Pescador cu aproape 90 de migranti la bord, interceptat in apropierea tarmului romanesc al Marii Negre

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 3 septembrie 2017, 14:36 Actualitate | Esenţial


Pescador cu migranti, interceptat in Marea Neagra
Foto: Politia de Frontiera
Un pescador pe care se aflau 87 de persoane, intre care 23 de copii, a fost interceptat, duminica, de politistii de frontiera in apropierea tarmului romanesc al Marii Negre, informeaza News.ro. Nava nu a raspuns avertismentelor oamenilor legii pentru a fi efectuate verificarile specifice si s-a oprit in apropierea Portului Midia.

Potrivit unui comunicat al Garzii de Coasta, duminica, politistii de frontiera din cadrul Sistemului Integrat de Supraveghere la Marea Neagra - SCOMAR au detectat un pescador suspect in Marea Neagra, la aproximativ 14 mile marine est de Midia, in afara apelor teritoriale, navigand spre tarmul Romaniei.

Garda de Coasta a dispus de urgenta efectuarea unei misiuni cu doua nave din cadrul Grupului de Nave Constanta si Mangalia pentru identificarea ambarcatiunii, cu sprijinul a doua nave apartinand  ARSVOM (Agentia Romana de Salvare a Vietii Omenesti pe Mare).

"Nava nu a raspuns avertismentelor Politiei de Frontiera si nu s-a oprit pentru a fi efectuate verificarile specifice, continuandu-si deplasarea spre tarmul romanesc. Fiind insotita de navele Garzii de Coasta, ambarcatiunea s-a oprit pe malul marii, in apropierea portului Midia", se arata in comunicat.

Cele 87 de persoane - 48 barbati, 16 femei si 23 de copii - vor fi preluate de catre politistii de frontiera pentru cercetari.

Ancheta este derulata de Politia de Frontiera, alaturi de reprezentanti ai I.J.J. Constanta, I.P.J. Constanta, I.S.U. Dobrogea si Inspectoratul General pentru Imigrari, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe langa Curtea de Apel Constanta.




Sursa: Politia de Frontiera


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3728 vizualizari

  • +14 (38 voturi)    
    Adică poliția i-a adus la țărmul românesc? (Duminică, 3 septembrie 2017, 14:56)

    nick24 [utilizator]

    Păi nu e misiunea lor să nu intre nimeni?
    Semnalul dat este că - veniți toți până în apele noastre teritoriale noi vă preluăm în țară, cu posibilitatea de a rămâne sau a pleca mai departe în UE.
    Întrebare: mai putem face parte din Schengen?
    • -3 (7 voturi)    
      Si ce vroiai sa faca Politia, Gigel? (Duminică, 3 septembrie 2017, 17:15)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Si ce vroiai sa faca Politia, Gigel? Sa-i omoare pe aia? Sa-i scufunde? Hai, dezvolta subiectul, ca tot iti pui intrebari de /// !

      PS: Alta intrebare de ///: "mai putem face parte din Schengen?"

      NU, ///, nici acum nu faci parte !
      • -1 (3 voturi)    
        Cuvantul cheie era /// (Luni, 4 septembrie 2017, 1:34)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Cuvantul cheie era ///.

        Pacat ca nu il lasi. /// e doar tatal vitelului !
  • +14 (34 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 3 septembrie 2017, 15:02)

    gorky.park [anonim]

    • -18 (26 voturi)    
      Superiorule, (Duminică, 3 septembrie 2017, 16:13)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui gorky.park

      nu stiam ca alti oameni la fel ca tine si ca mine, cu copii la fel ca ai tai, ce fug de moarte sau saracie sunt invadatori.
      • +18 (24 voturi)    
        Comment sters de user (Duminică, 3 septembrie 2017, 18:05)

        gorky.park [anonim] i-a raspuns lui Ord

        • -3 (7 voturi)    
          Refugiat (Duminică, 3 septembrie 2017, 20:10)

          Ord [utilizator] i-a raspuns lui gorky.park

          nu inseamna ca esti sarac, saracule. Fugi sa-ti salvezi viata, multi au conditii foarte bune acasa dar au fugit de moarte. Cat despre ca-s tineri si nu vor sa lupte, tu ai muri pentru PSD si Dragnea?
          • +1 (5 voturi)    
            Refugiat... (Luni, 4 septembrie 2017, 9:14)

            AKM [utilizator] i-a raspuns lui Ord

            ...a fost cand a ajuns in Turcia. In momentul in care a plecat de acolo, este migrant. In cazul in care trece fraudulos granita, este migrant ilegal.
            Problema cea mare, nu sunt ei, migrantii, calauzele si traficantii reprezinta problema. Astia ii mint, ii exploateaza si nu de putine ori ii ucid sau abandoneaza. Multi "refugiati", au acte false, procurate de catre traficanti, de la refugiatii adevarati, cei ucisi sau abandonati de catre acesti nemernici. Cu acele acte false, isi ascund identitatea o multime de infractori de prin diverse tari, unii foarte periculosi si chiar teroristi. Multi dintre criminalii din Siria si nu numai, sunt tratati ca "bieti refugiati" prin Europa pe baza identitatii false. De aceea, migratia trebuie controlata,sa migreze legal.
            Din pacate, nici anumite ONG-uri nu sunt straine de traficul de persoane, atat prin propaganda pro migratie ilegala, cat si prin participarea cu mijloace de transport..
            Astia merita pedepsiti cel mai aspru.
      • +9 (9 voturi)    
        Comment sters de user (Duminică, 3 septembrie 2017, 21:03)

