Marile confederatii sindicale se alatura in premiera protestelor din Piata Victoriei, initiate pana acum de grupuri civice: Blocul National Sindical si Cartel Alfa fac apel la romani sa iasa in strada impotriva modificarii legilor justitiei si Codului fiscal

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 22 noiembrie 2017, 13:48 Actualitate | Esenţial


Protest in Piata Victoriei
Foto: Facebook / Coruptia ucide
39 de grupuri civice si organizatii neguvernamentale, precum si confederatiile sindicale Blocul National Sindical (alcatuit din 34 de federatii profesionale) si Cartel Alfa (alcatuit din 41 de federatii profesionale) fac apel la "fiecare roman sa ceara in strada, duminica, 26 noiembrie 2017, la ora 18.00, retragerea legilor Justitiei si a legilor de modificare a codurilor penale, respingerea in Parlament a ordonantei privind modificarea legislatiei fiscale si demisia imediata a Guvernului si a presedintilor Camerei Deputatilor si Senatului". Este pentru prima data cand marile confederatii sindicale se alatura protestelor devenite traditionale de duminica seara, din Piata Victoriei, initiate pana acum de grupuri civice.

Un protest impotriva proiectului de modificare a legilor justitiei, programat duminica seara, incepand cu ora 18:00, in Piata Victoriei, era deja anuntat pe pagina de Facebook a comunitatii Coruptia ucide, unde s-a facut mobilizarea si pentru protestele de amploare de la inceputul anului. Pe Facebook, protestul de duminica aceasta a fost intiat de grupurile civice 600000 pentru Rezistenta, Insistam, Initiativa Timisoara, Initiativa Romania, Asociatia Civica ProFest, Evolutie In Institutie, Coruptia ucide, Oradea Civica, Umbrela Anticoruptie Cluj si VeDem Just - Voci pentru Democratie si Justitie.

Apelul ONG-urilor si al sindicatelor:

Romania a ajuns intr-unul dintre cele mai grave momente ale istoriei sale postcomuniste, comparabil cu mineriadele din anii '90, criza financiara si taierea salariilor bugetarilor din 2010. Confiscarea politica a sistemului de justitie, capturarea statului de catre o mafie politica care slabeste legislatia anticoruptie pentru a scapa de raspundere penala, razboiul politic si institutional declansat de Guvern impotriva societatii civile, atacurile majoritatii parlamentare impotriva aliatilor din NATO si UE, haosul fiscal si deprecierea accelerata a leului, cresterea preturilor si a deficitului bugetar vor arunca Romania de facto in afara Uniunii Europene si NATO. Consecintele deciziilor guvernamentale de astazi ne vor urmari pentru zeci de ani, ne vor plasa in sfera autoritarismului politic, a jafului banilor publici, a impunitatii politicienilor si a saraciei.

In aceste momente, Romania este calcata in picioare, coalitia de guvernare nesocotind sau ignorand fatis opiniile si interesele legitime ale tuturor actorilor din societate:

Societatea civila si reprezentantii puterii judecatoresti s-au exprimat neechivoc impotriva modificarii legilor justitiei. Opiniile lor au fost nesocotite;

Singura preocupare permanenta a guvernarii sunt "drepturile" infractorilor, si deloc dreptatea pentru victime sau recuperarea banilor furati;

Numirile in functii publice ne-au adus persoane de o incompetenta flagranta si cu un nivel de moralitate cel putin discutabil;

Romania este astazi in situatia in care nu mai pot avea loc nici negocieri, nici contracte colective la nivel national sau de sector. Ca urmare, angajatii sunt din ce in ce mai putin protejati, iar riscul de inechitate sociala ne plaseaza mai degraba in zona tarilor de la Estul Uniunii Europene;

De la 1 ianuarie salariatii sunt lasati la voia intamplarii, sunt integral responsabili pentru modul in care angajatorii aplica transferul contributiilor, dar si pentru finantarea sistemului de pensii si cel de sanatate, pentru modul in care sunt colectate contributiile, dar si pentru solidaritatea cu persoanele vulnerabile. De la 1 ianuarie, povara responsabilitatii sociale va fi dusa doar de catre salariati;

Promisiunile de mariri salariale pentru bugetari s-au topit in explicatii fantasmagorice despre brut si net, in vreme ce cresterile de preturi sunt evidente pentru oricine, mai putin pentru decidentii politici;

Pensiile noastre sunt in pericol prin reducerea contributiilor personale in depozite private in cadrul Pilonului II de pensii;

Bugetul pentru sanatate a scazut, controlul politic a fost reinstaurat, iar drepturile pacientilor sunt abuzate zilnic;

Investitiile au scazut la un nivel critic, in timp ce indatorarea publica este din ce in ce mai mare.

Pe scurt, actuala coalitie de guvernare sustine hotia, ineficienta, haosul si lipsa de transparenta, invocand castigarea alegerilor cu un program de guvernare nerespectat. Viitorul nostru si al copiilor nostri este in pericol. E momentul sa cerem o schimbare politica de substanta pentru a evita in ultimul ceas o catastrofa nationala din care ne vom reveni in decenii.

Pentru toate acestea chemam romanii in strada pentru o lupta pasnica a Romaniei cinstite cu hotia, autoritarismul si saracia.

Cerem demisia Guvernului Dragnea-Tudose si a principalilor vinovati pentru actuala stare de fapt - domnii Dragnea si Tariceanu - din functiile de presedinti ai celor doua Camere ale Parlamentului. Fara aceste demisii, sansele romanilor de a trai intr-o societate asezata si prospera, bazata pe respectarea drepturilor tuturor, pe cinste si competenta vor fi iremediabil distruse.


Organizatiile semnatare ale apelului la iesire in strada:

Actiunea Civica Galati (membra a retelei nationale de grupuri civice Contract Romania)
Aradul Civic (membra a retelei nationale de grupuri civice Contract Romania)
Civica Iasi (membra a retelei nationale de grupuri civice Contract Romania)
Evolutie in Institutie (membra a retelei nationale de grupuri civice Contract Romania)
Initiativa Craiova (membra a retelei nationale de grupuri civice Contract Romania)
Initiativa Romania (membra a retelei nationale de grupuri civice Contract Romania)
Initiativa Timisoara (federatie a 10 ONG-uri - membra a retelei nationale de grupuri civice Contract Romania)
Institutul pentru Politici Publice (membra a retelei nationale de grupuri civice Contract Romania)
Oradea Civica (membra a retelei nationale de grupuri civice Contract Romania)
Radautiul Civic (membra a retelei nationale de grupuri civice Contract Romania)
#Rezist Milano (membra a retelei nationale de grupuri civice Contract Romania)
#Rezist Zurich (membra a retelei nationale de grupuri civice Contract Romania)
Stafeta Steagului Uniunii Europene (membra a retelei nationale de grupuri civice Contract Romania)
Valea Jiului Society (membra a retelei nationale de grupuri civice Contract Romania)
VedemJust (membra a retelei nationale de grupuri civice Contract Romania)
Asociatia Civica pentru Transparenta si Implicare Craiova
Asociatia Civica ProFest
Asociatia Romania Vie
Centrul Roman pentru Politici Europene
Coruptia Ucide
Freedom House Romania
Geeks for Democracy
Grupul civic #Cuzavreadreptate Iasi
Grupul civic #ActivAG Pitesti
Grupul civic #Rezist Constanta
Grupul civic #Rezist Birmingham WMW
Grupul civic #Rezistam si la Paris
Platforma Romania 100
#REZISTENTA
Blocul National Sindical (confederatie sindicala reprezentativa la nivel national, care are in componenta aprox. 320.000 de membri de sindicat, lucratori din companii private si din sectorul public. BNS este alcatuit din 34 de federatii profesionale ce reprezinta drepturile si interesele lucratorilor din 17 sectoare de activitate)
Confederatia Nationala Sindicala Cartel Alfa (alcatuita din 41 de federatii profesionale)

















51188 vizualizari

  • -78 (98 voturi)    
    aproape 40 de ong-uri (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 13:55)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    ...cer populatiei sa iasa in strada duminica.
    Daca erau aproape 60 citeam si ce vor.
    • +28 (40 voturi)    
      hai ca nu e greu... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:13)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      scrie in primul paragraf al articolului.
      • -33 (39 voturi)    
        modificat intre timp (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:13)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

        ..parca incepea cu 'aproape 40 onegeuri"
        • +3 (7 voturi)    
          Iesiti in strada, asa ca in Iarna! (Joi, 23 noiembrie 2017, 8:56)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          Vom scapa de ciuma rosie o data pentru totdeauna! Le e frica de strada, stiu ca nu mai pot guverna ci doar vor sa treaca legile justitiei. Apoi, anul viitor, vor parasi guvernarea caci stiu ce dezastrul au creat!
          • +2 (2 voturi)    
            Vor pierde si guvernarea si Parlamentul (Joi, 23 noiembrie 2017, 12:51)

            Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Insa nu le mai pasa vor doar sa treaca legile justittiei ca sa scape de puscarie si atat si sa isi albeasca furturile. Insa nu trebuie sa ii lasam sa o faca, trebuie sa nu treaca nici legile justitiei si sa si pice guvernul si sa avem si anticipate. Daca iesim masiv in strada acest lucru se va intampla.
      • -12 (18 voturi)    
        Nu mai pupati voi liberalilor (Joi, 23 noiembrie 2017, 0:55)

        hermess [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

        Nu mai pupati voi liberalilor fascistoizi voturi decat cand oi fi eu popa!
        Sunteti plini de ura de moarte si dispret pentru oamenii simpli, de care nu v-a interesat NICIODATA-decat de “protipendada’ liberala-restul poate sa moara!-
        nu stiti decat sa taiati si sa inghetati veniturile oamenilor,
        vreti sa-i tineti 1000 de ani numai in “austeritate”,
        punandu-le vesnic placa ‘nu avem bani pentru voi!
        Ar fi vai si amar pentru populatie cu voi la guvernare.

