Tudorel Toader, dupa ce CSM a decis ca ministrul a incalcat independenta justitiei cand a spus ca DNA nu poate ancheta HG din Dosarul Belina: Iau in considerare sesizarea instantei de contencios administrativ

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 20 decembrie 2017, 18:16 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: AGERPRES
Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, anunta, miercuri, pe pagina sa de Facebook, ca "ia in considerare posibilitatea sesizarii instantei de contencios administrativ" dupa ce Consiliul Superior al Magistraturii a decis, in urma cu o zi, ca ministrul Justitiei a incalcat independenta justitiei atunci cand a afimat ca DNA nu poate ancheta HG din Dosarul Belina.

Postarea lui Tudorel Toader pe Facebook:


"CSM - o hotarare emotionala" - sesizarea instantei de contencios administrativ!

Luand in considerare:
1. Identitatea de continut dintre declaratia data si considerente ale deciziei CCR;
2. Raportul inspectiei judiciare, prin care se considera ca nu a fost incalcata independenta justitiei;
3. Votul fragil, de 9 la 7, prin care CSM a hotarat ca a fost incalcata independenta sistemului judiciar,

iau in considerare posibilitatea sesizarii instantei de contencios administrativ, pentru verificarea legalitatii respectivei hotarari !


Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a incalcat independenta justitiei cand a spus ca procurorii nu pot ancheta elaborarea Hotararii de Guvern din Dosarul Belina, a decis marti Consiliul Superior al Magistraturii.

Procurorul sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, ceruse CSM, la sfarsitul lunii septembrie, sa analizeze daca declaratiile ministrului Justitiei, Tudorel Toader, legate de Dosarul Belina, sunt sau nu de natura sa afecteze independenta sistemului judiciar.

Tudorel Toader a afirmase anterior ca legalitatea unei hotarari de guvern nu este verificata de procurorii si judecatorii de contencios administrativ, declaratia venind in contextul anchetei DNA in dosarul Belina. "In opinia mea, legalitate unei hotarari de Guvern nu o verifica procurorul ci judecatorul specializat in contencios administrativ", insista atunci ministrul Justitiei.

Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) a respins, pe 23 noiembrie, cererea presedintelui Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, si a constatat ca nu exista conflict juridic intre Guvern si DNA ca urmare a cercetarii privind legalitatea hotararilor Executivului prin care parti din insula Belina si bratul Pavel au trecut din proprietatea statului in cea a judetului Teleorman.

In cadrul sedintei CCR din 16 noiembrie, ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a sustinut ca DNA nu are competenta de a ancheta legalitatea adoptarii unei hotarari de Guvern, reprezentantul DNA sustinand, pe de alta parte, ca nu se poate impune procurorului unde sa faca ancheta si unde sa nu ancheteze, subliniind ca instanta de judecata este cea care trebuie sa se pronunte daca a fost sesizata legal.





















1464 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Cand doi iti spun ca esti beat... (Miercuri, 20 decembrie 2017, 18:23)

    CMXI [utilizator]

    ... te duci sa te culci...
    • +4 (4 voturi)    
      SLUGAREL Toader e turmentat (Miercuri, 20 decembrie 2017, 19:47)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui CMXI

      l-au prins PSD-istii pe Slugarel Toader si l-au scalpat, i-au implantat PSD-ismul in creierul ala atrofiat si i-au dat drumul in lume...du-te si fa haos in justitie
  • +11 (11 voturi)    
    M-am linistit (Miercuri, 20 decembrie 2017, 18:27)

    omezu [utilizator]

    Credeam ca 2Dorel este doar extrem de ticalos, dar, spre norocul nostru, e si foarte prost! Nu credeam ca exista oameni mai penibili decat Olguta, Codrin sau Pop...m-am inselat!
  • +8 (8 voturi)    
    Ia in considerare (Miercuri, 20 decembrie 2017, 18:47)

    mitg [utilizator]

    Un verde de Paris si lasa-ne.
  • +13 (13 voturi)    
    Cu coada sus (Miercuri, 20 decembrie 2017, 18:49)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E tot ce i-a mai ramas acestui carierist trist ex-ceaussit, lingau si sluga a mafiei care distruge România
  • +12 (12 voturi)    
    O secunda... (Miercuri, 20 decembrie 2017, 18:53)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Atat? Adica el face ceva, toti ii spun ca nu este OK, el o face oricum, acum i se spune oficial ca incalca Constitutia, iar el zice "ok, asa o fi, nu mai fac, tin cont de ce mi s-a zis" ???
    Pe bune??????

