Kim Jong Un: Racheta lansata marti, un "preludiu semnificativ" inainte de un test spre teritoriul american Guam

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 30 august 2017, 7:45 Actualitate | Esenţial


Kim Jong Un la un test cu racheta
Foto: rodong.rep.kp
Liderul nord-coreean Kim Jong Un a avertizat ca lansarea de racheta de marti peste Japonia a fost “un preludiu semnificativ” inainte de o lansare spre teritoriul american Guam, adaugand ca regimul de la Phenian va realiza si mai multe teste balistice, noteaza Guardian.  

Coreea de Nord a confirmat testul efectuat cu cateva ore inainte ca, la ONU, Consiliul de Securitate sa condamne lansarea si sa ceara ca Phenianul sa isi opreasca programele nuclear si de rachete. 

Consiliul a apreciat ca actiunile Coreii de Nord sunt “revoltatoare” si a cerut implementarea totala a sanctiunilor convenite in urma cu aproape o luna. Totusi, nu a recomandat masuri noi impotriva regimului si a spus ca ramane dedicat gasirii unei solutii pasnice la criza nucleara din Peninsula Coreeana.  

Racheta, despre care se crede ca a fost una Hwasong-12 - un model relativ putin testat - este de tipul pe care Kim a amenintat recent ca il va folosi impotriva Guam, o baza SUA cheie aflalta la circa 3.000 de kilometri sud-est de Coreea de Nord. 

“Exercitiul nu a avut niciun impact asupra securitatii tarilor vecine”, a sustinut agentia de presa a Phenianului, KCNA, adaugand ca liderul nord-coreean si-a exprimat “adanca satisfactie” dupa lansare.  

Agentia noteaza ca Kkim a spus ca “vor fi si alte lansari de rachete balistice” in Pacific, adaugand ca regimul va monitoriza raspunsul Washingtonului “inainte sa decidi in privinta actiunilor viitoare”.



















3430 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Autoaparare? (Miercuri, 30 august 2017, 8:16)

    Soljenitin [utilizator]

    Despre ce autoaparare vorbea ieri Coreea de Nord cand zabaucul asta al lor ameninta din nou ca ataca?
    • +1 (5 voturi)    
      Interesant (Miercuri, 30 august 2017, 11:21)

      mdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Interesant e ca si-au gasit americanii partener de joaca pe masura, si totusi nu se hazardeaza sa-i incalte. Intrebarea e de ce? Mai ales ca nici China nu prea ii mai sustine pe fomistii astia. Problema e ca o data ce au tehnologie validata e mai greu sa-i anihilezi.
      • +3 (5 voturi)    
        Pe masura? (Miercuri, 30 august 2017, 13:08)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui mdaniel

        Pe masura, zici? Glumesti, cred.
      • +3 (5 voturi)    
        De ce nu-i incalta? (Miercuri, 30 august 2017, 13:10)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui mdaniel

        Raspunsul e simplu: alaturi de "incaltati"vor fi cateva sute de mii (sau poate chiar milioane) de nevinovati care vor pieri. Nu se sterg nume pe o lista, se ucizd pur si simplu oameni.
        • +2 (2 voturi)    
          asa (Miercuri, 30 august 2017, 15:04)

          mdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

          Banuiesc ca suntem amandoi de acord ca grasul asta e nebun. Daca ii lasa sa-si valideze armele nu crezi ca e si mai periculos? Uita-te la el, pe cale pasnica nu rezolvi nimic.
  • +6 (8 voturi)    
    cine se tot joaca cu rachetele (Miercuri, 30 august 2017, 8:29)

    rov [utilizator]

    de racheta va muri...
  • -6 (8 voturi)    
    ...traiectorie rachetă... (Miercuri, 30 august 2017, 8:39)

    baligosul [utilizator]

    Koreea de Nord a lansat o rachetă care a zburat pe deasupra Japoniei,este blamată la ONU,dar nimeni nu a spus la ce altitudine(înălțime) s-a aflat racheta cînd a survolat spațiul aerian al țării soarelui răsare,așa cam la cîți kilometri,oare rachetele Patriot ar fi putut să o atingă?
    • +3 (3 voturi)    
      Da (Miercuri, 30 august 2017, 10:20)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      http://abcnews.go.com/International/north-korean-missile-tests-crossed-japan/story?id=49497769

      310 mile (500km) înălţime maximă. Mai sus decât ISS! deci nu e vorba de "survol" în acceptul normal al cuvântului.