Ministrul Laufer, intrebat de Mihai Gadea despre relocarea la Bucuresti a "London Stock Exchange": Ceea ce pot sa iti confirm este ca Romania a ajuns in marea finala / Pot sa iti spun ca avem prima sansa

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:16 Actualitate | Esenţial


Ilan Laufer
Foto: Facebook / Ilan Laufer
Ministrul pentru Mediul de Afaceri, Ilan Laufer, a afirmat marti seara, la Antena 3, dupa ce a fost intrebat de Mihai Gadea daca este adevarat ca "London Stock Echange" s-ar putea reloca la Bucuresti, ca Romania "a ajuns in marea finala" si are "prima sansa".

Bursa din Londra a fost infiintata in 1773, este una dintre cele mai vechi din lume si este detinuta de London Stock Exchange Group. Mihai Gadea i-a spus lui Laufer ca are informatia pe surse "foarte credibile" ca Guvernul negociaza relocarea la Bucuresti a "London Stock Exchange".

Iata mai jos dialogul dintre Mihai Gadea si Ilan Laufer:
  • Mihai Gadea: Am o informatie pe surse  si as vrea sa te intreb daca in calitate de ministru, de oficial al Guvernului, poti sa o confirmi. E o informatie care vine pe surse jurnalistice foarte credibile, si anume ca - si asta dupa parerea mea ar putea sa fie una dintre cele mai importante stiri ale serii - ca urmeaza sa se mute la Bucuresti in urma unor negocieri pe care le-a purtat guvernul roman care ... sursele noastre spun ca a ai avea un rol foarte important ... London Stock Exchange. Este adevarat ca acest lucru se poate intampla si sa fie relocat la Bucuresti London Stock Echange?
  • Ilan Laufer: Este o chestiune confidentiala. Ceea ce pot sa iti spun este atat: intr-adevar, exista discutii in acest moment si guvernul Romaniei prin intermediul Ministerului pentru Mediul de Afaceri, comert si antreprenoriat discuta aceasta tema de o perioada destul de lunga de timp deci nu e o chestiune noua ... cred ca am inceput negocierile cu ei in urma cu 6-8 luni de zile si ceea ce pot sa iti confirm in aceasta seara este ca Romania a ajuns in marea finala, sa spunem asa. A fost un grup mai mare de tari, dupa care s-au restrans si dupa care au ramas un numar foarte, foarte mic de tari. Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comert si Antreprenoriat, prin Invest Romania si echipa pe care o conduc a depus un efort urias in acest sens. Inca nu avem o informatie oficial, din ceea ce pot sa iti spun, Mihai, cu siguranta, un anunt va fi facut la inceputul lunii ianuarie 2018. Imi doresc enorm pentru Romania sa se intample si ar fi intredevar o veste mare dar pana nu avem o confirmare nu as vrea nici sa confirm, nici sa infirm. Pot sa iti spun ca avem prima sansa
  • Mihai Gadea: Asta ar fi absolut extraordinar, ar fi un mare succes pentru Romania (...) ce ar insemna pentru Romania mutarea London Stock Exchange si eu inteleg ca sansele sunt uriase. Faptul ca membrii guvernului se ocupa de acest lucru mie mi se pare relevant.



















9370 vizualizari

  • +50 (54 voturi)    
    :)) (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:22)

    Mistrelutz [utilizator]

    gluma serii.

