Siegfried Muresan: Comisia Europeana a solicitat oficial tuturor guvernelor statelor membre UE sa aprobe integrarea Romaniei si Bulgariei la spatiul Schengen

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 septembrie 2017, 15:21 Actualitate | Esenţial


Siegfried Muresan
Foto: Facebook.com
Comisia Europeana a solicitat miercuri, oficial, tuturor guvernelor statelor membre ale Uniunii Europene (UE) sa aprobe integrarea totala a Romaniei si Bulgariei la spatiul Schengen, anunta europarlamentarul Siegfried Muresan, intr-un comunicat remis HotNews.ro.

"Comisia a punctat necesitatea de a finaliza fara intarziere procedurile de aderare a celor doua state la spatiul de libera circulatie pentru a spori siguranta Uniunii Europene in fata terorismului si a provocarilor de migratie si a subliniat ca siguranta UE, in ansamblul ei, depinde de siguranta fiecarui stat membru", arata acesta.

Muresan arata ca "problemele de securitate ale UE din ultimii ani nu au fost cauzate nici de Romania, nici de Bulgaria si ca cele doua state pot contribui la solutionarea acestor provocari, iar Comisia Europeana a inteles acest lucru".

"Este timpul ca si guvernele statelor membre care inca se opun aderarii Romaniei la Schengen sa renunte la duplicitate si la calculele politice si sa accepte ca este mai important pentru securitatea Uniunii Europene ca tara noastra sa fie inauntru spatiului Schengen decat in afara lui", spune Siegfried Muresan, care arata ca Romania indeplineste demult toate conditiile tehnice de aderare la Spatiul Schengen.

"Niciun stat membru al UE nu are voie sa joace politic cu securitatea cetatenilor europeni!", mai spune acesta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1829 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 27 septembrie 2017, 15:37)

    [anonim]

    • +5 (5 voturi)    
      Cu surubelnite am trecut si eu (Miercuri, 27 septembrie 2017, 16:25)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui

      Si nu oriunde, ci la Stockholm.

      Nu cred ca are relevanta acest criteriu.
    • +5 (7 voturi)    
      Alternativa? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 16:34)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui

      Alternativa la UE fiind mama Russia, nu?
    • +4 (4 voturi)    
      ce legatura are filtrul de sec cu vama? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 18:04)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui

      ti-a depistat cumva surubelnita la vama si daca am fi fost in Schengen ai fi ajuns cu ea in avion? Nu. Ai ajuns cu ea in avion cu tot cu Schengen.
      Daca vrei sa vorbim de Schengen ( si implicit de securitatea granitelor, adica de verificarea documentelor la vama) uite niste exemple mult mai crude: Italia si Grecia. Sunt pilaf. Trec milioane de "refugiati" fara documente si nu-i opreste nimeni.
  • +4 (6 voturi)    
    Dar de ce sa intre Romania (Miercuri, 27 septembrie 2017, 16:49)

    Rahan5 [utilizator]

    in Schengen?. Atunci marfurile care vin pe la Canalul de Suez, cu descarcari din tiruri pe parcurs, de la Constanta, cu destinatia: Ungaria , Austria si Germania, vor putea trece vamile fara control si cheltuieli. In plus vaporul nu mai polueaza mediul inconjurator pana in portul Roterdam. (care are primar musulman deja !)
    Dar pentru olandezi este mai imporatant sa dea de lucru la descarcat si prelucrat marfurile, musulmanilor din Roterdam, dacat sa aiba romanii locuri de munca, la aceeasi treaba in Constanta.
    Si ce mai spun olandezii ? Ca ei reprezinta ,,Civilizatia Europeana" ,
    care e bine sa nu fie ,,pangarita" prin primirea Romaniei in Shenghen.
    De fapt, sunt niste ipocriti si magari !
    • -2 (2 voturi)    
      as fi fost de acord cum argumentul tau (Miercuri, 27 septembrie 2017, 18:05)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      daca am fi avut si noi dracului o autostrada care sa lege Constanta de Ungaria.
    • 0 (0 voturi)    
      esti durere.... (Vineri, 29 septembrie 2017, 17:39)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      sigur Rotterdamul este amenintat de Constanta. Pentru a accesa Europa cred ca exista destule porturi la Mediterana de unde marfa poate fi incarcata direct pe autostrazi. De ce un vapor din China s-ar chinui sa intre prin Bosfor spre haosul de la Constanta cand poate merge lejer spre Croatia, Sloveni, Italia sau Franta.
  • -1 (3 voturi)    
    nu inteleg de ce (Miercuri, 27 septembrie 2017, 17:34)

    revo [utilizator]

    O fi pentru ca au nevoie de un tap ispasitor? Romania si Bulgaria sa fie aratate cu degetul nu numai pentru bubele pe care le au acum, dar si pentru plaga care va aparea inevitabil, stiind bine ce trafic ilegal, ce lipsa de integritate si profesionalism si ce mafie institutionalizata e in vamile noastre?
    Dupa parerea mea, este primul pas catre ejectarea definitiva la celor doua tari, veritabile intruse si pietre de moara, din UE.