Hans Klemm: Rachetele Patriot vor oferi protectie nu doar pentru Romania, ci vor contribui si la apararea tarilor vecine si a intregii aliante NATO

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 25 iulie 2017, 9:31 Actualitate | Esenţial

Lansator dintr-o baterie Patriot
Foto: Raytheon
Achizitia de rachete Patriot va oferi protectie in cazul atacurilor aeriene agresive nu doar pentru Romania, ci indirect va contribui si la apararea tarilor vecine si a intregii Aliante Nord-Atlantice, a declarat ambasadorul Statelor Unite, Hans Klemm, intr-un interviu pentru TVR, potrivit News.ro.

Intrebat "daca exista vreun risc ca acest lucru sa creasca tensiunile cu Rusia", diplomatul american a spus ca "nu exista absolut niciun motiv ca acest lucru sa se intample", intrucat capacitatile pe care Romania le achizitioneaza sunt "strict defensive".  

Ambasadorul SUA, Hans Klemm, apreciaza ca achizitia rachetelor Patriot va avea un "impact profund" pentru securitatea Romaniei si pentru NATO. 

"De fapt, acesta este cel mai performant sistem de armament defensiv. Va oferi protectie in cazul atacurilor aeriene agresive nu doar pentru Romania, ci indirect va contribui si la apararea tarilor vecine si a intregii aliante NATO. Aceasta masura face parte din angajamentul Romaniei de a investi 2% din PIB pentru aparare, angajament pe care Statele Unite il sustin cu tarie. Rachetele Patriot nu sunt singurele echipamente pe care Romania le va achizitiona ca urmare a acestui angajament de a aloca 2%, insa ele reprezinta o componenta vitala a deciziei Romaniei de a-si imbunatati apararea", a declarat Hans Klemm. 

Presedintele Klaus Iohannis a declarat, in 15 iulie, la Cincu, ca achizitionarea rachetelor Patriot se face pentru ca Romania sa aiba o armata dotata mai bine si mai eficient, in scop defensiv, si pentru a garanta securitatea romanilor.  

Ministrul apararii, Adrian Tutuianu, a afirmat ca o decizie in privinta tipului de rachete pe care partea romana vrea sa le achizitioneze se va lua dupa ce vor fi stabilite toate detaliile tehnice si toate elementele care tin de acest program, mentionand ca exista si alte oferte de la alte state partenere care sunt analizate.


Citeste mai multe despre   




















[P] Afla cum poti sa-ti imbunatatesti aerul din locuinta

Stiati ca umiditatea mare poate provoca probleme de respiratie si de adaptare la temperaturi mari?

9760 vizualizari

  • -24 (60 voturi)    
    da da (Marţi, 25 iulie 2017, 9:35)

    xanti [utilizator]

    Am vazut in Irak ce bune erau.
    Bani aruncati pe fereastra in timp ce spitalele sunt slab. utilate
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +13 (39 voturi)    
    Analiza pietei (Marţi, 25 iulie 2017, 9:43)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Ministrul apararii, Adrian Tutuianu, a afirmat ca o decizie in privinta tipului de rachete pe care partea romana vrea sa le achizitioneze se va lua dupa ce vor fi stabilite toate detaliile tehnice si toate elementele care tin de acest program, mentionand ca exista si alte oferte de la alte state partenere care sunt analizate."

    Pai da mai Tutuiene... dar noi nu vrem rachete rusesti care se dezmembreaza cand ating 200 de metri.

    Lasand gluma la o parte, incep sa cred ca astia din PSD pun special bete in roate dotarii armatei. Nu cred ca mai se pune problema de spaga sau trafic de influenta sau contracte sau comisoane sau favoruri. Cred ca efectiv ne vor nepregatiti sa puna bete-n roate "capitalistilor" si sa ajute "patria mama".

    Poate mi se pare, dar deja, dupa atatia ani, incepe sa para evident. Ciolos era la un pas sa finalizeze corvetele. PSD a anulat tot. Au zis ca "fac" si au facut fix nimic. Acum iar...