    Plus - cica: e confidential,dar va spun totusi aproape tot :)))
    • +37 (41 voturi)    
      Laufer minte ca un PSD-ist (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:33)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      LSE nu se muta nicaieri din Londra, dar probabil ca din cauza BREXIT vor infiinta inca un birou in UE, adica o sucursala dar asta nu inseamna ca 'se muta LSE in Romania'


      cel mai probabil vor deschide o sucursala in Frankfurt sau Paris
      • +16 (18 voturi)    
        E Vorba de info: Unde e Elodia (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:59)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Iar in 2019 la fel...
        • +14 (14 voturi)    
          Și-a bătut joc de Laufer (Miercuri, 20 decembrie 2017, 19:06)

          Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Mai bine îl întrebau ce părere are de mutarea concertului de Crăciun de la Viena în Sofia pe 11 ianuarie.
          • +15 (15 voturi)    
            Amandoi sunt Beavis si Butthead cu (Joi, 21 decembrie 2017, 8:52)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

            Dublaj sonor in limba Romana
      • +19 (23 voturi)    
        Nu minte, doar omite anumite lucruri ... (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:03)

        artistul000 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Romania are, intr-adevar, prima sansa. .. dar nu la relocarea LSE la noi ... ci la excluderea de pe lista locatiilor posibile.
      • +13 (13 voturi)    
        ei Paris... (Miercuri, 20 decembrie 2017, 18:22)

        Non [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        LSE, sucursala Alexandria, Teleorman County
    • +20 (24 voturi)    
      Minciunile PSD devin din ce in ce mai mari (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:09)

      obosit [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      cu cat Dragnea devine mai disperat.
    • +14 (14 voturi)    
      P$D face romania Great again (Miercuri, 20 decembrie 2017, 19:16)

      GeorgeOrwell [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      P$D face romania Great again:
      -recolta recorn la hectar 900%
      -crestere economica 108%
      -London Stock Exchange se muta la Bucuresti
      -mari companii auto (audi, lamborghini, ferrari, masserati, mercedes, ...) se muta toate la Bucuresti
      -Centru european pentru medicamente se muta la Bucuresti
      -Parlamentul european se muta la Bucuresti
      -Microsoft, Google, Facebook, Amazon, Apple, IBM .... se muta la Bucuresti
      -Gazprom isi exporta gazele la Bucuresti
      -chiar si Rusia intentioneaza sa-si mute armata la Bucuresti
      -Bucuresti va fii in curand desemnata capitala univarsala
      -sunt zvonuri pe surse jurnalistice foarte credibile (NuGandea) ca Romania va depasii PIB-ul SUA in urmatorul trimestru datorita politicilor economice promovate de catre marele nostru conducator P$D
      E clar Romania are prima sansa sa ajunga o tara livera precum Coreea de Nord daca se respecta programul de guvernare P$D si daca maleficul Soros nu reuseste sa trezeasca poporul Roman din somnul sau de moarte.
      • -1 (9 voturi)    
        cea cu armata rusa ai cam nimerit-o :) (Joi, 21 decembrie 2017, 0:30)

        Doru490348 [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeOrwell

        .
    • +6 (6 voturi)    
      Multumim (Joi, 21 decembrie 2017, 12:36)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Multumim, Ilan, multumim, Mihai, sunteti mortali amândoi, comici vestiti ai ecranului.
    • +7 (7 voturi)    
      Am informații pă surse (Joi, 21 decembrie 2017, 12:40)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      ... dă curent alternativ, 380 V, că și Chicago Mercantile, NYSE; TYO+JASKAQ, bursele dă la Singapore, Dubai, toate vor în România, că justiția acilea e ca la nimenea, supertare....
  • +37 (43 voturi)    
    muhahahahahaha (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:24)

    liviu_ [utilizator]

    muahahahahahahaha

    serios ma?!
    cu ce legi se dau in romania asta crede ca e cineva suficient de retard sa mute ceva... orice... la Bucuresti?!
  • +28 (32 voturi)    
    ... (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:25)

    liviu_ [utilizator]

    dar nu ...
    scopu nu e asta...
    scopu e sa arate ce competent e pesedistu...
    si apoi sa urle cum i-au furat multinationalele si cum din cauza lui Soros nu suntem noi mari si tari!
  • +31 (35 voturi)    
    ha ha ha :)))))) (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:25)

    /./ [utilizator]

    Ce a fumat asta ??
    • +10 (14 voturi)    
      ciuperci :)))) (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:06)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui /./

