Patriarhie: Printul Charles va participa la inmormantarea Regelui Mihai

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 10 decembrie 2017, 14:57 Actualitate | Esenţial


Printul Charles in Romania
Foto: Agerpres
Printul Charles al Marii Britanii va participa la inmormanare a Regelui Mihai, sambata, 16 decembrie, la noua Catedrala Episcopala de la Curtea de Arges, a declarat duminica, la Antena 3, purtatorul de cuvant al Patriarhiei, Vasile Banescu.

"Din cate am inteles, a confirmat deja (prezenta la inmormantare - n.r.) printul Charles", a declarat Vasile Banescu, duminica, la Antena 3, citeaza News.ro.

Purtatorul de cuvant al Patriarhiei a mai spus ca la inmormantarea Regelui Mihai va participa si un reprezentant al Casei Regale a Spaniei.

Regele Mihai - care implinise 96 de ani in 25 octombrie - a incetat din viata in 5 decembrie, la resedinta sa din Elvetia.

Sicriul cu trupul neansufletit al regelui va fi adus in tara miercuri, 13 decembrie. Inmormantarea va avea loc sambata, 16 decembrie, la noua Catedrala Arhiepiscopala si Regala de la Curtea de Arges, unde sicriul cu trupul neinsufletit va fi transportat, de la Bucuresti, cu Trenul Regal.


Citeste mai multe despre   
















5983 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    Printul Charles ar putea fi (Duminică, 10 decembrie 2017, 16:46)

    Coco Whistle [utilizator]

    un mare rege ptr Romania. dar tarisoara noastra prea e folosita in santajul marilor licurici...si mai si platim ptr asta pe fondul derutei (a se citi prostiei) interne mioritice.
    • +1 (7 voturi)    
      N-ar fi rau! (Duminică, 10 decembrie 2017, 18:58)

      DragosParvu [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Deloc!
    • +4 (8 voturi)    
      eu de mult zic (Luni, 11 decembrie 2017, 9:53)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      de Carol al 3 lea... adica de Charles... si asa nu mai prinde tronul in Anglia... si asa iubeste Romania mai mutl decat multi romani si cu siguranta mai mult decat politicienii de la noi.
  • -5 (7 voturi)    
    The King is Dead! (Duminică, 10 decembrie 2017, 18:57)

    DragosParvu [utilizator]

    Long live the King?
  • +5 (9 voturi)    
    si ce va face Charles in Romanica? (Duminică, 10 decembrie 2017, 19:57)

    mar-vas [utilizator]

    Va da mana si va schimba impresii cu marii neo-monarhisti ilici, dragnea, tariceanu, serban nicuale, iordache, niculicea,fularel ...??
    • 0 (4 voturi)    
      cam asta face in Romania in numele UK (Luni, 11 decembrie 2017, 4:45)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui mar-vas

      un citat al unui mare ROMAN
      'Regele Mihai I de Hohenzollern a izbit neamul nemţesc de la Baltica la Creta într-o noapte şi a salvat poporul român de la dezastru. Mihai, regele românilor, a pus pumnul în balanţa forţelor, înclinînd-o în lagărul democraţiilor, într-un moment în care nu se ştia încotro înclină, nici în senatul francez, nici în cel american. Că am redus razboiul cu un an, pentru ca Hitler să nu facă arme speciale, că-n Anglia nu mai rămîneau atunci decît iepurii din vizuini'
  • -2 (6 voturi)    
    la halena 3 (Duminică, 10 decembrie 2017, 22:53)

    revo [utilizator]

    pai unde altundeva putea sa borasca purtatorul de vorbe al securitatii in sutana aurita decat la Halena 3.