Premierul Tudose accepta intalnirea cu organizatiile civice: Sunt deschis la dialog; sunt convins ca putem comunica eficient in beneficiul Romaniei si al romanilor

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 19:13 Actualitate | Esenţial


Mihai Tudose
Foto: Facebook - Mihai Tudose
Premierul Mihai Tudose a raspuns sambata, prin intermediul unui comentariu pe Facebook, la solicitarea facuta de zeci de organizatii civice active in prostestele de strada, care i-au cerut o intalnire saptamana viitoare. "Sunt convins ca putem comunica eficient in beneficiul Romaniei si al romanilor, iar acest lucru nu este posibil fara toleranta si deschidere la opinii contrare", a spus el.

Seful Guvernului a propus data de 27 decembrie pentru desfasurarea acestei intalniri.

Amintim ca un numar de 43 de organizatii civice, active in protestele de strada fata de propunerile de modificare a legilor Justitiei si codurilor penale, au adresat o scrisoare deschisa premierului Mihai Tudose, in care ii solicita o intalnire in perioada 27-30 decembrie, subliniind ca dialogul este singura solutie pentru prezervarea si consolidarea democratiei.

"Va multumesc pentru urari. De asemenea, va doresc si dumneavoastra numai ganduri bune. Legat de o posibila intalnire in perioada 27-30 decembrie, vreau sa va transmit ca sunt deschis la dialog. In acest sens, va propun data de 27 decembrie. Sunt convins ca putem comunica eficient in beneficiul Romaniei si al romanilor, iar acest lucru nu este posibil fara toleranta si deschidere la opinii contrare. Craciun fericit!", a scris Tudose sambata seara, pe Facebook, intr-un comentariu lasat la scrisoarea deschisa postata pe pagina comunitatii "Coruptia ucide".



Citeste mai multe despre   
















3790 vizualizari

  • +7 (33 voturi)    
    Foarte misto gestul lui Tudose (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 19:19)

    galeo [utilizator]

    Bravo, asa da.
    Prea multa vreme am avut un dialog al surzilor in Romania.
    • +7 (29 voturi)    
      Hai du-te postacule, nu te asculta nimeni (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 22:03)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Noi nu suntem nici comunisti, nici amatori de restauratie, pe de alta parte Tudose e inca o sluga care se inchina la Ceausescu.

      Doar pentru ca n-a incercat personal sa faca praf justitia, nu inseamna ca n-o sa gireze ce face gashca lui Dragnea.
    • -3 (9 voturi)    
      Astept cu mult interes (Duminică, 24 decembrie 2017, 9:12)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Tudose pare a avea mai multe in comun si ca poate comunica cu societatea civila mai bine decat politicienii din PSD si chiar din alte partide. Vom vedea daca ma insel.
      Sper ca ambele parti se vor stradui sa fie calmi, deschisi si sinceri, macar sa se mai faca niste pasi spre adevar.
    • +1 (3 voturi)    
      Gestul lui Tudose ... (Duminică, 24 decembrie 2017, 18:09)

      AEV [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Gestul lui Tudose nu este ”foarte mișto”, ci normal. Ignorarea sau respingerea invitației la dialog ar fi fost catastrofală pentru toată lumea.
  • -4 (18 voturi)    
    of, (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 19:36)

    cucuveauamov [utilizator]

    poate reusesc, in sfarsit, sa citeasca si legile astea (sunt convins, insa, ca, exact ca pana acum, se va discuta doar despre ele).
  • +31 (39 voturi)    
    OK (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 19:50)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Deci putem discuta despre dizolvarea PSD-ALDE-UDMR? Era si timpul. Nu prea avem despre ce altceva sa discutam.
  • +8 (16 voturi)    
    Dragne, nici nu stii (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 20:03)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    cat de mic incepi sa fii.
  • +21 (23 voturi)    
    Holy shit (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 20:04)

    un_carnat [utilizator]

    2dose vorbeste cu organizatiile civice?
    Da, nu stiu cat de bine o sa iasa.
  • -11 (13 voturi)    
    mai am un singur dor (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 20:06)

    xanti [utilizator]