      ....
  • +24 (28 voturi)    
    Ce gluma buna... (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:25)

    fokerul [utilizator]

    In asemenea vremuri triste e bine ca mai apare cate unul ca asta care te face sa razi
  • +29 (33 voturi)    
    hai ca ma bufenste rasul (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:26)

    moka [utilizator]

    cu articolul 7 aproape activat si asta vorbeste de cai verzi pe pereti
  • +22 (26 voturi)    
    cea mai buna gluma pe 2017 (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:26)

    nea_caisa [utilizator]

    n-or venit aia cu medicamentele aici si sigur vin aia de la bursa. stati voi linistiti ca n-o sa pupe Romania relocarea bursei. destinatia, asta in cazul in care se muta, o sa fie cel mai probabil Frankfurt. dezinformarea si-a atins tinta, publicul antenelor a visat umed azi noapte.
    • +9 (13 voturi)    
      Votacii pezedisti si Bursa. Vaca si baletul. (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:24)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

      Credeti ca votacii pezedisti, adulatori de civici , mirci si gâzi, au habar ce e aia LSE? Ca au habar, in general, ce e aia o bursa de valori sau de derivate financiare? Hai sa fim seriosi! Ei stiu doar de pomeni, ajutoare sociale, pensii speciale si alte mokaciuni, platite din banii celor care se inhama la munca. Astea, bursele, sunt chestii de-ale lui Soros si ale multinationalelor care vor sa ne transforme in colonii, asa ca trebuie combatute cu elan muncitoresc, ce mama dragnelui!
  • +16 (20 voturi)    
    ? (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:26)

    sictireanu [utilizator]

    Ce-a fumat asta?
    • +15 (19 voturi)    
      Nu stiu, (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:33)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui sictireanu

      dar vreau si eu. De la cocaina nu se fabuleaza in halul asta.
  • +28 (32 voturi)    
    Asta e numai inceputul! (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:26)

    Martinezu [utilizator]

    Urmeaza relocarea la Bucuresti - undeva in centrul vechi- a NYSE!
    In plus din Marea Britanie se vor muta la Bucuresti sediile Scotland Yard si Muzeului de stiinte naturale din Londra.
    • +14 (18 voturi)    
      Mazeta se Va Pocai (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Si va fi consilier BOR in chestiuni de Inalt Trolling Divin
  • +17 (19 voturi)    
    LOL asta e o gluma proasta PSD-ista (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:27)

    Boham [utilizator]

    cum sa mute englezii LSE la Bucuresti?
    e o aberatie, o prostie, o ineptie marca PSD.
  • +14 (18 voturi)    
    era un banc (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:28)

    igorashu [utilizator]

    "Astrele iti surad..."
    Cam asta cred despre BVB in locul LSE.
    • +11 (15 voturi)    
      Eu cred ca mai degraba... (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:58)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

      ... astrele se c*ca pe ele de ras.
      Actori de doi lei, scena de toata jena.
  • +24 (28 voturi)    
    cata imbecilitate... (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:29)

    t_beriu [utilizator]

    Adica se va reloca o bursa mai veche cu 200 de ani decat UE, si care va exista probabil si dupa UE?
    Bah, eu zic sa profite astia de brexit si sa relocheze si Casa Regala Britanica. Daca tot a murit Mihai, macar sa avem ce pune in loc.
  • +16 (20 voturi)    
    Ha ha ha (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:30)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Chiar crede cineva ca Bursa de la Londra se va muta in Ferentari? E vorba de francize care sa opereze in spatiul UE si vor fi cam in fiecare capitala EU cate una.
  • +19 (23 voturi)    
    ! (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:30)

    HChifteluta [utilizator]

    Vai de capul meu, nu credeam ca este asa de prost. Noaptea mintii!
  • +12 (16 voturi)    
    . (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:30)

    Evq [utilizator]

    :)))))))))))))))))))))))
  • +15 (19 voturi)    
    Ha, ha, ha, ha ! (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:30)

    aanciu [utilizator]

