Dragnea, despre organizarea unui referendum pe tema redefinirii familiei: Da, cat de repede

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 22 decembrie 2017, 16:06 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Presedintele Camerei Deputatilor, Liviu Dragnea, a declarat vineri ca un referendum privind redefinirea familiei, prin care s-ar interzice, practic, casatoriile homosexuale, va fi organizat "cat de repede", scrie Agerpres.

Initiativa cetateneasca pe aceasta tema prevede ca "familia se intemeiaza pe casatoria liber consfintita intre un barbat si o femeie, pe egalitatea acestora si pe dreptul si indatorirea parintilor de a asigura cresterea, educatia si instruirea copiilor". In prezent, Constitutia prevede ca 'familia se intemeiaza pe casatoria liber consfintita intre soti'.

"Da, cat de repede. Nu mai vreau sa dau termene - pentru ca am primit tot felul de piedici - si am spus cat de repede. Ne apucam sa eliminam piedicile pentru ca la acel referendum trebuie sa ajungem", a declarat Liviu Dragnea la Parlament, intrebat cand va fi organizat un referendum pe tema redefinirii familiei.

Liderul social-democratilor s-a referit si la declaratia presedintelui executiv al PSD, Niculae Badalau, care a vehiculat ideea unui referendum pe tema monarhiei ca forma de guvernamant, si a punctat ca este opinia colegului sau.

"Este punctul de vedere al domnului Badalau pe care si l-a exprimat, o opinie in care crede, in partid nu am discutat", a afirmat Dragnea.



















4113 vizualizari

  • +17 (39 voturi)    
    Ce știe Dragnea despre familie? (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:19)

    asavreau [utilizator]

    Pentru Dragnea,familia tradițională este:fosta soție,foștii copii,actualele amante.Nu cred-că trebuie un referendum ca să stabilim astfel familia.
    • +4 (4 voturi)    
      hehehe (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 15:15)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Sa il intrebe pe Tariceanu...
  • +11 (29 voturi)    
    O alta idiotenie TM PSD. (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:23)

    A_n_c_a [utilizator]

    N-ai obosit nene Dragnea ?
  • +18 (38 voturi)    
    da trebuie referendum (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:25)

    nedumeritul [utilizator]

    cat se poate de repede pe o problema falsa ,ca sa nu ramana loc pentru un referendum pe o problema reala....viclenia e buna cand e folosita pentru un scop nobil , aici nu e cazul...
    • +15 (27 voturi)    
      Problema nu e total falsa: (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 0:18)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      eu presupun ca se teme mai mult nu de cei de pe strada ci de cei din inchisori, intre care are sanse sa ajunga....
      Oare....?! :)
  • +9 (29 voturi)    
    Da, cat de repede, ca sa tiriplaniti voi (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:27)

    Susufler0 [utilizator]

    in asa fel rezultatele prin domn Suleanu, prin Palada, prin Alin Teodorescu, Latrinele, Chireac, etc ca sa reiasa ca acei ce-au zis da pt familia traditionala, au zis da si pt Livache !

    PS. Ca altfel nu mai putea sa doarma Dinti de grebla de grija referendumului pt familie ! :))
    • +12 (14 voturi)    
      Cel cu N neveste Poate Vota ? (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 9:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Nu il vad fiind Traditional...
  • -18 (44 voturi)    
    xxxxl (Vineri, 22 decembrie 2017, 17:13)

    vorbeste lumea [utilizator]

    curatenia spirituala a unui popor incepe in familie.
    familia curata inseamna strict o femeie si un barbat, si cu asta basta. celelalte asocieri sau variatii sunt complet in afara problemei.
    • +15 (17 voturi)    
      Curatenia (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 9:00)

      iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui vorbeste lumea

      Incepe cu tine insuti / insati. Ti se pare gata aceasta etapa?
  • +14 (32 voturi)    
    jilava (Vineri, 22 decembrie 2017, 17:15)

    levierul [utilizator]

    sa vezi tu ce familie traditionala o sa ai tu cu Calin la Jilava.
    Aia trebuie sa voteze romanii.

