​VIDEO Momentul in care jandarmii au vrut sa-i opreasca pe protestatarii plecati in mars pe Calea Victoriei. Cum si-a impus multimea vointa

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 17 decembrie 2017, 21:46 Actualitate | Esenţial


In Capitala, 10.000 de oameni au protestat, duminica, fata modificarea legilor justitiei. In jurul orei 19.00, cand oamenii au plecat in mars pe Calea Victoriei, jandarmii au incercat sa ii opreasca sa inainteze pe partea carosabila, moment in care protestatarii au fortat coloana formata de jandarmi.





















10950 vizualizari

  • +54 (56 voturi)    
    este interesant... (Duminică, 17 decembrie 2017, 21:52)

    liviu_ [utilizator]

    cum jandarmeria e ofticata ca ocupa carosabilul protestatarii, dar nu are nici o problema sa blocheze juma de bucuresti ca vrea primaritza targ, parada sau mai stiu eu ce...

    statul politienesc incepe cand jandarmeria si politia sunt in slujba puterii si nu a oamenilor! ori in Romania e din ce in ce mai clar ca asta se intampla!

    eu repet întrebarea pt domnii politisti:
    - tanarul a gresit ca a lovit batranul in piata victoriei, dar d c nu a fost amendat si batranul, ca si el era vinovat?! D c jandarmeria nu a corectat anuntul de pe pagina proprie in care il facea pe tanar unic vinovat?! Mai mult nu a comentat nici un comentariu de la postarea aia... A revenit cu comentarii la alte postari (in care nu contenea sa se laude) cateva zile mai incolo...
    - politia d c a amendat oamenii care zic ei, instiga pe Facebook, dar jignirile a3, romania tv sau parlamentarilor fata de oameni sunt trebute cu vederea?!

    asta se numeste ipocrizie domnilor!
    • -17 (37 voturi)    
      Targul (Duminică, 17 decembrie 2017, 22:21)

      liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      E aprobat de primarie :)
    • +15 (15 voturi)    
      la aprox 45 de secunde inainte de (Luni, 18 decembrie 2017, 4:52)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      terminarea filmuletzului se vede un jandarm care ii "scapa" un genunchi (sau cim zice Ministrul educatiei un genunche) lu baiatul ala cu jeaca gri/vrezuie
      Sa inteleg ca jandarmul ala mai e pe statul de plata sau deja si a semnat demisia ?
      merita "ajutat" sa si gaseasca alt job
      sper sa nu spuna ca s-a impiedicat si i-a scapat un genunchi prietenos
      Pentru asta sint platiti jandarmii?
      eu credeam ca sint platiti sa apere civilizatia (si nu ma refer la cetateni ci la principiul in sine)
  • +34 (38 voturi)    
    Ce sa ne asteptam (Duminică, 17 decembrie 2017, 21:56)

    mitg [utilizator]

    De la niste indivizi care raspund la apelul doamnei secretare.
  • +41 (43 voturi)    
    Jandarmii sunt increzatori, protestatari putini (Duminică, 17 decembrie 2017, 22:13)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Daca erau 100000 de protestatari, nu mai aveau jandarmii atata tupeu.

    Si da, jandarmeria apara hotia, nu uitati ca Securitatea a fost "absorbita" in jandarmerie. Vechile obiceiuri nu mor cu usurinta.

    Iesiti mai multi la protest! Da, e frig, si ce? Vine 2018 si tara devine raiul criminalilor si violatorilor prin legile PSD, ALDE, UDMR.
    • +9 (9 voturi)    
      Nici jandarmeria, nu are ce face la 1mie de oameni (Luni, 18 decembrie 2017, 8:11)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Indiferent ce armament foloseste jandarmeria, cand impusti intr-o 1 mie de oameni, nu ai sanse sa scapi de reactia multimii!

      Nu uitati ca romanii au rezistat sub gloantele teroristilor in strada ... si au invins!
      • +3 (3 voturi)    
        care terorist? (Luni, 18 decembrie 2017, 13:16)

        IronRaven [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        ... probabil te referi la Ilici, Militaru, Stanculescu, Voiculescu si ceilalti teroristi care sunt (in)direct implicati in moartea celor care au iesit in strada in '89... ca alti teroristi nu au existat...
  • -39 (47 voturi)    
    în țara (Duminică, 17 decembrie 2017, 22:31)

    cucuveauamov [utilizator]

    partenerului nostru strategic toți erau încărcați în dube și amendați. Noroc că jandarmii sunt mai #rezist decat #rezistentii
    • +13 (13 voturi)    
      Esti sigur? (Luni, 18 decembrie 2017, 8:46)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      In SUA (ca probabil la acest partener te-ai referit cu "subtilitate") dreptul la a protesta e inscris in Constitutia lor si e respectat cu strictete. Unde ai vazut in SUA oameni luati cu duba de la proteste - uneori chiar violente - a se vedea cazurile protestelor impotriva violentelor politiei. Poate confunzi cu rusia partenerul tau strategic!
  • +18 (20 voturi)    
    Jandarmii (Duminică, 17 decembrie 2017, 23:10)

