Politistul Marian Godina descrie cum ar putea arata o perchezitie la un traficant de droguri, dupa modificarea Codului de procedura penala

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 16:06 Actualitate | Esenţial


Marian Godina
Foto: Curtea Veche Publishing
Politistul Marian Godina a descris, intr-o postare pe pagina sa de Facebook, cum ar putea arata o perchezitie la un traficant de droguri, dupa modificarea Codului de procedura penala.

Reamintim ca PSD si ALDE propun modificarea articolului din Codul de Procedura Penala care se refera la "aducerea la cunostinta a calitatii de suspect". Astfel, procurorii vor trebui sa anunte mai intai o persoana ca are calitate de suspect, altfel toate probele sunt nule. Abia dupa ce persoana este anuntata, procurorii pot strange probe, interceptari, pot face perchezitii, eventual flagrant etc.  De asemenea, modificarea art. 83 Cod procedură penală ar dă dreptul suspectului să asiste la audierile martorilor, ceea ce ar putea insemna ca vor exista situatii in care martorii vor fi intimidați de prezența autorului infracțiunii.

Postarea lui Marian Godina:


-Alo, buna ziua, de la politie va sunam, deranjam?
-Nu, spuneti va rog!
-Stiti...sunteti cercetat pentru trafic de droguri...
-Da, stiu, am fost anuntat inca de cand m-a reclamat bulangiul ala. Abia astept sa audiati toti martorii, vreau sa asist si eu la audieri, sa-i vad si eu care sunt aia, sa le trimit niste bezele in timp ce declara...da-le-as...
-Noi v-am sunat sa va spunem ca am dori sa facem o perchezitie domiciliara. Banuim ca va asteptati la asta. Maine sunteti acasa?
- Pai dupa ce am fost anuntat ca se face o investigatie, normal ca ma asteptam sa vina mascatii, ca doar nu-l asteptam pe Mos Gerila cu renii. Totusi, maine am ceva treaba, nu puteti sa ajungeti poimaine?
-Bine, atunci venim poimaine.
-De fapt veniti raspoimaine, ca mai am cateva lucrusoare de aruncat si n-am timp maine.
-Bine. Ramane pe raspoimaine?
-Da, dar nu veniti si voi chiar la 6. Sunt putin obo si plicti. Haideti pe la un 10.
-Ok. O zi buna!
-Auziti? Vedeti ca las usile deschise, sa nu mai dea baietii aia negri cu berbecul, ca acum un an, cand erau legile alea tampite de veneati prin surprindere, mi-au dat de mi-au scos usa cu tot cu toc.




















Material sustinut de KRUK Romania

Datoria - un cuvânt la fel de urât precum lunea din săptămâna lucrătoare

Definiția cuvântului datorie, conform DEX-ului, este una simplă: sumă de bani sau orice alt bun datorat cuiva. Dar dincolo de o definiție seacă, datoria este un cuvânt care transmite de cele mai multe ori o stare negativă. “Am o datorie” - știi că trebuie să dai ceva înapoi, o obligație care trebuie să fie îndeplinită. Fie că ai o datorie la un prieten, la o bancă sau la furnizorul de utilități, datoria apare ca urmare a unei nevoi într-un anumit moment, iar veniturile nu îți permit să acoperi acea nevoie. Soluția cea mai la îndemână pare a fi împrumutul. Dar este oare chiar cea mai bună soluție?

11261 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    :-) (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 16:09)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Excelent. :-)
  • +13 (15 voturi)    
    Umor negru (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 16:14)

    Robin_W [utilizator]

    intr-o tara roz?
  • -40 (44 voturi)    
    Godina (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 16:19)

    meditatorul [utilizator]

    bate campii !
    • +17 (19 voturi)    
      si (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 22:52)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui meditatorul

      tu delirezi teleormaneste, sau tariceneste.
  • +20 (22 voturi)    
    Si ce (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 16:42)

    kofa [utilizator]

    nu are dreptate?
  • +20 (22 voturi)    
    Totul s-ar termina (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 16:43)

    IisusVine [utilizator]

    Daca Livache și Calinas ar fi arestați preventiv ACUM.
  • +21 (23 voturi)    
    Exemple simple (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 16:49)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Pana si un parlamentar ar trebui sa le inteleaga...
    Chiar daca e nevoie sa parcurga textul de 2-3-4 ori..
  • +9 (11 voturi)    
    CASTIGAT RIDENDO MORES ... (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 17:02)

    arheopterix [utilizator]

    Asta era pe vremea stramosilor nostri ...Acu... o mores o putores (flausensis dedis )
  • -32 (38 voturi)    
    Omul se pregateste pentru admiterea numarul 6 (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 17:33)

    newlook [utilizator]

    Omul se pregateste pentru admiterea numarul 6 la scoala de militieni superiori. Persistent.
    • +19 (23 voturi)    
      Ok, dar pana si asta la a 6-a admitere intelege (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 22:43)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Tu la a cata admitere esti de nu intelegi sau pt beci trebuie sa fii Zero???
  • +23 (25 voturi)    
    Ar fi de râs (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 17:44)

    vlad.pe [utilizator]

    Ar fi de râs dacă nu ar fi adevarat.