    Dragnea, si-a lasat nevasta pentru secretara, dar iubitul lui Calin este la a sasea. E normal ca oamenii astia sa sustina valorile familiei traditionale. In Riomania e normal.
  • +6 (26 voturi)    
    Jos comunistii! (Vineri, 22 decembrie 2017, 17:27)

    I [utilizator]

    Orice, numai scandal sa iasa, poate uita romanii de pesedistii care ii fura zi de zi.
    • -4 (6 voturi)    
      jos neocomunistii ! (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 14:14)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui I

      mai draga, pai orice referendum e bun, e democratia directa la lucru.
      limpezeste apele, stim ce gandeste boboru', in majoritatea sa.
      majority rules/!
      • +5 (9 voturi)    
        Nu orice tema merita supusa referendumului (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 15:17)

        canavaro [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        mai ales cand vorbim de drepturile omului. Cum sa se decida prin referendum ce drepturi sa aiba unii oameni sau ce drepturi sa nu aiba ? Ei fiind o minoritate nu ar putea niciodata sa se apere prin referendum. Aceste teme se discuta rational, nu emotional, mai ales in cazul unui popor cu o majoritate rurala destul de inapoiata cultural.
        • -5 (7 voturi)    
          sigur (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 16:51)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui canavaro

          omul are multe drepturi, cum ar fi sa fie pus si plimbat in catuse, sa fie injurat si arestat de portocala, sa fie condamnat cum vrea muschii judelui, la sibiu intr'un fel, la galati in altul, pt. aceiasi pricina.
          dar, cum zici, nu orice tema trebuie supusa alegerii populare. :-)
          ar trebui o lista de probleme nedemne sa fie supuse referendumului. care sa se hotarasca in piata viktoriei, aaa ?!

          nu'i opreste nimeni sa se iubeasca pidosnic daca asta le place, sa'si lase averile prin testament, dar dece sa mai incarce judecatoriile cu divorturi pt. nepotrivire de caracter, sau ca m'a batut barbatu' ?! ///
          si mai ales, dece sa aiba dreptul sa infieze copii pe care sa'i educe dupa chip si asemanarea lor ?!
          si'asa familia moderna e fiecare pt. el.
          aia care's straight, nu se mai insoara, stau la liber, nu prea fac copii...
          iar gheilor le veni pofta de maritis...de crescut copii..
          pai !
          dinspre partea mea, sa le dea toate drepturile, primesc, dar sa fie cum vrea boboru.:-))
          "cat de repede" :-))
          • +1 (1 vot)    
            Procurorii nu aresteaza (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 23:01)

            canavaro [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            iar judecatorii nu pot fi invatati sa-si faca meseria prin referendumuri.
        • -3 (5 voturi)    
          adica (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 16:53)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui canavaro

          in elvetia, tzara nedemokratika, se voteaza pt. orice, chiar si daca e musai sa opresti la rosu ..
  • +15 (33 voturi)    
    Cat mai repede! (Vineri, 22 decembrie 2017, 17:32)

    Geo7 [utilizator]

    Cat mai repede demisia lui Dragnea, Tariceanu si a grupului lor, a guvernului si apoi alegeri anticipate pentru un parlament cat de cat reprezentativ! Altfel ne paste ani irositi de dictatura parlamentara mafiota si jecmaneala nationala...
  • +15 (33 voturi)    
    patetic (Vineri, 22 decembrie 2017, 17:33)

    uzu [utilizator]

    jenant. zau. praf in ochii prostilor.
    nu e nici o surpriza ca dragnea si ai lui cred ca romanii sunt o gloata de prosti care se duc dupa fenta ... nu e, ca in majoritate asta sunt.
  • +15 (35 voturi)    
    E parte din alinierea PSD-ului cu Rusia (Vineri, 22 decembrie 2017, 17:37)

    2087 [utilizator]

    La fel si rusii sunt ingroziti de homosexuali, a se vedea emisiunile bizare de pe televiziunea crestina de stat.

