Actualizat acum

Articol sustinut de Raytheon

Romania a cumparat Patriot. Detalii despre avantajele achizitiei

de     Smile Media
Miercuri, 20 decembrie 2017, 10:16 Actualitate | Esenţial


Rachete Patriot
Foto: raytheon.com
Romania a semnat primul contract pentru achizitia sistemului de aparare Patriot. Bateriile care vor ajunge in tara sunt noi, in cea mai moderna configuratie din acest moment si vor servi nevoilor de aparare antiaeriana ale tarii. Odata cu achizitia, vor fi valorificate parteneriate economice, primul Memorandum de Intelegere fiind deja semnat cu Aerostar Bacau.

Obiectivele militare pe care le are Romania, ca si orasele si infrastructura tarii au nevoie de protectie adecvata in fata potentialelor amenintari pe care le-ar avea de confruntat tara. De aceea, inzestrarea Armatei va fi imbunatatita prin achitionarea de tehnica noua de lupta. Pana in prezent, unele baze militare au fost deja modernizate si au primit suportul aliatilor NATO. Astfel, in mai 2016, a fost inaugurat in Romania sistemul de aparare anti-racheta cu baza la sol Aegis Ashore, iar la Mihail Kogalniceanu armata SUA a extins baza existenta si lucreaza deja la un plan de dezvoltare.



Patriot va ajuta armata romana sa apere teritoriul tarii, dar si sa contribuie la apararea comuna la nivel european si in cadrul NATO

Rapoartele de securitate ale aliatilor NATO si statelor membre UE au aratat ca amenintarile cu rachete balistice au crescut in complexitate si intensitate in ultimii ani. In acest context, Romania are nevoie de resurse militare adaptate provocarilor actuale.

In urma cu cativa ani, Ministerul Apararii a demarat un proces complex de analiza pentru achizitia a unor sisteme de rachete sol-aer cu raza lunga de actiune (HSAM). La inceputul acestui an s-a decis asupra sistemului anti-racheta Patriot, sistemul testat in lupta si folosit de alte 13 tari pe glob - inclusiv de Statele Unite si alti patru aliati NATO (Germania, Spania, Grecia si Olanda).



Industria romaneasca de aparare va contribui la productia si mentenanta sistemelor Patriot

Intentia companiei producatoare a sistemelor Patriot este ca, inca de la prima unitate operationala de lansare Patriot cumparata de Romania, acest sistem sa ajute la crearea de locuri de munca si sa contribuie la revitalizarea industriei de aparare prin intermediul parteneriatelor economice pe care isi propune sa le incheie cu companii locale din aceasta industrie.

Primul pas in acest sens a fost facut in luna noiembrie, atunci cand Raytheon a semnat un Memorandum de Intelegere cu S.C. Aerostar Bacau S.A. Prin acest acord, companiile analizeaza urmatoarele cai de colaborare: productia de componente si subansamble, productia, repararea si retehnologizarea ansamblurilor electrice si de comanda si servicii de mentenanta precum furnizarea de piese de schimb, asistenta tehnica, modernizari ale sistemelor si intretinere periodica.



Partneriatul Patriot

Pe langa tara noastra, Polonia, un alt aliat NATO, dar si Suedia sunt si ele in diferite stadii de contractare a unor sisteme Patriot. Tarile care detin acest tip de sisteme de aparare formeaza Parteneriatul Patriot, prin intermediul caruia, in ultimii 20 de ani, au fost investite miliarde de dolari in imbunatatiri si modernizari constante. Odata cu achizitia acestora, Romania face automat parte din acest grup exclusiv si se bucura de toate avantajele care decurg din colaborarea cu celelalte tari partenere.



Citeste mai multe despre   










7374 vizualizari

  • -15 (25 voturi)    
    Avantajul (Miercuri, 20 decembrie 2017, 11:00)

    human_nature [utilizator]

    Avantajul e ca acuma Dragnea si PSD se pot apara de oameni si de procurori cu rachete.
    • -3 (37 voturi)    
      4.64 mld.$ aruncați pe rachete ce nu funcționează (Miercuri, 20 decembrie 2017, 12:13)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui human_nature

      Toamna asta nu mai putin de 5 Patriot-uri au fost trase la Riad împotriva unei rachete balistice venite din Yemen. Nici una nu și-a lovit tinta. Exista articol în New York Times pe tema eșecului catastrofal al Patriot din capitala Arabiei Saudite.