        Ati luat painea de la gura copiilor, ati vrut sa taiati pensiile mici, ati taiat salariile, ati taiat alocatiile etc., ati inchis spitale si au murit oameni!!, iar “opera” asta satanica impotriva oamenilor va fi continuata de basist-fascistoizii lui Orban care s-au înhăitat sub porecla “PNL”!!
        • +13 (15 voturi)    
          Hai-hai! (Joi, 23 noiembrie 2017, 6:37)

          Anna O. [utilizator] i-a raspuns lui hermess

          Nu plange, nu plangeee! Esti barbat!
          Aia cu painea de la gura copiilor mi-a adus lacrimile in ochi, noroc ca nu sunt inca fardata.
          Cine a fost bestia sau bestiile care te-a/au suparat? Stiu! Ciolos si tehnocratii lui!
        • +3 (3 voturi)    
          Zau, Dragnea al vostru e cel care aduce mizeria (Joi, 23 noiembrie 2017, 13:02)

          Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui hermess

          Dragnea, cel cu milione de euro prin conturi e cel care duce oamenii simplii la sapa de lemn. Teleormanul pe care l-a "condus" acest parazit al societatii a ajuns sa fie judetul cu scaderea cea mai mare a populatiei, cu cele mai mici salarii din tara, cu cea mai proasta infrastructura, cu PIB-ul/cap de locuitor cel mai scazut, cu nasterile cele mai scazute, este un judet mafiotizat. Atsa vrea sa faca din toata Romania, si tu spui ca lui ii pasa de oamenii simplii si alorlalti nu? Alo, logica?
    • +32 (38 voturi)    
      Hopa, am dat peste surpriza zilei (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:17)

      eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      Stii sa citesti? Ma mir.
      • -31 (37 voturi)    
        nu,e o iluzie (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:14)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

        Invatamantul obligatoriu ce cuprindea deprinderea scrisului si cititului sunt o mostenirea comunista ce trebuie renegata.
        Sa nu presupunem ca cien stie sa tasteze stie si sa interpreteze literele .
        • +24 (28 voturi)    
          "Cien" stie (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:54)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          Ha ha ha prost si agramat te dai de gol ca membru "plin" psd. Cu tot invatamantul primar cu care te lauzi
          • +17 (21 voturi)    
            e sapunul de la lidl (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:57)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

            utilizat in mod arbitrar de el
            • -8 (12 voturi)    
              . (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 18:21)

              Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              Am cautat sapunul respectiv pe www , nu am gasit MDS dar judecand dupa pret nu cred ca l-as folosi ,indiferent de recomandari.
          • -8 (10 voturi)    
            un typo! (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 18:20)

            Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

            Excelent vazut, ar trebui sa avem o directiva europeana care sa pedepseasca exemplar toate scaparile ,aceste typos ne distrug civilizatia cladita cu greu atatia ani!
            • +3 (5 voturi)    
              E lipsa de respect pentru cei ce citesc postarea (Joi, 23 noiembrie 2017, 8:21)

              Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

              Daca nu ai macar minima grija sa verifici ce ai scris. Sau poate e o lipsa de abilitati functionale.
    • +28 (34 voturi)    
      Liber... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:20)

      FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      Nu esti obligat nici sa iesi, nici sa citesti. Nici sa comentezi degeaba.
      • -24 (28 voturi)    
        asa este (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:14)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui FlorinG

        ..nu sunt obligat . Viitorul insa rezerva surprize .
        • +10 (12 voturi)    
          crezi ca ...? (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:46)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          vrea sa....? Si accepta si osanale? Nu inca? Dar macar 1-2 poezii recitate de aia micii acu' de mos Gerila ... ce zici?
          • -11 (15 voturi)    
            . (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 18:18)

            Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

            Nu inteleg insiruirea de cuvinte dar am plusat pentru efort.
    • +32 (38 voturi)    
      Incet Dar Sigur Se Aduna Oamenii (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      Impotriva Statului Paralel - P$D si ALDE
      • -31 (41 voturi)    
        statul paralel (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:16)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        .. a existat dintotdeauna ,incepand din 1990 . Doar au trecut mingea dintr-o parte in alta ,nici o parte nu este mai buna sau mai rea decat cealalta .Poate doar mai nesimtita sau mai abila propagandistic.
        • +28 (32 voturi)    
          recunoasterea Tardiva a Statului Paralel (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:43)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          prin Vocea Ta, confirma Banuiala Rezonabila ca P$D si ALDE au furat minim 50 miliarde EUR
          • -12 (16 voturi)    
            . (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 18:17)

            Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Imi scapa analogia dar va cred pe cuvant . Modul de gandire european inca imi da batai de cap .
            • +11 (15 voturi)    
              Nu intelegi, iti scapa ... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 21:02)

              scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

              iti da dureri de cap.Cam multe, nu consideri ?
              Ai consultat un doctor?
    • +22 (26 voturi)    
      Presupune a sti sa citesti (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:31)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      Ori de la un mancrut psd, analfabet functional, nu avem astfel de asteptari!
      • -25 (31 voturi)    
        :) (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:20)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Nu am cautat sa vad ce vor onegeurile nu cred ca am sa caut nici ce inseamna "mancrut" .
        "Analfabet" are sens ca injurie/constatare in comunicarea verbala , este oarecum nepotrivit pe un forum ce implica alfabetizare .
        Complicat .
        • +21 (25 voturi)    
          E simplu (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:56)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          Analfabetul functional e cel care, desi a facut cursurile primare, nu este in stare sa utilizeze, in mod functional, notiunile primite. Cazul tau. Ineptiile sustinute sunt de domeniul patologicului asa ca diagnosticul e doar o prieteneasca oglinda nu si o jignire personala.
          • -13 (19 voturi)    
            . (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 18:07)

            Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

            Well,tot nu am cautat sa vad ce inseamna "mancrut" dar intuiesc ca e ceva nesemnificativ.
            Incep sa inteleg modul in care functioneaza civilizatia europeana ,cum prelucreaza informatia si combate elementul dusmanos ,este remarcabil . Legatura dintre analfabetism si politic , nevoia diagnosticului sunt elemente cheie in dezvoltarea armonioasa a unei societati relaxate ,bazate pe armonie. Poate asta inseamna "mancrut" ( suna ciudat ,ca un mix intre sauerkraut si crutoane)
            • +11 (17 voturi)    
              mancurt e vorba (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 18:59)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

              insa alegi sa faci pe sofisticatul sovietic
    • +19 (23 voturi)    
      asta e (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:49)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      Pentru unii evaluarea se face doar cantitativ, ca atit ii ajuta capul. Sau mai rau, se face doar cind scrie pe builetelul de la stapinire.
      • -25 (31 voturi)    
        elementar (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:01)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Inmultirea cu 0 este pierdere de timp indiferent de "cantitate" . Am zis 60 din complezenta ,sa nu para ciudat 200.000 .
        Capul "neajutat " continua sa #reziste :)
        • +20 (20 voturi)    
          clar (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:14)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          deci ca sa evidentiezi inmultirea cu zero ai zis ca daca erau 60 in loc de 40 era altceva. Fain exemplu. Ce mai. Iar noi ast5ia neajutoratii nu ne-am prins. Da' halatul, halatul cit costa?
          • -8 (12 voturi)    
            . (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 18:00)

            Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Culmea Mafaldei se facura onegeurile fix 60 cateva stiri mai tarziu .Jur ca e doar coincidenta ,nimic aranjat sau magic.
            Lasati ,e mai comod "neprinsi" , nu necesita nici efort nici macar halat.
            • +6 (8 voturi)    
              se facura 60 (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 19:24)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

              da' aia e alta stire cu alt subiect. Bine, stiu ca la tine toate subiectele despre ONG-uri sunt egale cu zero, atit timp cit nu e vorba de soros. dar totusi...
    • +9 (15 voturi)    
      Interesant ! Te-ai grabit sa fii deschizator (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:31)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      de forum ca sa nu spui nimic !

