Politeanu (Initiativa Romania), dupa intalnirea cu Tudose: Protestele vor continua. Am prezentat trei solicitari, am primit raspuns doar la cea privind sesizarea Comisiei de la Venetia, dar nu este un raspuns categoric

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 27 decembrie 2017, 13:17 Actualitate | Esenţial


Mihai Politeanu la iesirea de la discutiile cu premierul Tudose
Foto: Captura Privesc.eu
Mihai Politeanu de la Initiativa Romania a declarat miercuri dupa intalnirea cu Mihai Tudose de la Palatul Victoria ca i-a prezentat premierului trei solicitari, la una singura - cea privind sesizarea Comisiei de la Venetia cu privire la modificare justitiei - fiind primit un un raspuns "care nu este categoric". Protestele vor continua, a adaugat Politeanu.

Care sunt cele trei solicitari adresate premierului, potrivit lui Politeanu:
  1. Sesizarea Comisiei de la Venetia in privinta modificarii legilor justitiei si codurilor penale
  2. Amanarea prin OUG a aplicarii legilor justitiei pana cand Comisia de la Venetia isi spune opinia si are loc un dialog real privind aceste legi
  3. Demiterea imediata a ministrului justitiei, Tudorel Toader, "care demult nu mai este un partener credibil", atat pentru institutiile independente ale statului cat si pentru partenerii externi
"Aceasta intalnire nu e imbucuratoare din punctul nostru de vedere si solutia e in continuare protestul in strada", a adaugat sursa citata.

Intrebat cum a raspuns premierul la cererea privind amanarea (prorogarea) legilor justitiei prin Ordonanta de Urgenta, Mihai Politeanu a spus: "A fost un raspuns destul de general, acela ca executivul nu-si asuma Ordonante de Urgenta in materie penala". 

In cee ce priveste demiterea ministrului Justitiei, Tudorel Toader, ceruta de participantii la discutii, Mihai Politeanu a spus ca "am considerat raspunsul negativ, desi premierul nu a spus 'Nu'". 

Premierul a fost de acord ca toate aceste discutii despre legile justitiei nu ar fi trebuit sa aiba loc si ca el ar fi trebuit sa aiba spatiul de a se ocupa de guvernare, a adaugat reprezentantul organizatiei "Initiativa Romania". 

"Din cele trei solicitari, am primit un singur raspuns, privitor la sesizarea Comisiei de la Venetia. Nu e un raspuns categoric, premierul a zis ca in urmatoarele zile se va interesa asupra discutiilor purtate de Tudorel Toader cu Comisia de la Venetia si va lua o decizie in consecinta", a adaugat Politeanu.

Am primit un singur raspuns la cele trei cerinte ale noastra: referitor la sesizarea Comisiei de la Venetia, nu e un raspuns categoric, premierul a spus ca in urmatoarele zile se va interesa asupra discutiilor lui Tudorel Toader cu Comisia de la Venetia, a adaugat Politeanu.

Intalnirea premierului Mihai Tudose cu reprezentantii organizatiilor civice a inceput la ora 11.00, la Palatul Victoria si a durat. La discutii au participat si reprezentanti ai unor organizatii aflate la originea protestelor privind legislatia penala, care i-au solicitat lui Tudose o discutie pe tema legilor justitiei si a modificarilor codurilor penale.




















Material sustinut de KRUK Romania

Datoria - un cuvânt la fel de urât precum lunea din săptămâna lucrătoare

Definiția cuvântului datorie, conform DEX-ului, este una simplă: sumă de bani sau orice alt bun datorat cuiva. Dar dincolo de o definiție seacă, datoria este un cuvânt care transmite de cele mai multe ori o stare negativă. “Am o datorie” - știi că trebuie să dai ceva înapoi, o obligație care trebuie să fie îndeplinită. Fie că ai o datorie la un prieten, la o bancă sau la furnizorul de utilități, datoria apare ca urmare a unei nevoi într-un anumit moment, iar veniturile nu îți permit să acoperi acea nevoie. Soluția cea mai la îndemână pare a fi împrumutul. Dar este oare chiar cea mai bună soluție?

