Seful DIICOT, Daniel Horodniceanu: Faptul ca nu mai putem urmari traseul unui potential terorist ne duce inapoi cu cateva zeci de ani/ Mare parte din amendamente amputeaza urmarirea penala

de DT     HotNews.ro
Marţi, 19 decembrie 2017, 12:46 Actualitate | Esenţial


Daniel Horodniceanu, seful DIICOT
Foto: Agerpres
Seful Directia de Investigare a Infractiunilor de Crima Organizata si Terorism (DIICOT), Daniel Horodniceanu, a atras atentia, marti dimineata, in Comisia speciala in care se discuta modificarile la Codurile Penal si de Procedura Penala ca Romania se intoarce cu cateva zeci de ani in urma din cauza faptului  “ca nu mai putem urmari traseul unui potential terorist”. Horodniceanu s-a referit in mod special la amendamentul prin care se elimina utilizarea camerelor stradale de luat vederi ca mijloace de proba. Seful DIICOT a pus aceste modificari in antiteza cu mijloacele de proba utilizate de alte state, ca Israel, Statele Unite sau China, despre care a spus ca sunt ca cateva zeci de ani inaintea Romaniei.

Redam mai jos declaratia sefului DIICOT, Daniel Horodniceanu, in comisia speciala:
  • “Consideram ca mare parte dintre textele care reprezinta amendamente sunt de natura sa amputeze parti mari din urmarirea penala, din pacate. Noi trebuie sa fim constienti ca astazi infractionalitatea a evoluat, ca s-au dezvoltat noi metode de savarsire a infractiunilor, ca suntem supusi unor pericole din perspectiva infractionalitaiti transfrontaliere. Alte state ca Israel, Statele Unite, China apeleaza la mijloace de proba moderne, de la identificarea termica, prin mijloace faciale sau chiar dupa modul in care se tasteaza la calculator. Aceste state se afla cu cateva zeci de ani inaintea noastra. Adoptand amendamente prin care noi nu mai putem folosi ca mijloace de proba imaginile surprinse de camerele stradale sau ceea ce descoperim pe laptopul unui suspect sau inculpat si care oglindesc infractiuni, faptul ca nu putem urmari traseul unui potential terorist in momentul in care acesta circula pentru a-si pune in executare planul infractional, acestea ne duc inapoi cu cateva zeci de ani.  O mare parte dintre aceste amendamente ar ingreuna, ca sa nu spun ca ar amputa, urmarirea penala.”

Horodniceanu a insistat si dupa iesirea din comisia speciala, ca procurorii vor avea probleme mari in a-si desfasura activitatea. "Trebuie sa avem instrumentele pentru a ne duce la bun sfarsit indatorirea legala. Daca vrei sa sapi o gaura in asfalt nu poti sa o faci cu un cutit", a spus jurnalistilor seful DIICOT.

Amendamentele propuse la Codul Penal si la Codul de Procedura Penala se discuta in Comisia speciala, condusa de deputatul PSD Florin Iordache, si nu au trecut inca de nici una din cele doua camere ale Parlamentului. Ele au fost aduse sub pretextul transpunerii unei directive europene (2016/343) privind consolidarea anumitor aspecte ale prezumtiei de nevinovatie si a dreptului de a fi prezent la proces in cadrul procedurilor penale.


Citeste mai multe despre   


















3645 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    Nu asta se si doreste? (Marţi, 19 decembrie 2017, 12:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Este exact ce vrea tripeta de borfasi PSD+ALDE+UDMR, nu-i asa?
  • -23 (25 voturi)    
    Statele Unite (Marţi, 19 decembrie 2017, 13:01)

    Gray51 [utilizator]

    Au executat oameni și după că a apărut analiza ADN s a dovedit că au fost nevinovați. China tocmai a condamnat și executat 10 oameni pe stadion.
    Cam slăbuț la argumente.
    • +11 (11 voturi)    
      asa si?! (Marţi, 19 decembrie 2017, 14:08)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

      justitia nu a pretins ca e 100% corecta...
      nu poate sa fie!

      daca vrei sa fie 100% corecta... practic nu mai bani pe nimeni in inchisoare... ADNu si amprentele nu sunt 100% sigure... sunt 99.98 ceva de genu...

      adevaru e ca tu esti genial la argumentatie... pentru ca nu ai argumentat nimic... mergi dupa principiul: "cine nu munceste , nu greseste"
    • +8 (8 voturi)    
      Care sunt argumentele tale? (Marţi, 19 decembrie 2017, 14:18)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

