Tatal tinerei care a supravietuit tentativei de omor de la metrou spune ca a sunat la scurt timp la 112, a fost directionat la politia din metrou, dar a durat doua ore pana a reusit sa depuna plangerea

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 14 decembrie 2017, 11:08 Actualitate | Esenţial


La metrou
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Tanara care a supravietuit tentativei de omor de la statia de metrou Costin Georgian, dupa ce s-a luptat cu agresoarea care a impins-o de mai multe ori, a asteptat doua ore pentru a putea depune plangere la Politie, scrie News.ro Asta pentru ca in fata ei era o femeie care isi pierduse sacosa pe peron, iar politistul de acolo i-a cerut sa aiba rabdare, motivand ca el este singur, a declarat, la Antena 3, tatal tinerei, precizand ca dupa incident, care a avut loc in jurul orei 15.30, au sunat la 112, de unde au fost directionati la politia din metrou, reusind sa depuna plangerea in jurul orei 19.00.

"Un soc pentru toti. In 45 de minute am sunat la 112. Si 112 m-a trimis la Costin Georgian sa investighez eu ca parinte. E posibil asa ceva? (...) Am spus la 112 ca fata a fost impinsa intentionat in fata metroului, iar doamna de acolo mi-a spus sa merg la metrou, ca au politia lor (...) Trebuia sa verifice imediat, sa vada ca sunt om serios (...) Ce pierdeau? 10 litri de motorina, timpul a zece politisti, dar poate ca salvau niste vieti", a afirmat tatal tinerei, relateaza News.ro

El mai povesteste ca la Politia de la metrou a stat aproape doua ore pentru ca in fata sa era o femeie cu un copil care isi pierduse geanta pe peron, iar politistul le-a spus ca el este singur si i-a rugat sa aibe rabdare: "Politistul a venit si ne-a intebat, i-am spus ca a fost impinsa in fata metroului. Nu a crezut din prima. Trebuia sa-i ia declaratia doamnei. In jurul orei 19.00 am putut da declaratii".

Tatal fetei a povestit, de asemenea, cum a reusit fiica sa sa scape.

"A venit in spatele ei, pur si simplu, a impins-o. Ea a crezut ca este o gluma a unei prietene (...). Cand si-a dat seama ca nu e gluma, a pus dreptul in fata si a stopat. A opus rezistenta si a reusit sa se salveze. Atunci a sarit lumea si a reusit sa fuga. Toate acestea s-au intamplat la 10 metri in fata metroului. Era prima victima si poate nu mai era a doua. Mai avea un centimetru si depasea, deja era piciorul in aer", a declarat barbatul, precizand ca agresoarea a inceput sa impinga la momentul la care metroul iesea din peron.

El a mai spus ca fata a povestit ca in momentul in care a coborat scarile la metrou a observat-o pe agresoare, care era pe peron si care o fixa cu privirea.

In momentul incidentului, au intervenit cativa oameni care au intrebat-o pe agresoare ce are cu fata, iar aceasta ar fi repetat obsesiv ca tanara i-ar fi furat banii.

"Mi-a luat banii, mi-a luat banii si repeta. Apoi a venit metroul, persoanele au intrat in metrou, fiica mea a urcat si ea de frica si atunci a realizat ce s-a intamplat, a izbucnit in plans, nu a ajutat-o nimeni (...). Agresoarea a ramas pe peron. Ne-am uitat pe filmari si agresoarea se plimba foarte linistita pe peron catre iesire cu telefonul la ureche. Am inteles de la politie ca i-ar fi gasit in palma, daca nu ma insel: "Am facut-o, dar am confundat-o". I-au gasit scris in palma. Asa au gasit scris in momentul in care au arestat-o. Putea fi vorba despre fata noastra sau despre cealalta", a adaugat tatal fetei.

El a mai spus ca fiica sa, in varsta de 22 de ani, este in stare de soc.

O tanara in varsta de 25 de ani a murit marti seara, in statia de metrou Dristor. Ea a cazut in fata unei garnituri de metrou, initial suspectandu-se ca a fost vorba despre o sinucidere. Politia Capitalei a anuntat, dupa cateva ore, ca tanara a fost de fapt impinsa de o alta femeie si a facut publice imagini cu aceasta.

Femeia incercase un gest similar in statia Costin Georgian, cu putin timp inainte, cand a impins o alta tanara, dar aceasta nu a patit nimic. Politia spunea ca fata agresata la statia Costin Georgian a facut reclamatie in jurul orei 20:00.

Agresoarea este cercetata pentru omor si tentativa de omor si a fost arestata preventiv pentru 30 de zile.


