Cuierul gratuit din centrul Clujului: Lasa o haina daca ai in plus. Ia una, daca ai nevoie

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 14:03 Actualitate | Esenţial


Cuierul gratuit din Cluj
Foto: Actual de Cluj
Au reaparut umerasele pe gardul bisericii unitariane din centrul orasului Cluj-Napoca, scrie ActualdeCluj.ro. "Cuierul" gratuit sta acolo pentru cei care au haine de dat si, mai ales, pentru cei nevoiasi, care pot lua direct de aici imbracaminte pentru a face fata gerului.

"Am inceput din nou proiectul Cuier gratuit. Lasa o haina daca ai in plus. Ia una, daca ai nevoie!", au anuntat, simplu, reprezentantii Bisericii Unitariene.  

Initiativa s-a desfasurat si iarna trecuta, aminteste Actual de Cluj.

















5214 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Interesant! (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 18:14)

    ber [utilizator]

    Este o idee nobila si interesanta! In alte tari am vazut biblioteci de genul acesta. Lasi o carte pe care ai citit-o si de care te poti desparti si iei o carte care te intereseaza. Oare in Bucuresti se poate organiza ???
    • +19 (25 voturi)    
      Oare in Bucuresti se poate organiza ? (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 18:59)

      silviust [utilizator] i-a raspuns lui ber

      Teoretic da, practic este o distanță prea mare pentru clujeni, e cam greu să aducă haine sau cărți până la București.
      • +9 (13 voturi)    
        haha (Duminică, 24 decembrie 2017, 1:12)

        Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui silviust

        .
      • +1 (3 voturi)    
        nu va obositi, abramburica le arunca. (Luni, 25 decembrie 2017, 12:53)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui silviust

        .
    • -9 (15 voturi)    
      Per Noel (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 19:16)

      Klina [utilizator] i-a raspuns lui ber

      O carte, o revista, un articol publicat intr-un jurnal este una. O haina, o pereche de bocanci, ghete, un portofel cadou cu card sau cu bani in el este alta! (Adica pe intelesul tau aceste produse pot fi luate de altii si revandute in magazine secondhand cum procedeaza tiganii carele revand in piete si magazine dupa aducerea lor din occident)
      • +3 (3 voturi)    
        ! (Duminică, 24 decembrie 2017, 13:51)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Klina

        In Iasi s-a incercat ceva de genul acum vreo 2 ani si erau filmate niste tiganci cu cate 5-6 geci subsoara :))
    • -10 (20 voturi)    
      si mai interesant (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 19:24)

      step by step [utilizator] i-a raspuns lui ber

      in bucuresti, de ani de zile sunt targuri de carti cu plata sau gratuite. sunt zeci de anticariate, unde cu 2,3 lei poti cumpara carti si reviste vechi, unele de mare calitate. asemenea targuri le poti intalni si in alte orase universitare. ma bucur ca in cluj ati descoperit apa calda. in bucuresti se foloseste de mult.
    • +8 (20 voturi)    
      Păi nu (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 20:27)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui ber

      In București sunt multe biserici ortodoxe, nu se ocupă ele cu așa ceva...
    • +11 (19 voturi)    
      Probabil le-ar fura cineva imediat (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 22:18)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui ber

      E Bucuresti.
  • +14 (14 voturi)    
    Frumos. (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 19:04)

    Godzillagrrr [utilizator]

    :-)
  • +13 (13 voturi)    
    VV (Duminică, 24 decembrie 2017, 7:06)

    Zmache a lu' Rastagan [utilizator]

    Rugam cetatenii care iau haine sa treaca pe la directia financiara pentru evaluarea hainei si plata impozitului aferent.
  • +3 (3 voturi)    
    Din pacate (Duminică, 24 decembrie 2017, 12:11)

    un_carnat [utilizator]

    Desi este o idee frumoasa, nu functioneaza la noi in tara inca, fiindca orice nesimtit poate fura hainele alea. Fie ca sa le vanda, fie pentru ca "de ce sa nu iau si eu o haina gratis?".