Ministrul Ilan Laufer, dupa ce ambasadorul Canadei s-a declarat ingrijorat de modificarea legilor justitiei: Va puneti intr-o lumina proasta si dezinformati. Instigati la o ruptura in societatea romaneasca

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 13 decembrie 2017, 13:51 Actualitate | Esenţial


Ilan Laufer
Foto: Facebook / Ilan Laufer
Ilan Laufer, l-a acuzat pe  ambasadorul Canadei, Kevin Hamilton, ca se "implica in politica externa a Romaniei", Ministrul pentru Mediul de Afaceri sustinand ca diplomatul a "dezinformat" si s-a pus intr-o lumina proasta cand a spus ca tara sa este ingrijorata de modificarea legilor justitiei.

"Canada, ca si multi parteneri internationali, este preocupata si are aceeasi ingrijorare pe care o au multi dintre protestatari in ceea ce priveste reforma in justitie si pachetul de legi care se dezbate in Parlament. Din 2007 si pana in prezent Romania a facut progrese remarcabile in lupta impotriva coruptiei si in constituirea independentei in acest sector. Multe parti din pachetul de legi amintit par ca vor inversa acest proces. De aceea intelegem pe deplin nemultumirile protestatarilor", a spus marti ambasadorul Canadei, Kevin Hamilton.

Laufer raspunde, intr-o postare pe pagina sa de Facebook, ca "sunt, si eu , la randul meu, 'ingrijorat' de modul si felul in care va depasiti atributiile pentru care ati fost acreditat sa reprezentati tara dumneavoastra, Canada, pe teritoriul Romaniei". 

Postarea lui Ilan Laufer apare pe Facebook insotita de cuvantul "Sponsored", ceea ce inseamna ca ministrul a platit retelei sociale pentru ca mesajul sau sa fie promovat si vazut de cati mai multi utilizatori.

 "Prin declaratia si comportamentul dumneavoastra, va implicati in politica interna a Romaniei, ceea ce va este strict interzis prin Conventia de la Viena, Constitutia Romaniei si legea 269/2003 Art 50 litera f) care le interzice membrilor corpului diplomatic si consular al Romaniei, si ma gandesc ca este reciproc valabila: "f) sa declare sau sa participe la greve, precum si la mitinguri, demonstratii, procesiuni sau orice alte intruniri cu caracter politic", ceea ce este, evident, in afara statutului dumneavoastra de diplomat. 

Nu doar ca va puneti intr-o lumina prosta, dar si dezinformati. Prin urmare instigati la o ruptura in societatea romaneasca", scrie ministrul pentru mediul de afaceri in postarea citata.




















5607 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    Puisor, (Miercuri, 13 decembrie 2017, 13:55)

    aniod [utilizator]

    Romanii l-au mai executat de unul de Craciun. Nu te grabi, ca esti cam tanar.
    • +4 (4 voturi)    
      nu romanii ci Iliescu si gasca lui l-a executat (Miercuri, 13 decembrie 2017, 17:31)

      Zalmoxis [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      pe cel la care faci referire.
      Dar faptul ca a spus ambasadorul Canadei ca e grav ce se petrece cu legile justitiei nu inseamna ca se implica in treburile interne ale tarii !!!!!
      Acest tinerel cu fitze ar trebui controlat la cap...are ochii cam de pedofil sau dus cu pluta
  • +27 (29 voturi)    
    pana azi (Miercuri, 13 decembrie 2017, 14:00)

    Mistrelutz [utilizator]

    nu stiam exact unde sa il plasez pe acest domn..il vedeam un pic diferit si mai echilibrat..mai demn.
    Mi-a trecut
    • +13 (13 voturi)    
      Fara suparare, Mistrelutzule, dar ti-am mai spus (Miercuri, 13 decembrie 2017, 15:35)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      ca esti naivutz si, din pacate, trebuie sa o repet !