      PS. Da-i inainte cu incredere. Nu te lasa demobilizat de commenturile negative ! Poti sa nu spui nimic cu mai mult talent !
      • -12 (16 voturi)    
        :) (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 17:58)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        E o capcana . Nu este relevant ce spun eu ,ci reactiile generate , o oglinda perfecta a societatii actuale.
        • +8 (12 voturi)    
          )))) ce mizerie in Gandire si exprimare (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 19:01)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          preci snu iti stergi/speli degetele dupa fiecare comentariu tastat, alegi sa le indesi in nas si sa extragi de acolo Seva Inspirationala !
  • +26 (42 voturi)    
    Prezent... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 13:56)

    Io1234 [utilizator]

    ..+1
    • +21 (27 voturi)    
      Duminica 25 noiembrie... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:42)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

      ...este noul 22 decembrie, dar fara repetarea greselilor.
    • +26 (30 voturi)    
      Niciodata nu s-au facut mai multe abuzuri ca acum (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:52)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

      PSD, ALDE si UDMR au facut atat de multe abuzuri in mai putin de un an de guvernare, incat fiecare zi in care sunt la putere este un pericol pentru noi toti. S-au facut prea multe abuzuri: legile justitiei, distrugerea fiscalitatii tarii, deficitul bugetar enorm, incercarea esuata a OUG 13, desfiintarea partiala a conflictului de interese care a si reusit, furtul din bani UE si buget national din timpul acestui an, proiectul de penalizare a ONG-urilor si scoaterea lor in afara legii, autorizarea de taieri in parcurile nationale, autorizarea de a rade parcuri nationale intregi daca acolo se afla resurse miniere, dorinta de a retrage candidatura Rosii Montana din Unesco, faptul ca Dragnea a facut mare petrecere in ziua cand se comemora Colectiv, restauratia din sanatate unde acum medicii sunt numiti pe criterii politice, dezastrul din educatie, etc. etc. Cat trebuie sa ma suportam. Gata, basta, a sosit timpul sa-i aruncam la gunoi!!!!
  • +38 (54 voturi)    
    asa fratilor (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 13:57)

    peperoni [utilizator]

    pe comunistii penali sa fim calare!!! Asta asteptam!
    • +24 (26 voturi)    
      Atentie, parlamentul va legifera mai departe! (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:06)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui peperoni

      Palamentul va merge cu legile justitiei mai departe chiar daca va cadea guvernul!

      Ar trebui ANTICIPATE!
      • +13 (17 voturi)    
        anticipate ar trebui, da (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:42)

        peperoni [utilizator] i-a raspuns lui fit

        nu stiu ce varianta ar fi sa zicem daca le intoarce o data Iohannis, astia le trimit la fel, si apoi sa nu le promulge, ce se intampla, are voie? urmeaza sa il suspende probabil?
        • +9 (11 voturi)    
          ar trebui sa le refuze si a doua oara (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 18:24)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui peperoni

          chiar as fi curios ce ar face cele doua gasti de mafioti conduse de cei doi penali, hotii astia nu realizeaza ca lipseste doar o scanteie ?
          partea buna este ca s-au trezit si marile confederatii sindicale, sper, om vedea duminica.
  • -24 (34 voturi)    
    pai ce sa mai pierdem timpul (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:01)

    nash pandelica [utilizator]

    daca e pe demisii, sa demisioneze palavramentu' si prezidentu' si sa se organizeze alegeri anticipate, generale si prezidentiale.

    sau, nu, mai bine alegeri pt. o adunare constituanta, si o noua constitutie, corecta, fara ambiguitati. fiecare capitol al noii constitutii sa fie adoptat prin referendum popular.

    sau, mai simplu, sa adopte constitutia germaniei si ro sa devina un land in cadrul federatiei germane. :)
    sa traim nemteste !
    • +20 (26 voturi)    
      ia mai bine (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:09)

      peperoni [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      sa demisioneze toti coruptii din parlament, sa fie deratizare in cladirea aia.
      Comunistii atenteaza la siguranta nationala si la viitorul acestei tari prin aceste legi ale penalilor, ce legatura are Iohanis, el a creat legile astea??

      Nu ai logica.
    • +19 (21 voturi)    
      . (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:14)

      Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      trebue de organizat alegeri anticipate in parlament, ce ai tu cu presedintele ? vad ca toti protesteaza impotriva a 2 gruparii criminale organizate pe nume PSD si ALDE si nimeni in piata Victoriei nu protesteaza impotriva presedintelui, e clar ca sunt si persoane cumparate/zombate gen Floricica dansatoare dar astia isi apara bosii criminali din PSD care iau de la cei ce lucreaza si dau la cei lenesi care stau toata ziua cu burta in sus.
      • -7 (13 voturi)    
        degeaba demisioneaza (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:53)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

        si se alege parlament nou, ca tot un drac va iesi.
        ba mai mult, aia de vor fi alesi vor avea si mai mult...fainoshag, vor fi mai batzosi, ca i'a ales boboru dupa zavera.

        e nevoie de o constitutie noua, dar care sa fie votata pas cu pas, de bobor, prin democratie directa.
        mai intai ce forma de stat: monarhie constitutionala, republica prezidentiala, republica palavramentara, ca ambiguitatea asta cu semi, e ca jumatate de masura.
        apoi, capitol cu capitol sa fie supusa referendumului, pe masura ce avanseaza lucrariel constituantei.
        ca smecheria cu referendum la urma, cu 30% prezenta la vot ar duce la acelasi rezultatat ca la constitutiile de dupa lovirutie, cand au pus acolo ce'au vrut alde ilici si ai sai..

        sa fie batut in cuie cum e cu justitia, palavramentu', partidele politice, sa nu se mai obstructioneze legi sau judecati, sau procese admdinistrative, legislative prin apelarea la ccr pt. orice mizilic, orice fleac.

        constitutia americana este in vigoare de peste doua sute de ani, a izvorat tot dupa o revolutie, cu contributia celor mai luminate minti ale vremii, dupa declaratia de independenta, care stabilise ancorele viitorului stat.

        si in final, sa se stipuleze ca orice articol ce se va schimba ulterior, schimbarea sa fie aprobata prin democratia directa, referendum popular.
        in elvetia, pt. orice schimbare, la nivel national sau comunal se face prin consultarea tuturor cetatenilor tarii sau locali.
        si daca primarul vrea sa creasca impozitul local, dupa o justificare serioasa in camapnia dinainte de consultarea poporului.

        daca nu se aseaza statul pe temelii bune, solide, alegerile periodice vor perpetua proasta guvernare, furtisagul, coruptia, abuzurile asupra cetateanului.
        • 0 (6 voturi)    
          ahaa (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 17:26)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          vad ca sunteti de acord cu consitutia ilicisto bomboniana....
          atunci, sa traitzi bine ! :))
      • -4 (10 voturi)    
        pai, doarme... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 17:32)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

        deci, cand nu doarme, merge la ploisesti cu trenul, sa serbeze repbulica de la ploiesci.:)
        numai la sighii nu se urca si el la tren, ca orice cetatean al patriei, indiferent de nationalitate, sex, religie sau varsta...
        acolo mere cu coloana, sa fie pe placul soferilor.:))
        deci, mai mult incurca....
    • +14 (16 voturi)    
      asta cu germania nu suna rau... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:16)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Ideea e de pe vremea comunistilor: le declaram razboi si imediat capitulam.

      Acu serios, eu sunt convins ca daca importam 100 de parlamentari germani si-i lasam sa faca ei guvernul si sa reformeze administratia, in 10 ani ne curata de ciuma asta rosie. Si as pune pariu ca ar costa si mai putin decit actualii.
      • +9 (11 voturi)    
        . (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:54)

        Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        numai nu germani, acolo fiecare al doilea este in buzunarul lui putin. Germania este principalul finantator al regimului lui putin deoarece orice automobil/uzina lucreaza pe baza de hidrocarburi cumparate din rusia. fiecare tanc sau obuz care ucide acuma in Ucraina este facut in mare masura pe banii proveniti din Germania. mai bine importam deputati din SUA sau Anglia ca astia stiu ce e aia democratie si patriotism dar nu ligaii astia de tipul lui Steinmeier sau Schroder
        • +10 (12 voturi)    
          e mult mit acolo (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:23)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

          Da, Germania are ceva interese in Rusia, dar asta nu inseamna ca 100 de cetateni nemti angajati ca si parlamentari romani ne-ar vinde rusiei pe motiv ca Germania si Rusia sunt prietene...
          Regii Romaniei din Germania au venit si nu ne-au vindut nimanui, spre exemplu.
          • +1 (3 voturi)    
            Aveati /aveti un neamt de toata (Joi, 23 noiembrie 2017, 8:46)

            scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            isprava, dar deunazi aruncarati cu "laturi" in el fara sa tineti cont de ce si cum a facut pentru acest neam... data viitoare ganditi de 2 ori inainte sa "ridicati piatra"
    • +12 (14 voturi)    
      Trebuie sa mai ai (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:29)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      inteligenta si corectitudinea lor pentru a trai nemteste. ceea ce, postarea ta ne demonstreaza, nu exista. Asa ca mai asteptam si intre timp incercam sa mai scapam de ceva infractori cocotati pe la conducere.
  • +19 (21 voturi)    
    Prezent ! (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:01)

    lp [utilizator]

    cu mine: +1
  • +18 (24 voturi)    
    sa nu uitam tot ce trebuie... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:06)

    liviu_ [utilizator]

    furci, topoare, torte!

    si sa pregatim plutonu de executie pt 25.12 !
    • 0 (2 voturi)    
      Grija mare (Joi, 23 noiembrie 2017, 10:01)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Pentru voi care vreti sa pregatiti plutoanele de executie: istoria va invata ca astia au prostul obicei sa-ntoarca armele.
  • +20 (24 voturi)    
    E bine ca se face, dar cu mentiuni (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:11)

    alegzandru [utilizator]

    E foarte bine ca se protesteaza masiv, inclusiv de catre membrii sindicatelor, cu o mentiune: nu trebuie confiscat si nici diluat mobilul principal al societatii civile: protestul pro stat de drept, anti coruptie si anti adoptarii legilor justitiei.

