Proiect: ONG-ul condus de Victor Alistar va folosi gratuit timp de 15 ani sediul detinut de stat in centrul Bucurestiului

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 28 decembrie 2017, 14:14 Actualitate | Esenţial


Victor Alistar
Foto: Agerpres
ONG-ul Asociatia pentru Transparenta, al carui presedinte executiv este Victor Alistar, va primi in folosinta gratuita sediul din centrul Bucurestiului in care functioneaza si pentru care pana acum platea chirie la RAAPPS, potrivit unui proiect de hotarare a Guvernului. Alistar este unul dintre cei doi reprezentanti ai societatii civile in CSM. El a fost unul dintre invitatii speciali ai lui Florin Iordache la dezbaterile Comisiei speciale pentru legile justitiei.

Proiectul e discutat in sedinta de azi a Executivului.

Proiectul, aflat pe site-ul Secretariatului General al Guvernului, prevede ca imobilul din Bulevardul Magheru 28-30, etaj 3, va fi transmis pe o perioada de 15 ani in folosinta gratuita Asociatiei Romane pentru Transparenta.

Asociatia Romana pentru Transparenta e condusa de Victor Alistar, in calitate de director executiv, potrivit declaratiei de interese a acestuia.

Potrivit unui articol din 2013, Asociatia pentru Transparenta platea o chirie lunara pentru acest sediu de 2006 euro/luna.

















4415 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    Au nevoie de "societatea civila" falsa ... (Joi, 28 decembrie 2017, 14:33)

    za-k [utilizator]

    reprezentata de acest individ :)
    Normal ca trebuie asigurate toate conditiile ca sa poata abera cum vor ei.
    • +2 (2 voturi)    
      Alistar reprezinta "societatea civila" in CSM (Joi, 28 decembrie 2017, 18:19)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      .
      • +4 (4 voturi)    
        Victor Alistar e sluga PSD (Vineri, 29 decembrie 2017, 0:14)

        Boham [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Victor Alistar NU reprezinta sociatatea civila in CSM ci reprezinta PSD-ul care l-a votat sa fie acolo.

        el a fost propus de ALDE si votat de ALDE si PSD in Parlament. De parca Parlamentarii ALDE si PSD ar reprezenta sociatatea civila

        e incredibil
    • +2 (2 voturi)    
      Viorica COSTINIU e in conducerea ONG-ului (Vineri, 29 decembrie 2017, 0:18)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      Pe pagina de organizare a acestui ONG apare si Viorica COSTINIU in conducere care e fosta sefa a Asociaţiei Magistraţilor din România (AMR).

      Intelegeti ca astia sunt grup mafiot organizat


      https://www.transparency.org.ro/despre_ART/organizare/index.html
  • +21 (23 voturi)    
    Baiatul merita (Joi, 28 decembrie 2017, 14:33)

    valll [utilizator]

    Munca de cartita a PSD in societatea civila si, mai ales, de cartita in CSM nu e usoara, trebuie rasplatita.
  • +15 (17 voturi)    
    hai ca rezovla (Joi, 28 decembrie 2017, 15:02)

    Hans Metter [utilizator]

    treaba PSD-ul si cu CSM-ul... Noi prostii ce facem?!
  • +24 (26 voturi)    
    reprezentant al societatii civile? (Joi, 28 decembrie 2017, 15:04)

    alex..i [utilizator]

    La fel cum e Ciorbea avocatul poporului.
    S-a vazut la consultarile recente cum reprezinta societatea civila.
    • +2 (2 voturi)    
      avocatul poporului trebuie ales odata cu alegerea (Joi, 28 decembrie 2017, 18:23)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui alex..i

      presedintelui si nu de majoritatea parlamentara pentru ca reprezinta poporul si nu majoritatea politica rezultata din alegeri ca si acum.
    • +2 (2 voturi)    
      Ba nu. E o mare diferenta. (Joi, 28 decembrie 2017, 19:08)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui alex..i