      Ar trebui deschis un dosar de înaltă trădare pentru cei din Romania care au cumpărat aceste gunoaie la un preț exorbitant. S-au luat Patriot-uri știind bine ca acestea nu merg și americanii încearcă sa se scape de stocurile existente.
      • +5 (11 voturi)    
        sa deschida (Miercuri, 20 decembrie 2017, 18:15)

        Non [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        ce dosar vrei tu, dar vezi ca tot de pezede dai
    • -2 (18 voturi)    
      Ieri, încă un Patriot a ratat ținta la Riad. (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:05)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui human_nature

      Pe 19 Decembrie 2017, o noua racheta trasa din Yemen a explodat într-o zona a orașului Riad în timp ce Patriot-ul care trebuia sa o intercepteze și-a ratat ținta.
      • +2 (18 voturi)    
        ba a lovit tinta (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:31)

        DSS [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        racheta a fost doborata, ca si cea dinainte
        • +4 (12 voturi)    
          Martori ai Reuters au văzut fum + explozie (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:46)

          simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui DSS

          "Reuters witnesses described hearing a blast and said they saw smoke in the northeast of Riyadh." (DECEMBER 19, 2017 / 6:09 AM)

          Deci martorii Reuters au auzit o explozie și au văzut fum în nord estul orașului Riad, lucru care demonstrează ca racheta din Yemen nu a fost interceptata.
          • +1 (3 voturi)    
            lol (Joi, 21 decembrie 2017, 15:51)

            DSS [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

            pai tu cum crezi ca se intercepteaza o racheta? O ai de o aripa si o conduce inapoi la granita? O arunca in aer cu zgomot, fum si bum-bum. Daca lovea o tinta ar fi aparut fotografii cu craterul. Nu prea poti ascunde asa ceva
      • 0 (10 voturi)    
        Este corect politic ? (Miercuri, 20 decembrie 2017, 18:04)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Aici sunt banii dumneavoastra !
  • -9 (35 voturi)    
    Interesanta formularea din articol (Miercuri, 20 decembrie 2017, 11:12)

    galeo [utilizator]

    "Patriot va ajuta armata romana sa apere teritoriul tarii, dar si sa contribuie la apararea comuna la nivel european si in cadrul NATO"

    Adica noi dam bani grei ca sa aparam Bulgaria si Ungaria, si ele membre NATO, care nici macar nu s-au sinchisit sa aloce 2% din PIB pentru aparare?

    Tare, ungurii si bulgarii isi fac apararea pe banii nostri.
    • +7 (9 voturi)    
      meh (Miercuri, 20 decembrie 2017, 13:20)

      beradi17 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Bulgarii au S-300
  • -2 (18 voturi)    
    pai? (Miercuri, 20 decembrie 2017, 11:49)

    Non [utilizator]

    si nu-l testam? it's time.
  • -1 (17 voturi)    
    Foarte bine, sa fie! (Miercuri, 20 decembrie 2017, 11:56)

    2087 [utilizator]

    Ca pana acum aveam numai injuraturi impotriva invadatorilor rusi.
    • -11 (29 voturi)    
      Te-au invadat pe tine rusii ? (Miercuri, 20 decembrie 2017, 14:21)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Unde stai, au dat rusii navala peste tine sa iti ia casa, masa, ceasul si femeia ?

      Multa paranoia bai frateee!!!
      • +5 (17 voturi)    
        Tu ce facultate ai absolvit? (Miercuri, 20 decembrie 2017, 19:05)

        2087 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Stefan Gheorghiu?

