Curtea de Apel Bucuresti spune ca se delimiteaza de protestul magistratilor din fata instanta

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 18 decembrie 2017, 20:00 Actualitate | Esenţial


Curtea de Apel Bucuresti
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Curtea de Apel Bucuresti trasmite intr-un comunicat ca se delimiteaza de actiunile de protest desfasurate luni langa sediul acestei instante, la care au participat sute de magistrati.

"Curtea de Apel Bucuresti se delimiteaza de actiunile de protest desfasurate in data de 18 decembrie 2017 langa sediul acestei institutii, la initiativa individuala a unor judecatori, cu participarea judecatorilor si procurorilor de la alte instante si parchete. Totodata, Curtea de Apel Bucuresti subliniaza necesitatea respectarii prevederilor legale care reglementeaza statutul magistratului, a separatiei puterilor in stat si folosirea doar a parghiilor pe care legea si regulamentele le gasesc adecvate pentru exprimarea opiniilor", se arata in comunicatul difuzat luni seara de Curtea de Apel Bucuresti.

Aproximativ 700 de magistrati bucuresteni au participat, luni, pe treptele din fata Palatului de Justitie, unde functioneaza Curtea de Apel Bucuresti, la un protest "tacut" fata de modificarile aduse in Parlament legilor Justitiei si Codurilor penale, potrivit Agerpres.

De asemenea, zeci de magistrati au iesit si in fata instantelor din marile orase ale tarii, precum Cluj, Constanta, Iasi, Brasov sau Sibiu.

Un participant la manifestatia din Bucuresti a declarat, la intrebarile ziaristilor, ca legea interzice magistratilor sa faca greva, nu sa protesteze.

Protestul a avut loc in afara orelor de program, in Palatul de Justitie nefiind niciun proces pe rol.

Manifestarea s-a desfasurat in liniste si a durat circa o ora. Protestatarii au purtat in maini foi cu prevederi din legile Justitiei, dar si cu juramantul de magistrat.

















4165 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    pai si nu au incalcat legea... (Luni, 18 decembrie 2017, 20:18)

    liviu_ [utilizator]

    aaaa purtatoru de cuvand are botu maro dupa discutia cu cineva din psd.... m-am prins...
  • +2 (2 voturi)    
    Interesant (Luni, 18 decembrie 2017, 20:20)

    lider [utilizator]

    .
    • +6 (6 voturi)    
      Dna Costiniu ??? Sau poate dna Rodica Stanoiu ??? (Luni, 18 decembrie 2017, 21:51)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui lider

      ...
  • +11 (13 voturi)    
    se vede diferenta.. (Luni, 18 decembrie 2017, 20:24)

    pehash [utilizator]

    magistratilor care protesteaza nu le este rusine sa-si arate fata in public. comunicatul CAB nici macar nu este semnat.. :)
  • +11 (15 voturi)    
    Sediul mafiei din justitie (Luni, 18 decembrie 2017, 20:52)

    Daniels22026 [utilizator]

    La Curtea de Apel Bucuresti este sediul mafiei din justitiei. La astia trebuie facuta curatenie generala.
    • +5 (5 voturi)    
      La sectia contencios administrativ (Luni, 18 decembrie 2017, 22:11)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      acolo e tare si influent statul corupt.
  • -2 (2 voturi)    
    . (Luni, 18 decembrie 2017, 20:55)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Ok, scuze, dar asta cu prevederile vieții e ca aia cu Coroana de Oțel și legea de la Radio Erevan.
  • +7 (11 voturi)    
    Mda (Luni, 18 decembrie 2017, 21:02)

    Eu123 [utilizator]

    Ce sa zic, "jos palaria" celor care se delimiteaza. Si da, sunt ironic.

    Practic aici se vede cine cu cine "voteaza".

    Respect decizia magistratilor de a protesta in liniste.
  • +7 (9 voturi)    
    Joaca servil,onor conducerea (Luni, 18 decembrie 2017, 21:22)

    Plagarus [utilizator]

    Elisabeta,Luminita, Elena Raluca,Alina Nicoleta,Doinita,Maria Speranta,Alina Ionela,marile diriguitoare.
  • +4 (6 voturi)    
    Fara judecatori cine e CAB? Cine semneaza (Luni, 18 decembrie 2017, 21:27)

    Maniu [utilizator]

    aceasta delimitare? Ca doar CAB nu este o persoana sa o poata semna! A semnat presedintele curtii ca se delimiteaza?
  • +8 (10 voturi)    
    No name (Luni, 18 decembrie 2017, 21:27)

    adventure [utilizator]

    Curtea de Apel prin baiatu' de la calculatoare care administreaza saitul sau tanti Lenuta muncitor telefonist care a lipit si un afis cu scoci pe usa din fatza. Le-a zis-o! Noroc cu Curtea de Apel care sa arate anonim ce e aia deotologie, morala si rectitudine pana la moarte (sociala si nationala).
  • +6 (8 voturi)    
    Vreun papagal cu vreo functie a dat comunicatul (Luni, 18 decembrie 2017, 21:49)

    cartofil [utilizator]

    ca sa-l mentina P$D in sinecura. Ia verificati cine a semnat, precis e vreun ticalos care a trucat procese si a dat solutii in favoarea hotilor P$D.
    • +5 (7 voturi)    
      Cunosc eu la contencios (Luni, 18 decembrie 2017, 22:13)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      unde presedintele de complet nu stia ce inseamna inceperea urmaririi penale conform noului cod de procedura penala si mai cunosc tot acolo un tip care i-a salvat pe doi falsificatori pentru ca semnasera scrisoarea pro Ponta, cand cu puciul din 2012, catre Bruxelles. Deci erau de-ai "nostri", de-ai PSD.