Femeia care a impins o tanara in fata metroului, in statia Dristor, arestata pentru 30 de zile

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 13 decembrie 2017, 20:23 Actualitate | Esenţial


Magdalena Serban la metrou
Foto: Politia Capitalei
Femeia care impins marti seara in fata metroului o tanara, in statia Dristor, a fost arestata pentru 30 de zile, anunta News.ro. Magdalena Serban este cercetata pentru omor si tentativa de omor, dupa ce a incercat sa impinga si o alta tanara in fata metroului, in statia Costin Georgian, si dupa ce tanara agresata in statia Dristor a murit, dupa cum au anuntat procurorii Parchetului de pe langa Tribunalul Bucuresti.

Potrivit unui comunicat de presa transmis, miercuri, de catre reprezentantii Parchetului de pe langa Tribunalul Bucuresti, Magdalena Serban este cercetata pentru infractiunile de omor calificat si tentativa de omor.

"Din actele de urmarire penala efectuate pana in prezent, a rezultat ca, la data de 12.12.2017, in jurul orei 15:35, in timp ce se afla pe peronul statiei de metrou Costin Georgian, inculpata S.M. a impins o persoana de sex feminin, spre liniile de metrou, cu intentia vadita de a o arunca in fata trenului care tocmai intra in statie. La data de 12.12.2017, in jurul orei 19:54, in timp ce se afla pe peronul statiei de metrou Dristor 1, inculpata S.M. a impins o persoana de sex feminin spre liniile de metrou, iar dupa ce victima a cazut pe sine, in timp ce aceasta incerca sa se agate de marginea peronului, a lovit-o in zona capului cu piciorul. Urmare a acestor actiuni victima a fost lovita de trenul ce intra in statie si a decedat ca urmare a leziunilor suferite", anunta procurorii.

Magdalena Serban este din Craiova si, potrivit unor surse judiciare, a fost incoerenta pe toata durata audierilor, nefurnizandu-le anchetatorilor nicio informatie despre faptele comise.

Prima ipoteza a anchetatorilor este ca femeia are probleme psihice si a fost intrebata daca a fost internata la un spital de psihiatrie, negand.

Ea le-a spus anchetatorilor ca nu are o locuinta si ca a dormit de mai multe ori in Gara de Nord, iar in ultima perioada a locuit la un prieten, fara a le putea indica anchetatorilor adresa acestuia. Ea a spus ca nu stie adresa, dar stie sa ajunga acolo.

Femeia scria mesaje incoerente pe pagina sa de Facebook, in care il acuza pe fratele ei de abuz sexual. Magdalena Serban sustinea ca a intrat in greva foamei pentru ca nu i se face dreptate.

Conform unor surse judiciare, in imaginile video cu primul incident, petrecut la statia de metrou Costin Georgian, se poate observa ca femeia a impins-o pe victima de trei ori, nereusind sa o arunce pe sine. Victima ar fi opus rezistenta, iar la un moment dat s-a si luptat cu agresoarea, reusind intr-un final sa fuga.

In cazul celui de-al doilea incident, de la statia Dristor, imaginile arata ca tanara de 25 de ani a fost impinsa si a cazut pe sine exact la momentul la care trenul a iesit din tunel. Tanara a reusit sa se ridice, pe sine, dar suspecta ar fi impins-o cu piciorul, iar victima a cazut din nou, fiind lovita de metrou. La acel moment, in statia de metrou se aflau putine persoane.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9357 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    O scoate Toader in curand (Miercuri, 13 decembrie 2017, 20:56)

    emil bobu [utilizator]

    La scos criminali din puscarie, Toader se pricepe.
    • +1 (1 vot)    
      Poate cineva i-a activat nebunia tocmai acum (Joi, 14 decembrie 2017, 18:40)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      La cat de hotarati sunt sa schimbe legile si ca sa nu se coaguleze o miscare puternica si infomata pentru monarhie ii cred in stare sa activeze un nebun ca sa distraga atentia de la problemele cu justitia...