    Hai ca m-am prapadit de ras !
    De unde scoateti toti bufonii astia ?
  • +30 (34 voturi)    
    Gadea are surse slabe (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:30)

    aladdin [utilizator]

    El a auzit doar ce s-a lasat intentionat sa scape pentru a ascunde marea bomba: adevarul este ca Londra insasi vrea sa se mute la Bucuresti. Am ajuns in finala cu Marea Britanie iar lupta e foarte stransa. Dar avem sperante mari ca in curand vom vorbi de un nou sector in Bucuresti.
    • +14 (18 voturi)    
      Bwahahahahaha (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:52)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Firea deja a luat-o pe dinainte si a depus cererea de relocare a metroului londonez la Primaria Capitalei.
  • +16 (20 voturi)    
    :-( (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:31)

    msk [utilizator]

    ... fratelemeu, ce fumati in studio la Gadea ?

    Acum pe bune, chiar toti prostanacii vorbesc in numele Romaniei ?Asta nu a fost in stare sa implementeze un program de dat bani moka la firme, ce asteptari aveti de la el ?
  • +16 (20 voturi)    
    Vreau si eu ce fumeaza baiatul asta... (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:31)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cu chestia asta l-a depasit si pe genunche cu interzicerea gazetei matematica, si pe olguta cu dublarea salariilor, si pe daea cu toate aberatiile lui...
  • +14 (18 voturi)    
    o stire (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:41)

    mmmircea [utilizator]

    pe care numai consumatorii de antene si retevei o pot crede.
  • +15 (19 voturi)    
    Obvious quote (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:43)

    linus_torvalds [utilizator]

    "Are you having a laugh", Mr. Laufer?
    • +10 (10 voturi)    
      acum poate (Miercuri, 20 decembrie 2017, 18:27)

      Non [utilizator] i-a raspuns lui linus_torvalds

      sa-si schimbe numele in Laugher
  • +9 (13 voturi)    
    marea finala (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:43)

    Cosmin-cel-Mare [utilizator]

    Da, am ajuns in marea FINALA! Noi si inca vreo 25 de tari. De fapt doar "marea finala" se joaca! Daca pierdem, jucam "finala mica" cu miza de a iesi din UE
  • +10 (14 voturi)    
    halucinant :))))) (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:44)

    stupidu [utilizator]

    laufer, la minte pauper :)))) cum ajunge un zero barat ca asta ministru????

    asta o sa mute si Federal Reserve la Bucuresti :)))
  • +8 (12 voturi)    
    Si totusi (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:44)

    Casargoz [utilizator]

    Marmotele care invelesc ciocolata se relocheaza in carpati?
  • +12 (16 voturi)    
    Hahahahahahahahahahahaha! (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:48)

    JustinCase [utilizator]

    Am mai auzit eu ca Wall Street-ul se muta in Teleorman. Suntem in finala de la Eurovision, pe onoarea mea! :))))))))
  • +12 (16 voturi)    
    CEA MAI MARE REALIZARE DIN LUME (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:48)

    Semiramidul [utilizator]

    PSD muta Londra la Bucuresti!
  • +13 (17 voturi)    
    educatie fizica si sport (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:49)

    stefan04 [utilizator]

    Ce vreti, e un absolvent de educatie fizica si sport......Ce cauta el in postul respectiv? E o intrebare, zic eu, pertinenta. Probabil e baiatul unui mare stab la care don livio are datorii de toate felurile. Altfel nu exista nicio explicatie.
  • +7 (11 voturi)    
    Asta a fost cea mai mbuna gluma pe ziua de azi (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:55)

    galeo [utilizator]

    Asta da gluma buna :))))
  • +12 (16 voturi)    
    Chestia cu "confidentialitatea" e tare de tot ! (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:55)

    Susufler0 [utilizator]

    Mai departe, este evident ca echipa pe care o conduce in minister si care lucreaza pt realizarea acestui obiectiv este minunata !

