
              • 0 (0 voturi)    
                Ia, zi dupa mine: (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 11:15)

                Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui telox

                Soros nu exista!
  • -13 (65 voturi)    
    Hai nu-i mai... (Joi, 28 decembrie 2017, 21:20)

    Zalmoxis [utilizator]

    ...pupati atata in f... pe lgbt-isti, au ei singuri grija de acest aspect :))))
  • -10 (58 voturi)    
    Ati inebunit cu totul (Joi, 28 decembrie 2017, 21:21)

    Grandgousier [utilizator]

    La multi ani Ovidiu si Irina...La multi ani Stefan,Dimitrie si Ecaterina!
  • +20 (42 voturi)    
    Jandarmul traditional (Joi, 28 decembrie 2017, 23:40)

    zanax [utilizator]

    adica ala care sta capra la decidentul politic.
  • +20 (30 voturi)    
    Constat cu surprindere... (Vineri, 29 decembrie 2017, 9:49)

    Anna O. [utilizator]

    ... dupa plusuri si minusuri ca, brusc, au dat navala o multime de sustinatori indignati ai familiei traditionale. Sa inteleg ca se pune de un referendum in viitorul apropiat?
  • +20 (26 voturi)    
    daca se face o situatie a cadrelor (Vineri, 29 decembrie 2017, 10:01)

    mos ion roata [utilizator]

    s,ar vedea ca 85-90% provin din familii de militieni,securisti,jandarmi,politie .Oare de ce se aduc unul pe altul in jandarmerie si politie? Fiindca veniturile sunt mici nu li se acorda sporuri precum celorlalti bugetari (antena,rusine,porc,paste,craciun.al 13 salariu,etc),au un deficit de 20000 de cadre (ha,ha,oare unde vor instala cate 500 de militieni in plus in fiecare judet-mai au cadrele atatea tute neangajate?) Este timpul ca activitatea de siguranta publica sa fie luata in serois si sa fie facuta de profesionisti adevarati. Cred ca in momentul de fata numericul este bine acopetit,chiar se poate renunta la cateva sute de salariate care freaca tziparul.
  • -5 (9 voturi)    
    Mindria de a fi normal si traditional (Vineri, 29 decembrie 2017, 16:45)

    Attila the Hun [utilizator]

    E natural.
    Functioneaza de mii de ani si poti sa faci copii.

    https://pics.onsizzle.com/straight-pride-its-natural-its-worked-forthousands-of-years-and-2457678.png
  • 0 (0 voturi)    
    care e treaba? (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 18:12)

    DanBruma [utilizator]

    Acum a devenit o onoare sa fim traditionali sau care e treaba? Nimeni nu vrea sa fie modern in Romanica?