      Ciorbea este roman, mot din zona Apusenilor (santajabil doar prin marimea datoriilor acumulate la constructia vilei sale din Bucuresti). Iar Alistar este o obraznicatura de tigan din gasca lui Dragnea.
      Cum era de stiut dinainte: Atentie ! multi tigani pot fi usor mituiti de catre Dragnea sa fie contra romanilor.
      Sunt popoare foarte compatibile: si rusii si tigani au mult talent la muzica, si se apreciaza unii cu altii pentru asta.
      Un rus prefera sa stea si sa palavrageasca si sa cante cu un tigan intr-o carciuma ore in sir, decat sa faca asta cu un roman.
  • -25 (31 voturi)    
    daca era vorba (Joi, 28 decembrie 2017, 15:06)

    cucuveauamov [utilizator]

    de GDS sau alt ONG# era bine. Asa e rau. Am inteles.
    • +15 (17 voturi)    
      Nu , nu era bine (Joi, 28 decembrie 2017, 15:31)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Dar altii de ce nu primesc??Ca nu ling in fund securistii.
    • +9 (13 voturi)    
      ai inteles (Joi, 28 decembrie 2017, 16:04)

      nesuferitu [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      pe dracu'!
  • +20 (20 voturi)    
    spaga (Joi, 28 decembrie 2017, 15:10)

    igorashu [utilizator]

    neimpozitata...
  • +25 (25 voturi)    
    Transparency International stie? (Joi, 28 decembrie 2017, 15:21)

    tarantella [utilizator]

    Cautand pe Google "Asociatia pentru Transparenta" primul rezultat este site-ul Transparency International Romania. Daca intri pe site, te buseste rasul: sunt enuntate tot felul de obiective, politici, obiective, coalitii si finantatori care au drept scop... lupta anti-coruptie. Aia de la TI au habar cine se foloseste de numele lor sau trebuie sa le trimitem niste e-mailuri despre bataia asta de joc?
    P.S. - se pare ca, pentru pesedei, nu toate oengeurile sunt la fel. Ca si colesterolul, unele-s bune, restul rele. Drept urmare, alea bune, pesediste, sunt finantate din bani publici.
  • +13 (13 voturi)    
    recompensa (Joi, 28 decembrie 2017, 15:57)

    Ilidia [utilizator]

    Trebuia recompensat pentru "munca"din comoisia lui ciordache...
  • +13 (13 voturi)    
    Carcotasilor !! (Joi, 28 decembrie 2017, 16:04)

    Susufler0 [utilizator]

    Ca doar nu i-a dat Palatul Elisabeta ! :))))

    PS. Omu-i din popor (sange rosu pesedist, nu albastru) si isi cunoaste lungul nasului ! ;)
    • +7 (7 voturi)    
      dar cravata de la camasa ? (Joi, 28 decembrie 2017, 16:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      cravat de ce nu este roshie ?
  • +9 (9 voturi)    
    Victoras se face ca lucreaza pt.TIA prin TIR ?? (Joi, 28 decembrie 2017, 17:25)

    Plagarus [utilizator]

    Alistar:" Suntem în lumea a treia a UE, iar corupţia este la o cotă intolerabilă "spumega in 2010 !!!!?
    Declaratii de fatzada ale Alistarului :
    "TI este o organizaţie care se bate cu hoţia - corupţia este hoţie sub orice formă, să-i furi unuia drepturile la şanse egale când îţi pui o pilă şi când faci nepotisme în administraţie este tot hoţie.
    In România s-au creat două mafii paralele. Mafia politică, luată în sensul nu foarte dur al cuvântului, în care relaţiile clientelare şi relaţiile care nu sunt bazate pe meritocraţie şi relaţiile care sunt într-un sistem de castă au fost mai presus decât tema pe care trebuia să o slujească şi care reprezintă de fapt elementul central al grupărilor politice, o ideologie, o viziune, o idee. Şi a doua, despre care se vorbeşte mai puţin, care este aristocraţia administrativă. Eternii baroni din administraţie, directori din ministere şi aşa mai departe. Între timp au devenit mai puternici ca politicienii înşişi." (Interviu 2010 )