      Ministrul asta a fost "dospit" in studiourile Latrinei 3. Faptul ca patrundea acolo proaspat barbierit, imbracat la costum si la cravata in vreme ce "vedetele" postului precum alde Curvica veneau nebarbierite, la blugi si camasa cu maneca scurta, faptul ca vorbea retinut, politicos, neconflictual, in vreme ce langa el Nici o laie, Pricolicea, si alti pesedisti gen, Omul cu mitraliera si Plescoianu, improscau cu saliva si injuraturi pe toti cei care nu erau cu ei (y compris ambasadorii SUA, Angliei, Olandei, etc) nu a insemnat ca vreodata IL ar fi reprezentat o garantie a faptului ca acest guvern si aceasta putere pot fi si altfel decat abuzive, nesimtite si chiar, de-a dreptul , troglodite !

      In urma cu circa o saptamana Laufer a debitat o adevarata diatriba impotriva protestatarilor #rezist ! Scriam atunci ca acea iesire i-a asigurat mandatul de ministru in guvernul pesedist, atata vreme cat Dragnea va fi la putere. De fapt sunt convins ca asta si urmarise insul. Se pare insa ca prevazator a vrut sa-si securizeze o data in plus postul.

      PS. Domnu' Laufer, s-a marcat, te-a auzit cine trebuia poti sa te linistesti.
      • +2 (2 voturi)    
        nu cred ca A3 l-a "dospit" (Miercuri, 13 decembrie 2017, 20:07)

        silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        pare "produs" in alta parte; la Antene a fost lansat la apa;

        cat despre textul lui Laufer suna ca "neamestecul in treburilii internii ale Rumaniii" - destul de penibil pentru varsta lui si resursele pe care le-a avut la dispozitie pentru a se educa

        oricum o ruptura in societatea romaneasca exista si se adanceste pe zi ce trece: intre Ciuma si oamenii adevarati ai acestei tari; oare asta ii sperie Ilane pe sefii tai ?
  • +37 (37 voturi)    
    pfiu (Miercuri, 13 decembrie 2017, 14:04)

    eduardst [utilizator]

    Saracu ambasador; era intr-o lumina proasta. Bine ca a venit Ilan Nimeni si a schimbat becul. Acum lumina e buna
    • 0 (0 voturi)    
      Laufer (Miercuri, 13 decembrie 2017, 20:52)

      milache [utilizator] i-a raspuns lui eduardst

      Laufer asta nu este decat un TAMPIT !
  • +22 (24 voturi)    
    da (Miercuri, 13 decembrie 2017, 14:07)

    bogdan1477 [utilizator]

    "Agenturili straini" sunt impotriva bravului popor romani de asistati sociali, pensionari si bugetari. stim placa. Ca sa nu mai pomenim de soros...
  • +23 (25 voturi)    
    mai citeste odata (Miercuri, 13 decembrie 2017, 14:08)

    coloneze [utilizator]

    ce scrie in conventie sa vezi ca tu dezinformezi. astia conduc ministere?
  • +30 (32 voturi)    
    Iata dovada! (Miercuri, 13 decembrie 2017, 14:17)

    Martinezu [utilizator]

    Nici ambasadorul Canadei, nici ceilalti ambasadori la fel precum toti demonstrantii nu au citit cu atentie legile justitiei.
    Singurii care le citesc sunt analfabetii din parlament si din puscarie.
    Cum dracu?
  • +24 (26 voturi)    
    ..... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 14:18)

    msk [utilizator]

    .... fratele meu, au ajuns toti prostii sa behaie in numele Romaniei !
    • +1 (1 vot)    
      e nu chiar toti .. (Miercuri, 13 decembrie 2017, 20:09)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui msk

      doar cei pusi de Ciuma in vreo pozitie publica
  • +26 (28 voturi)    
    Acest păcălici politic... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 14:19)

    Spiky [utilizator]

