Amenda de 900 de lei pentru un barbat din Bucuresti care a postat pe Facebook jigniri la adresa jandarmilor

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 12 decembrie 2017, 7:33 Actualitate | Esenţial


Un barbat din Bucuresti a primit o amenda de 900 de lei, dupa ce a postat pe Facebook mai multe mesaje in care ii jigneste pe jandarmi, numindu-i, printre altele, "sclavi", scrie news.ro.

Amenda a fost data de Jandarmeria Romana, dupa ce barbatul a postat pe Facebook, in 22 noiembrie, un mesaj in care aduce jigniri la adresa jandarmilor prezenti la sediul Directiei Nationale Anticoruptie cand a avut loc audierea liderului PSD, Liviu Dragnea, numindu-i, printre altele, "sclavi".

"A postat in mediul virtual, pe pagina personala a retelei de socializare Facebook Cristian-Mihai Dide cu acces publicului, expresii jignitoare si vulgare la adresa lucratorilor Jandarmeriei Romane care si-au desfasurat activitatea la sediul DNA in data de 21.11.2017, lezand demnitatea si onoarea institutiei Jandarmeriei Romane", se arata in procesul verbal intocmit la sediul unitatii de jandarmi, in lipsa barbatului amendat, dupa accesarea paginii de Facebook a acestuia.



















2852 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Data viitoare poate te ascunzi mai bine :)) (Marţi, 12 decembrie 2017, 7:58)

    Zummm [utilizator]

    Comunistbook te vegheaza
  • +13 (13 voturi)    
    OK (Marţi, 12 decembrie 2017, 8:13)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    RIP Libera Exprimare.

    Meanwhile, este ok ca restul dintre noi sa fim numiti "oi nazste dezinformate", "jigodii" si multe altele.

    Dublu standard sau ipocrizie?

    Mie nu mi se pare o insulta in ceea ce a zis acel om (comparat cu felul in care ni se adreseaza "stimatii conducatori"), cat o realitate dura, care, din, paacate, ca multe adevaruri, doare! Si pentru ca i-a durut, au ripostat. De ce? Pentru ca ei se cred invincibili (aici ma refer la MAI si la secretara din TR - ma indoiesc ca vreun jandarm a depus efectiv plangere individuala).
    • +7 (7 voturi)    
      Sper ca v-a placut in comunism, (Marţi, 12 decembrie 2017, 11:36)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      fiindca anul asta ne-am intors in "epoca de aur".

      De ce? Fiindca lumea e foarte proasta si sustine PSD, sau nu voteaza.
  • -11 (17 voturi)    
    iar cu dublu standard ? (Marţi, 12 decembrie 2017, 8:21)

    Adran [utilizator]

    daca zicea ceva urat de lgbtqwerty sigur articolul era unul care-l acuza pe postac de ura si fobii inventate. Daca zice ceva urat de ceva care ne convine (jandarmi, biserica, religie) atunci sa-l laudam. ipocrizia e ceea ce resusim sa importam din vest? ca acolo e in floare.
  • +18 (20 voturi)    
    Are dreptate, jandarmeria (Marţi, 12 decembrie 2017, 8:26)

    CezarN [utilizator]

    Jadndarmeria si-i castigat cu greu onoarea si demnitatea luand bataie de la mineri la Costesti-Valcea in 1999 sau batand taranii la Pungesti-Vaslui in 2013. Ca sa nu mai vorbimd de neidentificarea celor care au organizat si au incerct sa sarga mitingul din Feb-2017 din Piata Victoriei.
    Nu-i admisibil ca aceste cuceriri pe campul de lupta sa fie ridiculizate de un oarecare pe feisbuc. Si, ati vazut ce repede l-au identificat si amendat? Dar pe aia care au dorit sa sparga mitingul din Piata Victoriei si pe sforarii lor, neam!

