Petre Daea: Romania a produs aproape 27 milioane tone de cereale. Am avut mereu in geanta de lucru programul de guvernare

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 8 decembrie 2017, 15:26 Actualitate | Esenţial


Petre Daea
Foto: Facebook - Petre Daea
Romania a obtinut in acest an o productie de aproape 27 milioane de tone de cereale, circa 1,4 tone pe cap de locuitor, in conditiile in care 9 culturi au inregistrat recorduri istorice, a afirmat vineri ministrul Agriculturii, Petre Daea, la prezentarea bilantului anual, care a subliniat ca a avut mereu in geanta de lucru programul de guvernare prezentat in campania electorala de anul trecut de presedintele PSD, Liviu Dragnea, transmite News.ro.

"Am realizat 9 recorduri istorice. Am realizat aproape 27 milioane tone cereale. Este pentru prima data cand ne intalnim cu o asemenea situatie. Am depasit 1,4 tone pe cap de locuitor", a afirmat Daea.

Printre culturile record se numara cele de grau, rapita, orz, floarea-soarelui, soia si porumb.

"Am avut tot timpul in geanta mea de lucru programul de guvernare, (...), prezentat in campania electorala de presedintele partidului Liviu Dragnea, (...) si prezentat apoi in Parlament", a spus Daea.

Ministrul a subliniat ca cel mai important obiectiv realizat de ministerul sau in acest an este implementarea sistemului de acordare la timp a subventiilor pentru fermieri.

Astfel, Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura a autorizat la plata suma de 2,766 miliarde euro in acest an.

"Pentru realizarea programelor din agricultura, au fost elaborate 466 de acte normative in acest an, din care 5 legi, 7 ordonante si Ordonante de Urgenta, 63 de Hotarari de Guvern, 391 ordine cu caracter normativ si de reglementare institutionala si 9 memorandumuri", a spus Daea.

Al doilea obiectiv important a fost cresterea gradului de absorbtie a fondurilor europene, potrivit lui Daea. Astfel, au fost absorbite 3,33 miliarde de euro, din care din Fondul European de Garantare Agricola (FEGA) - 1,772 miliarde euro, procent de absorbtie 99,9%, iar din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala (FEADR) 1,550 miliarde euro, fata de 507 milioane euro in 2016, din datele prezentate de minister.


Citeste mai multe despre   


















1188 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Traiasca... (Vineri, 8 decembrie 2017, 15:43)

    mprodanus [utilizator]

    ...noul Geniu al Carpatilor! Acest barbat care o sa ne salveze, cu sau fara voia noastra, de bunastare si libertate.
    Cel de la care si prin care se fac toate (praf), Omul... Liviu Dragnea!

    Ce bou, Daea! Sau mai bine zis, ce berbec si ce sluga ordinara. Ca majoritatea celor de la Curtea lui Dragnea.
    • +2 (2 voturi)    
      Asta datorita lui Dumnezeu, care a dat vreme buna. (Vineri, 8 decembrie 2017, 18:51)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mprodanus

      Nu datorita competentei taranoiului procopsit (el si familia) Oaia.
      • +1 (1 vot)    
        Pai asta a spus si Daea (Vineri, 8 decembrie 2017, 20:35)

        tarantella [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Dumnezeu a dat ploaie ca asa scria in progranul de guvernare, un fel de "Biblia for dummies".
  • +9 (9 voturi)    
    cereale produse de strainii care detin terenuri (Vineri, 8 decembrie 2017, 15:52)

    Kivek [utilizator]

    si acesti straini care produc cereale le exporta ieftin si apoi romanii le cumpara inapoi sub forma de produs finit: paste fainoase, biscuiti etc


    si oricum PSD n-are nicio legatura cu acest record
    • +1 (1 vot)    
      ai dreptate (Vineri, 8 decembrie 2017, 17:23)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      nici PSD si nici ministrul Daea n-au absolut nici un merit. Lucrurile au evoluat normal prin imbunatatirea tehnologiilor, prin comasarea terenurilor si printr-o vreme favorabila, niste conditii care se intrunesc cam o data la cinci-sase ani. Tot e bine ! Si mai e loc de progrese, mai sunt terenuri nelucrate sau cultivate prin tehnologii 'depasite".
  • +10 (10 voturi)    
    Asta face de ras (Vineri, 8 decembrie 2017, 16:01)

    deville2010 [utilizator]

    neamul maimutelor.Ce cretin....
  • +7 (7 voturi)    
    bufonul regelui (Vineri, 8 decembrie 2017, 16:08)

    contributor.bis [utilizator]

    Sau, când Comicul devine Grotesc.
    Tara noastra are nevoie de serios constructiv nu de glume nesarate ceausist-teleormanene.
  • +8 (8 voturi)    
    a dreac.... (Vineri, 8 decembrie 2017, 16:23)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    bai, dar ce repede si-a facut efectul programul ala de guvernare. A declansat productie record in agricultura cand ei nici nu se asezasera pe scaunele ministeriale :)))) Ceausescu deja s-a intors pe partea ailalta.
  • +7 (7 voturi)    
    E plecat putin cu oaia (Vineri, 8 decembrie 2017, 16:25)

    Altiro [utilizator]

    Asta uita mereu ca jumate din productia i se datoreaza guvernului tehnocrat, caci anul agricol incepe cu cateva luni mai devreme decat cel calendaristic, Daea vazindu-se doar cu sacii in caruta..
  • +1 (1 vot)    
    Uau, va dati seama? (Vineri, 8 decembrie 2017, 16:58)

    un_carnat [utilizator]

    Recorduri istorice de productie la cereale!
    Parca si in comunism erau povesti de-astea...
  • +2 (2 voturi)    
    Noroc de programul de guvernare (Vineri, 8 decembrie 2017, 17:08)

    Bogdan_100 [utilizator]

    ca apluat si s-a facut recolta. Cred ca i-a venit gaselnita asta lui valcov intr-o noapte in cimitir. Genial senilul!
  • +2 (2 voturi)    
    Pe vremuri chinezii (Vineri, 8 decembrie 2017, 17:14)

    Leul in iarna [utilizator]

    umblau și ei cu cărticica lui Mao Tze Dun în buzunar... Dacă o consultau puteau să realizeze orice obiectiv... De exemplu, am citit în broșura răspândită de ambasada lor că un grup de chinezi cu câteva clase elementare de școală au operat, îndrumați de conducătorul lor, o tumoră de 16 kg. pe care o avea o femeie... Nu glumesc, așa scria acolo pe lângă multe altele le fel...
  • +3 (3 voturi)    
    programul! (Vineri, 8 decembrie 2017, 17:16)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Acel program de guvernare include slujbe pe ogoare in caz de seceta, in loc de investitii in irigatii.
    Da! Traiasca programul de guvernare! Triasca Liviu Dragnea!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 8 decembrie 2017, 22:40)

    clujanu [utilizator]

    DAEA e cazut putin in cap! La productia de anul asta el nu are nici un aport. Graul a fost semanat cand era
    premier Dacian Ciolos . Tot atunci s-a pregatit si ogorul pentru productia de anul acesta. Rezultatele muncii lui se vor vedea la anul. Pana atunci are timp sa invete "pretioasele directive din programul de guvernare a lui Dragnea. Daca productia va fi proasta vor fi de vina Consiliu Europei, opozitia, Iohanis sau Dumnezeu.