Sondaj Agentia pentru Strategii Guvernamentale

Romanii din Italia vor sa se intoarca in tara

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 17 ianuarie 2008, 15:29 Actualitate | Esenţial


 documente
(17 Ian 2008) PDF, 93KB
Unul din trei emigranti romani in Italia intentioneaza sa revina definitiv in Romania in urmatorii 2 ani, releva un sondaj realizat de Agentia pentru Strategii Guvernamentale. Acelasi studiu arata ca 23% intentioneaza sa deschida o afacere in Romania, 31% doresc sa isi contruiasca o casa in Romania iar numai 21% doresc sa ramana in Italia in urmatorii 2 ani.

Emigrantii romani din Italia mentin o relatie stransa cu familia si rudele din tara si au o afinitate ridicata pentru Romania. Astfel, 51% dintre emigranti trimit bani familiei in tara de cel putin 2-3 ori pe an, 74% merg cel putin o data pe an in Romania iar 78% sunt mandri sau foarte mandri ca sunt romani.

Studiul contine date care confirma faptul ca majoritatea romanilor care au emigrat in Italia s-au integrat cu succes in societatea italiana. 67% dintre emigrantii romani din Italia care lucreaza au o parere buna sau foarte buna fata de patronii lor, 92% dintre emigrantii romani care au vecini italieni au o parere buna sau foarte buna despre acestia, iar 94% cunosc cel putin cat sa se descurce limba italiana.

Cvasi-totalitatea emigrantilor romani in Italia sunt informati despre cazurile prezentate de mass media in legatura cu comportamentul unor conationali ai lor, dar considera ca presa, ziarele si radioul impreuna cu politicienii din peninsula prezinta tendentios si incorect aceste cazuri.

Astfel, 92% dintre romanii din Italia au urmarit in mass media cazurile romanilor care au incalcat legea, 63% considera ca mass media din Italia a prezentat tendentios si incorect cazul "Romulus Mailat" iar 72% considera ca imaginea lor s-a schimbat in rau in urma mediatizarii acestui caz.

Studiul releva si faptul ca exista o frecventa ingrijoratoare a actelor de denigrare si amenintare a romanilor in Italia. 29% dintre emigranti declara ca au citit cel putin o data in ultima luna pe ziduri sau in locuri publice injurii la adresa emigrantilor romani din Italia, 30% dintre emigranti au auzit cel putin o data in ultima luna in locuri publice persoane care adresau injurii emigrantilor romani din Italia iar 14% declara ca au fost legitimati de carabinieri cel putin o data in ultima luna datorita faptului ca sunt romani.

Rezultatele studiului sunt reprezentative pentru populatia de emigranti romani din Italia cu varsta de 18 ani si peste, marja de eroare a rezultatelor fiind de +- 3% la un nivel de incredere de 95%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















892 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Italia e o tara xenofoba! (Joi, 17 ianuarie 2008, 17:38)

    Bogdan Popescu [anonim]

    Italia e o tara xenofoba! Italienii au uitat ca timp de secole au fost emigranti în alte tari mult mai bogate decât Italia, dar si-au adus aminte ca l-au dat lumii pe Mussolini!
  • +1 (1 vot)    
    Macaronarii (Joi, 17 ianuarie 2008, 17:48)

    Anonim [anonim]

    Sper sa avem crestere economica in continuare si sa se intoarca acasa romaniii si sa-i lase cu fundu-n balta pe italieni, sa-i sature de comentarii negative la adresa romanilor.
  • -1 (1 vot)    
    studiu (Joi, 17 ianuarie 2008, 18:15)

    SG [anonim]

    Hmm .. sa inteleg ca 1 din 3 chimisti romani care acum lucreaza in .it se gandesc f serios sa revina in .ro ? Cred ca ar fii mai clar [si mai credibil] daca s-ar completa sondajul si cu nr categoriilor sociale acoperite de perssoanel participante la sondaj. Plus nr acestor persoane.
    • -1 (1 vot)    
      interpretare gresita (Joi, 17 ianuarie 2008, 19:25)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui SG

