VIDEO Flashmob cu bagaje si trolere in fata sediului PSD Sibiu: Multi romani, in special tineri, se gandesc serios sa plece din tara

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 17 decembrie 2017, 13:50 Actualitate | Esenţial


Al saptelea fashmob in fata sediului PSD din Sibiu a avut loc duminica la pranz, cateva sute de oameni venind cu trolere pentru a atrage atentia asupra faptului ca multi romani, in special tineri, sunt atat de dezamagiti incat se gandesc serios sa plece din tara, relateaza News.ro. Pentru a saptea zi consecutiv, sibienii s-au strans la pranz in ceea ce au denumit "Zona libera de coruptie", aflata peste drum de sediul organizatiei judetene a PSD Sibiu.


 
Cateva sute de persoane au participat la al saptelea flashmob, cei mai multi dintre ei venind cu trolere: "Tematica e legata de faptul ca multi romani, tineri in special, sunt atat de dezamagiti de situatia politica actuala si revoltati de modificarile aduse legilor justitiei (si implicatiile lor), incat se gandesc serios sa plece din tara. Sa emigreze. Vorbim despre tineri, familii, destine", spun organizatorii.

Potrivit reprezentantilor comunitatii "Va vedem din Sibiu", s-au alaturat miscarii protestatari din mai multe orase: "Astazi in Sibiu, maine-n toata tara! Miscarea <#vavedem> numara acum 10 locatii pe harta Romaniei: Bucuresti, Sibiu, Brasov, Constanta, Barlad (felicitaaari, Barlad!), Iasi, Craiova, Galati, Cluj, TImisoara. Impreuna suntem puternici!", se arata pe pagina de Facebook a evenimentului.

Sibienii sunt decisi sa nu renunte, cu atat mai mult cu cat saptamana viitoare este deciziva pentru modificarea legilor justitiei.

Protestul mut de la Sibiu a inceput inca de luni si a durat 60 de ore neintrerupt. Ulterior, protestul a fost suspendat in semn de respect pentru Regele Mihai, insa, zilnic, la pranz, este organizat un flashmob.



















2908 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Fiinte Humanoide marca Mazeta (Duminică, 17 decembrie 2017, 14:08)

    un domn [utilizator]

    Asta Voor Sa Capitulam ! Or asta NU se va Intampla !
  • +14 (18 voturi)    
    Impresionant (Duminică, 17 decembrie 2017, 14:08)

    aniod [utilizator]

    Bravo lor!
  • +11 (11 voturi)    
    România NU are viitor (Duminică, 17 decembrie 2017, 14:51)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    25 % din populatie a plecat. Alte milioane vor pleca si vor scuipa inapoi, spr acest teritoriu anexat DE BANDA DE BORFASI TICALOSI PSD+ALDE+UDMR. O tara fara viitor, care va disparea de pe harta mai devreme sau mai târziu, pentru ca o TARA DE HOTI nu merita sa mai existe pe harta lumii civilizate.
  • -23 (25 voturi)    
    nimeni nu primeste incompetenti, (Duminică, 17 decembrie 2017, 15:25)

    demaGOCU [utilizator]

    altfel ar fi avut unde sa plece.
    • +15 (19 voturi)    
      Pana una alta , (Duminică, 17 decembrie 2017, 17:03)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      "incompetentii" astia va platesc voua pensiile , salariile bugetare si ajutoarele sociale!
      • -11 (13 voturi)    
        total gresit (Duminică, 17 decembrie 2017, 19:02)

        demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        Pensionarii actuali au sustinut o economie adevarata, au industrializat Romania si v-au crescut si educat pe voi. Fara bugetari Romania nu mai exista ca tara, scurt. Bugetarii au vandut intreprinderile la privati, pentru ca acestia au promis ca fac profit mai mare, si e mai rentabil pentru buget sa plateaca ei taxe dintr-un profit mai mare. Dar voi sunteti incompetenti. Ati pus industria pe butuci si acum vreti sa incapacitati si alte economii. Incompetentilor!
        • +7 (9 voturi)    
          Hai sa luam un exemplu (Duminică, 17 decembrie 2017, 21:50)

          Teleorwoman [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

          Canalul Dunare - Marea Neagra. Perla constructiilor.