    Probabil de aceea au arme nucleare si omoara civili in Ucraina, ca sa sperie comunitatea gay din fosta USSR.

    Dragnea, fiind un tiran de doi bani, vrea si el o apropiere de Putin.
  • +15 (29 voturi)    
    cam despre ce piedici vorbim? (Vineri, 22 decembrie 2017, 17:37)

    CVL [utilizator]

    astuia daca ii dam verde sa modifice Constitutia, o maltrateaza ca pe legile justitiei, desi tu poate vrei sa adauge doar ca e bine sa fie bine decat sa fie rau de ex.

    Drept urmare, parerea mea este ca ar fi bine sa nu legitimam modificari pe Constitutie. Nu ca nu ar trebui poate imbunatatita, dar pentru ca un Nicolicea, Serban, Tariceanu, Dragnea, Antonescu Ecaterina, Iordache, Nicolae, nu au cum sa aduca vreodata imbunatatiri.
  • +14 (32 voturi)    
    Dupa ce-l puneti in practica pe cel cu 300 (Vineri, 22 decembrie 2017, 17:46)

    ty [utilizator]

    parlamentari si o singura camera putem discuta si altele. Eventual pe cel cu tema: care partid a distrus mai cu sarg viitorul Romaniei pentru interesul propriu?
  • +3 (17 voturi)    
    de (Vineri, 22 decembrie 2017, 17:46)

    liviu_ [utilizator]

    n-or face astia odata cu "familia" si niste modificari "misto:... mare lucru !
  • +14 (32 voturi)    
    Dinu Paturica de Brazilia (Vineri, 22 decembrie 2017, 17:53)

    ddutz [utilizator]

    Oare cand scapam, odata, de acest infractor?
  • +10 (26 voturi)    
    of maria-ta, (Vineri, 22 decembrie 2017, 18:10)

    Stapanu [utilizator]

    cum ne mai incanti tu cucultura d-tale, ce-ar fi sa mai canti & la alta masa (?!)
  • +17 (35 voturi)    
    Referendum (Vineri, 22 decembrie 2017, 18:20)

    vlad.pe [utilizator]

    Singurul referendum pe care il dorește Dragnea este cel pentru demiterea lui Iohannis, pai el trăiește cu o puștoaică de 25 de ani, este divorțat, cum sa vorbească el de Familia Tradițională ? Sau Tăriceanu care are 5 căsătorii la activ si 3 partide politice.

    Ceea ce face Dragnea acum se numeste manipulare.
  • +10 (28 voturi)    
    Normal (Vineri, 22 decembrie 2017, 18:22)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Orice sa distraga atentia de la problemele adevarate, nu? Dar referendumul celor 300? De ala ai uitat? Ce inseamna "repede"? Ca ala tot asteapta de atata timp.
  • +11 (29 voturi)    
    Cu celalalt referendum cum ramâne? (Vineri, 22 decembrie 2017, 18:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Vor românii să fie conduși de niște hoți si condamnati penali? Da/Nu
    • -16 (22 voturi)    
      O veste buna, doua rele... (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 3:14)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      O veste buna, una rea...

      Nu, romanii nu vor sa fie condusi de hoti si condamnati penali - vestea buna

      Nu, romanii nu vor sa fie condusi de prosti - vestea rea nr. 1 pentru tine

      Nu, nu tu stabilesti cine sunt hotii si penalii - vestea rea nr. 2 pentru tine

      Alfel, bravo! Ai descoperit ca apa-i uda !
  • +9 (27 voturi)    
    Penibil (Vineri, 22 decembrie 2017, 18:59)

    Clop [utilizator]

    Pentru orice consultare publica, de ce este chestionat un condamnat penal cu suspendare, care inca mai ocupa o functie de top in Statul Roman?

