Actualizat acum

Articol sustinut de Raytheon

Romania a cumparat Patriot. Detalii despre avantajele achizitiei

de     Smile Media
Miercuri, 20 decembrie 2017, 10:16 Actualitate | Esenţial


Rachete Patriot
Foto: raytheon.com
Romania a semnat primul contract pentru achizitia sistemului de aparare Patriot. Bateriile care vor ajunge in tara sunt noi, in cea mai moderna configuratie din acest moment si vor servi nevoilor de aparare antiaeriana ale tarii. Odata cu achizitia, vor fi valorificate parteneriate economice, primul Memorandum de Intelegere fiind deja semnat cu Aerostar Bacau.

Obiectivele militare pe care le are Romania, ca si orasele si infrastructura tarii au nevoie de protectie adecvata in fata potentialelor amenintari pe care le-ar avea de confruntat tara. De aceea, inzestrarea Armatei va fi imbunatatita prin achitionarea de tehnica noua de lupta. Pana in prezent, unele baze militare au fost deja modernizate si au primit suportul aliatilor NATO. Astfel, in mai 2016, a fost inaugurat in Romania sistemul de aparare anti-racheta cu baza la sol Aegis Ashore, iar la Mihail Kogalniceanu armata SUA a extins baza existenta si lucreaza deja la un plan de dezvoltare.



Patriot va ajuta armata romana sa apere teritoriul tarii, dar si sa contribuie la apararea comuna la nivel european si in cadrul NATO

Rapoartele de securitate ale aliatilor NATO si statelor membre UE au aratat ca amenintarile cu rachete balistice au crescut in complexitate si intensitate in ultimii ani. In acest context, Romania are nevoie de resurse militare adaptate provocarilor actuale.

In urma cu cativa ani, Ministerul Apararii a demarat un proces complex de analiza pentru achizitia a unor sisteme de rachete sol-aer cu raza lunga de actiune (HSAM). La inceputul acestui an s-a decis asupra sistemului anti-racheta Patriot, sistemul testat in lupta si folosit de alte 13 tari pe glob - inclusiv de Statele Unite si alti patru aliati NATO (Germania, Spania, Grecia si Olanda).



Industria romaneasca de aparare va contribui la productia si mentenanta sistemelor Patriot

Intentia companiei producatoare a sistemelor Patriot este ca, inca de la prima unitate operationala de lansare Patriot cumparata de Romania, acest sistem sa ajute la crearea de locuri de munca si sa contribuie la revitalizarea industriei de aparare prin intermediul parteneriatelor economice pe care isi propune sa le incheie cu companii locale din aceasta industrie.

Primul pas in acest sens a fost facut in luna noiembrie, atunci cand Raytheon a semnat un Memorandum de Intelegere cu S.C. Aerostar Bacau S.A. Prin acest acord, companiile analizeaza urmatoarele cai de colaborare: productia de componente si subansamble, productia, repararea si retehnologizarea ansamblurilor electrice si de comanda si servicii de mentenanta precum furnizarea de piese de schimb, asistenta tehnica, modernizari ale sistemelor si intretinere periodica.



Partneriatul Patriot

Pe langa tara noastra, Polonia, un alt aliat NATO, dar si Suedia sunt si ele in diferite stadii de contractare a unor sisteme Patriot. Tarile care detin acest tip de sisteme de aparare formeaza Parteneriatul Patriot, prin intermediul caruia, in ultimii 20 de ani, au fost investite miliarde de dolari in imbunatatiri si modernizari constante. Odata cu achizitia acestora, Romania face automat parte din acest grup exclusiv si se bucura de toate avantajele care decurg din colaborarea cu celelalte tari partenere.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














7737 vizualizari

  • -15 (25 voturi)    
    Avantajul (Miercuri, 20 decembrie 2017, 11:00)

    human_nature [utilizator]

    Avantajul e ca acuma Dragnea si PSD se pot apara de oameni si de procurori cu rachete.
    • -2 (38 voturi)    
      4.64 mld.$ aruncați pe rachete ce nu funcționează (Miercuri, 20 decembrie 2017, 12:13)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui human_nature

      Toamna asta nu mai putin de 5 Patriot-uri au fost trase la Riad împotriva unei rachete balistice venite din Yemen. Nici una nu și-a lovit tinta. Exista articol în New York Times pe tema eșecului catastrofal al Patriot din capitala Arabiei Saudite.