          1. La constructia lui au lucrat si detinuti politic. Ei din care categorie fac parte: bugetari? Nu de alta dar spui ca bugetarii au industrializat tara. Aaaaaa, stai ca pe langa ei au mai fost si altii. Dar acum e convenabil sa ii uitam.

          2. Ai idee cand se va amortiza investitia? Hai sa iti spun: un calcul rudimentar iti spune ca daca nu se mai strica nimic la el, in cam 200 de ani. Te intreb: a meritat?!?!?

          Asa a aratat industrializarea Romaniei: facuta cucurucucu, doar pentru a-l multumi pe carmaci. Fara plan de biznis. Si uite ca s-a intamplat: a dat faliment.
        • +3 (5 voturi)    
          mari "competenti" bugetarii astia (Duminică, 17 decembrie 2017, 22:18)

          cladob [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

          care au vandut industria statului la privati fara contracte, fara analize, fara studiu de piata, fara mentinerea clientilor la momentul respectiv..
          Totusi au facut un lucru si anume au primit mita de la privati si au inchis ochii Da, Foarte "competenti",,
          • -5 (7 voturi)    
            Totusi, matale nu poti nici macar atat (Duminică, 17 decembrie 2017, 23:09)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui cladob

            Totusi, matale nu poti nici macar atat, sa fii bugetar, in materie de competenta.

            Altfel, ca orice taietor de frunza la caini, vad ca esti suparat egal, si pe bugetari si pe privati.
            • +5 (5 voturi)    
              sunt suparat (Duminică, 17 decembrie 2017, 23:48)

              cladob [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              pe mincinosi si prefacuti
              • -2 (6 voturi)    
                Da' de ceva util cand te'apuci? (Luni, 18 decembrie 2017, 1:01)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui cladob

                Da' de ceva util cand te'apuci?

                Inteleg ca esti tare suparat pe toata umanitatea si pe cine mai vrei matale, da' sa faci ceva util ai considerat vreodata?
                Intreb si eu....
                • +1 (5 voturi)    
                  pai am trei copii (Luni, 18 decembrie 2017, 1:29)

                  cladob [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                  firma, platesc multe taxe si ma preocupa ca Romania sa scape de comunistii imbracti in straie de social democrati :)

                  tu ? esti util ?
                  • -1 (7 voturi)    
                    Da, dar in alta tara. (Luni, 18 decembrie 2017, 2:04)

                    newlook [utilizator] i-a raspuns lui cladob

                    Da, dar in alta tara. Tot firma si tot tacamul, asa ca daca n-ai zis-o la misto, din partea mea, CHAPEAU.
                    Cu o exceptie: daca contractele tale sunt cu statul, ala pe care il injuri. Nu de alta, dar nu-mi plac ipocritii.

                    Altfel, iti respect optiunile atata timp cat tu respecti democratia si rezultatul votului. Sper ca nu te-am ofensat cu nimicurile astea, "rezultatul votului", "parerea populatiei", "legile se fac in Parlament nu in strada" cand matale lupti cu atata incrancenare impotriva comunismului disparut de 27 de ani.
                    • +3 (5 voturi)    
                      Comunismul (Luni, 18 decembrie 2017, 6:29)

                      Teleorwoman [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                      Nu a avut cum sa dispara acum 27 de ani. TU esti cel care pleaca de la o premisa falsa. Comunismul in Romania NU A EXISTAT. A fost doar un set de vorbe goale ca unii sa isi acorde mai usor privilegii in fata altora. Ti se pare ca in Coreea de Nord este comunism?!?!? Dinastic!?!?! Pai cum vine asta?!?!? NU: este un feudalism crancen. Faptul ca aia ii spun comunism este exact ca si cum noi doi decidem gainii sa ii spunem "vaca" si peluzei "ferma". Ne vom referi la cate "vaci avem la ferma" insa ele de fapt raman aceleasi lucruri.