        Ti-ai facut practica la Lubianka?
      • +5 (11 voturi)    
        Stiu ca memoria e scurta (Miercuri, 20 decembrie 2017, 21:16)

        fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Dar acest lucru nu ne da voie sa uitam beneficiile sosirii armatei rosii eliberatoare pe teritoriul tari in cel de al doilea razboi mondial , parintii mei au trait aceste beneficii direct cand au fost scosi din casa si au fost obligati sa asigure hrana bravilor ostasi rusi desi familia era una formata dintr-o femeie singura si 7 copii , pentru ca bunicul meu era inca pe front. Acestea se petreceau in anul 1945 in nordul tarii. Nu sunt povesti inventate ci adevaruri relatate de mama mea mie. Iar la plecare bravii soldati rusi au avut grija sa adune tot ce era comestibil din gospodarie , lasandu-i in prag de iarna fara alimente.
      • +1 (1 vot)    
        invaziile ruse (Joi, 21 decembrie 2017, 21:06)

        sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Da,
        de mai multe ori, si de fiecare data cu bestialitate, violuri, furturi, deportari in siberia, umilinte
        • 0 (0 voturi)    
          Germanii cu francezii si britanicii (Vineri, 22 decembrie 2017, 8:53)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

          Germanii cu francezii si britanicii nu isi sparg capetele in 2017 pentru ca s-au macelarit cu vreo 60 ani in urma.
          Merg mai departe si las istoria in urma.
  • -11 (27 voturi)    
    S-au cumparat aceste sisteme dar pana (Miercuri, 20 decembrie 2017, 14:34)

    xrogo [utilizator]

    acum nimeni nu a spus impotriva rachetelor carui stat ne aparam, sa stim si noi care ne sunt dusmanii care ne ataca cu rachete balistice si de cate ori au facut-o pana acum de nu ne-am putut apara numai cumparand asemenea sisteme?
    • +14 (20 voturi)    
      Interesanta intrebare (Miercuri, 20 decembrie 2017, 14:46)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Te-ai intrebat insa vreodata de ce avem armata si de cine ar trebui sa ne apere ea?
      • +1 (17 voturi)    
        Merita sa investesti in forta bruta (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:07)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        Cu educatia si sanatatea mai incolo ...
        • 0 (12 voturi)    
          Merita? (Miercuri, 20 decembrie 2017, 23:16)

          Albion [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

          Marius_23 ,dar educatia si sanatatea cum se prezinta in rusia ta mult iubita ? Ca de armament ,sefii tai de la est, nu duc lipsa.
    • 0 (10 voturi)    
      aha (Miercuri, 20 decembrie 2017, 22:00)

      randon [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ideea e ca nu cumperi arme ca sa le folosesti, ci ca sa il descurajezi pe celalalt sa le foloseasca pe ale lui. tu vrei sa ajungi in situatia ucrainei, care a ramas fara crimeea? nu mai bine iti iei tu patriot si f 16? ca sa fie.
      • +2 (6 voturi)    
        Si tu vrei sa descurajezi Rusia (Joi, 21 decembrie 2017, 7:41)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui randon

        Investind din putinul pe care-l castigam in armament ? Adica daca am investi sa zic 2 miliarde de euro pe an in jucarii nu o sa ne mai atace ? O sa-i descurajam ?
        • 0 (0 voturi)    
          rusia nu poate suporta orice pagube (Joi, 21 decembrie 2017, 21:09)

          sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

          Daca nu e eficient economic sa ataci o tara, nu o vei ataca. Vei folosi propaganda pentur a o destabiliza, vei incerca sa o izolezi de aliatii ei, vei incerca sa-i furi resursele.
          Daca vezi un ciine care musca , nu il vei ataca, chiar daca la o adica il poti omori oricind.
          • 0 (0 voturi)    
            Mergand pe logica (Vineri, 22 decembrie 2017, 12:12)

            Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

            Daca Rusia vroia ne putea ataca pana acum . Deci orice cheltuieli din astea sunt risipa curata, jaf de drumul mare pentru o populatie saracita, prostita, bolnava si imbatranita eu il consider un fel de genocid sincer, sa se faca calcule cati romani vor muri in urma acestor cheltuieli .
            Deci Rusia nu ne-a atacat pentru ca nu vrut . Noi nu avem capacitatea sa ne aparam eficient de ei, daca ne ataca ne rad de pe fata pamantului in cateva ore, zeci de ore cel mult .
          • 0 (0 voturi)    
            Pe logica (Vineri, 22 decembrie 2017, 12:46)

            Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

            O cheltuiala INUTILA de 4 miliarde de euro nu destabilizeaza tara ? Sau numai cuvintele o destabilizeaza ?
          • 0 (0 voturi)    
            Singura garantie reala (Vineri, 22 decembrie 2017, 13:32)

            Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

            Ar fi un arsenal de arme nucleare . Asa ne-am putea apara eficient de orice inamic, sa fim seriosi se sperie Rusia de jucarii ?
          • 0 (0 voturi)    
            haraso (Vineri, 22 decembrie 2017, 17:11)

            Albion [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

            Am fost prinsi de 2 ori cu chilotii in vine ,in trecut si acum vin trollii rusi sa ne spuna ca mai bine bagam banii in alta parte ca asa face putin ,ii baga la el in buzunar si in armata expirata si plina de betivani violatori.
  • +7 (15 voturi)    
    Ok (Miercuri, 20 decembrie 2017, 15:05)

    DrDorel [utilizator]

    Sa fie de bun augur aceasta achizitie! Sa dea Domnul sa nu trebuiasca sa fie folosite vreodata in tara noastra si nici in afara! E bine ca le avem, se mai intareste un pic Armata Romana! Evident cu cateva rachete nu se face primavara dar nici nu e rau. Pe langa faptul ca astfel ne platim tributul catre SUA si industria ei de armament. Un fel de 'taxa de protectie' pe care oricum o platim, doar ca acum o platim americanilor, inainte o plateam rusilor si am vazut cum a fost in 70 de ani de comunism.
  • -6 (18 voturi)    
    Jaf la drumul mare (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:41)

    Marius_23 [utilizator]

    Poti opri Rusia cu cateva jucarii din astea ? Asteptam sa dam din munca noastra si alte miliarde de euro, la ce ne trebuie educatie si sanatate ?
    De unde sa stiu eu ca Rusia si SUA nu sunt intelese la nivel inalt si se provoaca recirproc doar pentru a sustine niste firme care produc armament ?
    • +7 (19 voturi)    
      esti troll? (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:37)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

      de unde stim noi ca nu esti un troll rusnac? de obicei astia sunt foarte activi cu comentarii negative de fiecare data cand Ro face o achizitie militara.

      Eun sistem testat in lupta, si care e folosit de multe tari. Nu e perfect, nici un sistem antiracheta nu e, dar e mult, mult pste ce avem acum.
      • -7 (17 voturi)    
        Domnu istet (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:56)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui DSS

        Tara noastra a cheltuit 4 miliarde de euro si tu ca si cetatean al ei esti la fel de protejat de Rusia, adica esti total vulnerabil la o adica . Daca nu intelegi atata lucru nu prea mai avem despre ce discuta .
        Tu ramai la fel de istet si la fel de protejat dar mai sarac .
      • -3 (17 voturi)    
        Daca cumpar ceva foarte scump (Miercuri, 20 decembrie 2017, 18:07)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui DSS

        Ma astept sa faca o diferenta . Dupa cum am spus in cazul nostru particular nu suntem mai protejati fata de Rusia dar suntem mai saraci cu 4 miliarde de euro .
    • 0 (12 voturi)    
      dar (Miercuri, 20 decembrie 2017, 18:19)

      Non [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

      cand ai dat tot din munca ta parte din miliardele de euro care nu au ajuns la sanatate si educatie in cei 20 (din 28) de ani de guvern/[parlament pezede, nu ti-ai pus intrebarea asta?
      • -1 (17 voturi)    
        Am inteles (Miercuri, 20 decembrie 2017, 18:59)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Non

        Deci daca 28 de ani risipesc si ma las furat trebuie sa fac asta tot restul vietii ....
        • +1 (9 voturi)    
          nu, (Miercuri, 20 decembrie 2017, 19:16)