    Daca le combinam pe toate, o parte din mesaj se poate dilua si poate oamenii se desolidarizeaza mai usor. Stim cu totii ca trebuie un motiv foarte tare pentru a reuni oamenii, si trebuie ceva specific, orientat. Daca prostestezi impotriva multor chestii, la pachet, coeziunea poate fi mai slaba.

    Atentie la asta!
    • +17 (19 voturi)    
      da si nu (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:18)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui alegzandru

      In momentul asta lupta cu ciuma rosie e pe viata si pe moarte. Daca le iese cu legile alea, democratia s-a terminat in Romania. Nu va mai fi nici macar ca pe vremea lui Nastase. Si parerea mea e ca e bine sa fie cit mai multi.
  • -26 (40 voturi)    
    Maxim 500 vor fi (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:13)

    Kosmos [utilizator]

    Adica angajatii ONG-urilor si rudele lor. ONG-urile nu au credibilitate pt ca agenda nu e Romania ci Soros ,Rotschild si Rockefeler .adica buzunarul altora..
    • +15 (21 voturi)    
      asa au fost si in februarie 500 (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:12)

      peperoni [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      500.000 plus
    • +19 (23 voturi)    
      te referi la contra-mitingul PSD? (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:19)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Daca e asha, esti optimist. Vor fi doar floricica dansatoarea si mircea badea.
    • +17 (21 voturi)    
      Ca sa vezi (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:30)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Rockefeller e foarte ingrijorat de ascensiunea unui infractor din teleorman. Cred ca se teme sa nu-i fure ceasul.
      • -1 (11 voturi)    
        75% din industrie (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 17:06)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Este detinuta de firme straine care-si externalizeaza profitul..
        Bancile 100% detinute de straini finanteaza doar proiecte mici in Ro, te jupoaie si cand scoti de la bancomat si isi externalizeaza profitu..
        Totul prin lobby puternic (trafic de influenta) este posibil asa ceva,..
        Pentru astia sa iesim in strada? Nu..trebuie sa plece toti..si psd si rechinii
        • +3 (5 voturi)    
          da voi chiar (Joi, 23 noiembrie 2017, 3:55)

          Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          nu va prindeti ca sunteti penibili (sa nu zic cu IQ subunitar) cu "externalizarea profitului"?

          Ma baiatule, daca tu muncesti o luna si la salariu iti platesti toate facturile, datoriile, iti mai cumperi si un pantof (ca doi sunt prea scumpi), iar ce ramane ii trimiti maica-tii la tara, se cheama ca ai externalizat profitul? se cheama, dar atata timp cat tu ti-ai platit toate datoriile fata de buget, e problema ta ce faci cu banii. poti sa-i bei pe toti sau poti sa ti-i bagi in c*r, e fix problema ta.

          asa si cu multinationalele alea. Ia da tu un exemplu de Vodafone, Orange, Oracle, Dacia, Bosch ca nu si-au platit datoriile la buget. Ca trimit apoi bani la group, e partea a doua, doar nu oi vrea sa-i dea lu' dragnea si motocicleanu sa-i bage in vile in brazilia. app, tu macar ai bani de un bilet de avion pana in Roma? unde ti-ai petrecut ultima vacanta?
          • 0 (2 voturi)    
            Industria si Bancile (Joi, 23 noiembrie 2017, 12:16)

            Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

            Au fost luate cu japca de catre mafia din vest in cardasie cu mafia autohtona. Nici un roman nu cred ca a fost de acord cu vanzarea industriei. Se impunea retehnologizarea.
            Acest litigiu poate fi castigat de romani avand in vedere ca un bun instrainat ilegal acesta revine automat in proprietatea Statului Roman adica romanilor.
    • +1 (3 voturi)    
      500 in Alexandria , (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 21:51)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      500.000 in toata tara!
    • 0 (2 voturi)    
      Alooo... (Joi, 23 noiembrie 2017, 9:10)

      Sati [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      si extraterestrii.
  • +22 (28 voturi)    
    Trebuie iesit masiv in strada (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:14)

    Zimbru [utilizator]

    Dragnea este mult mai slabit decat in februarie. Daca iesim acum in strada putem sa maturam o data si pentru todeauna cu PSD, ALDE, UDMR cei mai corupti dintre cei mai corupti. Trebuie terminat ce s-a inceput in '89 si ce s-a continuat in februarie.
  • +22 (26 voturi)    
    mdea (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:19)

    bogdan1477 [utilizator]

    A cam venit timpulsa reincepem lupta cu ciuma rosie. Si tura asta ar trebui sa ne oprim doar cind se declanseaza anticipate. Altfel, daca ii lasam sa se desfasoare, pin la viitoarele alegeri se termina si democratia, si apartenenta la UE si la NATO.
  • +19 (23 voturi)    
    Pentru cei dispusi sa mearga dar nehotarati (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:22)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Avand in vedere ca probabil sindicatele vor face sa iasa in strada si inte cei care nu sunt preocupati de asa ceva , cred ca trebuie speculat momentul si sa iesim masiv cu totii
    • +14 (16 voturi)    
      in momentul de fata e bun orice aliat (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:21)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gruia.Novac

      Nu mai e ca in februarie, acu e lupta finala. De data asta Dragnea e cu spatele la zid, asha ca nu va da inapoi decit impins pe scari de PSD. iar pentru asta va fi nevoie de macar o luna de proteste masive.
    • +14 (18 voturi)    
      Protestul de duminica seara (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:23)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Gruia.Novac

      Coruptia ucide anunta de dinainte protest duminica de la ora 18.

      Sindicatele au anuntat azi, dar sper sa fie de buna credinta si sa nu deturneze scopul protestului... legile justitiei si coruptia... caci doar schimbarea guvernului nu ar ajuta la nimica... atata timp cat parlamentul este majoritar PSD-ALDE si vrea sa schimbe legile justitiei in 10 zile...
      • +1 (1 vot)    
        Sindicatele? (Joi, 23 noiembrie 2017, 12:22)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Cine, corifeii sindicalismului Hossu, Costin, Luca, Mitrea, Ciorbea, Hofa... Din cate stim astia au luptat de cand se stiu cu capitalismul, chiar acum cer garantia statului pentru mentinerea salariilor la privat. Adica ce sa ne mai luam de la economia de piata, ei vor garantiile statului comunist. Sper ca #rezist, multi - putini cati or fi, sa refuze sa defileze alaturi de cei de mai sus, sa refuze sa legitimeze prin prezenta lor lupta unor lideri de sindicat impotriva statului capitalist, pentru conservarea privilegiilor lor personale. Chiar crede cineva ca astia sunt manati in lupta de prezervarea statului de drept?!
  • -29 (37 voturi)    
    ha ha ha (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:22)

    vodatepes [utilizator]

    Cand Kovesi se va prezenta in fata comisiei parlamentare ca orice cetatean roman. Cand Kovesi si toata gasca o sa ne explice ce faceau la taierea porcului si in via lui Ghita.
    Cand Orban si cu Turcan se intilnesc cu Kovesi la GDS tind cont ca Orban este inculpat intr-un dosar pe care la avizat madam Kovesi de trimitere in judecata. Cand procurorul PORTOCALA va ajunge in puscarie pentru familile distruse.
    Cand vom primi raspunsuri la aceste intrebari atunci o sa ies in strada. Pana atunci succes.
    • +16 (20 voturi)    
      Porcar e dragnea bai postac natang. (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:17)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      .
    • +18 (24 voturi)    
      Nici nu erai asteptat acolo (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:32)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Vor veni oamenii inteligeti, carora le pasa de Romania, nu liftele semi-analfabete care fac propaganda gastilor de infractori
    • +2 (4 voturi)    
      Stai linistit , (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 21:55)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      pe tine nu te-a chemat nimeni , tu pregateste-te pt. cand te cheama codrin ca sa stranga milionul , ii mai trebuie doar 999.999 fara tine.
  • +16 (22 voturi)    
    Se misca tzara !Noiembrie ultimul bal penal PSD+ (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:26)

    Plagarus [utilizator]

    + D'Alde + UDMR +......????
  • -13 (25 voturi)    
    NU pt juridice, DA pentru fiscale (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:30)

    mirceacr [utilizator]

    Modificarile juridice sunt clar o violare de drepturi urmarindu-se legalizrea coruptiei si a coruptilor.

    Dar Codul Fiscal, ma tem ca sindicatele doresc sa manipuleze protestele, pentru interesele lor in defavoarea angajatilor.
    Codul fiscal produce transparenta in noua forma simiplificata ,si restrictioneaza neplata contributiilor de catre angajat. ...cu care se puteau juca in insolventa.