                      "Comunistii" despre care azi vorbesti nu au murit ci s-au regrupat. Eu le spun profitori pentru ca asta sunt. Iar atunci cand ei nu fac altceva decat isi fac legi ca sa fure mai usor, atunci nu mai discut de "statul de drept" si "parlament" pentru ca ele nu fac rolul pe care ar trebui sa il faca - anume de a face viata mai buna poporului (nu lor) pentru ca au tot atat de mult sens ca si "comunismul", "vaca" si "ferma" de care aminteam mai sus - adica un nonsens.
                • +2 (2 voturi)    
                  Tu ai facut? (Luni, 18 decembrie 2017, 13:52)

                  Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                  In afara de a fi trompeta inepta a belinosilor.
        • +1 (1 vot)    
          Am zis foarte des in ultima vreme (Luni, 18 decembrie 2017, 9:45)

          eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

          ca mor de ras cand vad asemenea ineptii

          dar tot mor de ras cand vad asemenea ineptii. Mai ales ineptii comuniste.
      • -4 (8 voturi)    
        Nu, mai baiete: Incompetenti cu "I" mare. (Duminică, 17 decembrie 2017, 20:37)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        Nu, mai baiete, aia din strada, de acum sunt: Incompetenti cu "I" mare. Si diversi asistati social, unii chiar psihopati, precum acel Sandy batausul, cel care are 24 de amenzi de ordine publica sau protestacul itinerant venit din piata Taxim din Istambul.

        Nu ii mai asocia cu cei ce "platesc pensiile si salariile"...nu au mai nimic de-a face cu astia. Sunt protestaci profesionisti, taietori de frunza la caini pe oriunde pe unde s-au pripasit prin lumea asta.
        • +7 (9 voturi)    
          OK, sunt niste Incompetenti (Duminică, 17 decembrie 2017, 21:51)

          Teleorwoman [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Dar ti se pare ca cei din parlament put de competenta? Eu cand ma uit la o firma incep sa o judec dupa cum merge managementul ei, nu dupa cum lucreaza Vasile in hala.
          • -2 (6 voturi)    
            Sunt mai competenti decat protestacii (Duminică, 17 decembrie 2017, 23:14)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Teleorwoman

            {Bugetarii} Sunt mai competenti decat protestacii, despre asta vorbim.

            Protestacii sunt reprezentati de Godina, militianul ajuns la a 6-a incercare de admitere, Sandy, batausul de batrani de 71 de ani, ala cu 24 de amenzi de ordine pubilica, etc.

            Chiar, Sandy am vazut ca stie sa dea cu boxul in batrani, dar ala cu 24 de amenzi la ordinea publica, ce competente are?
            • 0 (2 voturi)    
              Vezi ca detaliile fac imaginea (Luni, 18 decembrie 2017, 6:31)

              Teleorwoman [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Tu te refereai la comparatia cei cu valizele vs. parlamentari. Iar acum spui ca te refereai la postaci vs. parlamentari. Hai sa ne horatam asupra definitiilor si apoi sa polemizam - ca doi oameni competenti. Daca schimbam definitiile in timpul discutiei putem poleniza ca albinele dar nu polemiza ca oamenii.

              Ah, si in caz ca te viziteaza neamtul ala din cand in cand, iti amintesc eu ce ai zis: "Nu, mai baiete, aia din strada, de acum sunt: Incompetenti cu "I" mare."
    • +7 (9 voturi)    
      sa plece "competentii" (Duminică, 17 decembrie 2017, 20:53)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      din comisia pentru Justitie, UDMR, ALDE, PSD cu toti membrii lor in funte cu dracnea si mai ales cel mai competent: Mister Taricica EURO 5 (adica cinci neveste) sa ne lumineze si noua calea sa ne spuna unde e de 10 ori mai bine ca la noi, sa stim macar unde sa trimitem factura de la EU cand s-o trage linie
      • +2 (2 voturi)    
        Sa vina Sandy, sa dea cu boxul (Duminică, 17 decembrie 2017, 23:21)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui cladob

        Sa vina Sandy, sa dea cu boxul, asta e competenta !
  • -4 (10 voturi)    
    VA UREZ , (Duminică, 17 decembrie 2017, 18:32)

    A310 [utilizator]