      Ar trebui deschis un dosar de înaltă trădare pentru cei din Romania care au cumpărat aceste gunoaie la un preț exorbitant. S-au luat Patriot-uri știind bine ca acestea nu merg și americanii încearcă sa se scape de stocurile existente.
        #showComment()
    • -1 (19 voturi)    
      Ieri, încă un Patriot a ratat ținta la Riad. (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:05)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui human_nature

      Pe 19 Decembrie 2017, o noua racheta trasa din Yemen a explodat într-o zona a orașului Riad în timp ce Patriot-ul care trebuia sa o intercepteze și-a ratat ținta.
        #showComment() #showComment()
  • -8 (36 voturi)    
    Interesanta formularea din articol (Miercuri, 20 decembrie 2017, 11:12)

    galeo [utilizator]

    "Patriot va ajuta armata romana sa apere teritoriul tarii, dar si sa contribuie la apararea comuna la nivel european si in cadrul NATO"

    Adica noi dam bani grei ca sa aparam Bulgaria si Ungaria, si ele membre NATO, care nici macar nu s-au sinchisit sa aloce 2% din PIB pentru aparare?

    Tare, ungurii si bulgarii isi fac apararea pe banii nostri.
    • +8 (10 voturi)    
      meh (Miercuri, 20 decembrie 2017, 13:20)

      beradi17 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Bulgarii au S-300
  • -2 (18 voturi)    
    pai? (Miercuri, 20 decembrie 2017, 11:49)

    Non [utilizator]

    si nu-l testam? it's time.
  • -1 (17 voturi)    
    Foarte bine, sa fie! (Miercuri, 20 decembrie 2017, 11:56)

    emil bobu [utilizator]

    Ca pana acum aveam numai injuraturi impotriva invadatorilor rusi.
    • -10 (30 voturi)    
      Te-au invadat pe tine rusii ? (Miercuri, 20 decembrie 2017, 14:21)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Unde stai, au dat rusii navala peste tine sa iti ia casa, masa, ceasul si femeia ?

      Multa paranoia bai frateee!!!
        #showComment() #showComment() #showComment()
  • -11 (27 voturi)    
    S-au cumparat aceste sisteme dar pana (Miercuri, 20 decembrie 2017, 14:34)

    xrogo [utilizator]

    acum nimeni nu a spus impotriva rachetelor carui stat ne aparam, sa stim si noi care ne sunt dusmanii care ne ataca cu rachete balistice si de cate ori au facut-o pana acum de nu ne-am putut apara numai cumparand asemenea sisteme?
    • +14 (20 voturi)    
      Interesanta intrebare (Miercuri, 20 decembrie 2017, 14:46)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Te-ai intrebat insa vreodata de ce avem armata si de cine ar trebui sa ne apere ea?
        #showComment()
    • -1 (11 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 20 decembrie 2017, 22:00)

      [anonim] i-a raspuns lui xrogo

        #showComment()
  • +6 (16 voturi)    
    Ok (Miercuri, 20 decembrie 2017, 15:05)

    DrDorel [utilizator]

    Sa fie de bun augur aceasta achizitie! Sa dea Domnul sa nu trebuiasca sa fie folosite vreodata in tara noastra si nici in afara! E bine ca le avem, se mai intareste un pic Armata Romana! Evident cu cateva rachete nu se face primavara dar nici nu e rau. Pe langa faptul ca astfel ne platim tributul catre SUA si industria ei de armament. Un fel de 'taxa de protectie' pe care oricum o platim, doar ca acum o platim americanilor, inainte o plateam rusilor si am vazut cum a fost in 70 de ani de comunism.
  • -5 (19 voturi)    
    Jaf la drumul mare (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:41)

    Marius_23 [utilizator]

    Poti opri Rusia cu cateva jucarii din astea ? Asteptam sa dam din munca noastra si alte miliarde de euro, la ce ne trebuie educatie si sanatate ?
    De unde sa stiu eu ca Rusia si SUA nu sunt intelese la nivel inalt si se provoaca recirproc doar pentru a sustine niste firme care produc armament ?
    • +6 (20 voturi)    
      esti troll? (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:37)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

      de unde stim noi ca nu esti un troll rusnac? de obicei astia sunt foarte activi cu comentarii negative de fiecare data cand Ro face o achizitie militara.

      Eun sistem testat in lupta, si care e folosit de multe tari. Nu e perfect, nici un sistem antiracheta nu e, dar e mult, mult pste ce avem acum.
        #showComment() #showComment()
    • 0 (12 voturi)    
      dar (Miercuri, 20 decembrie 2017, 18:19)

      Non [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

      cand ai dat tot din munca ta parte din miliardele de euro care nu au ajuns la sanatate si educatie in cei 20 (din 28) de ani de guvern/[parlament pezede, nu ti-ai pus intrebarea asta?
        #showComment() #showComment() #showComment()
  • 0 (12 voturi)    
    Ce avantaje? (Miercuri, 20 decembrie 2017, 19:27)

    Ciubaka [utilizator]

    Si impotriva cui ne aparam?? Ca nu am prins partea asta
    • +3 (7 voturi)    
      cum ce avantaje?!? (Joi, 21 decembrie 2017, 17:45)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Ciubaka

      Publicitate platita in presa prietena detinuta. :D

      Polonezii inca negociaza offsetul, pretul si modelul ce se va cumpara, dar noi suntem mai ieftini si am zis da din prima, cat mai rapid, la orice pret si fara nicio clauza ajutatoare pentru industria (si) de armament.
    • 0 (2 voturi)    
      Hai ca esti nestiutor (Joi, 21 decembrie 2017, 21:14)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Ciubaka