    Presa din Romania ar trebui sa scrie liber, nu aservita patronilor cu usi si propetele politice.

    Dragnea merita intrebat des cand isi da demisia din orice functie publica.
  • +7 (25 voturi)    
    so much bullshit (Vineri, 22 decembrie 2017, 19:09)

    Adrian1 [utilizator]

    So much bullshit...daca voiau referendum il faceau de mult, nu i-a oprit absolut nimeni!
  • +10 (28 voturi)    
    încă o fumigenă (Vineri, 22 decembrie 2017, 19:25)

    axxiusdecius [utilizator]

    pentru distras atenția de la legile justiției, se gândește că poate ne enervăm reciproc cei pro și contra, destul cât să uităm de hoți.
  • +5 (23 voturi)    
    visez la un referendum... (Vineri, 22 decembrie 2017, 19:26)

    Coco Whistle [utilizator]

    ptr a stopa criminalii/infractorii/coruptii, tradatorii, cei scoliti indoielnic, cei care abuzeaza de pozitie, cei care sint in conflict institutional, nevorbitorii de lb romana sa ocupe pozitii publice in Romania sau sa fie alesi. cei care decid sa voteze impotriva trebuiesc mutati fortat in oltenia sa isi creeze propria tara sau ca alternativa sa aleaga drumul pribegiei....
  • +7 (25 voturi)    
    + Redefinirea hotiei politice ? (Vineri, 22 decembrie 2017, 19:36)

    Plagarus [utilizator]

    Batista pe tzambal pt.instigarea la abuz în serviciu şi la fals intelectual,"spalarea" / "ingroparea" dosarelor Tel Drum Alexandria și 3T Construct Piatra Neamț, Salcia,Belina...
  • -11 (25 voturi)    
    Scarba (Vineri, 22 decembrie 2017, 19:57)

    wintershadow [utilizator]

    Cea mai usoara cale de a compromite doua initiative pe deplin necesare si normale, cea pentru redefinirea familiei si cea pentru monarhie: da-le pe mana pzd-ului si poti sa uiti de ele. Sau poate chiar asta doresc de fapt? Sau cel mai sigur ii doare in c** de ele, doresc doar niste capital electoral.
  • +9 (27 voturi)    
    Vorbeste unul (Vineri, 22 decembrie 2017, 20:05)

    un_carnat [utilizator]

    Care s-a despartit de sotia lui...
    Vorba aia, nu vi se pare ciudat ca ei ne spun cum sa ne traim vietile?
  • +9 (27 voturi)    
    PSD pregateste ceva...asta cu famiglia momeala (Vineri, 22 decembrie 2017, 20:09)

    Boham [utilizator]

    PSD pregateste un referendum pt altceva, asta cu famiglia e in plus pt ca le lipseste cvorumul pt altceva


    in 2018 PSD nu se va lasa fara scandal
  • +6 (28 voturi)    
    Tara arde si baba... Asta e important acum? (Vineri, 22 decembrie 2017, 20:54)

    LiviuX [utilizator]

    De fapt e normal, dupa ce au masacrat justitia, procuratura, ce importanta mai pot avea drepturile omului...
  • -11 (39 voturi)    
    Inca un fake news de la HN (Vineri, 22 decembrie 2017, 20:58)

    cenzuratul [utilizator]

    Referendumul nu redefinineste familia, ci e impotriva redefinirii familiei de catre SJW.