    Zummm [utilizator]

    Cateii de paza ai democratiei ha ha ha ce gluma buna. Vrajelile alea cu fara violenta sunt pentru blegi ca sa fiu finut
  • +32 (34 voturi)    
    Marimea conteaza (Duminică, 17 decembrie 2017, 23:12)

    Trojan.H [utilizator]

    Daca numarul celor din strada este suficient de mare romanii pot face absolut ce vor cu tara lor, nu mai conteaza nici jandarmii, nici militieni, nici tancurile, nici Dragnea, nici nimeni si nimic. Pot schimba orice, Constitutia, forma de organizare a statului, pot pune rege, regina, pot face saptamina de lucru de 3 zile, etc...
    Absolut orice! Nimeni si nimic nu se poate opune!
  • +28 (30 voturi)    
    La Iasi (Duminică, 17 decembrie 2017, 23:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Au dat dovada de acelasi tupeu si nesimtire - ei ocupau carosabilul si inghionteau protestantii sa urce pe trotoare. In echipament complet - inclusiv CĂTUȘE (?). Astia sunt urmasii celor care au tras in revolutionari in 1989, de aceeasi teapa si gata oricând sa comite orice samavolnicie le comanda STATUL MAFIOT SECURIST in soda caruia sunt.
    • +16 (16 voturi)    
      parlamentarii opozitiei ar trebui (Luni, 18 decembrie 2017, 2:03)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      sa fie in primele rinduri, doar uniti sintem puternici. as vrea sa vad cit de departe merg militienii...cu vile de milioane obtinute din salariu 'minim' pe economie (minim la MI). normal ca isi apara avutia si hotia...doar sint tovarasi cu totii. Totul Pentru Patria lor.
      • -14 (14 voturi)    
        Asa, mai baiete, iesi din ipocrizie ! (Luni, 18 decembrie 2017, 4:28)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

        Asa, mai baiete, iesi din ipocrizie !

        Asta vrei : matale sus, aia jos. N-ai putut prin alegeri, incerci prin Maidan. Ce tot o fentezi cu legile Justitiei pe care ti le explica Godina, eternul candidat la scoala de militieni...da-o pe de-a dreptul: "arestati-i pe aia ca sa pot si eu !"? Las-o jos, da-o de-a dreptul !

        Senzatia mea e ca. indiferent pentru ce crezi ca lupti matale, ramai doar un idiot util, oricine te foloseste, nu da doi bani pe tine !
        • +8 (8 voturi)    
          comunistule, (Luni, 18 decembrie 2017, 10:53)

          spiridusa [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          cand va aud cu vesnicul argument au fost alesi imi vine sa va trimit la Putin. Pai si ce ma daca au fost alesi asta inseamna ca pot sa faca ce vor ei sau ce vrem noi cetatenii pentru tara noastra? Nu ti-e rusine, ma parazitule? Cand n-o sa mai aveti nimic ce sa vindeti din tara asta ce o sa mai faceti, ma ? JOS COMUNISTII
          • -6 (6 voturi)    
            Usurel, ca ti se umfla vena si ti se bulbuca ochii (Luni, 18 decembrie 2017, 15:33)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui spiridusa

            Da, daca au fost alesi, pot face ce vor - in limitele Constitutiei si respectarii drepturilor omului. Sunt destule organisme care verifica ca ei se mentin in limitele alea si destui care parasc in stanga si dreapta ca sa ma ingrijorez ca ar putea deraia.

            Vorbeste frumos si calm, ca ti se umfla vena si ti se bulbuca ochii. Nu-ti sta bine.
            Putina spalare pe dinti nu strica, deasemenea.
            Esti M-Me Chichirau, asa-i? E bine ca nu mai esti casnica prin Barlad, dar trebuie sa stii ca in Bucurescti lumea se spala in fiecare zi, ceea ce, sigur, pentru matale, poate fi un semn de contaminare comunista.
  • +24 (32 voturi)    
    Cine a fost la vot? (Duminică, 17 decembrie 2017, 23:31)

    kthor7 [utilizator]