    Drum bun , si cale batuta !
    • 0 (2 voturi)    
      Vezi sa nu te trimitem (Luni, 18 decembrie 2017, 13:53)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui A310

      si pe tine cu "valiza chinezeasca" ca ne-am saturat de hoti si slugile lor.
      • +1 (1 vot)    
        Daca v-ati (Luni, 18 decembrie 2017, 20:59)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        saturat , nu aveti decat sa alegeti libertatea .
  • 0 (4 voturi)    
    Uite ce mesaj (Duminică, 17 decembrie 2017, 21:27)

    un_carnat [utilizator]

    Clar si actual. Multa cinste lor!
    • +5 (7 voturi)    
      Cinste cinste (Duminică, 17 decembrie 2017, 21:53)

      Teleorwoman [utilizator] i-a raspuns lui un_carnat

      Insa a-i ruga pe cei din PSD sa gandeasca si sa fie logici este ca si cum i-ai cere orbului sa vada. Cu o diferenta: orbul probabil ca nu e orb din vina sa. Educatia insa este din vina lor.
  • +1 (7 voturi)    
    plecat din tara ?! (Duminică, 17 decembrie 2017, 21:48)

    Scuratov [utilizator]

    Amenintarie aceste cu plecatul din tara sunt foarte bine venite pentru Noi . Adica plecati voi astia care nu ne votati si sa ramana in tara , electoratul nostru cel consecvent. Si sa vedeti distractie atunci .
    • +2 (4 voturi)    
      Pai si daca plecam noi , (Duminică, 17 decembrie 2017, 22:52)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Scuratov

      de unde mai aveti voi bani de pensii si salarii ? Aduce dracnea de acasa?
      • -4 (6 voturi)    
        Se descurca natiunea si fara Sandy,nu te ingrijora (Luni, 18 decembrie 2017, 1:13)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        Se descurca natiunea si fara Sandy, asistatul social,batausul de batrani,nu te ingrijora.
        Cine ziceai ca mai pleaca? Ala cu 24 de amenzi la ordinea publica? Cred ca Romania va supravietui si acestei pierderi. OeNGistii platiti de stat? No shit, Sherlock, chiar crezi ca pleaca cainii din macelarie?

        Hai, lasa-ma cu amenintarile astea cu plecarea. N-au romanii normali norocul sa le plece secaturile din tara.
        Unde dreaq mai gasesc o tara in care tinerii analfabeti primesc somaj fara sa fi muncit macat o ora? Unde dreaq mai faci de N*100 X turul tarii GRATUIT doar pentru ca ai un carton in buzunar pe care scrie "STUDENT"?

        Vrei sa injuri pesedoii? Uite, ti-am dat motive sa-i injuri pe bune, nu fentele Binomului.
        • +1 (3 voturi)    
          Binomul P$D feat Alde (Luni, 18 decembrie 2017, 11:45)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Astia Sunt Icoanele Tale
  • +1 (3 voturi)    
    Nu plecat - L U P T A T I ca sa nu mai fiti furat! (Duminică, 17 decembrie 2017, 23:00)

    Defense [utilizator]

    Poporul Roman nu are de ce sa paraseasca Patria -sa plece PSD-PCR !
    • -1 (3 voturi)    
      da e timpul sa plece ei, dar (Luni, 18 decembrie 2017, 2:22)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Defense

      ce te faci ca nici patria lor muma rusia nu-i primeste. asistatii vor numai sa suga singele...cind nu mai vine din stinga, se vor muta la dreapta, il vor plinge pina si pe rege....urita natie....sint curios citi din acesti ar rezista in inchisori (gen jilava, aiud, etc) sa vada si ei 'omenia' la care au fost supusi intelectualii Romaniei. dar vai sint salvati de romanele scrise pe banda copy-paste si niste judecatori corupti ii trimit inapoi in popor....pe premianti.
    • +2 (4 voturi)    
      Lupta cu taurul (Luni, 18 decembrie 2017, 6:33)

      Teleorwoman [utilizator] i-a raspuns lui Defense

      Te-ai baga? Eu nu m-am bagat. Am plecat. Acum 15 ani. Si bine am facut. Viata mea e prea scurta ca sa imi pierd timpul cu tampenii, in special cand sunt facute de altii.