Un primar din judetul Galati isi infiinteaza propriul sistem de alertare prin SMS

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 19 septembrie 2017, 16:00 Actualitate | Esenţial


Laurentiu Gidei
Foto: Facebook
Primarul orasului Targu Bujor, din judetul Galati, Laurentiu Gidei, ii roaga pe cetateni sa-i transmita numerele de telefon pentru a fi alertati de catre el prin SMS cu privire la eventualele fenomene meteorologice imediate sau despre evenimente importante din localitate, el afirmand ca asteapta si infiintarea sistemului national de altertare, potrivit News.ro.


"Rog toti posesorii de telefoane mobile, care locuiesc in Tg.Bujor, Moscu sau Umbraresti, sa-mi trimita mesaj in privat cu numarul de telefon si numele! Puteti sa-mi trimiteti si numerele cunoscutilor, rudelor, vecinilor!
Vreau sa pot informa prin sms, la nivel local despre eventualele fenomene meteorologice imediate, despre evenimente importante !
Noi primarii suntem informati primii despre eventuale fenomene meteo grave, ce se vor petrece in zona noastra!
O comunicare eficienta poate preintampina evenimente tragice, ca cele de duminica din zona Timisoara!", arata o postare de pe Facebook a primarului din Targu Bujor

Primarul Laurentiu Gidei a declarat, pentru News.ro, ca anunturile pe care le posteaza de obicei pe  Facebook nu sunt suficiente si nu ajung la toti oamenii, asa ca a descarcat o aplicatie care ii permite sa trimita anuturile catre un grup de persoane.

Acesta a subliniat ca e bine ca se doreste implementarea unui sistem national de alerta si ca nu il exclude, fiind ambele utile. 

Deocamdata primarul dispune de o lista de 400 de numere de telefon de la cetateni, in conditiile in care in orasul Targu Bujor si in localitatile Moscu si Umbraresti sunt circa 5.000 de locuitori.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1089 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 19 septembrie 2017, 16:23)

    [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 19 septembrie 2017, 16:38)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      si de asta nu are ursul coada (Marţi, 19 septembrie 2017, 18:38)

      geo00 [utilizator] i-a raspuns lui

      Stimate Procuror,
      cred ca tocmai ne-ai dat o mostra de abordare pur romaneasca care justifica de ce suntem unde suntem (nu pe harta, ci intr-o comparatie cu alte tari de prin zona si nu numai). Ma bucur ca esti atent din cale afara la o multitudine de detalii "posibil" ilegale ale acestei implementari, dar nu crezi ca inainte de a da un verdict, ar fi bine sa continui analiza si sa insisti pe detalii? Ca de exemplu, consideri ca ar fi spam daca ai primi un mesaj de genul: "vijelie prin zona, incearca sa te adapostesti"? eu sincer , si probabil ca nu as fi singurul, vezi cei 130+ raniti duminica, as aprecia gestul. Ce incerc sa spun e ca o informatie poate fi catalogata prin spam si prin continutul ei, ca altfel cand te duci in alta tara, primesti vreo 3 sms-uri spam, cu tarifele disponibile, sau acolo nu e spam ca e util, nu? Inteleg ca este o implementare mai putin ideala, dar daca aduce valoare, hai sa nu fim carcotasi, o revizuire ulterioara poate sa imbunatateasca solutia, deci cu o oarecare bunavointa am putea sa iesim pe plus in final. zic si eu.
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 19 septembrie 2017, 22:02)

        [anonim] i-a raspuns lui geo00

  • +3 (3 voturi)    
    un evoluat (Marţi, 19 septembrie 2017, 16:43)

    ColdNews2013 [utilizator]

    e primar intergalactic...dar n ai cu cine bre
  • 0 (0 voturi)    
    Cetatenii sa trimita (Marţi, 19 septembrie 2017, 16:56)

    Bogdan_100 [utilizator]

    numarul de telefon
    serie card bancar
    PIN
    :-)
  • +1 (1 vot)    
    Amin (Marţi, 19 septembrie 2017, 17:09)

    oxbridge [utilizator]

    Frunza verde semeseu,
    Tov. Primar, adica eu,
    Te anunt de alizeu,
    Sa ne ajute Dumnezeu.
  • +2 (2 voturi)    
    iar (Marţi, 19 septembrie 2017, 17:56)

    bobyff [utilizator]

    iar se face treaba fiecare cum ii convine. Nu asa se face treaba. Trebuie totul centralizat si regularizat, standardizat. Tampitilor. Risipiti banii oamenilor.