    Eu o sa intreb asa: cine a fost la vot in 2016? Cati dintre cei care abia acum va dati seama ce se intampla, ati lipsit la vot, atunci cand trebuia sa nu lasati PSD sa ia majoritatea? PSD a fost votat de peste aprox 4 milioane de oameni, majoritate pensionari, foarte batrani, si tineri lupi incompetenti, invatati sa linga papucii baronilor pentru a ascede in pozitii de conducere. Unde ati fost voi, restul, cand era nevoie de voi? Batrani de 90 de ani care mor in doua saptamani v-au hotarat viitorul. Eu am fost la vot si am votat USR. L-am votat pentru ca stiam ca in PNL sunt masini uriase de spalat corupti si de reesapat, fosti pesedisti care au furat sunt spalati si gata! NU mai sunt corupti. Ma uit la Orban, o copie a lui Antonescu. Somn usor! PNL se complace in nebunia PSD, ca au si ei interesul sa-si scape hotii. Ce directiva UE? Nicio directiva UE nu abereaza, nicio directiva UE nu elibereaza corupti. Nici macar boase nu aveti. Ati furat, v-au prins, de ce nu va asumati asta? Fiti demni! Eu stimez hotul demn. A fost prins si isi asuma consecintele. Ala e hot adevarat! Voi sunteti niste muieri proaste si fricoase. Va dati cu mir, nici talent la prefacatorie si minciuna nu aveti! Nici macar pe ala! Tariceanu si Dragnea. Imunitatea voastra este chiar impotriva drepturilor omului. E o prostie in Constitutie. In nicio Constitutie nu exista imunitate pentru omor, furt, evaziune, coruptie. Numai in asta, pusa de presul lui Iliescu acolo, ca sa apere comunistii. Nicolicea, tu care l-ai vrut pe rege persoana non-grata...Tariceanu, ce-ai cautat la inmormantare? Dragnea,...Ce sa mai zic...va zbateti ca prostii crezand ca Universului ii pasa de voi. Tare prosti si tristi sunteti! Orice-ati face, ramaneti niste inutili, moartea nu va ia cu nicio colectie de masini, case, piscine, terenuri si lacuri. Nici sa ganditi nu puteti. Oricine poate face ca voi. Va provoc, dati-va demisia din Parlament si sa va vad fara imunitatea aia de doi bani! Muieri!
    • +14 (14 voturi)    
      perfect (Luni, 18 decembrie 2017, 0:41)

      287 [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

      Pot doar sa spun... ca este cea mai buna sinteza a societatii noastre.
      Astia suntem. Niste... adepti ai echivocului. Ai justificarilor ieftine,
      Multumesc, d-le kthor7.
    • +11 (11 voturi)    
      ca si acum... (Luni, 18 decembrie 2017, 4:21)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

      am avut o mare adunare nationala, ca si acum, si era legiferata si reprezenta poporul suveran, ca si acum...si era condusa din umbra de un om sau grup restrins de oameni ca si acum, ....s-au ridicat impotriva poporului suveran folosind institutii ale statului ca si acum...isi schimba culorile, dar naravul ba ca si acum...it vom trimite unde le e locul ...ca e decembrie, luna martirismului, a durerii si e timpul sa o transformam in lna bucuriei...amintiti-va de mortii revolutiei, de tinerii batuti de mineri ptr ca sa avem o tara libera si democratie nu o tara stapinita de o mina de sacali rosii; amintiti-va de milioanele de oameni nevoiti sa migreze, de intelectualii romaniei inchisi, de regele batjocorit pina si mort, astia nu au dumnezeu, ...nu au nimic, intrebatii care ar fi raspunsul lor daca cineva le spune ca omoara 1000 de studenti daca nu demisioneaza.....sa emigreze toata tara ca ei nu pleaca.....de buna voie...
    • +10 (10 voturi)    
      Contraexemplu (Luni, 18 decembrie 2017, 8:31)

      Nautilus [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

      Dl. Mihai Șora (100 de ani la data respectivă) ar fi spus că atunci când vrei să nu îți hotărască alții viitorul trebuie să mergi până la secţia de votare, să intri în cabina aceea şi să te exprimi. Altfel suporți 4 ani de zgomote, lovituri la fluierul piciorului, cazne şi sincope.

      Din câte se vede, a prezis evenimentele aproape la fel de precis ca Președintele Herbert Hoover în 1941.
    • -7 (7 voturi)    
      Poftim? (Luni, 18 decembrie 2017, 9:50)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

      "abia acum va dati seama ce se intampla,"

      Sigur ca exista si din acestia, dar sunt o infima minoritate.
      MAJORITATEA celor care nu s-au dus la vot anul trecut stiau bine ce se va intampla daca nu se duc, si nu era greu de imaginat cum se va comporta pedesereul care detine TOATA puterea!
    • +4 (4 voturi)    
      sunt lichele... nu prost... (Luni, 18 decembrie 2017, 13:20)

      IronRaven [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

      prosti suntem noi ca nu i-am belit de vii pana acum...
  • +12 (12 voturi)    
    De ce ii imbrancesc pe oameni? (Luni, 18 decembrie 2017, 9:22)

    aniod [utilizator]

    ?????