    Doar ca, in ultimul moment, va interveni dusmanul traditional al pesedistilor care va strica tot !

    PS. "Dar am ajuns in finala", se vor consola pana la urma cei din minister, cu atat mai mult cu cat pe Dragnea il doare fix in spitz daca se muta fie si o magazie cu scule din Londra in Bucuresti, daramite ditamai Bursa !

    Si nici Tudose nu vrea complicatii, batai de cap, cu atat mai mult cu cat el nici nu prea face diferenta intre un card si o actiune, doar e... klingonian !

    PS. Lauferte, canta tata la alta masa !
  • +10 (14 voturi)    
    La evrei nu exista mediocri, (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:55)

    Bazil [utilizator]

    ori sunt destepti (marea majoritate), ori prosti de bubuie (extrem de putini). Asta din ce categorie face parte?
  • +11 (15 voturi)    
    campania psd (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:05)

    manon [utilizator]

    Nu pot sa nu imi amintesc campania furibunda impotriva lui Iohannis ca este de etnie germana...dar acest Ilan Laufer ce puii mei natie are???? roman???
  • +13 (17 voturi)    
    si trump maraia ceva! (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:14)

    Francisc 1 [utilizator]

    ca ar vrea sa mute casa alba in pipera parca ! ce gogomani !
  • +6 (12 voturi)    
    lol ! (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:22)

    CRMS [utilizator]

    Ma inscriu in PSD daca miciuna asta se adevereste !
  • +5 (13 voturi)    
    BOR ul (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:30)

    lula [utilizator]

    o sa va ia de urechi, romani dragi!
    v-ati perdut credinta in puterea lui Dumnezeu in postul Craciunului. Poate asta e miracol....si voi sunteti orbi si nu vedeti!

    numa asa...de fun....intreb si eu: cam in ce cladire s-ar muta, ca acum stau aici:

    https://en.focchi.it/progetti/46-london-stock-exchange
  • +8 (12 voturi)    
    La mare "concurenta " cu EMA !!!! (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:38)

    Plagarus [utilizator]

    Brussel negociaza cu PSDul,transferul in regim de urgenta al Curtii de Justiţie a Uniunii Europene si al Oficiului European de Poliţie(Europol)
  • +11 (11 voturi)    
    Lol (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:54)

    HP [utilizator]

    Urmeaza sa ne mai spuna ca se muta Hyde Park din Londra in Drumul Taberei, probabil pe la Moghioros.
  • +8 (14 voturi)    
    explicatia va fi: (Miercuri, 20 decembrie 2017, 18:25)

    Watcherss [utilizator]

    nu s-au mutat ca nu corespund valorile europene cu valorile familiei traditionale romanesti. aia sunt pro LGBT, de alte culori, religii, nu-si bat nevestele ... Noi am vrut sa-i primim, dar ei au respins din start orice dialog. ne considera inferiori nenorocitii ...
  • +11 (11 voturi)    
    Hei, voi cei 4 ucenici (postaci) vrajitori ai PSD (Miercuri, 20 decembrie 2017, 20:47)

    Susufler0 [utilizator]

    ce bantuiti nevazuti forumul acesta, de ce nu va aratati ?

    Curaj si indrazniti sa va motivati dezacordul privind criticarea lui Laufertel !

    PS. Acum va rasplateste Dinti de Grebla si numai pt notele pe care le dati ?
  • +6 (6 voturi)    
    Acesta bursa (Miercuri, 20 decembrie 2017, 21:08)

    Cuca [utilizator]

    manevreaza actiuni in suma de peste 6 mii de miliarde de lire sterline

    Peste 6.000 de miliarde de lire :-)

    Propun sa le atribuim un spatiu pe strada Valea Cascadelor :;-))
  • +3 (3 voturi)    
    1 aprilie e pete 3 luni (Joi, 21 decembrie 2017, 12:59)

    mirceacr [utilizator]

    Cum e ajunul Craciunului si nu 1 aprilie, gluma asta este doar rasuflarea unei imense doze de prostie !

