Tel Drum si-a declarat public actionarii. Printre ei se numara Petre Pitis, dar nu si Liviu Dragnea

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 18 decembrie 2017, 15:03 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Tel Drum a inscris la Registrul Comertului numele actionarilor sai, in conditiile in care pana recent firma era detinuta prin actiuni la purtator, si in spatiul public circulau acuzatii ca firma apartine de fapt liderului PSD, Liviu Dragnea.

Potrivit noilor date de la ONRC obtinute de HotNew.ro, actionarii Tel Drum sunt Petre Pitis, cu 54%, Dobrescu Liviu Lucian, cu 44% si inca trei persoane, care detin cate 0,665%: Neda Florea, Panaitov Marilena si Costache Mirela.

De asemenea, datele de la Registrul Comertului arata ca Mircea Visan este imputernicit sa semneze in numele si pentru societatea Tel Drum.

Amintim ca pe 13 noiembrie, DNA a inceput urmarirea penala in Dosarul Tel Drum fata deai multe persoane, printre care Liviu Dragnea, Fiscuci Marian fost actionar majoritar (scriptic) al Tel Drum SA, Pitis Petre si Neda Florea. 

De asemenea, lunea trecuta, DNA a anuntat ca firma Tel Drum si doi reprezentanti ai sai, Petre Pitis (actionar majoritar si director general) si imputernicitul Mircea Visan au fost pusi sub urmarire penala pentru frauda cu fonduri europene.

Ce spunea DNA, in comunicatul privind Dosarul Tel Drum, despre beneficiile personale ce ar fi fost obtinute de Liviu Dragnea:

"In mod direct sau prin persoane apropiate lui (fiul, fosta sotie) a obtinut sume de bani sau bunuri mobile si imobile pe care le utilizeaza, precum si diverse servicii in interes personal, al familiei si al formatiunii politice din care face parte, respectiv donatii de la membrii grupului infractional organizat si de la societatile controlate de acestia (circa 2,5 milioane de lei in anul 2009), transferul partilor sociale din mai multe societati controlate de membrii grupului infractional organizat catre fiul sau, dividende si sume periodice catre fiul sau cu titlu de salariu de la firme din grup, sume periodice cu titlu de chirie incasate personal de Liviu Nicolae Dragnea si de fosta sotie de la o alta societate din grup, bani obtinuti de catre Liviu Nicolae Dragnea din vanzarea unor bunuri imobile la valori supraevaluate catre societatile controlate de membrii grupului infractional organizat, folosirea de bunuri mobile de catre fiul sau (autoturismul detinut de o societate din grup si a carui imbunatatire tehnica a fost achitata de Tel Drum SA) sau folosirea de bunuri imobile tot de catre acesta (imobilul din Turnu Magurele proprietate a Tel Drum SA)."

Fostul lider al PSD, Victor Ponta, declara, in septembrie,  ca “suntem foarte multi care stim in mod direct” ca firma Tel Drum din Teleorman este a lui Liviu Dragnea.



















13085 vizualizari

  • +49 (55 voturi)    
    o crede mutu (Luni, 18 decembrie 2017, 15:06)

    ekek [utilizator]

    Sa declare ei care erau actionarii acum doua saptamani.
    • +12 (16 voturi)    
      acum astia sunt (Luni, 18 decembrie 2017, 15:28)

      george456 [utilizator] i-a raspuns lui ekek

      ... iar de la ei mai departe vor sufla si in gheata sa nu le ajunga "drepturile" unde se cauta...
      ... ghinion, mai intai sechestru pe bunurile proprii, apoi nici nu mai intra nimic ..
      ... totusi, ceva-ceva asemanator s-a vazut si la case mai mari ...
    • +11 (15 voturi)    
      Sunt actionari cine vor ei..... (Luni, 18 decembrie 2017, 16:48)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui ekek

      adica pe cine a pus, de forma, Dragnea si gasca lui de hoti. Singura chestie pozitiva e, ca daca raman actionari vizibili, s-a cam terminat si cu tunurile TelDrum. Daca cei 5 au pus mana pe bani oficial, in scripte, putin probabil sa nu apara si disensiuni privind impartirea, la negru, a banilor. Dragnea o sa ia parandarat pentru ce contracte le da
    • +3 (5 voturi)    
      De unde au acțiunile? (Marţi, 19 decembrie 2017, 7:28)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ekek

      Pitiș,Dobrescu și ăilalți, de unde au acțiunile?Au răsărit la ei în bătătură?
  • +24 (30 voturi)    
    Coruptie in ambele sensuri (Luni, 18 decembrie 2017, 15:17)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Primul caz:
    Avem un individ care traieste in lux si nu poate justifica bunurile mobile si imobile pe care le foloseste, chiar daca sunt/nu sunt pe numele sau direct și care NU POT FI justificate pe baza veniturilor oficiale realizate.
    Suspect intr-un caz de coruptie - corect?

