VIDEO Jurnalistul HotNews.ro Cristian Pantazi si profesorul Mihaly Bencze au primit vineri premiul Cetateanul European 2017, decernat de Parlamentul European

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 29 septembrie 2017, 10:48 Actualitate | Esenţial


Jurnalistul Cristian Pantazi si profesorul Mihaly Bencze - premiu european
Foto: Hotnews
Biroul de Informare al Parlamentului European in Romania a tinut vineri, incepand cu ora 11.00, ceremonia nationala de decernare a Premiului cetateanului european 2017, acordat jurnalistului Cristian Pantazi (HotNews.ro) si profesorului de matematica Mihaly Bencze. 



In cadrul ceremoniei au luat cuvantul eurodeputatii Cristian Preda si Monica Macovei. 

Premiul cetateanului European este oferit in fiecare an de catre Parlamentul European cetatenilor sau organizatiilor care promoveaza valorile europene.  

Acest premiu se doreste a fi o distinctie pentru realizari exceptionale in domeniile urmatoare:

- activitati sau actiuni realizate de cetateni, grupuri, asociatii sau organizatii care au demonstrat un angajament remarcabil pentru promovarea unei mai bune intelegeri reciproce si a unei integrari mai puternice in randul cetatenilor statelor membre sau pentru facilitarea cooperarii transfrontaliere sau transnationale in cadrul Uniunii Europene; ar putea fi luate in considerare, de asemenea, activitati sau actiuni realizate de cetateni angajati in cooperarea culturala transfrontaliera sau transnationala pe termen lung, care contribuie la consolidarea spiritului european; sunt preferate proiectele legate de Anul european in curs.

- activitatile de zi cu zi prin care sunt concretizate valorile consacrate de Carta drepturilor fundamentale a Uniunii Europene.

- Doar deputatii in Parlamentul European au dreptul sa prezinte candidaturi - cate una per deputat in fiecare an.




















4328 vizualizari

  • +24 (28 voturi)    
    bravo (Vineri, 29 septembrie 2017, 11:08)

    Mos Andrei [utilizator]

    Felicitari, Cristian Pantazi ! Multumesc lui si intregii echipe Hotnews pentru stirile si articolele zilnice.
  • +4 (8 voturi)    
    Ar fi interesant de aflat... (Vineri, 29 septembrie 2017, 11:08)

    Cataleya [utilizator]

    ...care au fost restul propunerilor din partea eurodeputatilor romani.
  • -20 (34 voturi)    
    bravo (Vineri, 29 septembrie 2017, 11:09)

    Mazeta [utilizator]

    Felicitări domnului Pantazi și mamei Monica Macovei!
    • +14 (20 voturi)    
      Voi nu sunteti in Europa (Vineri, 29 septembrie 2017, 13:42)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Asa ca evaluatii cetateanul asiatic al anului 2017. Dar aveti dreptate! Merita felicitat Pantazi si Monica Moacovei si ati uitat de profesorul Bencze.
  • +11 (13 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 29 septembrie 2017, 11:12)

    Cataleya [utilizator]

    ...
  • -12 (22 voturi)    
    felicitari (Vineri, 29 septembrie 2017, 12:27)

    xanti [utilizator]

    E usor sa iei premii cand te plimba presedintele prin avioane
    • +13 (17 voturi)    
      Care ar fi mecanismul? (Vineri, 29 septembrie 2017, 13:45)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Si dragnea se plimba cu avionul/elicopterul si nu se inghesuie nimeni sa-i dea premii pentru democratie. E o grava eroare si vorbeste cu mazeta sa-i dati ceva gen premiul lenin sau kim ir sen pentru "idei ciuce" sau pescuitul de performanta in balti furate de la statul capitalist putred ! :-)
  • +10 (16 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 29 septembrie 2017, 12:48)

    Trojan.H [utilizator]

    Deplin meritat.
  • -8 (12 voturi)    
    "Tangential" (Vineri, 29 septembrie 2017, 13:06)

    delavrancea [utilizator]

    Articolele lui Cristian nu au reusit sa ma surprinda prea des.Usor de anticipat.Sunt putini dintre ziaristii de astazi care reusesc sa surprinda anumite aspecte ale situatiilor cotidiene - mai greu de observat .CTP e un exemplu.Il ascult cu placere , cu toate ca nu sunt in acord cu dansul in anumite subiecte.
    Domnule Cristian , va felicit , dar va consider modest.
  • +15 (19 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 29 septembrie 2017, 13:23)

    CetateanLogat [utilizator]

    Noroc ca mai exista in Romania jurnalisti ca dl. Pantazi si site-uri ca hotnews.ro. Multumim, avem nevoie de dvs.!
  • +11 (15 voturi)    
    dA (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:43)

    Babilou [utilizator]

    Bravo d-le Pantazi ! Continuati, dv. si echipa.
  • +10 (14 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 29 septembrie 2017, 15:06)

    Numele [utilizator]

    Felicitari!
  • -5 (15 voturi)    
    mercenar (Vineri, 29 septembrie 2017, 15:41)

    Kosmos [utilizator]

    Urmeaza linia trasata de altii..
  • +2 (4 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 29 septembrie 2017, 17:35)

    mariaeva [utilizator]

    Felicitari jurnalistului. Felicitari Hotnews.

    Pentru cei care critica: - cereti lui Dragnea sa finanteze un premiu "pumnul lui Palada" si concurati !
  • +2 (4 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 29 septembrie 2017, 18:40)

    motanul_gri [utilizator]

    Multumim dlui Pantazi si echipei pentru jurnalism de calitate!