    Hai Dragnea, ca la cate magarii ai facut, era si timpul sa mai faci ceva bun!
    • -12 (36 voturi)    
      Corect ! (Vineri, 22 decembrie 2017, 23:07)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      Nu se redefineste nimic, ci doar se clarifica o definitie intentionat lasata confuza in Constitute pentru ca, la momentul potrivit, cu dosarul potrivit sa "convingi" unu-doi judecatori sa interpreteze legea cum doresc LGBTQI.
      Ei vor sa deturneze de la sensul sau o notiune multimilenara, consacrata, pentru a denumi uniunile lor
      • +6 (6 voturi)    
        ati muscat din momeala lui Dragnea (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 13:43)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        pana la capat!
        In primul rand subiectul este unul fals si fara vreo importanta deosebita pentru starea actuala a Romaniei. A acuza articolul din Constitutie ca a fost lasat deliberat confuz e foarte deplasat. Atunci cand Iorgovan facea actuala Constitutie pentru uzul personal al lui Nastase numai portitele lasate pentru gay nu il interesau. In 2003, cand a fost adoptata Constitutia doar doua state, Olanda si Belgia +o provincie, Ontario, legiferasera casatoria intre umanoizi de acelasi sex deci nu era un mare trend.
        In al doilea rand grija lui Dragnea fata de familia traditionala sau ne-traditionala este egala cu zero sau cu o durere profunda in fund. Mai exact omul foloseste tema ca diversiune. Daca vroia sa legifereze chestiunea putea pur si simplu sa amendeze Legea familiei in Parlament. Nu e nevoie sa scrie in Constitutie ca familia e formata din barbat sau femeie, sau om si maimuta sau etc.
        PS. Mentionez ca personal sunt pentru existenta unei forme de parteneriat civil intre persoane de acelasi sex si impotriva casatoriei lor.
        • 0 (2 voturi)    
          Pai daca esti impotriva, te asteptam la vot! (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 19:14)

          cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Faptul ca un baiat ar putea ajunge sa fie crescut la sanul a 2 homosexuali e un "subiect fals" doar pentru acei barbati ce nu au fost inzestrati de natura cu trairea dezgustului in fata unor scene de homosexualitate. Si dincolo de ce spune propaganda, sunteti putini, crede-ma.
      • +6 (6 voturi)    
        Pai Constitutia din 90 (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 15:09)

        barny [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        a fost facuta de FSN, adica de stramosii PSD. E absurd ce zici, tema casatoriilor gay nu era pe agenda publica atunci si nimeni nu a lasat "portite".

        Oricum referendumul e deplasat pentru o tara moderna din sec 21. Aminteste de Rusia lui Putin mai degraba, unde democratia si drepturile omului sunt povesti.
        • +1 (1 vot)    
          Fals (Duminică, 24 decembrie 2017, 12:34)

          CezarN [utilizator] i-a raspuns lui barny

          Democratia si drepturile omului au existat si s-au simtit foarte bine si fara casatoriile homo.
          Nimenin nu spune ca ei nu au dreptul la o uniiune recunoscuta de lege, insa sa fortezi nota si sa spuica esti ceea ce NU esti prin insusi factorul de diferentiere ca minoritate (adica un cuplu FERTIL) este o joaca de-a democratia, nu democratie.
  • +6 (30 voturi)    
    Repede (Vineri, 22 decembrie 2017, 21:01)

    tudor74 [utilizator]

    Repede dl interlopi din parlament si guvern, aruncati un praf in ochi celor care ne-au votat si incep sa aiba dubii, trebuie sa le distragem atentia ca modificarile legislative or sa urce criminalitatea pana in cer, criminalii si hotii or sa jubileze ca sansele sa fie condamnati au scazut si mai mult, nu ca ar fi fost mari si inainte.

    Repede, agitatii pe crestinopati !
  • +11 (31 voturi)    
    Minima Moralis (Vineri, 22 decembrie 2017, 21:50)

    Casargoz [utilizator]

    Nu prea doresc ca statul roman sa-mi defineasca familia.
    Mai ales unul care a divortat.
    Care este parerea BOR despre divort?
    Eu as merge pana la capat: cei divortati sa nu aiba voie sa ocupe functii publice. Nu detin calitatile morale pentru asta.
    Sa nu ramanem pe loc sa mergem cu demersul pana la capat. Fara divortati in functii publice.
    Sustin acest punct la referentum.
    fara avort, fara dragnea divortatul.
    A divortat dragnea in biserica?
    Da pentru familie nu pentruingerinta statului in familie.
    Fara divortati in functii publice...
  • +8 (22 voturi)    
    alte petarde PSD-iste! (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 4:57)