      SUA si China au pedeapsa cu moartea?
      • 0 (0 voturi)    
        Pedeapsa cu moartea in SUA (Marţi, 19 decembrie 2017, 16:51)

        un_carnat [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Se foloseste exclusiv pentru pedepsirea crimelor multiple, din cate stiu
    • +8 (8 voturi)    
      Slab (Marţi, 19 decembrie 2017, 14:58)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

      Noi nu avem pedeapsa cu moartea, deci cântă la altă masă. Iar dacă intră cine nu trebuie la pușcărie (întotdeauna posibil, oriunde) dacă se dovedește că nu e vinovat va fi scos și despăgubit. Clar, o despăgubire nu rezolvă anii pierduți, dar e prostesc să crezi că nu mai trebuie să pedepsim pe nimeni pentru că s-ar putea să...
      • 0 (0 voturi)    
        E mai bine sa scapi 100 vinovați (Marţi, 19 decembrie 2017, 23:27)

        Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

        Decât să condamni un nevinovat.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu! (Miercuri, 20 decembrie 2017, 13:10)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

          Nu, nu e. Pentru că cei 100 de vinovați scăpați vor păgubi (sau jefui/omorî) mai mult de 1 nevinovat.
          Astea-s platitudini fără rost!
  • +14 (16 voturi)    
    Democratie (Marţi, 19 decembrie 2017, 13:14)

    vlad.pe [utilizator]

    Se mai poate vorbi de democrație dacă un grup infracțional a ajuns sa schimbe legile într-o țara ? Chiar nu exista mijloace democratice de a-i opri ?
    • -6 (6 voturi)    
      Există (Marţi, 19 decembrie 2017, 14:45)

      Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      Dacă populația o să creadă că e necesar, la viitoarele alegeri vor vota alt partid, cu altă platformă. Acel partid va face un nou parlament care va readuce legile de acum sau altele.
      Și există și varianta alegerilor anticipate pe care Klaus Iohannis le poate declanșa. Dar nu o va face.
      • +5 (5 voturi)    
        Auăleu... (Marţi, 19 decembrie 2017, 15:04)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

        Maestre, ești praf. Dl Președinte NU poate declanșa alegeri anticipate! Mă întreb dacă manipulezi în cunoștință de cauză sau doar în prostie!
        Următoarele alegeri vor fi mult prea târziu. Până atunci p$d-ul se va declara partid unic, iar idioții care i-au votat și încă îi mai susțin vor vota asta cu bucurie gândindu-se doar la următorul ajutor social.
        Dacă nu se va declara cloaca aia (p$d, dacă îți era cumva neclar) partid unic, oricum până la următoarele alegeri vor fura suficient de mult încât să nu mai rămână nimic în urma lor.
        • -1 (1 vot)    
          Poate, fi sigur (Marţi, 19 decembrie 2017, 23:29)

          Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

          Dar clica politică e una singură. De 15 ani, aceeași schemă câștigătoare: președinte din partid de opoziție făcând pe cel bun, dar, bietul de el, cu mâinile legate.
          • 0 (0 voturi)    
            Sau nu (Miercuri, 20 decembrie 2017, 13:15)

            Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

            Nu ai contrazis cu nici un argument ce am zis eu: Președintele nu poate declanșa alegeri anticipate. Orice afirmație contrară e ori voit manipulatoare ori stupidă!
            Și nici cealaltă afirmație a ta (aceeași clică) nu e valabilă. Apar partide noi, care mie cel puțin îmi sugerează infinit mai multă încredere decât mizerabilul p$d.
      • +4 (4 voturi)    
        poti (Marţi, 19 decembrie 2017, 15:34)

        Non [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

        sa mentionezi temeiul pe baza caruia ar putea KJW declansa anticipate acum?
  • -1 (1 vot)    
    DIICOT-ul vaneaza teroristi falsi cu petarde (Marţi, 19 decembrie 2017, 19:47)

    eucomentez [utilizator]

    Singurul caz de terorism instrumentat de DIICOT era unul fals, cu teroristi secui care planuiau atentate cu petarde si artificii de tort.

    Dupa ce teroristii falsi au stat un an in puscarie din cauza acuzatiilor false, au fost declarati nevinovati de catre justitie. Dovezile prezentate de DIICOT au fost dovezi falsificate!
    • -1 (1 vot)    
      Dovezi, ceva? (Joi, 21 decembrie 2017, 9:05)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      În afară de a arunca vorbe, mai poți ceva? De exemplu să produci vreun link ce să sprijine elucubrațiile tale?