    Cazul al doilea:
    Avem un alt individ care obtine o gramada de bani pe dividente, actiuni, etc, dar al carui venituri nu se regasesc in niciun cont bancar, in bunuri mobile/imobile pe numele sau etc. Cu alte cuvinte avem un individ care nu poate justifica pe ce anume cheltuie banii pe care ii ridica zilnic/ saptamanal / lunar / anual.

    Asa cum unora li se cere sa justifice ce au facut cu banii, nu ar trebui sa poata justifica altii si pe ce i-au cheltuit? Cu atat mai mult cu cat nu vorbim de bani de tigari si paine?

    Ce ar iesi la o verificare scurta a celor de mai sus?
    • +11 (15 voturi)    
      Erata (Luni, 18 decembrie 2017, 15:44)

      Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      ”Asa cum unora li se cere sa justifice DE UNDE AU AVUT banii...”
    • +3 (5 voturi)    
      ar reiesi (Luni, 18 decembrie 2017, 19:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      puscarie de la 10 la 15 ani pentru individul care are/nu are actiuni si traieste/nu trieste doar din leafa de presedinte de camera parlamentara.
  • +21 (27 voturi)    
    Vrajeli (Luni, 18 decembrie 2017, 15:18)

    jim.beam [utilizator]

    Incearca sa-l spele pe Dragnea. Cam tarziu baieti, hamsterul va merge la parnaie.
  • +14 (18 voturi)    
    buletin hidrologic (Luni, 18 decembrie 2017, 15:20)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Fortaleza, pod de gheata..
  • +17 (23 voturi)    
    aham (Luni, 18 decembrie 2017, 15:21)

    g01an [utilizator]

    deci d-asta au tegiversat procesul prin acea manevra cu judecatorii. au schimbat actionariatul, acum va fi dificil sa demonstreze ca dracnea avea si el cota-parte la momentul respectiv. este mult mai serioasa treaba decat au lasat sa se inteleaga la momentul respectiv, s-a lovit intr-un punct nevralgic din care era finantat partidul.

    dar cu fondurile europene nu te joci, sunt multe alte chestiuni problematice in toata acea afacere, iar aflarea proprietarilor companiei nu face decat sa schimbe evaluarea beneficiilor fiecarei parti in toata aceasta afacere (acum se vede si de ce au fost formulate anumite amendamente asa cum au ajuns in lege pe masa senatului, vezi amendamentul lui radulescu, incearca sa-i scape pe intermediari macar in cauze mult mai apropriate si cunoscute publicului).

    bai ce gainarie, copiii nostri vor vedea aceste detalii si o sa ne judece in functie de ele...
  • +23 (27 voturi)    
    ! (Luni, 18 decembrie 2017, 15:29)

    tudorr [utilizator]

    Ce bine s-au ajuns colegii lui dragnea de facultate si el a ajuns un parlit :))))))))))))
  • +14 (18 voturi)    
    pai ARE sau NU ARE "actiuni la purtator"? (Luni, 18 decembrie 2017, 15:30)

    Codruta N [utilizator]

    Ca, daca are, HABAR nu are pe la cine pot fi ele! :P
  • +18 (24 voturi)    
    Hotii si vardistii... (Luni, 18 decembrie 2017, 15:56)

    morometu [utilizator]

