Protest pentru autostrada Moldova, in centrul orasului Iasi: Avem o graba, vrem autostrada

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 17 decembrie 2017, 14:05 Actualitate | Esenţial


Peste 150 de persoane au protestat duminica, in centrul municipiului Iasi, cerand parlamentarilor din Moldova sa nu voteze bugetul pe 2018, daca nu vor fi alocati bani pentru constructia autostrazii Iasi -Targu Mures, scrie News.ro. Participantii la protest s-au adunat la ora 12.00 pe pietonala Stefan cel Mare, din municipiul Iasi, dupa ce s-au mobilizat pe retelele de socializare.

Actiunea a fost initiata de asociatiile "Moldova vrea autostrada" si "Impreuna pentru A8".

Cei aproximativ 150 de participanti au cerut parlamentarilor de Iasi, dar si celor din restul judetelor Moldovei, sa nu voteze bugetul pentru anul viitor, daca nu se vor aloca fonduri pentru constructia autostrazii.

Manifestantii au scandat, printre altele, "Avem o graba, vrem autostrada" si "Pe Guvern il doare-n cot, de Moldova si A8".

"Cerem tuturor parlamentarilor din judetele Moldovei, dar si din Harghita si Mures sa voteze impotriva bugetului, daca autostrada nu va fi prinsa la finantare. In proiectul de buget, votat deja in Comisia de buget-finante, nu este alocat niciun leu anul viitor pentru acest proiect. Regiunea nu se va dezvolta daca nu se face autostrada. In campania electorala vin la Iasi si ne tot promit ca incep proiectul, dar dupa aceea, ne duc cu zaharelul, iar timpul trece si nu se face nimic. Daca nu sunt in stare, atunci sa-si dea demisia toti", a declarat unul dintre participantii la eveniment.

Protestul a durat o ora si s-a incheiat fara incidente.



















1416 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Respect Iasi! (Duminică, 17 decembrie 2017, 14:11)

    un domn [utilizator]

    Aprindeti Tortele!
    Vaslui? Focsani? Bacau? Dormiti? Apai Aveti Ceea Ce Meritati!
    • +1 (3 voturi)    
      PSDul e pragmatic! (Duminică, 17 decembrie 2017, 19:06)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      De ce sa bage bani in Moldova ca oamenii de acolo oricum ii voteaza. Ar fi bani aruncati care nu ar aduce voturi in plus.
      Mai bine investesc in alta parte sa mai aduca si alte voturi!
  • +9 (11 voturi)    
    Actiuni extreme (Duminică, 17 decembrie 2017, 14:29)

    aniod [utilizator]

    Pana cand nu le veti face, nu veti avea castig de cauza.
  • -6 (14 voturi)    
    Ce sa votat ?? (Duminică, 17 decembrie 2017, 14:39)

    /./ [utilizator]

    Majoritatea moldovenilor dar nu numai au votat pentru pensii si salarii mai mari si nu pentru autostrazi.Moldova o sa aibe autostrazi cam de azi in 20-25 de ani, sper sa nu fiu prea optimist.
    • +5 (5 voturi)    
      Esti nu optimist, ci chiar exagerat ! (Duminică, 17 decembrie 2017, 16:20)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui /./

      Pitesti -Sibiu , daca, repet daca se face in 25 de ani.

      Iasi-Tg-Mures nu are sansa mai devreme mai devreme de ..2090.

      Sper sa nu fiu si eu taxat pentru optimism. :)
    • +8 (8 voturi)    
      Mereu aceeasi placa (Duminică, 17 decembrie 2017, 16:27)

      maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui /./

      Mereu aceeasi placa, ce legatura are una cu alta?!?

      Teleormanul ce a votat? Oltul ce a votat? S.a.m.d.
      Ei de ce au parte de investitii? Si in Ardeal procentele pt PSD au fost mai mici. Ei de ce au parte de investitii?