Citeste mai multe despre   
















6840 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Prostia ucide. (Joi, 14 decembrie 2017, 11:14)

    Johanis [utilizator]

    Acum sapte feluri de militii in capitala si tot degeaba!
  • +23 (23 voturi)    
    cu alte cuvinte... (Joi, 14 decembrie 2017, 11:15)

    liviu_ [utilizator]

    erau sanse sa se dea un anunt, sa se gaseasca criminala inainte si sa se salveze o viata...

    multumim militiei...
    o ancheta ceva?! sau anchetele si amentzile sunt numai pt cei ce vai jandarmii sclavi pe FB?!
  • +21 (21 voturi)    
    Normal (Joi, 14 decembrie 2017, 11:16)

    StefanN1978 [utilizator]

    Bine in schimb ca ieri anuntase ministrul de interne ca echipa de politisti la transporturi va fi premiata pentru profesionalism. Care profesionalism ?
    • +2 (2 voturi)    
      Aia de au prins ucigasa, nu operatorii telefonici (Joi, 14 decembrie 2017, 12:00)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui StefanN1978

      Dar nu erau doar de la Transporturi, erau si de la Omoruri in echipa care a prins ucigasa.

      Intamplator, sotul unei colege de la munca apare in filmuletul cu retinerea. Este usor necioplit in exprimare dar destul de profesionist - a mai aparut la TV acum ceva timp cand a prins un alt criminal intr-un caz mediatizat ceva mai putin.
    • +8 (8 voturi)    
      parca Eroi i-a numit (Joi, 14 decembrie 2017, 12:30)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui StefanN1978

      Eroii esecului? nesimtirea mare cat casa. cat era sa dea un anunt in toate statiile : atentie ciircula o nebuna., indepartati-va de linie si fiti vigilenti. Eroii au omorat o fata.
  • +10 (12 voturi)    
    No bine (Joi, 14 decembrie 2017, 11:22)

    mitg [utilizator]

    Nivel de paznic la metrou, dar cu scoala de agenti terminata.

    Asta e nivelul de respect pe care autoritatile alese il acorda metroului (si aici e bine, ca in alte forme de transport e jale totala) si mai ales pasagerilor sai.
  • +23 (23 voturi)    
    Welcome to Romania (Joi, 14 decembrie 2017, 11:24)

    HChifteluta [utilizator]

    Asta este un vechi obicei al operatorilor de la 112 (care in opinia mea sunt degeaba). Te paseaza mereu aiurea si esti nevoit de multe ori sa spui de doua - trei ori urgenta. Intr-un final inchizi conviins fiind ca de fapt n-ai nicio problema, ti se pare tie si daca mai insisti mai primesti si vreo amenda.
    • +4 (4 voturi)    
      :)) (Joi, 14 decembrie 2017, 13:04)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      ai descris perfect un apel la 112..:))
  • +6 (12 voturi)    
    jos comunistii! (Joi, 14 decembrie 2017, 11:26)

    I [utilizator]

    fiecare romanash care voteaza doar pentru el si nu se gandeste la ceilalti, este vinovat pentru aceasta tragedie!
  • +22 (22 voturi)    
    2 ore ? (Joi, 14 decembrie 2017, 11:30)

    tudor74 [utilizator]

    S-a miscat repede polita daca i-a luat declaratia in doua ore ! De obicei stai mult mai mult pt ca politia romana trage de timp sa te faca sa iti pierzi rabdarea si sa nu mai depui plangere !
  • +14 (14 voturi)    
    Iata cum actioneaza politia.. (Joi, 14 decembrie 2017, 11:43)

    akillies [utilizator]

    ..ii legitimeaza pe oamenii care protesteaza pasnic(ca asa vrea ministresa dan), dar nu e capabila sa identifice un pericol real in timp util!

    dna minsitresa, cand va dati demisia si lasati un om mai capabil la conducerea MAI?!?!
    Ca ma gandesc si eu asa, ca daca singura dvoastra preocupare e pusul pumnul in gura, mai bine lasati treaba MAI pe maini mai capabile!
  • +8 (8 voturi)    
    Poate avea sarcina sa ucida pe cineva anume (Joi, 14 decembrie 2017, 11:49)

    D-or [utilizator]

    Criminala avea scris pe mina: "Am facut-o, dar am confundat-o".

    Acesta este evident un mesaj pentru altcineva, probabil cel care a comandat crima.
    Poate avea in intentie sa se sinucida apoi, iar mesajul trebuia sa ajunga in media, ceea ce oricum s-a si intimplat. Aceasta "dare de seama" poate sugera o incercare de a proteja pe cineva amenintat in cazul in care nu facea crima ordonata.

    E doar un scenariu, dar mai bine sa se studieze mai multe piste, decit sa se mearga pe varianta cea mai facila, respectiv a nebuniei si a crimei aleatoare.