11067 vizualizari

  • +1 (27 voturi)    
    politeanu parca a luat cu asalt sediul M10 (Miercuri, 27 decembrie 2017, 13:23)

    un domn [utilizator]

    in trecut...nu era Cea mai Indicata persoana sa povesteasca ce s a vorbit cu 2Doze..parerea mea
    • +15 (21 voturi)    
      lol (Miercuri, 27 decembrie 2017, 13:36)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Care e problema cu M10 ?
      • +14 (14 voturi)    
        A Fost Un Spirit si O Speranta (Miercuri, 27 decembrie 2017, 14:47)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui HP

        in rest de mortzi Numai de Bine !
  • +26 (36 voturi)    
    Rezultat previzibil (Miercuri, 27 decembrie 2017, 13:29)

    kpopper [utilizator]

    Ramane cum am stabilit !
    • +18 (38 voturi)    
      Mai avem doar o sansa. (Miercuri, 27 decembrie 2017, 13:39)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui kpopper

      Greva generala, drumurile blocate pana la alegeri anticipate. Ori ne scot din EU si o sa ne luam pumni in gura de la astia. Va dati seama cand toata politia si judecatoriile sunt de partea lor unde vom fi noi?
    • +7 (15 voturi)    
      Putem spune oricand ca am vrut un dialog! (Miercuri, 27 decembrie 2017, 14:40)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui kpopper

      Pe care PSD-ALDE l-au refuzat cu obstinatie...
    • +6 (16 voturi)    
      Tudose ramane sluga lui Dragnea (Miercuri, 27 decembrie 2017, 16:20)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui kpopper

      Nu va lasati pacaliti ca vai, Iohannis si cu Tudose au o intelegere.

      Nu e nimic acolo inafara de minciuni PSDiste!

      Iesiti in strada fratilor! Acum ori niciodata!
      • +4 (6 voturi)    
        Orice P$D-ist (Miercuri, 27 decembrie 2017, 17:55)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        e sluga lui Dragnea si hot sau complice la distrugerea tarii. Un om onest nu poate fce parte din caeasta cloaca de borfasi numita partid.
  • -15 (33 voturi)    
    Oups.... (Miercuri, 27 decembrie 2017, 13:51)

    newlook [utilizator]

    Oups....

    Dai pe gugaleanu sa afli cine e acest Politeanu. Dai pe poze. Si...oups, prima poza (stanga-sus) apare nu numai Politeanu, ci si cine e in spatele lui !
    • +2 (6 voturi)    
      Atunci Era Speranta (Miercuri, 27 decembrie 2017, 14:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      apoi NU
    • +5 (13 voturi)    
      Numai in spate? (Miercuri, 27 decembrie 2017, 15:20)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Pot sa-ti spun si ce-i atarna in fata nitel mai jos si bravo lui.
      Putini se pot lauda ca le mai atarna ceva. Suferim probabil de "Castrita cronica" .
      • +3 (5 voturi)    
        Eu sunt beat (Miercuri, 27 decembrie 2017, 16:19)

        Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        Cand am zis ca o sa imparta un zero...m-ai bestelit...intr-un mod elegant,desigur.
        • +1 (5 voturi)    
          Victima colaterala... (Miercuri, 27 decembrie 2017, 19:05)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

          Atunci am avut o zi... prea plina...scuze.
          Dar ma voi revansa cand nici nu te astepti ...
  • +13 (25 voturi)    
    Avem leac ? (Miercuri, 27 decembrie 2017, 14:17)

    Sergip [utilizator]

    Cand o natiune este bonava de o boala grava PSD-nita , petrece toate etapele : soc, furie , impotrivire (vezi manifestarile din februarie) , resemnare si sfarsit . Suntem in etapa resemnarii ...depinde de noi daca vom prelungi democratia pana la urmatoarele alegeri sau vom sfarsii ...
  • +18 (24 voturi)    
    Cred ca nimeni cu scaun la cap nu-si facea iluzii (Miercuri, 27 decembrie 2017, 14:56)

    Susufler0 [utilizator]

    ca intalnirea se va solda cu vreun rezultat !