    De ce nu spun sindicatele cu ce anume afecteaza noul cod fiscal ? Care e impactul negativ ?!
    Supozitia ca nu vor integra patronatele contributiile in salariul brut este nesustenabila.
    Practic NET-ul anagajatului nu trebuie sa sufere, pentru ca nu este decat o socoteala din pix a anagajatorului.

    Cat priveste IT-ul, scutirea se poate reactiva prin ordonanta, procedurile de aplicare fiind deja implementate.
    • +13 (21 voturi)    
      te pacalesti (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:29)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mirceacr

      Codul fiscal aduce doar haos.
      1. in toate tarile cu apa calda contributiile sunt impartite intre angajat si angajator
      2. nu e nici mai simplu nici mai complicat decit acum, doar ca in loc de 5 contributii sunt 3
      3. Se taie cu 20-30% bugetele locale, urmind a fi completate de la bugetul de stat dupa bunul plac al ministrului
      4. Se taie bani de la pilonul II desi stim ca peste 20-30 de ani decreteii coanei leana vor dezechilibra total raportul dintre angajati si pensionari
      5. la IT cheltuielile cu salariul cresc cu 7%. Si sa zicem ca acolo nu e asha sensibil, ca oricum sunt niste sorosisti vinduti imperialismului si au si salarii mari. Da' pe linga IT sufera si cercetarea, si persoanele handicapate, si parte din angajatii sezonieri, iar la asdtia masura asta va ustura.
      6. 6 milioane de contracte de munca vor trebui modificate si inregistrate la anaf, ceea ce va fi un calvar pentru firme.

      Si toate astea pentru ce? Ca sa nu se schimbe nimic in raportul dintre net si costul salarial la restul angajatilor?!? Ca sa nu mai spun ca masura asta se legifereaza cu mai putin de 2 luni inainte de punerea in aplicare, si inca nu sunt toate amanuntele legiferate.
      • +1 (11 voturi)    
        poate tu 1 (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 18:45)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        1. ce-mi plac mie astia ca tine de se cred/dau de dreapta. Apa calda este din belsug in tarile nordice. Atat de multa, ca si lenin ar fi invidios.
        1.a. nu mi-am dus niciodata firma la spital, parol
        1.b. principiul este (ultra)liberal
        1.c. COSTURILE angajatorului sunt cvasi-identice, indiferent de ce se miorlaie unii. In prima varianta, nu exista nici contributia asiguratorie de 2.25, pusa la sugestia sindicatelor cica, sustinute de pulifricii care se cred/dau de dreapta, culmea
        1.d.1. un castig major este faptul ca afla si romanul cat costa de fapt locul lui de munca si nu ca e doar brutul, ca tot isi baga p in patronul cel rau
        1.d.2. cu ocazia asta, macar vede negru pe alb cu cat sustine onor statul roman

        2. habar n-ai, dar comentezi.
        2.a. CAS-ul declarat pe cnp-ul tau va fi mai mare, cel platit de firma pana acum nefiind nominal
        2.b. ai reglat vreodata o fisa trosnita de anaf?
        2.c. cumulate, erau vreo 9 si raman 3. Parca tie ti-am mai desenat la un alt articol si spuneai ca nu te intereseaza ce plateste angajatorul, ca e treaba lui si angajatul nu are treaba. Mda, banii pica din cer

        3. corect. dpdv procentual, procentul ramane procent si toata lumea ar lua mai putin. dpdv real insa, va fi o masura pentru a aduce primarii la "ordin". Nu se taie direct bugetul local, dar scaderea imp venit la 10% duce la asta
        5. corect din nou. La handicapati 100%, la it-isti so so. Este ok sa subventionezi o ramura, oricare ar fi ea, pentru a o lansa, dar asta nu inseamna forever. Le vor pastra neturile chiar si cu aplicarea impozitului, deci practic este o falsa problema. Este mult mai avantajos pentru firmele de soft sa produca aici fata de afara, chiar si cu o influenta de 6-7% pe fond salarii. Handicapatii insa, 100% corect. Ciudat insa, nu-mi amintesc sa fi carait careva ceva de handicapati cand le-au belit unitatile protejate modificand taxarea si deductibilitatea. Brusc va freaca pe toti... dulce ipocrizie
        • -1 (7 voturi)    
          ?!? (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 19:43)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          1. cine a pronuntat dreapta? Am zis tarile cu apa calda
          1.a asha e, dar tot din asigurare medicala sunt tratati si copiii, si asistatii sociali, si pensionarii, si multe alte categorii de cetateni care nu platesc asigurare. Si din cauza asta o parte din CASS o platesc firmele, ca sa acopere partea care nu tine de contributia individuala a asiguratilor. Daca tot e sa filosofam...
          1.c identice cu citeva exeptii: IT, persoane cu handicap, R&D, sezonieri, care nu plateau cei 16%, bugetele locale au fost buzunarite cu vro 20%, iar pilonul 2 cu vro 12-13%. Cum ziceai, Cvasi-identice?
          1.d cine nu si-a citit pina acum fluturasul de salariu n-o va face nici de acum incolo.
          2. tu ai inteles ce vrei sa zici aici? Bun, nu erau 5 taxe, erau vro 9 si acu sunt 3, care e relevanta? Vrei sa spui caz nu oricum era un excel care iti facea automat calculele, sau alternativ nshpe milioane de calculatoare de salariu online? Ai auzit vrun angajator sa laude masura asta pentru ca-l scuteste de 3 impartiri?!?
          3. Pai vezi? In felul asta pixul ministrului prinde muschi. E bolsevism centralist sau nu?
          5. Nu spun ca e neaparat OK scutirea din IT. Dar ca IT-ist cu 20 de ani vechime pot sa-ti spun ca pina prin 2010 am fost pe punctul de a emigra de macar 3 ori. Si de fiecare data faptul ca am renuntat a fost la limita. Si e foarte probabil ca daca nu era scutirea aia acu sa nu mai fiu in Romania. Si ca mine-s multi. Deci masura asta a ajutat o industrie sa creasca. Si industria asta n-ar avea cveva impotriva cu taxarea de 16% sau 10%, atit timp cit s-ar anunta cu 1-2 ani inainte, sa aiba fiecare timp sa-si ajusteze bugtetul si sa vada ceva la schimb de banii aia: sa zicem ca parte din bani sa se bage la universitati la marirea numarului de locuri din facutatile de profil (ca acu ce doare cel mai are in IT e lipsa fortei de munca). Da' sa- te trezesti la mijlocul lui Noiembrie ca peste 45 de zile iti cresc cheltuielile lunare cu 5%, asta nu e frumos.
          • +3 (5 voturi)    
            clasic 1 (Joi, 23 noiembrie 2017, 3:00)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            1. In cazul asta, macar poti recunoaste ca esti ceea ce se cheama un om de stanga. Cand/daca o sa ai firma, o sa intelegi mai multe. Eu ti-as dori sa ai, cu angajati exact ca tine. :D Personal, prefer sa iau ce este bun de la altii, fie ei americani sau rusi, fara sa o dau in adoratie neconditionata tip "tarile cu apa calda". Nu tot ce este in "tarile cu apa calda" este ok.
            1.a. Relax cu filosofatul, ca o dai lejer in sfertodoct. Nici macar acum nu ajung banii "retinuti" de la angajat sau "acoperiti" de angajator, iar suplimentarea se face de la bugetul general. Asta inseamna ca se pot acoperi din prima categoriile alea sociale direct de acolo. De ce iti place sa te minti frumos? M-am prins ca habar n-ai cu ce se mananca domeniul, dar cand cineva iti da un hint, aprofundeaza un pic.
            1.c. :)) Fix cvasi-identice, ca nu avem tara _numai_ de it-sti, cercetatori si handicapati, doh. Daca tot ai amintit iar de handicapati, vezi magaria cu unitatile protejate, apropo de "bugetare" afacere, chiar si fara sa iei in calcul coarda sensibila. Exceptand pe cativa, lumea a tacut din gura atunci. Brusc, multi sunt cu handicapul in aceeasi gura care a tacut ca nu era afectata.
            1.d. :D Serios? Tu-mi dai argumente, sau ce? :)) Pai tocmai (sau si) aia care NU citesc fluturasul vor pricepe mult mai clar cat cotizeaza, pentru ca ei au DOAR 2 sume in cap: brut si net. Brutul se va apropia de COSTUL real (exceptand 2.25%). Daca mai ai argumente d'astea, baga fara numar.
            2. Mda... esti un adevarat business man. Cand o sa ai vreodata caf cu datorii pentru obligatii achitate dar nedistribuite corect pe nspele obligatii de catre trompeta de soft a anaf, o sa intelegi. Sau putem vorbi de extra timp/bani/oameni alocati pentru a regla rahaturi de genul asta. Dar, nah, e mai cool sa injuri psd pentru orice, chiar si pentru masurile decente, in loc sa te focusezi pe magarii. Turma much? Angajatorii aia promovati de catre presa, sunt fix ca "mediul de afaceri" "consultat" de catre guvern.
            • 0 (0 voturi)    
              ultimul reply (Joi, 23 noiembrie 2017, 11:28)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              1. pesonal sunt de drepata, dar nu despre asta e vorba aici. Asta nu inseamna ca stinga democratica, gen Suedia, Norvegia, Canada e o varianta neaparat rea. Cit despre Rusia.... fix asta refuz sa accept: pseudo-democratie, opozitie suprimata fizic, mass-mesia controlata strict de catre guvern, presedinte/preier cu nshpe mandate. Pe scurt, dictatura. Asta nu imi place deloc.
              1.a. te faci ca nu pricepi. Intreaba-te macar de ce toate tarile civilizate sunt atit de sfertodocte si de inchistate in gindire de au contributii si la angajator si la angajat, si numai tu si PSD-ul ati inteles adevarul adevarat. Ar trebui sa se aprinda un beculets, dar probabil nu se va aprinde...
              1.c deci daca nu-s toti IT-sti rezulta cvasi-dentic. curat murdar
              1.d si argumentele tale care-s? "sa moara mama ca asha e"?
              2. bine ca esti tu biznismen adevarat si restul toti sunt niste natarai. Ce conceaza ca toate asociatiile patronale si sindicale spun ca nu se justifica modificarile, important iar e adevarul adevarat stiut de tine si de PSD. Stii cum se cheama atitudinea asta? Paranoia.
          • +2 (4 voturi)    
            clasic 2 (Joi, 23 noiembrie 2017, 3:09)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            3. wow... buna dimineata :))) Nu ai remarcat ca ti-am dat dreptate acolo unde ai si cel mult am facut niste detalieri tehnice? Eu nu "injur" orice si oricum, doh.
            5. Aici sunt 2 aspecte. La ala cu _cel putin_ 6 luni, conform cod fiscal, corect, dupa cum am si spus. Chiar daca influenta nu este mare, nu asa se face. La noi insa, asa fac toti, indiferent de culoare politica. Legat de plecat, si aici ma refer la angajatori mai mult, nu e chiar asa. Simplist vorbind, nu va prefera nimeni sa plateasca 8keur in tara x, cand poate plati 5k eur aici, iar dupa modificari 5.35k eur.
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Joi, 23 noiembrie 2017, 11:34)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              3. si eu am injurat la punctul asta, asha e? Incep sa cred ca ai uitat sa-ti iei pastila...
              5. dar angajatul s-ar putea sa decida ca decit sa plateasca aiurea contributiile alea fara sa vada nimic in schimb, mai bine se muta intr-o tara civilizata unde plateste mai mult, dar vede si ceva inapoi. Si criza de personal calificat e atit de mare, incit isi va gasi in maxim o luna un loc de munca in ce tara UE doreste.
      • -1 (9 voturi)    
        poate tu 2 (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 18:52)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        4. (sarit) aici 50%. Lumea crede ca va avea pensie privata ca la stat, cat traiesc. Nope. Cat ai cotizat + cat a produs fondul - comisioane fond. S-au terminat banii, adio si pensie. Sunt pro-choice. As fi pastrat procentul pentru pensii private, dar l-as fi facut optional.