    Nicio repercursiune? Faceti misto de mine...

    Deci sa nu am asteptari nici pentru criminalii si violatorii recidivisti scosi din parnaie pe ochi frumosi chiar de mainile acestui zmeu, in ritmul asta.

    Sa vezi si sa nu crezi...
  • +2 (2 voturi)    
    deci... (Miercuri, 20 decembrie 2017, 19:37)

    ..13 [utilizator]

    1. O decizie poate sa preia din argumentele unei parti dar atentie ncotro le duce...

    2.stim deja cum opereaza inspectia judiciara si cum se vrea sa lucreze aceasta inspectie din CSM - pericol mare cu modificarile legislative care acum sunt aproape de aprobarea finala.

    3. Numarul nu este important - importanta este altceva si nu vreau io sa ii tin lectii despre modul de a analiza o decizie emisa de CCR sau argumentele contra incluse in aceea decizie.

    personal cred ca 2dose este depasit de situatie - nici nu intelege ca nu poate duce, si chiar nu face pe prostul imi pare ca chiar este...

    Ma pliez pe punctul de vedere al DNA care spune ca nu se poate indica unor procurori ce sa ancheteze ci numai ca procedura urmata sa fie una legala. Oare de ce nu intelege 2dose??? SI daca nu intelege oare de ce nu se gaseste calea de a fi demis?

    Ajunge cat ne-a tocat nervii un profesoras cu mari pretentii de Ministru al Justitiei.

    Dupa gafa legeta de necunoscuta x =numarul de detinuti care au fost si care urmeaza sa iasa din puscarie, astea de acum le intrece cu mult in gravitate. Pot sa fie corectate legile de urmatorul care va veni, dar...
  • +2 (2 voturi)    
    Ha-ha-ha! (Miercuri, 20 decembrie 2017, 20:18)

    tarantella [utilizator]

    Art. 1 din legea contenciosului administrativ zice asa:

    "Orice persoană care se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim..."

    Ca ia in considerare nu ne intereseaza. Altceva e interesant. Ia uitati-va cum domnul jurist, fost judecator de CC(!?) incepe in forta:
    "Luand in considerare...". Urmeaza bla-bla-bla, niste baliverne menite sa ameteasca gospodinele mai slabe de inger. Ceea ce omite (deloc neintentionat) este sa precizeze care "drept sau interes legitim" i-a fost vatamat. Deci, dom' jurist, pentru noi, astia care nu suntem gospodine, aveti ceva mai mult de spus, in afara ineptiilor citate in articol?
  • +3 (3 voturi)    
    janghina (Miercuri, 20 decembrie 2017, 20:45)

    nahir [utilizator]

    nu se lasa.
    madamele si mai ales craisorul baltilor trebuie salvati cu orice pret si sub orice forma.
    interesant ca hamsterul, de la comunicarea inceperii urmaririi penale de catre DNA in baza sesizarii OLAF, a disparut complet din peisajul politic, exceptie facand la inmormantarea Majestatii Sale Regele Mihai I, cand mai bine lipsea decat sa vicieze aerul cu prezenta nimic miciimi sale.
  • +2 (2 voturi)    
    acest individ (Joi, 21 decembrie 2017, 1:15)

    revo [utilizator]

    si inca cativa ar putea servi la ceva bun pe acest pamant - sa-l ingrase!
  • +2 (2 voturi)    
    aiurea emotionala! (Joi, 21 decembrie 2017, 3:01)

    revo [utilizator]

    E cat se poate de pragmatica. I se arata pisica lui Dragnea &Co, sa nu cumva sa uite sa voteze legile alea ale superimunitatii CCR-stilor + promisiunea de pensie la nivel de 80% din salariu. Si probabil ca si-au mai exprimat si alte doleante de care vom afla din ziare, dupa ce au fost votate!
    Lasa, sobolane, nu mai face pe ingrijoratul, si tu stii cu siguranta ce cadouri le mai pregateste Mafia!