    Sa-l vad ca Grindeanu
  • -3 (11 voturi)    
    Dle T, daca reusiti sa ajungeti la un (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 21:48)

    scaraotchi [utilizator]

    punct de vedere comun, promitem sa va permitem sa "dati iama" pe unde doriti dvs, timp de o luna de zile...Apoi ne intoarcem la ... ale noastre...
  • -14 (22 voturi)    
    Tudose (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 21:56)

    adrian88000 [utilizator]

    chiar daca este PSD-ist , e facut din alta stofa. De calitate ! Dragnea este un sac de gunoi rupt. Tudose este un om normal. Si se comporta ca un om normal.
    Felicitari domnule Tudose !
    • +14 (20 voturi)    
      Eu sunt beat... (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 23:08)

      Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Tu esti beat...Hai sa impartim un zero...
      • -7 (13 voturi)    
        Noi suntem beti , (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 23:32)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

        normal, pentru ora inaintata. Dar despre tine ... dificil de spus ce se petrece... probabil ca se acumuleaza...
        • +2 (2 voturi)    
          credeam ca este o ora obisnuita pentru tine (Duminică, 24 decembrie 2017, 11:29)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

          23:32
          • 0 (2 voturi)    
            A, maestre... (Marţi, 26 decembrie 2017, 20:11)

            scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui ty

            Dvs sunteti de ..ore 4. Ma inclin pana la podea.
            Se stie, in "lumea noastra" ierarhia e mai importanta chiar decat la militarie...
        • +2 (2 voturi)    
          In sfarsit (Duminică, 24 decembrie 2017, 16:15)

          Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

          Un "dracusor" simpatic...hai noroc!
          • +1 (1 vot)    
            Va multumesc! (Marţi, 26 decembrie 2017, 20:13)

            scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

            Ma voi revansa cat de curand ... E mare lucru sa fii numit ... dracusor si sa fii numit si.... simpatic...

            Sarbatori fericite!
  • +9 (13 voturi)    
    Se rupe dreacq OMERTA? (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 22:16)

    Sani [utilizator]

    Tudose, ia sa-ti vedem ficatii pe care te lauzi ca-i posezi!
  • -3 (7 voturi)    
    lui mishu (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 23:19)

    nash pandelica [utilizator]

    nu'i e frica de batausii din piata. :)
    cred ca sefu' comisiei...civice, la negocieri, va fi costi sau cum il chiama pe al cu pumnu' tare. :-))
    daca apare misu cu vreun ochi vanat, stim de unde i se trage.
  • +5 (11 voturi)    
    Daca 2dose o mai arde mult pe democratie... (Duminică, 24 decembrie 2017, 2:04)

    Heruvim [utilizator]

    ...s-ar putea sa avem guvernul 3dose pana in februarie. Tot motiune de cenzura. tot PSD.
    • +4 (6 voturi)    
      Si bine zici (Duminică, 24 decembrie 2017, 10:03)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      Tot guvernul Tudose, cu alti ministri. Pentru ca batrana securitate e mai tare decat chiar moartea si impozitele.
    • +1 (1 vot)    
      nu o sa fie (Duminică, 24 decembrie 2017, 11:40)

      pb80tm [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      acum e private final static 2doze. poate al facem public final static 2doze
  • +1 (5 voturi)    
    va asteapta cu tuica... (Duminică, 24 decembrie 2017, 3:35)

    Coco Whistle [utilizator]

    si o sa va controleze de sula. stiu sint rau, dar tovarasii astia nu daca ar vedea ca fac lucrurile strimb nu are ajunge aici. plus, ineficienta...oriunde in lumea asta ramii repetent, de dau afara...astia....sint premianti....
  • -8 (12 voturi)    
    Pe cine reprezinta ongurile astea? (Duminică, 24 decembrie 2017, 3:36)

    Attila the Hun [utilizator]

    Cine le finanteaza?
    Indivizii respectivi de ce nu se inscriu in partide politice daca vor sa faca politica?
    Daca sint atit de importanti, de multi, de reprezentativi, de uniti in cuget si-n simtiri incit sa stea primul ministru la taclale cu ei, de ce nu participa la alegeri sub un singur stindard? Sa le cistige si apoi sa faca legea.