        6. Asta sa fie problema. Cand se marea salariul minim, tot milioane de contracte erau modificate si nu vedeam lumea sa planga de mila celor care si lucreaza efectiv in domeniu. Din gura, e usor a fi ipocrit. Usurel cu calvarul pe scari...

        7. Ar fi trebuit sa-l numerotezi, ca acolo ai un argument. Toate guvernarile si toate partidele si-au bagat picioarele in articolul care spune ca de regula (sic), modificarile se fac cu 6 luni inainte. Hai sa-ti mai dau un hint... legile ca legile, dar normele de aplicare te lovesc grav. Sau aberatia de OPANAF (ordin pres anaf), care este practic o legiferare de catre o persoana/institutie in loc de guvern/parlament.
        • -1 (3 voturi)    
          continuare (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 19:50)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          4. e mai mult de atit. Ce se duce la pilonul 2 din CAS-ul meu nu mai intra la punctul de pensie de la pensia obligatorie. Deci peste 25 de ani, cind voi intra la pensie impreuna cu tot poporul de decretei, statul nu va lmai trebui sa-mi plateasca atit de mult din ce vor cotiza angajatii de peste 25 de ani.
          6. milioane, dar mai putine.
          7. nromele de aplicare zici? Alea inca sunt "in progress". Ca sa revin la IT, tot ce stim e ca o sa se rezolve (nu stim exact ce si cum) pina la finalul anului. Sa se rezolve cu scutirea de impozit, finantistii zic ca nu s-a taiat... Sa se rezolve cu scaderea contributiilor... atsa ar fi de-a dreptul ciudat. Iar un patron de firma de IT care deja si-a negociat niste contracte cu clienti si a pus niste preturi bazindu-se pe niste costuri... acu se intreaba ce urmeaza el sa faca peste 45 de zile... or less. S-au mai bagat si alte guverne cu picioarele peste taxe, da' parca nici unul in halul asta, creind atit haos si atita nemultumire.
          • +1 (3 voturi)    
            bon (Joi, 23 noiembrie 2017, 3:28)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            4. daca ai remarcat, sunt pentru pastrat procent actual cotizatie pilonul 2, dar cu optiune. Daca ar fi dupa mine, as pune optionale in integralitate atat CAS, cat si CASS, INSA l-as lasa ad literam sa moara de foame sau boala (exceptand urgentele) pe cel ce a optat sa nu cotizeze, si aici ma includ.
            6. esti funny. Te freaca brusc grija de ce nu te-a frecat pana acum dar, in acelasi timp, blamezi alte simplificari.
            7. daca ai fi lucrat in domeniu, ai fi stiut ca haosul este mult mai mare dintotdeauna, nu doar ce auzi tu la tv, cand se foloseste vreo tema dpdv politic si se doreste sensibilizarea la gramada a turmei. Daca tot esti interesat de cum se pune in cap o firma sau economia, studiaza split tva. Stiu ca nu e tema de bon ton si nu iese rrromanul verde in strada pentru ea, dar incearca. Chiar nu-ti pute ca tinerii frumosi si liberi da "dreapta" ies in strada laba-n laba cu sindicatele? Ghici cum se dilueaza tema justitiei, doar pentru ca unii nu gandesc cu capul lor si prefera sa ia de-a gata.
            • +1 (1 vot)    
              ... (Joi, 23 noiembrie 2017, 11:46)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              4. Pai eu incerc sa-ti explic faptul ca primul interesat de pilonul 2 ar trebui sa fie statul. Care stat, daca ar fi interesat de ce se va intimpla peste 20-30 de ani, nu doar de mituit asistatul social azi ca sa treaca legile justitiei, ar avea tot interesul sa se degreveze cit poate de tare de viitoarele obligatii privind pensiile, stiind ca raportul dintre salariati si pensionari se va dezechilibra puternic. Si in conditiile astea, doar tu poti intelege de ce ar trebui sa fie optional. Si iar revin, peste tot pe unde s-a aplicat, pilonul 2 nu e optional. A fost initial doar pentru cei aproape de pensie. Dar iar tu esti mai da'stept decit restul mapamondului.
              6. Nu ma freaca pe mine, ii freaca pe aia din asociatiile patronale, care reprezinta mare parte din firmele private mari din Romania. Si din nou te crezi mai inteligent ca ei.
              7. Split TVA e doar una din multele cretinantati ale ciumei rosii, clocita in laboratoarele economiei de partid, ramasa in gindirea economiei planificate. Ca si impozitul pe gospodarie si multe alte aberatii. Cit despre sindicate, situatia actuala e atit de disperata, incit orice alianta e buna. Daca astia trec legile justitiei in forma comisiei ciordache, s-a termiant cu democratia. Legile astea sunt de sute de ori mai nocive decit oug13. Asha ca eu ma voi duce in strada si voi protesta cot la cot cu sindicatele si oricine o mai simti ca momentul asta merita efortul. Singurul lucru care ii mai poate opri e numarul mare de protestatari.
      • +3 (5 voturi)    
        bine zis Nevermind (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 22:32)

        mirceacr [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Guvernul PSD trebuie sa crape !
        Reforma fiscala este ULTRALIBERALA SI MODERNA si trebuie sa ramana !
        Sindicatele au tinut mereu tara in loc , fiind mereu antireforma !

        Angajatii au toti o singura culoare si obligatie: sa munceasca si sa plateasca taxe ! Exceptandu-i pe cei care sunt loviti de soarta ..toti ceilalti sunt platirori de taxe. IT-ul si-a atins maturitatea, e vremea sa reintre in rand cu celelalte ramuri.

        Tot efortul salarial este facut in favoarea angajatului. Transformarea este din pix doar.
        Nu se duce firma la spital cand e bolnav angajatul. Banii aia vin de, sunt produsi de angajat, si au aceasi destinatie adica angajatul.
        In loc de 9 sunt 3 taxe, pe care le poate pricepe tot prostul, sau aproape. Iar negocierea salariului e mult mai directa si eficienta.
        In Romania cultura economica lipseste in randul oamenilor simplii. Omul de rand se gandeste doar la "banii in mana", fara sa puna pret pe contributii, oricare ar fi ele. Este un motiv pentru care romanul, ignora sa-si ceara drepturile cuvenite din banii lui directionati de stat.

