Firea, despre construirea unui patinoar in Parcul Romniceanu: Este o dezinformare, sunt lucrari de desfiintare a unor elemente de joaca si mobilier urban avariate 

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 27 decembrie 2017, 14:50 Actualitate | Esenţial


Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, sustine ca informatiile referitoare la construirea unui patinoar in Parcul Romniceanu sunt "o dezinformare", in zona efectuandu-se lucrari de desfiintare a unor elemente de joaca si mobilier urban avariate.

"Mi s-au dat toate asigurarile necesare si pot sa vi le transmit ca, contrar celor afirmate in mass-media de catre o asociatie si presedintele acesteia, nu se construieste pe spatiul verde in Parcul Romniceanu niciun patinoar, nici pe spatiul verde si nici pentru o alta zona. Este o dezinformare, nu ar fi prima pe care o face aceasta asociatie si ne rezervam dreptul sa ne aparam in instanta impotriva acestei maniere de a comunica informatii toxice, informatii neadevarate", a declarat, miercuri, Gabriela Firea, intr-o conferinta de presa.

Potrivit acesteia, parcul se afla in administrarea Primariei Sectorului 5, iar reprezentantii acestei institutii au transmis ca in zona se fac lucrari "de desfiintare a unor elemente de joaca si de mobilier urban care sunt avariate, deteriorate si care puneau in pericol siguranta copiilor".

"Aceste lucrari sunt realizate de catre o societate a Consiliului Local al sectorului 5 si aceste lucrari de punere in siguranta s-au facut dupa o sesizare la Protectia Consumatorului. Despre aceste lucrari este vorba si nu despre amenajarea unui patinoar", a mai spus Gabriela Firea.

Presedintele filialei Bucuresti a Ordinului Arhitectilor, Serban Sturdza, a depus luni o plangere la politie in care acuza ca in parcul Romniceanu, arie protejata, se construieste un pationar fara autorizatie. Intr-un mesaj catre Gabriela Firea, publicat pe pagina lui de Facebook, Sturdza spune ca "s-a schimbat modul de lucru. Nu mai e noaptea ca hotii, ci de Craciun, ca mafiotii".



















1131 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    este aprobat de consliul local sec 5 (Miercuri, 27 decembrie 2017, 15:15)

    georgebb [utilizator]

    Cum dracu sa fie dezinformare cand s-a dus primarul cu cerere de patinoar in parc in consiliul local si s-a aprobat ?

    http://www.sector5.ro/media/23093/hot%C4%83r%C3%A2rea-nr41-10042017.pdf
    • +2 (2 voturi)    
      Dezinformarea este a prompteristei..... (Miercuri, 27 decembrie 2017, 17:37)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

      Totusi din tonul femeii cu parul de culoarea urinei, se pare ca s-au cam speriat. Deci scopul a fost atins, acela de a nu se distruge parcul.
  • +13 (13 voturi)    
    Nu ține minciuna (Miercuri, 27 decembrie 2017, 15:23)

    Radu10 [utilizator]

    Din fotografii se vede clar ca sunt lucrari de construcție și nu de desființare "obiecte de joacă și mobilier urban avariate". Desființăm leagănele cu excavatorul cu cupă, madam primar????
  • +9 (9 voturi)    
    Duamna Galetusa Fierea catre bucuresteni: (Miercuri, 27 decembrie 2017, 15:36)

    scaraotchi [utilizator]

    "Este o dezinformare aruncata pe piata de Mos Craciun care din neglijenta a luat cu el spre a fi daruite copiilor mai multe perechi de patine decat era planificat si a gasit de cuviinta sa dea vina pe o duamna stimabila ca mine.

    I-am spus lui Pandele- "Florinele, pana aici -daca nu rezolvi cu mosul asta senil care ne face concurenta printre enoriasi, sa stii ca eu nu mai candidez la functia de presedinte " Raspunsul lui Pandele- " caprioara mea, sa nu faci asta, sa nu ne lasi pe mana lui Dinti de Grebla- stii doar ca nu stie de gluma si vrea sa bage Voluntariul in judetul Teleorman, deh cica sa fie si la ei multinationale d'astea..."
  • +9 (9 voturi)    
    xxxxl (Miercuri, 27 decembrie 2017, 15:42)

    vorbeste lumea [utilizator]

    nu mai e nimic de spus ...
    nici daca se vede limpede, pentru unii alesi nu e destul de valabil ca sa recunoasca ... daca nu vrea el sa admita cine si ce e ...
  • +10 (10 voturi)    
    Firea dezinformeaza (Miercuri, 27 decembrie 2017, 15:45)

    Bolovanul [utilizator]

    De fapt este evident ca se construieste sau ca asta e intentia.

    Stiu ca in cartier a avut votanti doamna. Acum e clar.

    A avut.
  • +2 (2 voturi)    
    Poveste (Miercuri, 27 decembrie 2017, 21:32)

    un_carnat [utilizator]

    Pe Calea Ferentari e un parculet, care prin 2011 a fost inchis si distrus, pentru "modernizare". De cate ori treceam pe langa acel loc de joaca, nimeni nu facea nimic. Pana la inceputul lui iunie 2012, cand am trecut inca o data pe langa parculet si se muncea febril la el. In aceeasi seara era redeschis, cu topogane inalte cat jumate din blocurile ce-l inconjoara. Iar dupa o saptamana au venit alegeri locale. Evident, a castigat Vanghelie, pentru a patra oara.
    De ce v-am spus de parculetul asta? Treaba e asa: astia isi bat joc vreo trei ani de locul de joaca din Romniceanu, apoi, fix inainte de alegeri, il refac, isi mai fac niste propaganda si voila!
    Punem pariu ca si Daniel Florea o sa castige un mandat asa?