    Francisc 1 [utilizator]

    de genul daca rezolvam asta justitia am rezolvat-o deja , nu ne mai lipseste nimic , era un banc cu tata lui bula si replica : asta ne mai lipsea !
  • +7 (21 voturi)    
    " Prestige" bun film! (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 5:30)

    Francisc 1 [utilizator]

    chiar la inceput explica ce inseamna ! Dragnea : - Am facut sa dispara justitia ! Puf ! Asa-i ca nu sunteti homosexuali ?! PAM PAM !
  • +7 (9 voturi)    
    Mai bine un referenedum in care romanii (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 10:10)

    sprite [utilizator]

    sa decida cum e traditional: sa furi si sa ramai in libertate sau sa ajungi in puscarie unde meriti ?
    • +3 (5 voturi)    
      Oare cu ce rezulutat? (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 11:39)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui sprite

      Un popor care voteaza hoti nu poate fi decat de hoti.
  • +9 (13 voturi)    
    obsserv ca... (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 10:17)

    liviu_ [utilizator]

    mai toate comentariile impotriva libderilor ":De seama" ai psd... sunt intampinate cu din ce in ce mai multe minusuri...

    as fi interesant ca hotnews sa verifice IPurile acelor oameni... probabil vom avea o surpriza...
    • +5 (5 voturi)    
      corecta constatarea (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 13:46)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Postacii traditionali nu au tupeu sa comenteze dar se pare ca "minusistii" PSD-ului sunt la treaba.
      Probabil un minus costa mai putin decat un comentariu si propaganda PSD-ista e pe buget redus.
  • +8 (10 voturi)    
    Pablito, degeaba te agiti (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 12:48)

    ping_pong [utilizator]

    nu mai merge cu fumigene de astea penibile, ai comis-o si de puscarie nu scapi, indiferent cate referendumuri pe teme idioate o sa faci.
  • -4 (10 voturi)    
    3 mil. romani au cerut revizuirea. E obligatoriu (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 13:01)

    andipetre [utilizator]

    Incercati putin sa faceti abstractie de subiectul referendumului si de pozitiile politice din jurul sau.

    E vorba de un principiu democratic pe care nu il poti ignora. Cand ai pornita o procedura constitutionala pentru revizuirea Constitutiei indeplinita legal, initiata de cetateni, cu peste 3 milioane de semnaturi, nu poti sa uiti sa faci referendumul. Asta daca esti democratie. Indiferent ca iti place sau nu subiectul, daca oamenii au cerut revizuirea (indiferent de motive) si au fost suficient de multi (conform legii) esti obligat sa faci referendumul, ca parte a procedurii initiate de acei oameni.

    Stat de drept inseamna sa respecti legea, iar legea (chiar Constitutia) spune ca o initiativa de revizuire poate fi facuta de un numar de minim 500000 cetateni. A nu respecta vointa lor e pur si simplu ilegal.

    Pana la urma, e doar un referendum, iar cu conditiile dure din lege (prezenta la vot etc) e si greu sa treaca. Dar sa nu il faci deloc e antidemocratic.
    • +4 (6 voturi)    
      Antidemocratic e subiectul referendumului (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 16:40)

      treos [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      A trecut de Curtea Constitutionala pentru ca acolo se afla oamneii PSD, aceiasi care au lovit in legile anti coruptie.
      • +1 (1 vot)    
        Deci referendumurile din alte tari au fost nule (Duminică, 24 decembrie 2017, 23:01)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui treos

        Parca in Irlanda, Portugalia, Australia au fost referendumuri pe tema asta. Dar ele sunt nule pentru ca au fost antidemocratice.

        Sau sunt democratice doar cand rezultatul este cel care va convine voua, in rest nu.
        Niste tupeisti!