      Nu SG.
      Datele se refera la intrgul univers al cercetarii - asta nu inseamna ca poti face aceleasi extrapolari si la nivelul unor submultimi. Probabil ca acolo, in functie de criteriul de impartire procentul este diferit.
      Eu cred ca in randul celor cu calificare inalta procentul celor care vor sa se intoarca e mai mic. Cei care sunt angajati ca muncitori necalificati cred ca doresc in numar mai mare sa se intoarca. Pentru cei din urma e greu ca dintr-o munca necalificata sa aiba un standrad de care sa fie multumiti pentru o perioada lunga de timp si care sa le asigure integrarea in clasa medie. Si atunci se gandesc sa se intoarca.
  • -1 (1 vot)    
    stati acolo.... (Joi, 17 ianuarie 2008, 19:16)

    Je [anonim]

    Nu veniti inapoi ca ne mancam urechile unii la altii. Pluse ca fara voi adio crestere economica. Tre sa aduca cineva valuta in tara....vreti sa creasca euro la 60 mii??

    Acum revenind la topic....intotdeauna cei care pleaca se gandesc ca or sa se intoarca. La inceput li se pare greu, nashpa...ce bine era acasa. Dupa aia vin in tara si constata ca totul e nashpa...ca le lipseste ba una, ba alta...si ca de fapt ce bine era acolo. Cel mai izbitor la intoarcere in Romania este mitocania oamenilor si indiferenta autoritatilor.

    Dupa mine sondajul e frix-prix....sa-i mai intrebe peste 2 ani pe cei care vroiau sa se intarca acasa daca or sa vrea sa mai vina. Odata ce ai prins cheag si ti-ai facut o situatie....Romania devine ca o strainatate. Am 3 rude apropiate care anul asta si-au luat toata familia cu ei (2 in Italia si 1 in Spania). Deja copii merg acolo la scoala, lucreaza ambii parinti...

    Asa ca dragi patroni....visati ca visati bine....salariati care sa plateasca pensionarii nu mai sunt...asa ca,ar fi bine la impozitul pe firme, ala de 16%, guvernantii sa mai puna 2-3% pentru pensii. Repede acu...cat se mai poate. :P
  • -1 (1 vot)    
    sunteti de SF cu sondajul asta ! (Joi, 17 ianuarie 2008, 19:50)

    marius george [anonim]

    in primul rand nu exista roman care sa fie mandru cu nationalitatea lui,exceptie facand guvernantii nostri,ei bucurandu-se ca suntem noi romani si ei smekeri,pt. ca in nici o alta tara nu ar putea sa fure ca in codru cum fac in tara asta,in al doilea rand, pe afara e o prostie sa spui ca esti roman,iar in al treilea rand, de ce s-ar mai intoarce cei cu o situatie buna pe acolo ,ca sa fie furati din nou aici.
  • 0 (0 voturi)    
    sondaj si xenofobism (Vineri, 18 ianuarie 2008, 11:37)

    Marce [anonim]

    A-ti gresit tot sondajul. Cred ca nr. de persoane care au participat la sondaj este foarte mic si facut doar cu persoane care au plecat recent di tara si nu au reusit sa faca nimic in strainatate. Sunt sigur ca si un simplu muncitor, in fabrica, in strainatate castiga mai bine de cat in romania. Dorul de casa il simtim toti din strainatate dar ne trece cand ne gandim la ce ne asteapta in ROMANIA (salarii mici, preturi mari, asistenta medicala de proasta calitate sau chiar nu exista, impozite mari pt. cine vrea sa deschida o activitate, mentalitatea .........nu mai spun nimic)
    Cat preiveste xenofobia in romania este mult mai puternica, vedeti doar intre cetatenii romaniei (nord si sud , roman si rom, roman si unguri, lipoveni moldoveni si munteni etc.) sa nu ne mai gandim ce o sa fie cand o sa avem si mai multi straini imigrati.