      In plus cu omoul de la metrou se pot face iar rost de bani pentru partid cu cheltuielile pentru geamurile protectoare si super-scumpe de la metrou...
      • 0 (0 voturi)    
        scuze ptr litera r (Joi, 14 decembrie 2017, 19:13)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui fit

        iar m-am grabit...
  • -5 (25 voturi)    
    si persoanele alea ce-au facut?? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 21:21)

    cchris [utilizator]

    Si persoanele alea ce-au facut? Ahh.. era sa uit, actiunea se intampla in Romania, in Bucuresti, unde cand se intapla asa ceva oamenii se uita la actiune ca la un film si nu fac nimic?
  • +8 (14 voturi)    
    Reconstituirea (Miercuri, 13 decembrie 2017, 21:26)

    Pac-pac [utilizator]

    Sper ca procurorii vor cere reconstituirea faptei, cu dementa asta in rolul victimei....
  • 0 (18 voturi)    
    Protectie de plexic (Miercuri, 13 decembrie 2017, 22:50)

    Laumi [utilizator]

    Oare cand facem si noi ca in alte locuri protectie de plexic si usi suplimentare la tunel? Mai asteptam multi cu mintea stricata sa ucida nevinovati? Istanbulul are. Parisul are, Londra are, (e drept, nu peste tot), dar cred ca mai stiti si altele.
    • +8 (16 voturi)    
      Nu se poate, fiindca e Romania (Miercuri, 13 decembrie 2017, 23:35)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Laumi

      Nu exista bani pentru asa ceva, fiindca in Romania trebuie angajati la stat nu doar oameni pe post, ci intreaga lor familie.

      Deci de unde bani? S-au vazut prioritatile, banii se duc la politruci, baroni, neveste, acolo e mare nevoie de bani in tara asta anormala.
  • -6 (24 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 14 decembrie 2017, 0:49)

    MarianPConstantin [anonim]

    • -6 (12 voturi)    
      Ce sa faca lumea?De unde stii ca nu avea un cutit? (Joi, 14 decembrie 2017, 9:08)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      Dupa razboi multi viteji se arata... Dar atunci, pe moment, in socul de moment, te aruncai cu capul in fata sa opresti pe cineva? De unde stii ca nu avea un cutit cu care te injunghia? Gandeste-te (daca poti) ca a incercat sa omoare pe cineva! De unde stii ca nu avea un pistol sau ca ar fi avut o boala incurabila si avea o seringa la ea cu care te intepa si iti dadea si tie boala? Nu oamenii din jur ar fi trebuit sa intervina ci cei pregatiti de asa ceva (politia, securitatea, securitatea metroului).
      Banuiesc ca tu Marian esti un Rambo autohton, ce Rambo, un Superman sau Batman, pe unde vezi o faradelege te arunci cu capul in fata si te bati cu toti fara sa te gandesti!
    • +5 (7 voturi)    
      Esti dezinformat (Joi, 14 decembrie 2017, 9:09)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      Vezi ca a aparut filmarea pe net. Totul s-a intamplat in cateva secunde, nu avea cand sa intervina nimeni. Oamenii din jur nici macar nu au observat ca a fost impinsa, pt ca erau foarte putini. Vinovata este nebuna care a impins-o.
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Joi, 14 decembrie 2017, 9:09)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      Incidentul a avut loc in jur de ora 16. Nu stii cat a durat sa-si revina din soc fata aia, pana a povestit cuiva, pana a sfatuit-o cineva cu mintea limpede sa mearga la Politie. Cat a durat pana a gasit sectia de politie si cat a asteptat pana a fost preluata pentru declaratii. Hai s-o scoatem vinovata.
    • +9 (9 voturi)    
      Nu mai mult decat al tau (Joi, 14 decembrie 2017, 9:24)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      Prima victima s-a dus imediat la politie dar a asteptat ore intregi sa-i fie inregistrata cererea. Deci, ...statul e de vina, nu cetateanul pentru intarzierea reclamatiei, 'ca avea prioritate o tanti care-si pierduse sacosa.
      Si de ce nu s-a luat statul (prin oameni de paza angajati) de ea cand au vazut (de ce n-au vazut? fie si prin camerele de supraveghere) ca avrut sa arunce pe cineva in fata trenului?
      Trebuie sa organizam militii cetatenesti cand exista organe ale statului? Aia, pe acolo, ce pazesc sa nu aruncam hartii pe jos?
      Garduri sunt, la metrou, in multe locuri din lume iar trenul opreste fix in drept cu gaura libera (sau care se deschide atunci).
      Sa nu-ti imaginezi ca asta era atat de demnenta ca sa incerce sa arunce pe cineva cu alti 5-6 alaturi. E destul de desteapta ca sa-si spuna of-ul pe Feisbuc, nu? A atacat pe cineva izolat si expus. Deci si-a planificat actiunea.
      Si, inca... nu este vorba despre un eveniment petrecut in gara sau pe marginea soselei, deci pentru fiecare situatie se discuta solutii diferite, fiecare cu parerea lui dar, majoritatea, cu bune intentii. Deci nu devia de la subiect.
      Bomboana pe coliva:
      MI vrea sa-i recompenseze pe agentii care au prins-o pana la urma pe dementa (vezi bine o urmarire cu impuscaturi si mobilizare de forte nu?) dar nu-i penalizeaza pe aia care ar fi putut sa o impiedice sa ucida, daca luau reclamatia la timp.
      • -1 (3 voturi)    
        Comment sters de user (Joi, 14 decembrie 2017, 10:23)