    Ce vrea sa demonstreze prin asta? O noua sfidare a tuturor! Numai ca:teapa!!! Astia raspund de la data inregistrarii la Registru. Pe trecut raspund cei care se dovedesc a fi fost. Viclenia si impostura continua bataia de joc! Sume exorbitante curgeau de la bugetul statului direct in...bidoanele GIO!
    • +5 (7 voturi)    
      pentru (Luni, 18 decembrie 2017, 19:58)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui morometu

      aia de au fost actionari cu actiuni la purtator, aia de dinainte, LCK le-a atras atentia ca ii stie. asa ca toata actiunea e una de fatada, sa dea bine la prostime cum ca uite, craisorul baltilor e un om curat, cinstit, care a facut avere doar din leafa de la stat (a stiut el sa gospodareasca foarte bine banul muncit), a mai primit cate un BMW de la cumnate si cumnati, cate-o parceluta de jde hectare si asa mai departe. numai Codruta e fata rea si are boala pe el ca-i barbat bine si destept (fi-i-ar dintii aia de grebla sa-i fie).
  • +18 (24 voturi)    
    a (Luni, 18 decembrie 2017, 16:03)

    adrian67 [utilizator]

    Asta e pentru fraieri. Sunt curios de ce pana acum au stat cu actiuni la purtator si acum, brusc, au aparut cu actiunile la vedere. Ceva pute mai tare decat mustata lui Daddy de la cariile din gura.
  • +13 (19 voturi)    
    mijloace (Luni, 18 decembrie 2017, 16:04)

    Ilidia [utilizator]

    Acestia sunt acum. Dar luna trecuta.? Sa speram ca exista mijloacele legale pentru a dovedi ca "tartorul" este, totusi Dragnea...
    • +10 (14 voturi)    
      Se poate vedea (Luni, 18 decembrie 2017, 16:53)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Exista rapoartele de gestiune anuale semnate de actionari. De asemenea distributia dividendelor la actionari. Cineva le-a luat, chiar daca cu imputernicire, a semnat pentru bani. Imposibil sa nu apara pe acolo Dragnea sau apropiati ai lui (fiul, fata, nevasta, vreun nepot sau unchi).
      • +2 (4 voturi)    
        pai de asta a trebuit timp! (Marţi, 19 decembrie 2017, 0:51)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Toate astea pot fi falsificate, inlocuite cu unele care sa "dea bine"! >:
  • +13 (17 voturi)    
    nu pe hirtie (Luni, 18 decembrie 2017, 16:10)

    DT34 [utilizator]

    Orice mafie, capul nu are nici o companie oficial.
    MAFIA TELEORMANI
  • +5 (7 voturi)    
    un referendum...... (Luni, 18 decembrie 2017, 16:31)

    mar-vas [utilizator]

    pentru desfiintarea opacitatii pe actiunile la purtator se poate declansa onor parlament roman???
    • +1 (3 voturi)    
      De ce "referendum"? (Marţi, 19 decembrie 2017, 0:53)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui mar-vas

      Se discuta ca ONG-urile sa publice in Monitorul Oficial, la fiecare 6 luni, lista COMPLETA a TUTUROR calor care le-au finantat!
      De CE sa nu depuna si firmele, TOT la 6 luni, lista COMPLETA a actionarilor (care, de fapt, sunt tot "finantatori")?
      Asta-i DISCRIMINARE! >:
  • +9 (11 voturi)    
    Dragnea-i doar la butoniera, natura moarta ???? (Luni, 18 decembrie 2017, 17:04)

    Plagarus [utilizator]

    Bine "acoperitul",nu mai are decat dreptul la pachet in RO !
  • +8 (10 voturi)    
    Repede Dragnea, fugi (Luni, 18 decembrie 2017, 18:43)

    un_carnat [utilizator]

    Ca ploua cu asfalt peste tine!
  • +9 (11 voturi)    
    Actionari (Luni, 18 decembrie 2017, 19:06)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Actionari sunt de fapt Mos Craciun si Mos Gerila, Poate iti fac o surpriza de Craciun si primesti un cadou ... cu executare.
  • +2 (4 voturi)    
    Inocentul, ti se rupe inima de mila (Luni, 18 decembrie 2017, 23:38)

    vidra [utilizator]

    Cum a intrat hamsterul in vizuina, de cateva saptamani nu mai da nicio declaratie. El n-are nicio legatura cu legile justitiei, cu teldrumu, cu alea alea. Nu intelege ce treaba are lumea cu el, se vede ca lumea e rea, ii jigneste mustacioara de om cinstit care toata viata a lucrat la stat dar si-a luat vila de cateva hectare, x5 lu fie-sa si firma de porci beizadelei!