Protest in fata sediului PSD Iasi: Jos copitele de pe Justitie!

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 14:22 Actualitate | Esenţial


Un protest impotriva modificarii legilor justitiei are loc sambata in fata sediului PSD Iasi, manifestantii cerandu-le parlamentarilor social-democrati locali sa nu voteze aceste legi, relateaza News.ro. Protestatarii s-au adunat la ora 10:00 in fata sediului PSD de pe pietonala Stefan cel Mare, cu pancarte pe care au scris "Ne-am saturat sa va pazim", "Nu ne reprezentati" si "Jos copitele de pe Justitie!". Oamenii au adus si foi cu citate din discursurile Regelui Mihai.

La ora 12.00, cei adunati in fata sediului PSD Iasi au tinut un moment de reculegere in memoria Regelui Mihai.

Protestul a fost initiat pe Facebook, fiind inspirat de actiunea de tip sit-in de la Sibiu. Nu au fost scandate lozinci, iar cei prezenti spun ca, in functie de numarul de participanti, protestul ar putea dura 24 de ore.

Plenul Camerei Deputatilor a adoptat in aceasta saptamana cele trei legi ale Justitiei: luni a fost dat votul final pe legea 303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor, iar miercuri au fost votate legea 304/2004 privind organizarea judiciara si legea 317/2004 privind functionarea CSM.

Biroul Permanent al Senatului a aprobat joi o procedura de urgenta accelerata pentru dezbaterea legilor Justitiei in forul decizional: parlamentarii vor avea termen de depunere a eventualelor amendamente pana luni dimineata la ora 9:00 la legea privind organizarea judiciara si cea privind functionarea CSM, iar comisia speciala trebuie sa elaboreze raportul in maximum 24 de ore, pana marti dimineata la ora 9:00.

Senatul este forul decizional in cazul tuturor celor trei acte normative.



















1123 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    1907-2017 Momente De Reflectie (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 14:29)

    un domn [utilizator]

    Respect Iasi!
    Aprindeti Tortele!
    • -2 (4 voturi)    
      Cam tarziu !!! (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 16:07)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Jocurile sunt deja facute !! Adios...:)
  • -4 (6 voturi)    
    Hmmm (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 15:55)

    Sah [utilizator]

    Protestatarii profesionisti nu au mai primit bani de drum asa ca protesteaza in Iasi? ;) Aveti voie sa citi si adevarul spus chiar din interior?? //uleisiapa.wordpress.com/
    • +2 (4 voturi)    
      Minciuni si manipulare (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 23:27)

      Geo7 [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Asta este "uleisiapa". Sigur esti un postac pesedist care arunca mizeria... Toate aberatiile tale sunt doar glume proaste. Ne-am trezit!!!
      • +1 (1 vot)    
        Hmmm (Luni, 18 decembrie 2017, 4:32)

        Sah [utilizator] i-a raspuns lui Geo7

        Ha,ha,ha...adevarul doare? :)) A tradat cineva din interior, pe care acum putin timp il laudati la greu iar acum sunt ''minciuni si manipulari''? :)))
        Minciuni sunt si pozele, si premiile, si facturile, etc?
        Se vede ''pixelul''?? :))))))))))
        Tristi tefelisti...stiu ca adevarul va doare mereu! :)
  • +3 (5 voturi)    
    VA VEDEM (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 16:07)

    Geo7 [utilizator]

    Sunem o mana de oameni in IASI care tin flacara aprinsa pentru democratie, justitie independenta si stat de drept. Tocmai am venit de la acest tip de protest pentru responsabilizarea politicienilor PSDALDE. Fara implicare si spirit civic nu putem trai!
    • 0 (0 voturi)    
      Va doresc (Duminică, 17 decembrie 2017, 18:55)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui Geo7

      sa o tineti bine aprinsa .
    • 0 (0 voturi)    
      Hmmm (Luni, 18 decembrie 2017, 4:28)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui Geo7

      ''Fara implicare si spirit civic nu putem trai!'':)))
      Atunci de ce nu mergeti la vot?
      Sau de fapt mergeti, dar fiind foarte putini nu aveti sanse?!
      Apoi aveti pretentia stalinista de a hotara totul in tara, voi fiind minoritari in actul democratic!!