        MarianPConstantin [anonim] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        • 0 (2 voturi)    
          primul ajutor (Joi, 14 decembrie 2017, 11:07)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

          Cand vad ca cineva se ineaca, nu dau buzna sa dau salvamarul la o parte. Dar alerg sa intervin daca sunt in pozitie. ... Am facut-o deja asa ca poate tu vorbesti teoretic.
          Pe peron sunt camere de supraveghere si ai cel putin impresia ca cineva mai bine plasat decat tine poate sa vada.
          Locul ales de agresoare era departe de alte persoane, dar la vedere fata de camere.
          Deci, daca ma reped de la oarece distanta pot sa particip, involuntar dar cu elan, la aruncarea victimei pe sine; intre timp poate ca situatia s-ar fi rezolvat. Greu de spus...
          De multe ori, primul ajutor chiar bine intentionat poate sa faca mai mult rau.
          Insa, daca la prima tentativa se intervenea de catre cei instruiti pentru asta, al doilea atac nu ar mai fi avut loc.
          Cel care a schitat o intentie de interventie a renuntat pentru ca pericolul iminent disparuse. Si cine stie, este greu de inteles ce se petrece intre doua persoane care se cearta pe peron si aproape imposibil de imaginat din prima secunda, ca una are ganduri ucigase. Nu mai era nici datoria si nici dreptul lui sa retina o persoana cu forta, dupa acea aceasta renuntase.
          Scena povestita de prima victima la sectia de politie pare veridica si nu este contrazisa de politie. Este vorba de aceeasi politie - care raspunde de metrou, transporturi - care a prins-o in final.
          De exemplu, la 112 am fost sfatuit in caz de urgenta - cand am anuntat ca eram atacat de o alta masina pe sosea, in intentia de a se inscena un accident, sa caut cel mai apropiat agent de politie, ceea ce prima persoana atacata a si facut. Putem intr-adevar sa avem dubii despre timpul in carea a facut-o .
          Mai domoliti-va indignarea cetateneasca din fotoliu si mai ganditi si la rece, ca sa nu condamnati pe toata lumea; acum puteti, faptul este consumat.
        • +2 (2 voturi)    
          Ministerul de interne confirma pentru A3 (Joi, 14 decembrie 2017, 11:35)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

          A dat si telefon la 112 si a fost directionata catre politia metrou:
          https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22177069-ministrul-interne-carmen-dan-despre-faptul-sesizarea-tinerei-care-supravietuit-tentativei-omor-statia-metrou-costin-georgian-durat-doua-ore-sincopa.htm
  • +2 (4 voturi)    
    Masuri de preventie (Joi, 14 decembrie 2017, 9:11)

    vlad.pe [utilizator]

    Eu vreau sa știu ce Masuri de Prevenție va lua statul si primăria București in frunte cu Gabriela Vranceanu Firea ca astfel de evenimente sa nu se mai întâmple.

    Vreau sa știu ce face STATUL ROMÂN ca sa ma protejeze pe mine, cetățean plătitor de taxe și impozite.
  • +8 (8 voturi)    
    Solutia ? (Joi, 14 decembrie 2017, 9:29)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Oameni competenti in posturi cheie :
    Ex: nevasta lui Misa la ASF - 30000 lei/ luna
    Fina lui Ponta la ASF - 30000 lei/ luna
    Fiica lui Daia la Ministerul agriculturii
    Nevasta lui Nicolicea la Transgaz
    Fiica lui Ciordache lucreaza la cancelaria BNR
    ... si pot continua pana fac basici la degete si se strica tastatura
    Niste lichele .
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 14 decembrie 2017, 10:28)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Nu stiu dvs. dar eu prin tara am imprastiate o tona de matusi, unchi, rude prin alianta, oameni pe care ii cunosc de cand eram copil, fara a-mi fi rude, care toti l-au votat pe Dragnea. Mi-e frica sa-i mai intreb, dar mi-e ca nu realizeaza nici acum ce au facut.
  • +1 (1 vot)    
    Singura pedeapsa pentru idioata ar fi, (Joi, 14 decembrie 2017, 9:34)