          Non [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

          dat fiind raspunsul tau, n-ai inteles.
      • -1 (13 voturi)    
        Cand reciti poezia asta patetica (Miercuri, 20 decembrie 2017, 19:31)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Non

        Uita-te in ochii unui copil care merge flamand la scoala si spune-i ca el nu are bani de mancare pentru ca unii vor sa aiba iluzia securitatii . Uita-te in ochii unui bolnav care nu mai are bani de medicamente .
        • -2 (8 voturi)    
          mi (Joi, 21 decembrie 2017, 11:53)

          Non [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

          se pare mie, sau tu ai adus in discutie "poezia patetica" cu sanatatea si educatia? daca vrei sa iesi dintr-o groapa, inceteaza sa sapi.
        • -2 (2 voturi)    
          iar tu (Joi, 21 decembrie 2017, 21:16)

          sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

          uita-te in ochii unei femei violate si spune-i ca nu o poti apara pentru ca unii vor sa manince doua portii de mici, uita-te in ochii unui deportat in Siberia, Baragan sau canal si spune-i ca banii sint mai importanti decit demnitatea si viata.
          • 0 (0 voturi)    
            Romania nu poate cumpara suficient (Vineri, 22 decembrie 2017, 17:03)

            Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

            Armament pentru oprirea unei invazii rusesti . Rusii ne eliminau demult daca vroiau . Solutia noastra este sa jucam cartea netrutralitatii, sa ne vedem de treburile noastre nu sa ne incordam muschii .
            Cu sau fara alte zeci de miliarde de euro investite in armament suntem la fel de expusi in fata Rusiei .
      • -1 (1 vot)    
        ba da (Joi, 21 decembrie 2017, 21:11)

        sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Non

        Si uite ce am constatat: degeaba bagi bani in educatie si drumuri daca vine rusul si face ce a facut de fiecare data cind a venit pe aici.
        Ma uit si la averile politicienilor dragi Moscovei , de la Bujor, fiul adoptiv al lui Iliescu, la fiul lui Dragnea, si vad o sursa buna de bani pentru educatie si armata, si protectie sociala si ajutoare sociale.
        • 0 (0 voturi)    
          Bag bani dar sa-mi ofere protectia reala (Vineri, 22 decembrie 2017, 18:03)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

          Noi din punct de vedere economic nu ne permite o protectie reala impotriva Rusiei omule bun, suntem si patetici si ucigasi de inconstienti !
  • -1 (11 voturi)    
    Ce avantaje? (Miercuri, 20 decembrie 2017, 19:27)

    Ciubaka [utilizator]

    Si impotriva cui ne aparam?? Ca nu am prins partea asta
    • +2 (6 voturi)    
      cum ce avantaje?!? (Joi, 21 decembrie 2017, 17:45)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Ciubaka

      Publicitate platita in presa prietena detinuta. :D

      Polonezii inca negociaza offsetul, pretul si modelul ce se va cumpara, dar noi suntem mai ieftini si am zis da din prima, cat mai rapid, la orice pret si fara nicio clauza ajutatoare pentru industria (si) de armament.
    • 0 (2 voturi)    
      Hai ca esti nestiutor (Joi, 21 decembrie 2017, 21:14)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Ciubaka

      Sa ne uitam in istorie, cam cine ne-a atacat pe noi neprovocat:
      Ungaria, Polonia, Austria, Serbia, Bulgaria, Rusia, Turcia etc.
  • -1 (11 voturi)    
    la multi ani cu sanatate (Joi, 21 decembrie 2017, 2:27)