    Tudose a bifat o actiune ca sa demonstreze (mai nou !) ca nu e doar prim ministrul guvernului pesedist ce deserveste doar poporul) pesedist ci este pm intregii Romanici care deserveste doar clientela PSD-ALDE iar Strada prin reprezentantii sai s-a convins ca asa este, cum zisei mai sus.

    PS. De-acum fiecare din cele doua tabere isi trage sufletul si se pregateste sa se vada (sanatoasa sa speram), unii in Palat incercand sa faca porcarii, altii in Piata, incercand sa-i opreasca !

    PPS. La multi ani si sa speram intr-un 2018 fara realizari pt ei !
  • +2 (6 voturi)    
    )))), naivi sadea! (Miercuri, 27 decembrie 2017, 14:59)

    ...!? [utilizator]

    bine, dar sa n-avem discutii (Duminică, 24 decembrie 2017, 14:07)
    dupa ,,discutiile" lui Tudose )))
  • -21 (31 voturi)    
    Democratie? (Miercuri, 27 decembrie 2017, 15:21)

    newlook [utilizator]

    "...depinde de noi daca vom prelungi democratia pana la urmatoarele alegeri..." {Sergip [utilizator]}
    =====================
    Democratie?

    - Tu numesti "democratie" chiestia aia in care strada invalideaza alegerile?

    - Tu numesti "democratie" chiestia aia in care Parlamentul ales NU e lasat sa legifereze?

    - Tu numesti "democratie" chiestia aia in care drepturile omului sunt mai putin importante decat drepturile Organelor?

    - Tu numesti "democratie" chiestia aia in care unii incalca legea "in numele legii" ? etc, etc

    Prietene, poti sa numesti cum vrei tu chestia aia, dar iti spun un lucru sigur: dincolo de granita de vest a Romaniei, NU se numeste democratie.
    • +10 (16 voturi)    
      Interesant... (Miercuri, 27 decembrie 2017, 15:52)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Cred ca ai talent . Poti fi urmatorul "Bard de la Barca''.
      La cenaclu ai participat ? Hai, nu te sfii, ca uite asa se pierde inca o valoare...

      Si ai si dreptate, mai spre vest, in Ungaria nu se mai numeste democratie- doar Orban a spus ca a esuat , nu-i asa?
      • -6 (6 voturi)    
        In schimb matale, n-ai talent. Totusi, te scremi ! (Miercuri, 27 decembrie 2017, 17:20)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        In schimb matale, n-ai talent. Totusi, te scremi, meriti un premiu pentru perseverenta !
    • +9 (11 voturi)    
      poporul face si desface (Miercuri, 27 decembrie 2017, 16:25)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Poporul este suveran ! Daca este inaf atunci asa este ! Punctum !
      • -6 (6 voturi)    
        Asa e. Da' matale NU esti Poporul ! (Miercuri, 27 decembrie 2017, 17:17)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        "Poporul este suveran ! Daca este inaf atunci asa este ! Punctum !"{Dimijoarei_Obt [utilizator]}
        =====================
        Asa e. Da' matale NU esti Poporul ! Surprise, isn't it?

        PS: ce dreaq e aia "inaf" din zicerea matale?
    • +9 (21 voturi)    
      Zici bine. (Miercuri, 27 decembrie 2017, 16:32)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      In Crimeea este democratie. In estul Ucrainei este democratie. Dar hai sa mergem mult mai la est, unde este democratia exemplu pentru toata lumea: Coreea de Nord.

      La vest de granita Romaniei sunt doar dictaturi (in afara de Ungaria).

