Cristi Danilet: ii cer doamnei Garbovan sa dezvaluie public numarul si lista cu membrii UNJR despre care pretinde ca sunt judecatori

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 15:37 Actualitate | Esenţial


Dana Garbovan, presedinte UNJR
Foto: Facebook
Judecatorul Cristi Danilet ii cere presedintei Uniunii Nationale a Judecatorilor din Romania (UNJR), Dana Garbovan, sa faca publice numarul si lista cu membrii UNJR "despre care pretinde ca sunt judecatori", precum si "data ultimei adunari generale pe care a tinut-o si prin care a fost mandatata sa mearga la Parlament in numele acestor membri".

Danilet sustine ca "aceasta asociatie nu are mai mult de 3 membri activi si ca niciunul nu a mandatat-o pe doamna Garbovan sa consilieze Parlamentul cum sa modifice legile justitiei".

Cristi Danilet a facut aceste afirmatii intr-o postare pe Facebook, sambata.

"Am vazut intentia doamnei Garbovan ca nu stiu ce protocoale sa fie facute publice. Eu sunt judecator de penal si in numele si pentru mine nu a fost incheiat niciun protocol. Pot sa asigur de asta pe oricine.

Dar daca tot suntem la capitolul dezvaluirea informatiilor secrete: ii cer doamnei Garbovan sa dezvaluie public numarul si lista cu membrii UNJR despre care pretinde ca sunt judecatori, precum si data ultimei adunari generale pe care a tinut-o si prin care a fost mandatata sa mearga la Parlament in numele acestor membri.

S-ar putea ca publicul sa aiba o mare surpriza! Eu spun ca azi aceasta asociatie nu are mai mult de 3 membri activi si ca niciunul nu a mandatat-o pe doamna Garbovan sa consilieze Parlamentul cum sa modifice legile justitiei"
, a scris Danilet pe contul sau de Facebook.

Amintim ca sefa UNJR, Dana Garbovan, a fost prezenta la majoritatea sedintelor Comisiei speciale parlamentare in care s-a discutat modificarea legilor justitiei, comisie condusa de Florin Iordache. Ea a propus spre dezbatere mai multe initiative de modificare a legilor Justitiei, propuneri nesustinute de principalele institutii judiciare, dar preluate si aprobate de cei de la PSD si ALDE.



Citeste mai multe despre   
















7515 vizualizari

  • +44 (50 voturi)    
    Minciuni (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 15:45)

    Radu3945 [utilizator]

    Individa numită Gîrbovan nu are reprezentativitate....ce facem ?
    • +25 (29 voturi)    
      Gîrbovan reprezinta PSD, UNJR are vreo 10 membri (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 16:47)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Radu3945

      UNJR cred ca are vreo 10 membri, toti slujitori PSD iar AMR cred ca are vreo 5 membri dar ambele asociatii se prezinta public ca reprezentanti ai magistratilor.


      in Romania sunt 7.000 de magistrati deci evident ca UNJR si AMR nu reprezinta 'magistratii' din moment ce nu au nici 1% din numarul lor
    • +26 (28 voturi)    
      Nu i se poate face plangere penala..... (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 18:18)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Radu3945

      Fals, uz de fals. Sa arate cate adeziuni are, care este data de inregistrare a acestor adeziuni, etc... Banuiesc ca nu-i decat ea si inca 2-3 persoane in Asociatia asta fantoma. Nu m-ar mira sa fi primit si ceva bani de la buget pe care sa-i fi folosit la coafor, sa se vopseasca, sa dea bine pe sticla. Daca ar intra cineva sa verifice putin aceasta fantoma mosita de P$D, cred ca dna aceasta ar vorbi numai prin vizeta despre drepturile magistratilor.
      • +11 (13 voturi)    
        rock (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 20:12)

        TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        mai interesant e cine si cum a implantato acolo ,modalitatea cum a fost introdusa ..sa ne imaginam :
        s a dus la secretariatul camerei cu o recomandare din partea vre unui politician si cu un document prin care dovedea ca e reprezentanta unei uniuni a judeatorilor ...banui ca s a pus la vot in comisie sau in plen sa i se daie un scaun ...NU ...?
        deci exista urme ...adica documente - inregistrari birocratice (numere de inregistrare al documentului etc etc) care banui eu NU sunt secretre ....Doar sa nu spuneti ca ...de exemplu reprezentanti PNL cand au intrat in sala comisiei ara acolo pe scaun madam asta si nu au intrebat cine e ?