    Coco Whistle [utilizator]

    iar aparam europa de rachete invizibile pe banii nostri. cu o tara saraca, oligarhica, bolsevica, oameni imbatriniti, tineri fugariti din tara, copii fara speranta....pe cine bucura cumpararea acestor rachete? infrasctrucutra e ca in 1933 toamna, spitalele chiar mai rau, invatamintul dezastru....pe cine apara ba rachetele? numele romaniei pe lista nato? credeam ca am platit birul, acum devine permanent....avem nevoie de oameni si idei noi....
    • -1 (3 voturi)    
      ce intelegi prin alianta militara? (Joi, 21 decembrie 2017, 20:02)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      modul cum pui problema denota ca habar nu ai ce inseamna un organism militar si cum functioneaza.
      Nu platesti birul, ci platesti armele cu care contribui la dotarea aliantei.
      Daca toate tarile din alianta ar face ce zici tu, as avea intrebarea: cine naiba ia o bata (tu ai zis ca platesti un bir si nu dotarea deci nu sunt arme) si se duce sa moara pentru tine?
      Mai mult, cum il convingi pe acel fraier ca bata lui este suficienta ca sa apere granitele si in mod sigur o sa supravietuiasca?
      Si de ce ar face-o pe salariul de cacat pe care il prevezi?
      Crezi ca il atrage dorinta sa se joace cu arme? Cred ca este mai ioeftin sa emigreze in Cehia si Polonia care au niste legi ale portului de arma aproape similare cu unele state din SUA.

      O sa zici, dar cine ne ataca pe noi?
      Toata lumea!
      Incepand de la imigrantul care trece fraudulos granita, la turcii care-ti pescuiau in mod ilegal in zona ta economica exclusiva si la ucrainienii care-ti tot muta granita in Maramures la fiecare viitura.
      Hai sa zicem ca se respecta doleanta ta si nu ne dotam cu nimic.
      Maine sa zicem ca o nava din Eritreea sau Somalia (doar de exemplu) debarca cu 10 soldatei inarmati si vor zice: de azi inainte Dobrogea este noua noastra tara. Tu ce o sa faci? Te duci la UE? Nu mai pot aia de tine!
      Te duci la NATO? Aia or sa-ti zica si voi ce naiba pasteti? Ati intrat in alianta ca sa avem o armata mai mare si mai bine dotata si nu ca sa venim si sa facem pe bodyguarzii vostri!
      Te duci inapoi la tipii aia 10 si le zici: Va rog frumos, plecati la voi acasa.
      Raspunsul il stim de pe acum: Cor veni restul pentru ca cei care gandesc ca si Coco nu au coaie sa-si protejeze propriul teritoriu si interesele nationale si in mod sigur in 2 ani restul tarii se va saluta cu Saalam Alekum pentru ca nimeni nu doreste sa se impotriveasca si oricum cei care vor nu pot pentrui ca nu au cu ce!
      Spor!
    • 0 (4 voturi)    
      tu, ai citit ce face sistemul ala? (Joi, 21 decembrie 2017, 20:06)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Noi luam versiunea antiaeriana care mai are si ceva capacitati anti rachete! Nu luam Stunner!
      Daca ti se pare SF te anunt ca SA2 din dotarea actuala era deja depasit in razboiul din Vietnam iar Hawk nu este cu mult mai tanar.
      In momentul de fata nu exista nimic performant antiaerian.
      Inca ceva, citeste naibii specificatiile sau lasa pe cine se pricepe. Chestia aia nu este buna decat pentru aparare a unei zone reduse, ce Europa visezi??
  • +4 (6 voturi)    
    Avantaje dar (Joi, 21 decembrie 2017, 17:59)

    lider [utilizator]

    ...sa se scrie si despre dezavantajele achizitiei!
    • 0 (0 voturi)    
      Da, spre exemplu (Vineri, 22 decembrie 2017, 12:17)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui lider

      Cate vieti vor fi pierdute ? Cati pacienti ar putea fi salvati cu 4 miliarde de euro ?
    • 0 (0 voturi)    
      Sa zicem ca echivalentul a 30.000 de euro-o viata (Vineri, 22 decembrie 2017, 13:27)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui lider

      Investiti in tratamente pentru bonavii care au sanse de supravietuire dar nu au bani pot sa salveze o viata. Facem calculul simplu 4 miliarde de euro impartit la 30.000 de euro ne da circa 133.333 de vieti salvate, un oras din Romania !