      Bravo!
    • +6 (6 voturi)    
      Bravo... (Miercuri, 27 decembrie 2017, 19:29)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      ai o gandire ..."beton " .
      Eu te contrazic si afirm ca este (inca ) democratie pe-aci , prin plaiurile mioritice, din moment ce unii ca tine pot sa-si exprime toate nemultumirile , silogismele si lectiile invatate de pe la A3 .
      Dar tu numesti "democratie " ce face chestia aia cu gat numita Radulescu , ce propune prag la abuzul in serviciu de 200 000 euroi ?
      Mai coboara din sferele inalte , sa vezi noroiul ce ne inconjoara !
    • +4 (4 voturi)    
      Cu respect .... (Miercuri, 27 decembrie 2017, 21:28)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Domnule, ai dreptate, dar partial....
      Alegatorii au votata fara sa cunoasca, ca de fapt acestia sunt o gasca de hotii..
      Acum i-si arata colti, si spune Clar" O sa furam tot fara sa fim pedepsiti!"
      Ceausecu fura si el, , sau mai precis alti pentru el...ca acum nu se condamna daca furi pentru altul...Smecherie de 2 bani...
      reverend la hoi Nostri: Este impertinent sa faci legi in care hoti vor ramane liberi...
      In tara democratica in care locuiesti dumneata, nu se fac asemenea hotii si legi, ca acesti oamni sunt foarte putini, minuscul numarul lor..
      Romanul alegator a most dus in eroare cu promising:, Ei au promis un litru de ulei, la sate sa te lase sa furi curentul electric...
      Lectia dvs. cu Democratia , mai ar toebui studiata, in Germania, US, UK. nu se fac asemenea legi, pentru ca nivelul intelectual, ( nimic rau cu romanii) si cel de bun simt nici vorba de asemenea legi, si cred ca nicaieri in lume, chair si in N Korea , Cuba sau Venezuela...

      Cu must respect si un An mai ferocit pentru acest POPOR care merita mai mult,,mult mult decat o gasca de hoti
  • -6 (12 voturi)    
    Ca doar (Miercuri, 27 decembrie 2017, 16:25)

    jack80 [utilizator]

    nu ati crezut ca pana cand nu zboara primul cocktail se va rezolva ceva...
    • +4 (6 voturi)    
      Caapatzana lu Cap de Porc Codrin si Flacari (Miercuri, 27 decembrie 2017, 20:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui jack80

      Atunci Incepe sa se Rezolve ceva Nerezolvat de 27 Ani
  • +3 (3 voturi)    
    capcana (Miercuri, 27 decembrie 2017, 21:27)

    ValentinV [utilizator]

    Ati cazut in capcana..nu ei trebuie sa impuna conditiile ci cei din strada. Scopul e sa dezbine miscarile. Cum adica 7 din 43 de ONG-uri doar? Romanii trebuie sa ramana uniti si fermi. Ma astept ca romanii de protesteaza sa gandeasca mai mult decat PSD-istii...
    • +2 (2 voturi)    
      Tudoze n-a vrut sa se intalneasca (Miercuri, 27 decembrie 2017, 23:12)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      cu reprezentanti din toate 43 ong-uri , si atunci cele 43 ong-uri si-au desemnat 7 reprezentanti, nu e vorba ca romanii nu mai sunt uniti.
      • 0 (0 voturi)    
        pai da (Joi, 28 decembrie 2017, 23:36)

        ValentinV [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        Cum spuneam, nu Tudose e cel care ar trebui sa impuna in situatia de fata...Se gasea loc pentru toti, daca ar fi vrut. In plus, e tot din PSD asa ca... Ne-am ars o data cu Grindeanu.
  • -1 (3 voturi)    
    ati fost la vot (Joi, 28 decembrie 2017, 8:48)

    vodatepes [utilizator]

    Ati fost la vot domnule P.liteanu? Nu cred.Asa ca un citat din clasici de pe timpul lui Boc " Ciocul mic". Azi a fost data o stire ca doar 8 % din localurile unde se va organiza Revelionul au autorizare la prevenirea si stingerea incendilor. De ce nu iesiti in strada pentru asta? Se vrea un nou Colectiv dupa 2 ani? Stirea spune ca cei care vor merge in localurile respective o vor face pe raspunderea lor. Fereasca Dumnezeu de un nou Colectiv. Cei care au bani vor scapa de puscarie oricum ar fi legea, mai rau de muritori de rand. Nu credeti ca ar trebui sa ne batem pentru lucrurile cu adevarat importante pentru tara asta? Cu legislatia veche tot aia cu bani au scapat vezi Gigi Becali, Voiculescu, etc. Asa ca e totul un fis. Dosare care stau de 10 ani la DNA si nu sunt trimise in instante iar pentru unul care fura o piine in citeva zile este si judecat si condamnat. Oricare ar fi legislatia aia cu bani vor fura si vor avea protective.