        Cand ai 5000 lei brut si dai 10% ..adika vreo 500 lei lunar la sanatate...vezi mai bine decat cand vedeai 250 lei. Nu te mai intrebai de restul de 250 platiti de angajator..ca nu-i vedeai.
        Si cand stii ca dai 500 lei pe luna la sanatate, te duci cu tupeu la doctor si scoti mai greu spaga.

        Idem si pentru pensie.

        Impozitul pe venit pentru firme simplifica mult birocratia si controalele si reduce enorm artificiile contabile.
        E mult mai usor de urmarit si colectat.
        Cine nu poate plati 1% ..sa inchida. Se transparentizeaza mult intermedierea

        Modificarile fiscale sunt o REFORMA in sistemul fiscal.
        Nu sunt sustinute de aceia carora li se va taia craca furtisajurilor si artificiilor.
        • +2 (2 voturi)    
          nu chiar (Joi, 23 noiembrie 2017, 3:37)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui mirceacr

          Asta cu cine nu poate, sa inchida, e ceva gresit. pdl-istii au mai zis asta, cand au bagat forfetarul, si este o aberatie. Exista pierdere din amortizari sau afaceri cu marja mica profit.

          Cum este acum, este ok si putea fi marit doar plafonul de la 500k la 1m. Asta inseamna ca daca-ti maresti cap social la 45k ron, poti opta pentru impozit profit. Nu baga totul intr-o galeata.

          Reforma de care spui, exista oarecum, dar nu este atat fiscala cat conceptuala, ceea ce iar este ok. Insa sunt si foarte multe magarii in ea si lumea injura la gramada in loc sa se concentreze pe alea. Mareata REFORMA nu este de aparat in integralitate, cum nu este nici de injurat in integralitate.
          • 0 (0 voturi)    
            Corect, cum ne putem cunoaste ?! (Duminică, 26 noiembrie 2017, 21:43)

            mirceacr [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            unde-ti pot da o bere ?!
            merita sa te cunosc macar pentru limpezimea mintii si a culturii economice !

            emailu meu este ID-ul de aici la gm*ail

            da un semn
  • +10 (16 voturi)    
    Romania trezestete!!! (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:33)

    MirceaIo [utilizator]

    Noi vrem ca politia si justitia sa nu ii mai apere pe hoti!!!!!!!
  • +6 (12 voturi)    
    bai (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:39)

    gogu_milogu [utilizator]

    poate nu intelegeti ce se intampla...... duminica O SA FIE PREA TARZIU sa mai iesim in piata la miting (indiferent de numarul de persoane)
    In seara asta cretinii vor trimite modificarile la MO daca se va putea.
  • +11 (15 voturi)    
    Ohohohoho merry protest! Ohohoho jos hotii! (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:43)

    emil bobu [utilizator]

    Asa da! Ne vedem acolo!
  • -15 (23 voturi)    
    Varza totala (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:46)

    galeo [utilizator]

    Iar se face o varza cu carne de tip balcanic din care nu se mai intelege nimic ?

    Justitia este o tema importanta, pentru care ar veni la protest chiar si multi pesedisti.

    Dar sa bagatelizezi protestul, si sa bagi justitia la pachet cu codul fiscal si obligativitatea ONG-urilor sa isi declare sursele de finatare mi se pare o prostie. Sunt lucruri total diferite
    • +8 (14 voturi)    
      pai... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:30)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      hai sa zicem ca ... codul fiscal e nitel altfel, dar chestia cu ONG-urile face parte din aceeasi categorie cu legile justitiei.
    • +10 (14 voturi)    
      Aici ce conteaza este sa pice PSD, ALDE, UDMR (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:48)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Protestul este impotriva capturarii statului de catre toti acesti borfasi. S-au facut prea multe abuzuri: legile justitiei, incercarea esuata a OUG 13, desfiintarea partiala a conflictului de interese care a si reusit, furtul din bani UE si buget national din timpul acestui an, proiectul de penalizare a ONG-urilor si scoaterea lor in afara legii, autorizarea de taieri in parcurile nationale, autorizarea de a rade parcuri nationale intregi daca acolo se afla resurse miniere, dorinta de a retrage candidatura Rosii Montana din Unesco, faptul ca Dragnea a facut mare petrecere in ziua cand se comemora Colectiv etc. etc. Cat trebuie sa ma suportam. Gata, basta, a sosit timpul sai aruncam la gunoi!!!!
  • +13 (17 voturi)    
    inc-o revolutie (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:48)

    beatman [utilizator]

    Altfel vom ajunge sclavii lui livache iordache stanescu
    suntem pe buza prapastiei
  • +11 (21 voturi)    
    Diversiune (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:58)

    Aburica [utilizator]

    Atentie !!!!!!

    O mare diversiune.

    in strada se iese in primul rand pentru legile Justitiei.

    Codul Fiscal si Legile Justitiei NU trebuie sa fie puse in aceasi galeata.

    Sidicatele NU au nici un interes pe Legile Justitiei, este perdea de fum.
    • +8 (14 voturi)    
      esti praf (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:09)

      tearoftime [utilizator] i-a raspuns lui Aburica

      toata lumea are interes pe legile justitiei musiu, altfel o sa te trezesti mai intai la marginea Europei si apoi incet incet sub atingerea matasoasa a mamei Rusia. Care se stie cum atinge...
      • +2 (2 voturi)    
        cred ca are dreptate, in niciun caz NU e (Joi, 23 noiembrie 2017, 8:54)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui tearoftime

        praf. Vor sa "dilueze" protestul folosindu-se de ambiguitate. Sunt pregatiti sa sacrifice si guvernul doar doar trec legile justitiei. De altfel eu nu mi-am pierdut speranta ca Terente ii va da curand "lovitura fulgeratoare". Cred ca e singurul din PSD in pozitie potrivita "de atac"
    • -14 (22 voturi)    
      Miza adevarata (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:10)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Aburica

      Miza adevarata a acestui protest e de fapt transparentizarea surselor de venit ale ONG-urilor
      • +7 (11 voturi)    
        asha (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:37)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Ca sa poata dupa aia fiscul sa le faca citeva controale amanuntite pina isi baga minitle-n cap. Tipic PSD. Trebuie controlat orice, ca in comunism. Omorita orice opinie diferita, pus cu botul pe labe orice rival.
        • -3 (13 voturi)    
          Nope (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:19)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Trebuie sa stim si noi cand apare vreun ONG-ist, interesele cui le slujeste.
          Cum e la antena 3, stim ca e a lui Voiculescu.
          • +3 (11 voturi)    
            E public in statutul ONG-ului (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 17:11)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

            Ceea ce se doreste e blocarea activitatii si desfiintarea celor "suparatoare" pentru putere
      • +5 (9 voturi)    
        Si a partidelor nu? (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:00)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        In sechestrul infractorului dragnea este mentionata o datorie a psd catre belinos. Psd este deci finantat din bani furati. Oare ce zice UE de asa ceva. Mai ales ca erau banii lor (acum bugetul i-a platit la UE asa ca acum psd e finantat din banii furati de la noi) Ce zici de asta?
        • -1 (11 voturi)    
          Despre Dragnea si PSD nu exista dubii (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 17:18)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Dragnea se afiseaza ca un mafiot, nu pozeaza in fecioara Maria precum ONG-istii (asa zisi reprezentanti ai societatii civilie).
          Doar ca interesele societatii civile romanesti sunt cu totul altele decat cele promovate de aceste ONG-uri
          • +2 (8 voturi)    
            Degeaba o zici la ong-ist (Joi, 23 noiembrie 2017, 0:02)

            Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui galeo

            Vine cu placa stabilita : putinist, dacoman, legionar
    • +6 (14 voturi)    
      nu e chiar asha (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:35)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Aburica

      Suntem pe cale sa trecem dincolo de "the point of no return". daca astia trec legile justitiei nu prea mai conteaza restul. Iar sindicatele au cam inceput sa priceapa ca dincolo de acest punct nici ele nu vor mai conta prea tare, fiindca tara va fi calarita autoritar de ciuma rosie. Cele citeva televiziuni care nu sunt aliniate la politica partidului vor disparea, ong-urile vor ramane fara finantare (vezi cealalta aberatie, care va permite foarte usor sa se faca presiuni asupra finantatorilor), jandarmeria va capata drepturi de a face ce doreste cu oricine tulbura linistea publica. Asha ca e nevoie de cit mai multi, chiar daca nu va mai fi doar publicul select din februarie. |In momentul de fata orice aliat e bun, pina scapam de astia. Dupa aia, ne putem separa usor de ai, odata ce scopul comun, depbarcarea PSD si anticipate, va fi atins.
    • +10 (14 voturi)    
      Cu totii avem interes sa nu treaca legile justitie (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:04)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Aburica