      Sa ne uitam in istorie, cam cine ne-a atacat pe noi neprovocat:
      Ungaria, Polonia, Austria, Serbia, Bulgaria, Rusia, Turcia etc.
  • 0 (12 voturi)    
    la multi ani cu sanatate (Joi, 21 decembrie 2017, 2:27)

    Coco Whistle [utilizator]

    iar aparam europa de rachete invizibile pe banii nostri. cu o tara saraca, oligarhica, bolsevica, oameni imbatriniti, tineri fugariti din tara, copii fara speranta....pe cine bucura cumpararea acestor rachete? infrasctrucutra e ca in 1933 toamna, spitalele chiar mai rau, invatamintul dezastru....pe cine apara ba rachetele? numele romaniei pe lista nato? credeam ca am platit birul, acum devine permanent....avem nevoie de oameni si idei noi....
    • -2 (4 voturi)    
      ce intelegi prin alianta militara? (Joi, 21 decembrie 2017, 20:02)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      modul cum pui problema denota ca habar nu ai ce inseamna un organism militar si cum functioneaza.
      Nu platesti birul, ci platesti armele cu care contribui la dotarea aliantei.
      Daca toate tarile din alianta ar face ce zici tu, as avea intrebarea: cine naiba ia o bata (tu ai zis ca platesti un bir si nu dotarea deci nu sunt arme) si se duce sa moara pentru tine?
      Mai mult, cum il convingi pe acel fraier ca bata lui este suficienta ca sa apere granitele si in mod sigur o sa supravietuiasca?
      Si de ce ar face-o pe salariul de cacat pe care il prevezi?
      Crezi ca il atrage dorinta sa se joace cu arme? Cred ca este mai ioeftin sa emigreze in Cehia si Polonia care au niste legi ale portului de arma aproape similare cu unele state din SUA.

      O sa zici, dar cine ne ataca pe noi?
      Toata lumea!
      Incepand de la imigrantul care trece fraudulos granita, la turcii care-ti pescuiau in mod ilegal in zona ta economica exclusiva si la ucrainienii care-ti tot muta granita in Maramures la fiecare viitura.
      Hai sa zicem ca se respecta doleanta ta si nu ne dotam cu nimic.
      Maine sa zicem ca o nava din Eritreea sau Somalia (doar de exemplu) debarca cu 10 soldatei inarmati si vor zice: de azi inainte Dobrogea este noua noastra tara. Tu ce o sa faci? Te duci la UE? Nu mai pot aia de tine!
      Te duci la NATO? Aia or sa-ti zica si voi ce naiba pasteti? Ati intrat in alianta ca sa avem o armata mai mare si mai bine dotata si nu ca sa venim si sa facem pe bodyguarzii vostri!
      Te duci inapoi la tipii aia 10 si le zici: Va rog frumos, plecati la voi acasa.
      Raspunsul il stim de pe acum: Cor veni restul pentru ca cei care gandesc ca si Coco nu au coaie sa-si protejeze propriul teritoriu si interesele nationale si in mod sigur in 2 ani restul tarii se va saluta cu Saalam Alekum pentru ca nimeni nu doreste sa se impotriveasca si oricum cei care vor nu pot pentrui ca nu au cu ce!
      Spor!
    • +1 (5 voturi)    
      tu, ai citit ce face sistemul ala? (Joi, 21 decembrie 2017, 20:06)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Noi luam versiunea antiaeriana care mai are si ceva capacitati anti rachete! Nu luam Stunner!
      Daca ti se pare SF te anunt ca SA2 din dotarea actuala era deja depasit in razboiul din Vietnam iar Hawk nu este cu mult mai tanar.
      In momentul de fata nu exista nimic performant antiaerian.
      Inca ceva, citeste naibii specificatiile sau lasa pe cine se pricepe. Chestia aia nu este buna decat pentru aparare a unei zone reduse, ce Europa visezi??
  • +5 (7 voturi)    
    Avantaje dar (Joi, 21 decembrie 2017, 17:59)

    lider [utilizator]

    ...sa se scrie si despre dezavantajele achizitiei!
    • 0 (0 voturi)    
      Da, spre exemplu (Vineri, 22 decembrie 2017, 12:17)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui lider

      Cate vieti vor fi pierdute ? Cati pacienti ar putea fi salvati cu 4 miliarde de euro ?
    • +1 (1 vot)    
      Sa zicem ca echivalentul a 30.000 de euro-o viata (Vineri, 22 decembrie 2017, 13:27)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui lider

      Investiti in tratamente pentru bonavii care au sanse de supravietuire dar nu au bani pot sa salveze o viata. Facem calculul simplu 4 miliarde de euro impartit la 30.000 de euro ne da circa 133.333 de vieti salvate, un oras din Romania !