    De ce se baga in politica ca musca in lapte si pe usa din dos?
    • +4 (4 voturi)    
      mori in chinuri cu PSD-ul tau cu tot (Duminică, 24 decembrie 2017, 13:51)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

      Pentru ca PSD duce o politica autoritara de restauratie. Am zis PSD? Scuza-ma, am vrut sa scriu grup infractional. S-a activat societatea, ca si reactie. Inteleg sa fii de stanga, inteleg si sa fi votat PSD, dar sa le iei inca partea vazand ce fac, apoi meriti sa mori in chinuri. Te-a indobitocit antena 3 ireversibil, ca pe multi altii, cauti conspiratii, masoni, securisti si sorosistii (inca n-am inteleg ce plm de treaba are sau ce vrea un miliardar american cu Romania, dar fie).

      Ca sa citez dintr-un PSD-ist interlop de-al tau : "s _ gi pu_ _" . Va rog sa nu cenzurati, e o citare exacta dintr-un senator al Romaniei.
  • +4 (6 voturi)    
    2dose,2 state! (Duminică, 24 decembrie 2017, 10:08)

    asavreau [utilizator]

    Despre care Românie vorbești Tudose,căci stăpânii tăi o țin una și bună că sunt două paralele?Dacă ești din România lui Dragnea și Tăriceanu este clar că te vei întâlni cu noi pe undeva la infinit.Deci așteaptă,cumpără-i țigări lui Dragnea,să nu se plictisească.Obiceiul prost a li Dragnea,fumatul, poate ne ajută să scăpăm de el.În lipsa lui poate găsiți cuvintele potrivite unui dialog civilizat.
  • -3 (3 voturi)    
    Ar fi corect , (Duminică, 24 decembrie 2017, 10:54)

    A310 [utilizator]

    daca aceste asa zise organizatii civice , ar dovedi cam cati mambri sau sustinatori au .
    Sunt convins ca la proteste au participat si persoane de buna credinta , dar de asemenea sunt convins ca unii isi trag bani de pe urma "NAIVILOR" , asa este cu manipularea .
    As recomanda ca lectura "Silent Weapons for Quiet Wars" .
    • +3 (3 voturi)    
      orice (Luni, 25 decembrie 2017, 7:45)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui A310

      revolutie trebuie sa se termine cu un leader, reprezentant al multimii. ca iliescu al tau a confiscat revolutia din 89 stim cu totii, nu inseamna ca toti fac asa. dar in pozitie de negociere nu poti sa vorbesti cu 600000 de oameni, nemultumirile lor trebuie centralizate printr-o voce comuna.

      Dar de ce ma chinui eu sa explic lucrurile astea ? Craciun fericit..
  • +1 (1 vot)    
    Rezumat dialog (Duminică, 24 decembrie 2017, 11:47)

    kpopper [utilizator]

    ONG: stiti ca legile justitiei modificate de Ciordache sunt nocive, au spus-o ambasadele, a spus-o UE,
    PM: care articole sunt cele incriminate?
    ONG: nu conteaza ce spun articolele modificate, magistratii au spus ca nu sunt bune, sunt pentru salvarea lui Dracnea si ai lui penali.
    PM: si totusi, sa mergem la concret, pe textul de lege
    ONG: v-am spus ca deja expertii in domeniu s-au pronuntat, noi nu suntem juristi, aceste legi nu trebuie sa intre in vigoare. Trebuie sa le amanam, sa cerem parerea comisiei de la Venetia si pana atunci, dati o OUG pentru prorogarea intrarii in vigoare.
    PM: si daca cei din Comisia de la Venetia vor spune ca este in regula, cine va fi pus la zid.
    ONG: daca nu ne intelegem printr-un dialog civilizat si argumenta, renuntam la inca un dialog al surzilor si vom fi in piata cu sutele de mii.
    PM: ....
  • +1 (1 vot)    
    bine, dar sa n-avem discutii (Duminică, 24 decembrie 2017, 14:07)

    ...!?! [utilizator]

    dupa ,,discutiile" lui Tudose )))
  • -3 (3 voturi)    
    ... (Duminică, 24 decembrie 2017, 15:33)

    vitan.sandu [utilizator]

    Deci ii primeste dl MT pe reprezentantii a vreo cateva sute de indivizi stipendiati din afara tarii! Dar pe noi cei aproape 20 de milioane cand ne primste?