    ... bolnav de tupeu (boală epidemică în PCR-PSD, fără de care nu ai nici o șansă de a avansa în ierarhia găștii), jignește fără nici un temei pe un ambasador. Care ambasador nu este singurul - și cel al SUA, și cel al UK, și-au manifestat aceeași îngrijorare, cu un puternic temei - vezi criticile lui Danileț la modificările fără justificare aduse legilor justiției.
  • +24 (26 voturi)    
    a (Miercuri, 13 decembrie 2017, 14:20)

    adrian67 [utilizator]

    Ia uite-l si pe asta. Ia bai Elane un maieu pe tine si arata-i muschii canadianului. Si ca sa-i pui capac, arat-o si pe nevasta-ta goala.
    Gluma-i gluma, dar ministri mai idioti ca acum nu a avut tara asta niciodata.
    Multumim PSD.
  • +28 (30 voturi)    
    Mister ! (Miercuri, 13 decembrie 2017, 14:32)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Unul din marile mistere ale Romaniei postrevoluţionare este cine e şi cum a aparut brusc în politică acest puţoi pe nume Ilan Laufer. A atărut în chiloţi şi a început brusc să dea interviuri, ordine... Acum e supărat pe ţările occidentale, cică nu înţeleg măreţia teleormanizării. WTF ?!
    • +7 (7 voturi)    
      Cred că ai uitat de altă mândrețe politică... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 18:19)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_Voievod

      ... ce și-a făcut debutul în chiloți, e drept, tetra, că așa era pe vremuri: Călin Popescu Tăriceanu! Și Oprișan mi se pare că a fost tot un fel de manechin... Cine e manechin, face ușor trecerea la politică, că și acolo tot manechine se cer....
  • +19 (21 voturi)    
    Depasirea atributiilor (Miercuri, 13 decembrie 2017, 14:34)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Ilan nu isi depaseste atributiile tragindu-l de ureche pe Ambasadorul Canadei? Cam in ce capacitate i se adreseaza?
    Ma gindesc ca Ministrul de Externe, Primul Ministru si Presedintele ar fi fost mai bine abilitati sa il mustruluiasca pe Ambasador, nu Gigel (ma rog, Strul) Ministrul pentru Mediul de Afaceri
  • +11 (15 voturi)    
    Pentru curiosi (Miercuri, 13 decembrie 2017, 14:36)

    ciuma.rosie [utilizator]

    va pun la dispozitie viza de USA
    NU ma mai intorc in mizeria asta de tara
    Stau pana ii dam jos pe astia si va pup pe dinti !!!
    • +10 (10 voturi)    
      De ce? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 15:24)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Cica intr-o zi Ceausescu s-a gandit sa iasa cum a auzit el ca facea Cuza, ca sa vada cu ochii lui cum o duce poporul. Si s-a asezat la prima coada pe care a intalnit-o in cale (nu se vedea inceputul, ca era departe). Dar, cel dinaintea lui cum s-a intors si l-a vazut, a plecat grabit; urmatorul la fel pana cand aproape sa se termine coada.
      Si, atunci cu riscul sa se demaste il ia pe unu' de maneca si-l opreste: "ce faci tovarase de ce pleci, ca nu mai ai mult pana in fata?" "Pai, zice asta, aici e coada la Imigrari daca tu pleci, noi putem sa ramanem".
  • +4 (4 voturi)    
    Elane....du-te tata in tzarile calde! (Miercuri, 13 decembrie 2017, 16:32)

    trem [utilizator]

    Probabil te-ai putea aclimatiza mai bine. E soare, chilotii sunt acceptati ca vesminte si prostia s-ar putea sa fie privita ca o calitate.

    Pe aici nu esti bun nici sa ii faci pantofii ambasadorului Canadei. Cred ca esti bolnav de arogantza cronica daca tu crezi ca esti in pozitia de a-i da sfaturi.