    Cum sa se mute bursa de la Londra in alta parte... cand asa cum titlul o spune se afla la Londra ?!

    Cum a se mute intr-o tara UE cand UK iese din UE ?!

    Cum dracu tocmai la Bucuresti in Romania .....care ofera ce ?! si care la randul ei se pregateste sa-si listeze interesele la Moscova ?!

    Exponentul prostiei nu cunoaste limite !
  • +2 (2 voturi)    
    Și (Joi, 21 decembrie 2017, 13:05)

    Encounter [utilizator]

    Și când se va dovedi că a fost praf în ochi... Șoroș, multinaționalele, statul paralel...
    Mincinoșii draculiu!
  • +2 (2 voturi)    
    Prostii ! ... (Joi, 21 decembrie 2017, 14:32)

    Olyx [utilizator]

    O sa vina London Stock Echange in Bucuresti asa cum a venit si Agentia Europeana a Medicamentului...!
  • +3 (3 voturi)    
    Ilan Laufer (Joi, 21 decembrie 2017, 17:07)

    Dizidentul [utilizator]

    Gidea un lingau de pantofi ca sa scoata din buzunar
    o stire mare(saptamina viitoare si asa nu mai vorbeste nimeni de asemenea mare veste).
    Laufer un copil arogant cu care nu vorbeste nimeni pe
    parchetul diplomatic european,raspunde afirmativ la o intrebare pusa de un caracter dubios in cercurile
    ziaristilor.
  • +1 (1 vot)    
    Dovezi ca Laufer umbla cu escrocherii prost facute (Joi, 21 decembrie 2017, 18:43)

    vandervals [utilizator]

    Oameni buni, London Stock Exchange nu se poate muta la Bucuresti din mai multe motive. Fiecare din aceste motive ar ajunge sa-i faca sa se mute la loc a doua zi:

    1. Investitii. Grupul LSE detine deja bursa din Milano. Capitalul de pe bursele romanesti nu ajunge nici la 1% din capitalul polonez sau 1 la mie din cel italian. De ce? Pentru ca PSD fura, mult si prost si fara rost.

    2. Cadrul legislativ. Infractorii PSD pot oricand sa puna "sels tex" pe tranzactiile bursiere. Cu asta in nerozia lor au nenorocit orice bursa, instantaneu si ireversibil. Bursele de capital depind de adaosuri mici ca sa realizeze volume mari. Brexit e nimic pe langa "sels tex".

    3. Problemele cu independenta justitiei: infractorul Dragnea va putea sa le ia toti banii de pe bursa cu un simplu telefon la magistratura.

    4. Probleme cu atragerea specialistilor. Cati traderi si cati specialisti IT s-au mutat vreodata de Londra la Bucuresti? Ce sa faca aici? In loc sa lucreze, sa fie nevoiti sa iasa in piata sa strige "jos comunismul" la fiecare 2-3 luni?

    Laufer a sucit probabil niste minti netoate de prin PSD sa-i dea un fel de autoritate sa aduca LSE. Tipul executa destul de prost o pacaleala elementara in care escrochezi niste hoti pretinzand ca furi pentru ei. Tinta sa este probabil controlul asupra bursuletelor dambovitene. Nici macar nu pot sa-l urasc pentru asta: asa procedeaza PSD cu alegatorii sai.

    Deci vrajelile lui Laufer nu sunt pentru oameni normali la cap. Probabil trebuie sapat la grupul infractional Dragnea-Firea. Ei cred ca isi vor ascunde tranzactiile murdare in conturi bancare externe insa cand DNA mai prinde un val va putea sa refaca traseul banilor, chiar si intrerupt prin burse. Asta se face din ce in ce mai usor prin tehnologiile noi anti-frauda, cu big data si inteligenta artificiala.