        pana la urma asta e o comisie parlamentara...
        uzurprea de calitati NU e o infractiune? ...sa vii cu propuneri care sunt preluate automat de opozitie ne sugereaza alceva...
        • +7 (9 voturi)    
          lol (Duminică, 10 decembrie 2017, 9:10)

          csan [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

          a implantato acolo cel ce l-a implantat si pe Alistar. Nici ala nu reprezinta pe nimeni dar a fost validat ca reprezentant al "socetatii civile". Nimeni nu-l recunoaste din societatea civila este doar sluga psd, un individ alunecos care ar manca ..... toata ziua numai sa fie bagat in seama cu posturi caldute . Nu-l duce mintea sa-si faca singur o cariera. Cam asta este reprezentativitatea si a individei Garbovan . Nu este in stare sa iasa in evidenta decat tradadu-si meseria. JALNIC dar ei sunt prea nesimtiti sa-si dea seama cat sunt de nemernici.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu am gasit-o pe lista care o da Ministerul (Duminică, 10 decembrie 2017, 17:47)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Radu3945

      Justitiei, la Asociatii: http://www.just.ro/wp-content/uploads/2015/12/Asociatii29112017.pdf. Este ceva dubios cu asociatia asta, pare o fantoma. Dar de aceste probleme trebuia sa se ocupe opozitia, sa vada cine e fufa din comisie, daca are documentele in regula, daca asociatia asta exista si functioneaza legal, cati membrii are, cine a imputernicit-o sa reprezinte asociatia, de ce tocmai pe individa asta au lasat-o P$D-istii in sala. Am gasit sute de asociatii ale magistratilor si judecatorilor pe lista dar nu si asta. De ce nu sunt sute de reprezentanti in sala ????
  • +42 (48 voturi)    
    In ultimul timp,....... (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 15:56)

    gigiN [utilizator]

    ...."initiativele"psd de ..terminator in ceea ce priveste justitia are-din pacate- suportul unor cozi de topor precum Tudorel Toader,Dana Garbovan,Dumbrava,etc.
  • +42 (48 voturi)    
    Gârbovan este mediatizată prea mult. (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 15:56)

    asavreau [utilizator]

    Cine are interes să facă din Gârbovan un lider al judecătorilor din România?După tupeu,pare să aibă spate bun!
    • +29 (31 voturi)    
      PSD-ul o mediatizeaza, ei o baga in fata (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 17:00)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Dragnea a dart exemplu AMR si UNJR de multe ori cand incerca sa-si legitimizeze abuzurile asupra justitiei

      iar la Antena 3 in fiacare zi UNJR si AMR sunt date exemplu, li se spune: 'asociatiile magistratilor'

      Cand au zi un PSD-ist ca face referire la 'asociatiile magistratilor' poti fi sigur ca se refera doar la UNJR si AMR
      • +14 (16 voturi)    
        M-am uitat la activitatea AMR si UNJR (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 20:45)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        din ultimii ani. Numai procese pentru hartuirea CSM, CSAT, SRI si alte institutii pe care le conduceau persoane neprietene P$D. UNJR se pare ca s-a activat cand Basescu a vrut sa mai ia din purcoiul de bani pe care-l primeau magistratii. Toti romanii aveau salariile reduse cu 25%, mai putin magistratii care isi luau sutele de milioane lunar mai departe. UNJR a condus , la momentul respectiv, lupta impotriva lui Basescu, legata strict de conservarea salariilor astronomice. Dupa aceea s-au napustit asupra lui Iohannis, SRI, CSAT, etc adica tot ce nu este controlat de P$D. In mod evident AMR si UNJR sunt uneltele ticaloase ale P$D. Ma intreb cati bani de la buget au luat aceste doua oficine ale mafiei hotilor. Poate un jurnalist profesionist sa descopere.
        • +4 (6 voturi)    
          AMR si UNJR sunt activate de mult (Duminică, 10 decembrie 2017, 11:10)

          Kivek [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

          AMR a fost infiintata de PSD prin fosta judecatoare Viorica Costiniu (prietena cu Catalin Voicu) !

