"Grupul de la Cluj", reactivat de Ziua Nationala a Romaniei. Fostul premier Adrian Nastase alaturi de Ioan Rus, Vasile Dancu si Vasile Puscas

de Cosmina Fernoaga     Actual de Cluj
Luni, 27 noiembrie 2017, 10:18 Actualitate | Esenţial


Grupul de la Cluj
Foto: Actual de Cluj
Social democratul Adrian Năstase, fost premier al României (2000 – 2004), împreună cu cei trei grei ai politicii PSD-iste din perioada respectivă, Ioan Rus, Vasile Dâncu și Vasile Pușcaș (catalizatori ai cunoscutei sintagme ”Grupul de la Cluj”) au fost prezenți duminica seara în formație completă la concertul Filarmonicii de Stat Transilvania, dedicat Zilei Naționale a României.

Politicienii au aplaudat minute în șir prestația artiștilor de pe secena Sălii „Auditorium Maximum”. De la eveniment nu au lipsit nici politicienii clujeni liberali cu care fostul ministru Ioan Rus s-a aflat mereu în relații de amiciție: primarul Emil Boc, senatorul Marius Nicoară, dar și alți reprezentanți și lideri din administrația locală, precum și importanți oameni de afaceri.

Concertul  Orchestrei Filarmonicii Transilvania de aseară (cu pianista Aleaxandra Dariescu și dirijorul Gabriel Bebeșelea) reprezintă un promo pentru deschiderea Centenarului Marii Uniri și a fost organizat cu sprijinul Fundației Transilvania Leaders, în care sunt implicați mai mulți profesori universitari, medici, artiști și oameni de afaceri clujeni. Ioan Rus este membru în Consiliul Director și a explicat pentru Actual de Cluj că Fundația și-a fixat un obiectiv principal, de a sprijini evenimentele majore dedicate Centenarului României și de a promova valorile Transilvaniei și la nivel internațional. Fundația Transilvania Leaders este coordonată de fostul rector al UMF Cluj, Marius Bojiță.

Citeste tot articolul pe ActualdeCluj.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5139 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    adica gasca de la Cluj (Luni, 27 noiembrie 2017, 10:36)

    mnicku [utilizator]

    "infractori din toate partidele uniti-va !!"

    nice job
  • +2 (4 voturi)    
    Faliment moral (Luni, 27 noiembrie 2017, 10:50)

    triciupa [utilizator]

    Toti oamenii asta, inclusiv artistii de pe scena cu dirijorul in frunte nu au avut nici o problema sa participe la eveniment alaturi de un fost puscarias, unul care a dus coruptia pe culmi de neegalat si a fondat GIO ca modalitate de conducere a statului.
    De ce oamenii onesti care au venit la acel concert nu au parasit sala? De ce muzicienii au acceptat sa-si maculeze constiinta cantand pentru un puscarias?
    Suportam ofensa dupa ofensa, mai deunazi Gaudeamus cu voiculescu si clubul de la Rahova, acum asta. De ce nu suntem capabili sa-i facem pe viermii astia sa ramana ascunsi sub pietre, in bezna si in noroiul din care au aparut?
  • +1 (1 vot)    
    Istorie (Luni, 27 noiembrie 2017, 11:00)

    Adipe [utilizator]

    Astia sunt istorie. Nu mai dati stiri cu "pensionari". Nu ne intereseaza.
    Lansarea de carte a lui Bombonel a fost un demers jalnic, penibil ca si autorul.
  • +4 (4 voturi)    
    Reactivare cu un penal! (Luni, 27 noiembrie 2017, 11:15)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Ce reactivare este asta cand te prezinti impreuna cu un penal?
  • +3 (3 voturi)    
    Livache ai grija astia vor sa-ti fure puterea ! :) (Luni, 27 noiembrie 2017, 11:41)

    Susufler0 [utilizator]

    Ce cauta regateanul infractor printre ei ? E lata, iti spun eu !

    Nu mai ai niste institutii cu staif (si fara responsabilitati) la care sa-i faci sefi, bineinteles cu salariile uriase aferente ?

    PS. Pardon, astia sunt deja milionari... Poate niste ambasade in tari cu care nu avem tratate de extradare ? ;))
  • +3 (3 voturi)    
    mda... (Luni, 27 noiembrie 2017, 12:10)

    bancheru83 [utilizator]

    familiga...
  • +3 (3 voturi)    
    hehe (Luni, 27 noiembrie 2017, 12:11)

    liviu_ [utilizator]

    se pregatesc sa se distruga legile justitiei ca sa revina in politica!
  • +1 (1 vot)    
    rolul lui bombonel (Luni, 27 noiembrie 2017, 12:28)

    nash pandelica [utilizator]

    sau rolurile ?!
    adica, il inlocuieste pe maioru ca_creier al ...miscarii/cenaclului, sau/si ca lector in justitie cu executare ? o fi noul think tank al pesedelei...

    haoleoo, ce ploaie vine de la cluj...pe bietu' nicu dracnea, baron de belina. l'au luat din toate partile.
    se termina suprematia sudului, iar o secesiune in pesedica ?
    se zice ca si serban niculaie si tzutzuianu ar face o gashca separata, probabil cu ivan.
    mai e si dottore cu ala mic si cu ghitza din exil, ca grup separat.
    vom avea mai multe pesedeuri, sau dna ii va tzine stransi laolalta ?! :))
  • +4 (4 voturi)    
    mda (Luni, 27 noiembrie 2017, 12:33)

    SoulSearcher [utilizator]

    adica cei care au devalizat tara intre 2000-2005
  • +2 (2 voturi)    
    infractori si corupti (Luni, 27 noiembrie 2017, 12:34)

    GeorgeT [utilizator]

    Le merge infractorilor astora condanmanti sau gastii lor corupte

    Romanii iubesc hotii...
  • +1 (1 vot)    
    Activism vocal (Luni, 27 noiembrie 2017, 14:42)

    benicio [utilizator]

    Intr-o tara civilizata, banditii astia (da, si Dancu e la fel) ar fi fost huiduiti chiar acolo, in sala, in pofida intregului farafastac pe care il presupune genul asta de evenimente, la noi, unde avem o "protipendada" ce seamana tot mai mult cu Coana Chirita. Toti 4 ar fi trebuit sa beneficieze la greu de huiduieli si fluieraturi, sa le stea in gat tot evenimentul. Dar nu, probabil oamenii care au stat in preajma lor s-au simtit mandri sa aiba asa vecinatati "selecte".
  • +1 (1 vot)    
    "Grupul de la Cluj" (Luni, 27 noiembrie 2017, 19:26)

    tzestosel [utilizator]

    Piratii batrani simt ca barca psd se scufunda .
    Cat de curand o vor ataca si s-o vor insusi !!!
    ABORDAJ !!!!