      Cand o sa intelegeti ca doar uniti vom putea ridica Romania? Cu comentarii dintr-astea rautacioase nu faceti decat jocul PSD-ului..Tara dezbinata, usor de controlat.
      • -2 (4 voturi)    
        comentariu e realist nu rautacios (Duminică, 17 decembrie 2017, 17:14)

        /./ [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

        Teleorman si Olt au parte de investitii pt ca , conducerea PSD este de acolo, asa cum Clujul a avut parte cat a fost Boc prim ministru.
        Ardealul are parte de investitii din 2 motive.
        1.Ca pe acolo trec coridoarele europene si banii aia nu pot fi mutati in alta parte, de s-ar fi putut deja erau mutati.Sa nu uitam ca 85% din bani vin de la UE.Pe banii nostri nu suntem in stare sa facem nici un km de autostrada.
        2.Ca PSD-ul sa mai castige si ceva voturi de acolo trebuie sa vina si cu ceva.Astia de obicei au joburi si nu se vand pe un kg de zahar, deci trebuie sa le faci ceva ca sa te voteze.

        Apropo, stii ca in toate judetele din Moldova PSD-ul a luat peste 50% din voturi si restu partidelor au impartit cealalta 50 % ??Daca majoritatea populatiei din moldova dorea autostrazi nu ar fi votat in proportia aia PSD-ul.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu ai inteles ideea (Marţi, 19 decembrie 2017, 17:47)

          maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui /./

          Ca sa iti raspund punctual:
          1. Teleorman si Olt erau doua exemple oarecare dintre judetele Romaniei care au votat PSD. Are vreo importanta ca s-a votat PSD 52% sau 48% ssu 42%? Iasul ce vina are, ca a votat mai putn PSD decat in alte judete din sudul tarii?
          2. Ai vazut vreo statistica cu investitiile pe regiuni de dezvoltare? Eu am vazut. Moldova e pe ultimul loc, la foarte mare distanta de orice alta regiune.
          3. Sa inteleg ca prin Moldova nu trec coridoarele europene? Ia mai verifica o data, pe unde ar trebui sa treaca Ten-T? Si acolo se pot face autostrazi pe bani europeni!!!
          4. Ce comentariu stupid legat de Ardeal, cum ca acolo se munceste, iar in Moldova nu. Asta nu mai e rautacios, e de-a dreptul stupid.
          5. Ideea era ca si Moldova e parte a Romaniei, daca Moldova e saraca, Romania e saraca, Te simti bine in regiunea ta in care face PSD investitii? Ma bucur pt tine. Cand o sa invete romanii ca inainte de toate suntem romani si nu moldoveni, olteni, ardeleni, s.a.m.d.?
      • -2 (4 voturi)    
        In Moldova Lobotomia este Totala (Duminică, 17 decembrie 2017, 17:50)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

        Asta se vede se stie, recrudescenta violentelor, vilolurilor,talhariilor sunt Importate din URSS, pastorite de maharii P$D ca Forme de Control a maselor de Votanti. plapand, timid apar Moldoveni Adevarati precum cei din Iasi, banuiesc descendenti al unor Familii cu vederi de Dreapta si firesc Iubitori de Monarhie, adica Oameni Normali!
        • 0 (0 voturi)    
          Nu stiu la cine e lobotomia (Marţi, 19 decembrie 2017, 18:01)

          maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Mai degraba la tine. Numai un om limitat intelectual se poate referi la o intreaga regiune generalizand in acest mod.
          Asa dupa cum romanii care se refera la ardeleni ca fiind inceti, sunt la fel de idioti. Sau cei care se refera la oltence ca fiind curve. Dar, deh, ce sa ii ceri unui "domn" cu valente de tovaras?
  • +4 (4 voturi)    
    In Bucuresti (Duminică, 17 decembrie 2017, 15:51)

    aniod [utilizator]

    Sunt pesemne 500 000 de oameni nascuti in Moldova si descendenti ai celor nascuti in Moldova. Cred ca acestia sprijina dorinta iesenilor.
    • -1 (3 voturi)    
      Personal le spune “moldoveni “ comportamental (Duminică, 17 decembrie 2017, 17:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Nimic altceva
  • +1 (1 vot)    
    Cereti lucruri materiale (Duminică, 17 decembrie 2017, 18:08)

    Coco Whistle [utilizator]

    Nu mai cereti, indrazniti....sta in puterea vostra sa schimbati ceva, nu va mai incredeti in altii...nu e simplu dar cine spune prezent ptr o provocare?
  • -4 (4 voturi)    
    Nu aveti decat (Duminică, 17 decembrie 2017, 18:38)

    A310 [utilizator]

    decat sa o construiti , daca doriti .