          Apoi asociatia fost preluata de catre Mona Pivniceru care a fost propusa la CCR de catre??? Ai ghicit din prima: Tariceanu si Dragnea! (si ea e tot din Iasi, din pepiniera de unde a venit si Tudorel)
  • +40 (48 voturi)    
    A3 (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 15:57)

    sov [utilizator]

    Dupa ce raspunde (daca...) sa-i anuntati si pe Gadea, Ciuvica, Savaliuc et comp.
    • +21 (23 voturi)    
      Varanul poate fi UN membru? (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 17:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui sov

      Judecatoarea lu Borcea, apoi...uite membri numai VIP uri...
  • +28 (30 voturi)    
    de unde apar moscovitii astia (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 17:13)

    Adrian_. [utilizator]

    Garbovan si Alistar tot ii vad impinsi in fata. Cineva investeste puternic in acesti doi indivizi. Ce rol au? Este clar ca lupta impotriva intereselor Romaniei.
  • +34 (38 voturi)    
    mama coruptilor.. (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 17:22)

    Lim Vasy [utilizator]

    Doamna Garbovan, de ce doriti sa nenorociti acest popor ? Aveti copii, nepoti ? doriti sa traiasca in mediul corupt pe care dvs si sponsorii dvs il construiesc pt Romania ? Rusine ! Luati sute de milioane d ela stat adica de la noi sa legiferati coruptia !
    • +4 (6 voturi)    
      Am vazut o data o conferinta la o univ. privata (Duminică, 10 decembrie 2017, 11:27)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Lim Vasy

      de drept unde participau foarte multi judecatori tineri, plus Adrian Nastase - DUPA ce iesise din PUSCARIE. Acesti judecatori aratau ca niste aliens - adica ne-oameni, figuri de carnasiere, gata sa constituie o casta care sa perpetueze in prosperitate si impunitate o minoritate inepta si nedemna. Nu am alte cuvinte sa va descriu ce figuri salbatice si hotarate aveau. Am intalnit intransigenta asta fata de civilizatie si omenie la secretarii de partid inainte de '89 dar si la la anumite personaje politice din PDL... poate si din PNL...acolo nu prea cunosc. Bineinteles, am cunoscut si judecatori demni de acest nume si de salariul pe care-l iau de la noi toti, dar vorbesc de conferinta AIA.
  • +18 (22 voturi)    
    anapoda (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 17:22)

    traiang [utilizator]

    Golania este mare dar a PSD-eului Daca admit persoane din justitie normal mi se pare sa prezinte un document prin care este abilitat sa reprezinte organizatia respectiva Totul este o cacialma caci judecatorii au forumul lor suprem in sectia judecatori a CSM dar cum ei nu au dat aviz pentru aceste legi atunci apar fel de fel de organizatii nereprezentative asa cum pot lua in considerare de ce nu si Automobil Cub Roman daca mai exista O pozitie ferma trebuia data de CSM printr-un comunicat in care sa clarifice porcariile astea Oricum este noaptea mintii ,legi ale justitiei sa fie facute pe genunchi de parlamentari si cei mai pregatiti cu facultati la Cracaoanii din Deal
  • +22 (24 voturi)    
    Ei, da ! Cristi Danilet cere o informatie (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 17:25)

    Susufler0 [utilizator]

    despre care d-na Garbovan va spune ca nu se supune legii nr 544/2001 privind liberul acces la informatii de interes public !

    In mediile apropiate sistemului de justitie se vehiculeaza ca UNJR are intre 60 - 100 de membri !

    PS. Iar in ultimii ani numarul lor a tot scazut intrucat, succesiv presedintii Uniunii au mers "la mai bine", cel mai bine insemnand CSM !
  • +21 (25 voturi)    
    Voiculescu membru fondator? (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 17:38)

    2087 [utilizator]

    Pare a fi opera varanului.
  • +22 (24 voturi)    
    uniunea judecatorilor de la hantena3 (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 17:58)

    Buk [utilizator]

    E evident cine sunt judecătorii: Gadea, Badea, Ciuvica, si in general tot personalul de la antena3 care apare pe sticla. Ei judeca oricum de ani de zile orice speță care e pe rolul judecătorului suprem, Felix Varanul.Cu rezultatele care se vad: Distrugerea încrederii in justiție și tentativa perpetua de a și-o subordona.
  • +31 (37 voturi)    
    Ce face PSD este ca de obicei o mare mizerie ! (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 18:09)

    Susufler0 [utilizator]

    Se foloseste de o Uniune "Nationala" care are sediul in Oradea si este condusa de o presedinta ce-si are domiciliul in Cluj si ai carei membri nu depasesc suta, deci de o Uniune Regionala, pt a impune amendamente, vezi Doamne ! ce apartin corpului magistratilor !