    Asta nu este o atitudine de sclav, asta este patriotism 100%. Ei nu erau decat sclavii sefului aluia de-al lor care le dadea bani cu camata si care le rechizitiona cardurile de salarii in contul datoriilor, dar s-au eliberat eroic si de ala. Bravo lor! Traiasca Jandarmeria romana libera [sa amendeze pe oricine]!
    • +6 (6 voturi)    
      Pe de o parte sunt de acord ca (Marţi, 12 decembrie 2017, 11:18)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      orice insulta trebuie pedepsita si amendata, dar daca facem asa, atunci sa pastram standardul si sa amendam pe toata lumea care insulta si jigneste (atat pe Facebook cat si in mediul real). Din pacate politia si jandarmii amendeaza doar pe cine vor ei, nu pe cine merita.
      Eu am fost jignit si insultat de un taximetrist de la Meridian sub privirile ingaduitoare ale jandarmeriei; l-am lasat sa isi faca numarul si sa plece, apoi am iesit din masina si m-am dus la jandarmi sa ii intreb de ce nu au intervenit: ,,pentru atata lucru?'' au zis ei. ,,Ca doar nu v-a lovit''.
      Adica, dupa ei, daca taximetristul te insulta si te ameninta nu a comis nicio contraventie, e doar agresiune verbala. Jandarmii raspund doar la agresiuni fizice, nu la cele verbale...dar daca ii insulti si ii jignesti pe ei, sa vezi cum te salta.
      Asta se numeste dublu standard si gata.
  • +10 (12 voturi)    
    As vrea sa văd... (Marţi, 12 decembrie 2017, 8:43)

    raulito [utilizator]

    ....aceasi celeritate si in cazul politicienilor care ne jignesc, cu sau fără mitraliere, cu sau fără trivialități. Altfel, da, sunt doar obedienti.
  • +15 (15 voturi)    
    ?!? (Marţi, 12 decembrie 2017, 8:56)

    Nevermind [utilizator]

    Unde e jignirea?
  • +13 (13 voturi)    
    dar sclav nu e jignire pt. ceea ce fac jandarmii (Marţi, 12 decembrie 2017, 9:08)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    mai corect este ca ceea ce face Jandarmeria Romana este tradare de tara si trebuie bagati in inchisoare conducerea acestei institutii.

    In loc sa aplice legea, ei fac abuzuri si urmaresc comenzile politice. In situatia in care se afla tara noastra, acesti oameni fac ceea ce se numeste TRADARE !

    Acesti oameni abuzeaza si agreseaza oameni cinstiti in numele unor condamnati penal. Ei aplica comenzile venite ilegal din zona politicului.
  • +12 (12 voturi)    
    Satatul mafiot si jandarmii sclavi (Marţi, 12 decembrie 2017, 9:55)

    Costicozma [utilizator]

    Statul securist revine dupa 27 de ani. Mor oamenii prin spitale si nu pateste nimeni nimic... dar jandarmii se simt lezati ca sunt facuti sclavi. Pai cum altfel daca paziti niste mafioti!
  • +7 (9 voturi)    
    Asta nu-i revolutionarul perpetuu din 90 ???? (Marţi, 12 decembrie 2017, 10:00)

    cartofil [utilizator]

    Nici nu mai stiai alaturi de cine manifesteaza. Sau poate e potrivire de nume. Oricum, dna Dan, in loc sa-l ancheteze pe Dragnea pentru sutele de actiuni suspecte a fi furt din vremea cand era presedintele CJ se ocupa de amendarea romanilor care-si striga nemultumirea. Asta-i concluzia care se desprinde. MAI a devenit unealta infractorului condamnat definitiv Dragmnea contra poporului roman. Scoate caii fara sa fie necesar, amendeaza, urmareste, intimideaza, vrea sa schimbe legislatia ca sa ne poata pune botnita. Pentru ca El sa-si rumege in liniste averile facute din leafa de bugetar, pe plajele din Brazilia, alaturi de fete pubere. Populimea, la jug si fara sa maraie.
  • +7 (9 voturi)    
    Jandarmaria = Instrument de forta PSD-PCR -KGB ! (Marţi, 12 decembrie 2017, 10:09)

    Defense [utilizator]

    Jandarmaria Romana a devenit ca pe timpul lui Ceausescu un instrument a grupurilor infractionale PSD -PCR condus de condamnatul si infractorul Penal Liviu Dragnea . Jandarmarie (Platita de Poporul Roman din Bugetul Public si nu de crimiminali Liviu Dragnea / Carmen Dan ) nu e devine ca conducerea ei este compusa de Criminali care mint PUBLIC la Antena 3 , da devine prin asta complice ca slugitor orb la Jaful Poporului Roman ! ( In plus sa nu uitam nici odata ca multi ani Jandarmaria a fost parte din SECURITATEA-PCR-KGB si a tras in Poporul Roman fapt ce nu sa va uita niciodata )
  • +11 (11 voturi)    
    Corect (Marţi, 12 decembrie 2017, 10:22)

    Hababaeba [utilizator]

    Pana la urma omul trebuia sa isi tina gura. Jandarmii si-au facut doar datoria - i-au protejat pe hoti sa isi duca treaba pana la capat.
    Ar trebui sa fie evident ca lozinca "Noi muncim, nu gandim" se aplica si in alte locuri decat la mina.