    Hai sa facem un exercițiu de imaginație, oare cum am reacționa dacă am fi auzit ca in Trinidad Tobago politicienii au schimbat legile justiției: nu se accepta dovezile video, procurorul trebuie sa distrugă dovezi dacă nu sunt pentru ce verificări fac ei .. si mai adaugați dumneavoastră, v-ați revolta ? ați spune ca Trinidad Tobago este o țara bananiera ?
  • -29 (37 voturi)    
    Decalaria lui godina... (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 17:46)

    Theros [utilizator]

    Se vede de la o posta ca nu aveai cum sa reusesti la nici un examen . Daca tu atat ai inteles din dezbaterile serioase care au loc PE PROBLEME FUNDAMENTALE CARE PRIVESC SOCIETATEA ROMANEASCA INSEAMNA CA NU AI DEPASIT BARIERILE LIMITATE MILITIANULUI!! INVATA MA godina si mai lasa pe altii cu carte sa vorbeasca.
    • -17 (21 voturi)    
      E politist... (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 22:10)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      De la Politia Rutiera. Scrie despre traficantii de droguri. Domeniu in care are competente maxime. Doar daca va intra (vreodata) la Academie.
    • +15 (17 voturi)    
      invata (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 22:55)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      tu ma postacule, poate intr-o zi vei si munci, nu doar vei tutari pe linga GIO cu ciocul in pamint dupa firimituri.
  • +7 (15 voturi)    
    Isi freaca mainile de bucurie fostii lui sefi (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 17:50)

    Susufler0 [utilizator]

    de la "Rutiera" si-si musca pumnii de disperare actualii sai sefi de la Judiciar !

    Marian, daca-i baiat destept, baga acum o cerere de transfer la DNA
    si-i va fi aprobata instantaneu. Apoi, nici nu cred ca are nevoie de noroc pt a fi repartizat in echipa d-nei procuror Lancranjan.

    PS. Cel putin dpdv al stilului literar sunt compatibili unul cu celalalt.
    (Eu insa cred ca nu numai cu stilul) !
  • +14 (16 voturi)    
    ilar, dar e de plans (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 17:57)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    in curand la companiile aeriene lowcost, vor fi si locuri in picioare.
  • +19 (21 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 18:21)

    adrian_rolland [utilizator]

    Ar fi de ris daca povestea nu ar fi adevarata...
  • +25 (27 voturi)    
    Comic dar adevarat (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 20:36)

    bfc [utilizator]

    Si uite cum o mana de interlopi au pus stapanire pe tara.
    Cred ca asistam la ultimii ani in care Romania mai produce oameni de valoare; in 15 ani exportul nostru va fi doar "shmen" si mafie.

    Trist ... cei care au vandut viitorul copiilor pt un "loc caldut" pe un post de bugetar vor vedea efectul cu ochii lor si ma intreb cu isi vor privii copii in ochi cand acestia vor intreba disperati de ce se intampla aceste lucruri.
    • +6 (8 voturi)    
      Copiii lor vor fi la scoala in strainatate (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 23:52)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui bfc

      Tu ce crezi?
      • -7 (7 voturi)    
        Cuvintele cheie "..vor fi la scoala..." ! (Duminică, 17 decembrie 2017, 15:40)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        Cuvintele cheie "..vor fi la scoala..." ! Da, au nevoie pentru succes in viata.

        Godina, pe de alta parte, n-are nevoie, il promoveaza HN : "Carte multa nu se cere...sa fii militian/procuror ... ci sa ai putere"!
  • +11 (15 voturi)    
    ''Cariera" penala se face in Parlamentul RO. (Duminică, 17 decembrie 2017, 7:28)

    Plagarus [utilizator]

    Cupola hotilor politicieni "legifereaza" ?!
  • -7 (11 voturi)    
    sincopa (Duminică, 17 decembrie 2017, 12:18)

    dinamovist [utilizator]

    Domnul politist ar trebui cand este apelat la 112 sa isi faca datoria sa nu mai aiba ..sincope din cauza carora mor oamenii pe la metrou. Dar cand preocuparea noastra e sa facem circ politic cu pretentia de a fi si penalisti dupa 5 sau 6 examene ratate deja e prea mult. Grija pt oamenii politici ne face sa uitam de oamenii simpli care cred ca au devenit victime colaterale in razboiul PENTRU PUTERE cu psd ul. Totodata vreau sa multumesc HN pentru blocarea ultimelor 3 postari in conditiile in care afirmati dreptul la libera exprimare.
  • +7 (7 voturi)    
    Ce traficant de droguri, va fi legal oricum (Duminică, 17 decembrie 2017, 14:35)

    DanielSurpateanu [utilizator]

    Dl. Godina se inseala, nu va mai exista notiunea de traficant de droguri in sens penal, ci doar in sens de persoana care face rost de droguri.
    Bulentinul de analiza pe baza carora se incadreaza fapta legata de traficul de droguri (practic spune despre ce drog e vorba, ca nu e faina sau pudra de talc, ci cocaina, ca nu e planta decorativa sau tutun ci marijuana) a fost scos in afara legii.
    In concluzie nu mai exista notiunea de drog ilegal, ci doar cea de drog si atat.
    Intentionez sa cultiv un hectar de marijuana dupa ce intra in vigoare acest nou cod penal. Evident pentru export. Si va fi complet legal!!!
  • -2 (2 voturi)    
    Domnule politist , (Duminică, 17 decembrie 2017, 18:58)

    A310 [utilizator]

    sunt satul de modul da comportament al multora din asa zisi politisti .
    Nu spuneti absolut nimic despre metehnele , majoritatii asa zisilor politisti .