    Ponta [utilizator]

    sa fie condamnata la pedeapsa similara cu ceea ce a facut ea.
    • -1 (1 vot)    
      Vrei sa iesim din NATO si UE? (Joi, 14 decembrie 2017, 10:10)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

      1) este presupusa pana se dovedeste, Daca te uiti la toate agentiile starine de stiri adevarate (BBC, Reuters, CNN) chiar cand este clar se foloseste termenul de "presupusa criminala"
      2) Daca reintroducem pedeapsa cu moartea am iesi automat din NATO si UE. Deci nu le da idei lu psd-ciuma rosie!
  • -3 (5 voturi)    
    Pe legile lui Macovei va "scrie" carti si va iesi. (Joi, 14 decembrie 2017, 10:08)

    Miky60 [utilizator]

    Asa cum au iesit Becali, Voiculescu, Nastase si restul profitand de legile lui Macovei cu carti "scrise" la banda rulanda, asa va iesi si presupusa criminala cu carti dupa doar jumatate de an...
    • +1 (3 voturi)    
      Huh? (Joi, 14 decembrie 2017, 10:25)

      Doru1963 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Legile lui Macovei? Macovei a dat legea ca penalli sa scape de inchisoare scriind carti?
      De unde ai scos-o?
      • -1 (3 voturi)    
        Da, legile sunt date de Macovei cu Boc premier (Joi, 14 decembrie 2017, 11:13)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

        Da, legile "justitiei" (de fapt ale lui Macovei) cele in functie acum sunt date de ea cu Boc premier. Ce, este o noutate?
        • 0 (0 voturi)    
          Bati campii (Joi, 14 decembrie 2017, 16:59)

          Doru1963 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Adu te rog o singura dovada, un link catre un ziar sau orice altceva care doveste ce spui
    • +1 (3 voturi)    
      .... (Joi, 14 decembrie 2017, 10:30)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Am ajuns sa ne cantarim fiecare cuvant numai sa nu lezam vreo sensibilitate. Individa e o CRIMINALA, nu o presupusa criminala.
  • +2 (4 voturi)    
    Dna Dan felicita politia ?! Daca era un act (Joi, 14 decembrie 2017, 11:24)

    deval [utilizator]

    terorist ?!
    Cum sa ignori o tentativa de crima ?! Cum ne aparam impotriva psihopatilor ? Cei cu potential agresiv. Cum sunt identificati acestia si ce face statul pentru acestia si pentru protectia cetatenilor ?! Si politistul injunghiat in gara , la Suceava a fost victima unui psihopat !!!!!!! Si teroristii sunt psihopati .........
    • +4 (4 voturi)    
      Daca Politia nu are atributii pe linie antitero (Joi, 14 decembrie 2017, 12:51)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui deval

      nu ar trebui sa existe un sistem de alerta activ in care sa zicem chiar doar reclamatii de tentativa de crima (ca cea de la metrou) sa intre si in atentia SRI, ca o alerta de gradul x ? Sau institutiile statului nu au voie sa colaboreze ?
      Moartea tinerei putea fi prevenita !! Noroc ca metroul nu circula noaptea ca descreerata putea continua inca 10-12 ore de la prima tentativa !!
  • +4 (4 voturi)    
    politaii nu sunt de folos societatii (Joi, 14 decembrie 2017, 14:12)

    MirceaIo [utilizator]

    Romania e tara in care daca trebuie sa faci o declarative la politie mai bine te lipsesti. Clar aceasta crima putea fii evitata. In 6 ore nu au fost in stare sa identifice si sa captureze un criminal deosebit de periculos. Incredere in politia Romana=0. Mai mult rau fac decat bine. Daca nu sunt motivati cu o spaga nici nu te baga in seamana. Rusine guvernare criminal PSD. Carmen Dan o arde cu microfoane ascunse!!!!