    Cele doua victime semanau intre ele?
  • +5 (5 voturi)    
    si birocratia (Joi, 14 decembrie 2017, 12:09)

    de-pe-aici [utilizator]

    ucide
  • +3 (7 voturi)    
    observatie... (Joi, 14 decembrie 2017, 12:15)

    liviu_ [utilizator]

    interesant e cum oamenii in loc sa o imobilizeze pe agresoare, au intrat in metrou....
    ce sa zicem... daca cineva de la politia transporturilor, de la 112, sau dintre trecatori actiona corect, o viata putea fi salvata!

    bravos romania...
  • +3 (3 voturi)    
    Am invatat ceva (Joi, 14 decembrie 2017, 12:15)

    iPig Pro [utilizator]

    Si anume ca voi sta spre capatul opus al statiei fata de cel unde intra trenul in statie. Si eu am obiceiul sa citesc mult (carti) pe mobil si pot fi neatent. O variabila in minus, ii dau mai multe sanse trenului sa aiba viteza mica.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu e prima oara (Joi, 14 decembrie 2017, 12:46)

    Doaroparere [utilizator]

    Este o delasare a autoritatilor de a lua in supraveghere bolnavii psihici.

    In Mioveni o tanara a fost ucisa de un bolnav care fusese internat si apoi eliberat si care mai atacase o femeie cu ceva timp in urma.

    Este exact acelasi scenariu.

    Din pacate a fost delasare pe toata linia - de la medici pana la politie.
    Se pare ca nici macar o tragedie nu face ca macar o perioada politia sa fie mai constienta de asemenea situatii

    Din trecut 25.08.2017:
    Atacată sălbatic şi ucisă pe stradă, la întâmplare, ziua în amiza mare. O femeie din Mioveni a fost omorâtă sub privirile trecătorilor de un fost profesor de istorie, bolnav phihic. A mai înjunghiat o tânără în urmă cu trei ani, dar statul l-a lăsat în grija mamei, cu o simplă semnătură.
    "Băiatul a venit de acolo şi femeia trecea pe stradă, el avea cuţitul în mână şi i-a dat direct la gât.", povesteşte un martor. Un altul adaugă: "Femeia atât a zis: M-a tăiat!"
    Până la spitalul din Piteşti, Gina, femeia înjunghiată, a pierdut prea mult sânge. N-a avut nicio şansă. Tânărul cu probleme psihice a lovit, din nou, la întâmplare. A stat ascuns în scara de bloc şi s-a năpustit asupra ei. O femeie de 69 de ani fără apărare.
  • +4 (4 voturi)    
    ma intreb ce are acum de spus secretara DAN (Joi, 14 decembrie 2017, 12:49)

    pmct [utilizator]

    o sa-i premieze si pe cel care lua declaratiei femeii cu sacosa?
  • +2 (2 voturi)    
    La politia romana timpul trece, leafa merge (Joi, 14 decembrie 2017, 14:06)

    Frankie [utilizator]

    Nu da nimeni 2 bani pe tine cand suni la 112 cu o urgenta. Asa politie , asa tara....
  • +1 (1 vot)    
    Oare (Joi, 14 decembrie 2017, 14:11)

    unins [utilizator]

    cate nereguli grave mai trebuie comise de subalternii d-nei ministru, ca noi sa-i cerem demisia??? Aceasta femie nici macar nu stie ca rolul ei este sa faca totul pentru a apara cetatenii, nicidecum sa fie purtator de cuvant al ministerului de interne, sau lider de sindicat al politistilor !!! Dar este si vina noastra, ca-i platim si acceptam sa ne fie stapani, pe banii nostri!
  • +1 (1 vot)    
    a fost o sincopa! (Joi, 14 decembrie 2017, 15:26)

    MirceaIo [utilizator]

    Carmen Dan ne spune ca treaba merge ca unsa in MAI, au fost o sincopa dar situatia e sub control. In 6 ore de la tentative de omor (aceasta ancheta trebuia sa aiba proritate fata de geanta furata) un criminal in serie se plimba liber prin statiile de metrou Bucurestene. Nota "bene" sunt zeci de camera video si multi de le "security" care monitorizeaza aceste zone. Atentie!!! crima nu s-a intamplat undeva intr-o zona izolata!!lenea, delasarea si lipsa de motivare a sistemuli au permis aceasta tragedie!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Vinovatii ? (Joi, 14 decembrie 2017, 23:14)

    unins [utilizator]

    Cine sunt adevaratii beneficiari ai contractelor firmei de paza de la metrou, care de ani buni incasa sume uriase, fara sa presteze serviciile, deoarece nu avea niciun angajat !?!? Cine a avizat autorizarea firmei de paza ? Cine avea datoria sa cotroleze cum isi face treaba firma de paza ? Si aici se pare ca s-a intamplat ca si in cazul cotroalelor si avizelor de la Colectiv ! Politia are datoria primordiala sa previna infractiunile si apoi, daca s-au comis infractiuni, trebuie sa prinda infractorii! Daca prind infractorii, inseamna ca si-au facut o parte din datorie, pentru care sunt platiti; deci asta nu este ceva deosebit, pentru care sa fie ridicati in slavi! Daca se ajunge sa moara oameni, deja este clar ca autoritatile nu si-au indeplinit principala menire, aceea de a apara oamenii !!!