    In fapt, D-na Garbovan nu este altceva decat o oportunista ! A ratat intrarea in CSM in 2011dar nu a demobilizat.

    Sustinuta in mod ocult de PSD doreste sa ajunga la varful ierarhiei justitiei, fie prin patrunderea in CSM iar apoi obtinerea presedintiei acestui Consiliu, fie prin accederea la varful birocratiei din domeniul sau (Ministerul Justitiei).

    PS. Pt aceasta nu precupeteste niciun efort si, din pacate, s-ar putea sa o vedem cat de curand in CSM !
  • +22 (26 voturi)    
    Doua sulfe: Garbovan & Catanicu = surprize.... (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 19:15)

    Plagarus [utilizator]

    ......neplacute alaturi de Iordache !
    Sunt uniti in cuJet si simtziri de ideea comuna cum ca sub un anumit prejudiciu – fie 200.000 de lei, fie mai mult sau mai putin – abuzul in serviciu nu e infractiune.
    Pe turnanta hacuirii justitiei alearga acum si oportunistul politicToader Tudorel care in In august 2012,alaturi de Ion Predescu si Acsinte Gaspar au sustinut ca referendumul pentru demiterea presedintelui Traian Basescu trebuia validat, aratand ca hotararea de invalidare a referendumului din 29 iulie a fost luata in baza „eratei” la adoptarea careia ei nu au fost consultati.
  • +24 (26 voturi)    
    Buna idee (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 19:21)

    MPopa [utilizator]

    Aceasta doamna Girbovan tot da declaratii publice in numele judecatorilor. As vrea sa stiu si eu cati judecatori reprezinta, mai ales ca declaratiile respective nu mi-au parut a fi in interesul unei justitii curate si eficiente.
    Nu mai zic ca doamna arata ca un valutist oferind sfaturi de investitii pe Youtube.
  • +26 (28 voturi)    
    O oportunista. (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 19:33)

    Cataleya [utilizator]

    Aceasta femeie ii intruchipeaza pe Tanase Scatiu si Dinu Paturica, intr-o versiune moderna, cu fusta.
    Este chiar mai rapace si mai nociva pt societate decat cele doua personaje din literatura. In timp ce personajele lui Zamfirescu si Filimon aveau influenta pe plan local, aceasta individa isi extinde ambulacrele peste intreaga societate romaneasca.
  • +9 (11 voturi)    
    Impostura (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 22:53)

    adrian88000 [utilizator]

    si uzurparea unor calitati oficiale de catre un judecator
    ( care ar trebui sa fie model de integritate si moralitate ) nu se pedepsesc ?
    Daca este dor " femeiua stampila " ( pentruca are stampila UNJR) , dar nu reprezinta pe nimeni , nu poate fi trasa la raspundere? O raspundere legala si alta disciplinara din partea CSM !
  • +12 (14 voturi)    
    Ma intrebam... (Duminică, 10 decembrie 2017, 1:28)

    sile1 [utilizator]

    ... de multa vreme pe cine reprezinta curajoasa DG, prezenta nelipsita pe la A3, si nu reuseam sa ma lamuresc.

    Atacarea frontal a problemei de catre Cristi Danilet este bine venita chiar daca vine putin cam tarziu pentru ca intre timp doamna respectiva a prins vant in panze si este bagata in seama ( sau se baga in seama ) cu frenezie.
  • -11 (21 voturi)    
    Acum eu nu stiu cati membri (Duminică, 10 decembrie 2017, 8:03)

    xrogo [utilizator]

    are sau nu are UNJR, ceea ce stiu e ca vestitul Vasilica Danilet e acel fost membru al CSM care s-a legat de scaun desi judecatorii cere-l numisera in CSM nu-l mai voiau acolo si parca era si angrenat intr-o actiune la SIPA!
    Dati-mi voie sa nu ma incred in vorbele acestui judecator!