Procuror din Constanta despre castrarea legilor justitiei: "Nici macar infractorii nu vor mai fi in siguranta; si fiicele infractorilor pot fi calcate pe trecere si sotiile lor pot fi talharite"

de RH     HotNews.ro
Luni, 18 decembrie 2017, 12:41 Actualitate | Esenţial


Andrei Bodean
Foto: info sud est
Andrei Bodean, procurorul constantean care i-a trimis in judecata pe Nicusor Constantinescu, Radu Mazare si Sorin Strutinsky, a declarat ca s-a alaturat protestului magistratilor pentru ca nimeni nu va mai fi in siguranta daca modificarile vor intra in vigoare. "Nici macar infractorii nu vor mai fi in siguranta. Si fiicele infractorilor pot fi calcate pe trecere si sotiile lor pot fi talharite", a spus Bodean pentru Info Sud-Est.

"Sunt aici ca sa arat tamplarilor si muncitorilor ca legile sunt lucruri serioase. Daca modificarile Codului Penal si Codului de Procedura Penala intra in vigoare, activitatea noastra, a tuturor, va fi blocata. Niciun procuror, indiferent ca lucreaza la DNA sau alte parchete, nu isi va mai putea face treaba. Nimeni nu va mai fi in siguranta", a declarat pentru Info Sud-Est procurorul Andrei Bodean, din cadrul DNA Constanta.



















4169 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    e... (Luni, 18 decembrie 2017, 13:02)

    liviu_ [utilizator]

    daca ar fi asa macar ar fi si o modificare buna in toata treaba asta...
    sa incepem cu infractorii sin parlament si guvern!
    • +5 (5 voturi)    
      da (Luni, 18 decembrie 2017, 13:40)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      exact la asta ma gandeam si eu. Din moment ce nu se mai iau in cosiderare inregistrarile iar martorii pot declara fiecare ce vrea si dosarul se inchide dupa un an... dintr-o data o multime de oportuntati se arata la orizont: mutilari, omoruri, incendieri, jafuri, rapiri ziua in amiaza mare...

      Desigur, poate sa apara insa si o problema la care nu stiu cum vom face fata: Armata! Armata grasa, cu burtile pana la pamant, de trantori si de profitori ordinari, ii va pazi cu tancurile si cu tunurile! Deja, Ungaria a dat semnalul. Iar Politia si Securitatea va trece la exercitarea terorii. Si bineinteles prietenii pensionati din Mossad vor trece la executii mestere.

      Da, in Romania se va trai la limita, nu ne vom plictisi niciodata! Iar televiziunile vor prospera. va fi o adevarata mana cereasca pe capul lor: crima de la ora 8,00, de la ora 9,00, de la 10,30 s.a.m.d.

      Cred ca multi psihopati isi vor face cuib aici. Veniti, portile sunt deschise si sunteti liberi, fiecare dupa pofta inimii! Si inca suntem vreo 18 milioane in tara, aveti de unde sa va alegeti distractia!
    • +2 (2 voturi)    
      stai linistit (Luni, 18 decembrie 2017, 13:46)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Sunt sigur ca se gaseste unul sa interpreteze legea si sa molesteze un copil de parlamentar fara sa pateasca nimic
  • -16 (22 voturi)    
    Se ridiculizeaza orice discutie despre legi (Luni, 18 decembrie 2017, 13:37)

    Miky60 [utilizator]

    Daca pana si un procuror in loc sa explice de ce nu trebuie modificate legile lui Macovei sau cum ar trebui modificate ca sa fie corect, acest procuror a inceput sa ridiculizeze discutia, bagatelizand cu exemple d-astea extreme, e clar: trebuie sa plecam din tara asta si sa punem lacatul sa nu mai intre nimeni ca nu mai avem nicio sansa...
    • +17 (21 voturi)    
      Da plecati! (Luni, 18 decembrie 2017, 13:40)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Va rugam din suflet.poate scapam de voi si tara o ia spre normal!
    • +3 (5 voturi)    
      Cum ... (Luni, 18 decembrie 2017, 15:54)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      e posibil sa "bagatelizezi " cu "exemple extreme "?! Dimpotriva, procurorul vrea sa redea adevaratele consecinte ale acestor legi absolut hidoase , mostre de injustitie ! ce nu intelegi ? aia e "ridiculizare" ? ma tem ca d-ta cazi in ridicol ..si nu asta e problema , ci faptul ca pui astfel umarul la demolare ...
  • +9 (9 voturi)    
    doar.. (Luni, 18 decembrie 2017, 13:37)

    alex34 [utilizator]

    doar ca infractorii isi vor putea permite sa mearga cu jeepurile si bodyguarzii dupa ei, nu ca fraierii cu metroul si autobuzul, vor trai regeste intr-un stat paralel creat de ei pentru ei si vor pupa in bot electoratul fraier la televizor
  • -4 (6 voturi)    
    Sa inteleg de la distinsul procuror ca (Luni, 18 decembrie 2017, 14:42)

    xrogo [utilizator]

    pana acum nu se putea ca ficele infractorilor sa fie calcate pe trecerea de pietoni, nici nevestele infractorilor talharite si de acum, din cauza noilor legi aceasta va fi posibil?
    • +5 (5 voturi)    
      Da (Luni, 18 decembrie 2017, 15:48)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Pana acum puteau fi condamnati pe inregistrarile video ale camerelor de supraveghere - deci exista frica de pedeapsa. Acum stiu ca nu mai pot fi pedepsiti asa ca actioneaza in voie. E nevoie doar de 30% din capacitatea unui neuron pentru a intelege asta. Evident nu e valabil pentru trompetele belinoase ce nu inteleg decat ce le canta caria.
      • -1 (3 voturi)    
        Trompete sunteti voi, cei care repetati (Marţi, 19 decembrie 2017, 22:08)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        la nesfarsit niste situatii probabile care s-ar petrece din cauza noilor legi, legi de fapt inca nevotate in plen, asupra carora se fac inca multe modificari si amendamente!
        Apar tot felul de proroci care fac apologia dezastrului din justitie, dar putini sunt cei care analizeaza la rece, pe text fiecare articol!
  • +5 (5 voturi)    
    Sa prezinte Iordache un exemplu de caz (Luni, 18 decembrie 2017, 15:01)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Tare as vrea sa prezinte Iordache un exemplu de caz:
    Cum ar trebui sa procedeze un procuror in cazul in care suspecteaza un senator de coruptie?

    De fapt, pe langa acesta poate sa detalieze si sa solutioneze teoretic si exemplele date de magistrati in media! Cat de mult s-au simplicficat procedurile si cat de eficiente vor fi acestea in viitor si mai ales, ce nu ”intelegem” noi din modificarile lor

    Eventual sa explice asta live, multimii din fata parlamentului, nu la H3 sau irealtv!
  • +4 (4 voturi)    
    Anarhie sa fie (Luni, 18 decembrie 2017, 15:16)

    Cetatean002 [utilizator]

    Sa fie pentru toata lumea, ca si politicienii fac parte din lumea asta, si o vor pati si ei, unii mai curand decat altii.