        MarianPConstantin [anonim] i-a raspuns lui Ord

      • +6 (8 voturi)    
        Daca fugeau de moarte (Duminică, 3 septembrie 2017, 21:20)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Ord

        erau gata ajunsi in Turcia in siguranta.Nu?
  • +24 (30 voturi)    
    Intrebari: (Duminică, 3 septembrie 2017, 15:06)

    AKM [utilizator]

    Cine este proprietarul ambarcatiunii?
    Cine era la carma ei?
    Daca nu a raspuns somatiilor, de ce nu s-a deschis focul?
    Traficantii, sau ONG-ul care se ocupa de trafic, vor fi pedepsiti?
    Astia (traficantii) testeaza terenul si dupa cum se vede, le merge. Inseamna ca vor veni si mai multi "refugiati", care vor ramane blocati aici.
    Pedepse aspre pentru traficanti, pentru descurajare.
    • 0 (2 voturi)    
      Legea salvarii vietii omenesti pe mare (Luni, 4 septembrie 2017, 9:35)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui AKM

      Si daca trageau si scufundau ambarcatiunea tot erau obligati sa-i scoata din apa si sa-i aduca la mal, dar cu navele pazei de coasta.
      Nu exista alternativa!
      Si ei stiu asta.
      Poate nu trebuia sa-i intercepteze in afara frontierei, ca, din cate inteleg paza de coasta i-a trecut granita... Daca treceau ei, era alta situatie.
  • +9 (31 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 3 septembrie 2017, 15:36)

    [anonim]

  • +12 (22 voturi)    
    Dupa cateva zile (Duminică, 3 septembrie 2017, 16:14)

    Zummm [utilizator]

    Ii prind la granita de Vest. Sa-i multumim babei Merkel si neoliberalilor de la Bruxelles
  • +2 (6 voturi)    
    Statul Roman in disolutie totala.. (Duminică, 3 septembrie 2017, 17:04)

    floriniulian [utilizator]

    Acum se vede foarte clar ca aceasta tara plina de securisti este praf si pulbere.

    Svaiter.

    Politie,Parchete,Dna,Diicot,Sri,etc toate sunt praf de corptie si incompetenta,total inutile.

    Ultima tara din Europa la securitate.Zero.Tara Svaiter.

    De ce?

    Pentru ca toate acele institutii de mai sus sunt niste fabrici de facut bani pentru mafiotii care le conduc,neavind nici o treaba cu siguranta si securitatea cetatenilor,asa cum vedem zi de zi.
  • +23 (25 voturi)    
    vai ce multi ... (Duminică, 3 septembrie 2017, 17:05)

    sareta [utilizator]

    Cu cei care au intrat numai in ultimile luni se poate umple un cartier al Constantei ! De ce oare au ales sa vina la noi ,trecand de Bulgaria ? Simplu, Bulgarii au dat foc de avertisment dupa care le-a dat foc de-a binelea ....Au adevarata Politie de frontiera pe cand la noi sunt dame de companie .
  • -3 (9 voturi)    
    Opinii cel putin rautacioase (Duminică, 3 septembrie 2017, 17:14)

    Mirobo [utilizator]

    Pentru cei care cred ca oamenii sunt o marfa pe care daca nu iti place o returnezi, va spun ca va inselati.
    Procedura de repatriere dinspre tara/tarile tranzitate catre Romania se face DUPA ancheta.
    Cum isi poate inchipui un OM ca acei copii chiar si adulti, ar rezista pe mare atata timp ? Focurile de avertisment ar fi rezolvat situatia ?
    Marea Neagra e plina de submarine turcesti/rusesti.Credeti ca cele 2 tari nu ar fi fost o destinatie pentru migranti?
    Ei stiau inca de la imbarcarea din Turcia ca in Romania este loc si pentru ei.Si chiar daca suna deplasat asa este.Cu o natalitate in scadere ,87 de oameni reprezinta acum in Ro populatia unui sat.
    In ziua de azi si nu numai ,ar trebui sa fim mai pragmatici.Si poate si mai omenosi.Zic.
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 4 septembrie 2017, 11:39)

      [anonim] i-a raspuns lui Mirobo

  • +5 (5 voturi)    
    oricum (Duminică, 3 septembrie 2017, 18:50)

    Mistrelutz [utilizator]

    nu era nici o diferenta..chiar daca se opreau la focuri de avertisment tot erau adusi la mal,nu-i trimiteau si nici nu-i vor trimite inapoi