      Daca iesi la proteste esti pentru democratie. Crezi ca sindicatele ar dorii sa fie ca inainte de '89, sa se intoarca in comunism? Romanii trebuie sa fie cat mai multi la proteste si de data asta trebuie sa fie anticipate, sa scapam de ei definitiv.
      Daca e nevoie, va trebui poate si o revolutiei, sa terminam ce s-a inceput in '89.
  • +14 (18 voturi)    
    PSD (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:17)

    voda.tepes [utilizator]

    PSD=Parallel State Dragnea
  • +14 (18 voturi)    
    Ladies and Gentlemen (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:17)

    Trojan.H [utilizator]

    It's time!
  • -5 (15 voturi)    
    Miting reunit (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:30)

    Gunslinger [utilizator]

    Bine, hai, dar cand mi-amintesc ce-au facut sindicatele din '90 incoace, am o strangere de inima. De la babardirea protestantilor din Piata Universitatii si fraternizarea cu minerii, pana la incapatanarea optuza in a nu intelege necesitatea taierii salariilor in timpul unei crize economice mondiale, prietenia calda cu USL si sprijinul dat PSD la doborarea tuturor guvernelor deschise catre abordarea social-economica a UE, sindicatele nu-s decat o forta din ce in ce mai flescaita a retrogradului nationale colectiv.
    Ca tot a venit vorba, Daea o sa va bage mercuriale prin piete, ca pe vremea lui Ceausescu.
    Si tot atatea produse in galantare, ca atunci.
  • +12 (18 voturi)    
    Atentie la fenta!!! (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:30)

    Itsoc [utilizator]

    Sindicatele au fost 27 de ani pro-psd si o mare parte din liderii de sindicat sunt pesedisti sadea.

    Iesirea lor acum e cu talc pentru a diminua mesajul revoltelor impotriva legilor justitiei.
    Vor sa iasa si sa scandeze impotriva codului fiscal ca mai apoi vuvuzelele de partid sa spuna: "care dom'le? oamenii in piata aveau o problema cu codul fiscal pe care de altfel il vom si modifica asa cum era inainte, n-au nicio treaba cu justitia".

    e perdea de fum!!

    ONG-urile si #rezist ar trebui sa se delimiteze de sindicatele pesediste, ori sa schimbe locul protestului....
    saptamana asta Romania I-a foc! puneti mana pe coase ca nu mai tine.
    • +15 (19 voturi)    
      n-o sa mearga (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:40)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      cind 90% din pancarte vor fi despre justitie, nu vor avea cum ascunde adevarul. Sindicalistii nu vor fi nici 10% din participanti, vor crea probabil un grup compact. Important acum esa fim cit mai multi si sa speriem suficienti parlamentari incit dragnea sa fie impins usor pe scari.
      • +6 (10 voturi)    
        ba tocmai ca... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:19)

        Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        ...PSD a vazut ca la ultimele protste #resist au fost 1000-2000 de oameni, duminica POATE se or mobiliza 5000...iar BNS poate adduce 20.000 de oameni lejer.
        Cam cat de vizibili crezi ca vor fi 5k in 25k ?
        nu mai vorbesc ca tinerii si hpsterii #rezist nu vor sa fie asociati cu ideea de protest sindical.

        e cu talc, va zic dar...vom vedea.
        oricum eu am zis ca nu mai ies decat daca se trece la fapte, am stat 20 de zile cu pancarte si luminite care nu au fost eficiente si pe principiul "doar prostii sunt consecventi", ori se iese la rupere cu lacrimogene, pietre, sticle, oua, rosii,ori se mananca popcorn la tv si se uita la luminite pe campii.
        • +5 (9 voturi)    
          n-or sa fie 5000 (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 18:06)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

          Vor fi mult peste 5000, ca deja s-a trecut la fapte. Comisia lui Ciordache si-a propus sa termine pina vineri proiectul de lege. Tare mi-e ca adoptarea se va face fix de 1 decembrie, cind mai tot #rezist-ul e plecat pe la munte. De aia trebuie o zgudiuala puternica acum, si dupa 1 dec zilnic.

          Cit despre pietre si sticle, fix asta si-ar dori PSD ca sa bage rapid potera pe protestatari. Protestul trebuie sa ramana ca si in februarie pasnic. Daca ai porniri din astea rebele, mai bine ramai la popcorn.
        • +3 (5 voturi)    
          Du-te la Radulescu si vezi (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 21:17)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

          daca-ti imprumuta AKM-ul lui.
          Intelege ca nu se poate cu violenta. PSD -ul asta asteapta, sa se victimizeze.
          Vine vremea sa ne "retragem si-n munti" daca va fi necesar, sper sa nu fie.
    • +7 (11 voturi)    
      Nu cred ca o sa mearga (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:58)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Pentru ca tema principala a meeting-ului va fi justitia, scandarile vor fi in principal pe tema asta.
      Daca suntem multi vor cadea de la guvernare si vor fi anticipate si vom scapa de ei rapid. Asta este cel mai important, sa scapam de PSD, ALDE si UDMR cat de repede ca sa nu mai apuce sa faca nimic.
  • +5 (7 voturi)    
    Au vorbit si cu "baietii"? (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:21)

    lasa [utilizator]

    Ca sa aiba si substanta.
    Organizarea ar fi ireprosabila si pana si Tudose ar iesi la balcon, cu o foaie , pe care scrie DEMISIE. Sigur flancat de un "tovaras"!
  • +4 (6 voturi)    
    Too late (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:22)

    Martinezu [utilizator]

    Too little!
    Trebuia sa se fi alaturat toate aceste entitati inca din iarna anului trecut nu acum...
    PSD ul abia ce a prins experienta cu limita puterii strazii.
  • +11 (13 voturi)    
    Acuzat enorm ... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:58)

    AEV [utilizator]

    Acuzat enorm de Justiția română și de cea europeană, Dragnea nu va demisiona ci va face tot ce îi va sta în putere ca să îl înlăture pe Iohannis. Văzând cele de mai sus, încep să sper că nu suntem nația care să asiste impasibilă la o astfel de ticăloșie!
  • +10 (12 voturi)    
    Situatia e gravisima (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 17:00)

    scaraotchi [utilizator]

    trebuie sa iesim in strada macar 50 000 duminca asta sa avem speranta macar sa-i clatinam putin.
    Cred ca la inceputul saptamanii viitoare vor incerca sa treaca legile si sa profite de mica vacanta de 1 Decembrie. Nu cred ca vor mai amana trecerea legilor pana de sarbatori asa cum s-a tot vehiculat.
  • +10 (14 voturi)    
    punctul critic (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 17:19)

    ghilotinadiplomata [utilizator]

    GATA! asta este punctul critic ...daca nu se vor opri aici ..dupa ce duminica cu siguranta vor fii sute de mii de oameni in strada ...vor urma acte de violenta ...
    am increderea ca vor fi cel putin 1 miliomn de oameni in strada in toate orasele tarii .
    daca nu se opresc nicii acum ...inseamna ca ...si spun cu parere de rau ..ca vor urma evenimente mai dure , cred ca iordache , dragnea , serban nicolae , boul acela de nicolicea nu vor mai putea umbla linistiti pe strada ..fara sa fie agresati
    cred ca lumea va trece la acte de violenta , sedii asediate , blocaje ale institutilor ..etc
  • +3 (7 voturi)    
    nu le mai raspundeti postacilor (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 23:05)

    xenomorph [utilizator]

    Ei vor doar sa deturneze subiectul. Dati-le minus si nu le mai raspundeti.
  • +5 (7 voturi)    
    Dati de stire la cat mai multi (Joi, 23 noiembrie 2017, 7:58)

    dick357 [utilizator]

    Pentru Hotnews:
    Puneti stirea asta pe prima pagina, above the fold. Scrieti cu litere rosii. Tineti stirea pana duminica. Puneti alte stiri cu link-uri pentru toate orasele. Sa nu fie nici un cititor care nu afla.
    Pentru ceilalti:
    Tipariti textul evenimentului pe foi si lasati-le in locuri circulate: bucataria firmei, avizier, buda (nu e gluma unii doar acolo avem timp sa citim), loc de fumat, etc. Chemati lumea la protest.
    Se pare ca va fi o vreme caineasca, dar veniti cat mai multi. Daca nu puteti sa mergeti pe jos, veniti direct la pARLAMENT.
    • +1 (1 vot)    
      Hotnews anuntul protestelor sa fie mai vizibil (Joi, 23 noiembrie 2017, 17:13)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui dick357

      Hotnews, puneti banner cu protestele, da-ti link la evenimentul Coruptia ucide si la 600 000 pentru Romania etc.
      Trebuie ca cititorii sa stie unde are loc protestul: incepe la ora 18:00 in Piata Victoriei si merg pana la Parlament.
  • +2 (2 voturi)    
    duminica (Joi, 23 noiembrie 2017, 10:34)

    elwis [utilizator]

    Prezent !
  • +1 (1 vot)    
    sindicatele? (Joi, 23 noiembrie 2017, 13:27)

    Francisc 1 [utilizator]

    mie imi par un cal troian , astia au fost mana in mana cu fsn-pdsr-psd tot timpul , au produs si personaje ilustre gen "pop genunche " sau " ce or bea" , nu stiu daca nu sunt bagati si ei acolo sa dilueze ofurile!