    E absurd sa fie la un pas sa faca ceva un guvern in cateva luni dar altii sa nu poata in 30 de ani decat daca e ceva la mijloc.
  • -19 (51 voturi)    
    Pai daca-i asa, sa contribuie financiar si (Marţi, 25 iulie 2017, 9:49)

    xrogo [utilizator]

    tarile vecine, alea la care le vom asigura securitatea!
      #showComment#showComment#showComment
  • -15 (49 voturi)    
    stati fara grija mr Klemm (Marţi, 25 iulie 2017, 9:53)

    N.S. [utilizator]

    veti primi si dvs comisionul promis...dar mare atentie la transport, sa nu stati prin zona ca autocamioanele armatei romane nu prea mai au frane!
  • -15 (51 voturi)    
    dacă-i așa (Marţi, 25 iulie 2017, 9:54)

    Mazeta [utilizator]

    Poate îi păcălim pe vecinii bulgari să cumpere extraordinarele rachete Patriot să apere Bulgaria, România și întreaga alianța NATO.
      #showComment
  • -16 (40 voturi)    
    4mld! Nu s au gasit 5 milioane pentru Cantacuzino (Marţi, 25 iulie 2017, 10:15)

    jackalphonse [utilizator]

    Cica "va avea un "impact profund" pentru securitatea Romaniei". Pai va avea, ca dupa ce dai 4 miliarde pe Patriot, nu ti mai permiti sa cumperi nimic altceva. Practic, ramai doar cu Patriot.
      #showComment#showComment
  • -17 (39 voturi)    
    Oare cand o sa iesim in strada si pentru (Marţi, 25 iulie 2017, 10:16)

    jackalphonse [utilizator]

    ...achizitiile paguboase? Este o mita la vedere.
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • +8 (26 voturi)    
    sunt foarte bune, dar (Marţi, 25 iulie 2017, 10:16)

    jescu [utilizator]

    Am inteles ca o racheta Patriot vanduta romanilor, costa cat ar costa cateva avioane pe care ar trebui sa le doboare (4 mld / 48 rachete(12 baterii) = 80 mil o racheta). Cifrele luate de aici: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21723547-seful-armatei-anunta-romania-cumpara-rachete-aparare-anti-aeriana-patriot-cel-mai-mare-contract-din-istoria-armatei-acordat-fara-competitie.htm. La pretul asta, cred ca nici cei bogati nu-si permit sa le foloseasca in caz de conflict.

    Sper sa se negocieze un pret corect. La 4 miliarde ar trebui sa ne dea cel putin 500 de rachete.
      #showComment#showComment
  • -9 (31 voturi)    
    Daca ar fi fost (Marţi, 25 iulie 2017, 10:21)

    Kosmos [utilizator]

    Thaad mai ziceam. Dar Patriot e un alt tun.
      #showComment
  • -4 (30 voturi)    
    Haha, ce tara vor apara aceste rachete... (Marţi, 25 iulie 2017, 10:23)

    BobMuller [utilizator]

    O tara cu milioane de analfabeti, cu 18000 de biserici, fara institutii functionale, cu inteligenti care nu voteaza dar ies la proteste, o tara condusa de hoti care dau legi pentru hoti si ii incurajeaza pe toti cetatenii sa incalce legea.

    Chiar merita miliardele de dolari?
      #showComment
  • +12 (34 voturi)    
    :))) Toata divizia de kaghebisti pe metereze! (Marţi, 25 iulie 2017, 10:30)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    cu aceleasi sabloane cu care ies pe piata si "liderii" partidelor (tot kaghebisti pursange si ei)!
    De 20 de ani aceeasi strategie:
    1. Zvonul
    2. Liderul care iese cu aceleasi afirmatii
    Toti condusi de KGB si intamplator toti lucrand pentru Moscova!
    S-a cam fumat, veniti cu ceva mai nou!
    Am vazut ce-a facut Saddam cu rachetele rusesti: nimic! Sistemul Patriot este excelent!
      #showComment
  • -6 (26 voturi)    
    Pompe Funebre (Marţi, 25 iulie 2017, 10:33)

    prostu satului [utilizator]

    Pana sa bagam miliardele in rachete de unica folosinta tinute sub cheie in depozit , era indicat inlocuirea cosciugelor zburatoare si pe 4 roti ca doar ne crapa fortele armate prin gropi in asfalt.

    Apropo baza de la Deveselu o inchidem din moment ce luam rachete ? sau tragem si noi si ei cu rachete poate nimerim ceva ?

    Csf daca a vrut domnu sa se duca in USA cu conferinta de presa despre Qatar, platim 3,9 miliarde ca de, suntem mai prosti. La altii o venit Trump in persoana sa negocieze ce vinde.

    Se mai mira careva de ce o semnat repede decretu pentru Tudose ? Ca sa nu il faca PSD de ... blocandu-i achizitia de rachete pe care i le-o bagat pe gat Trump
  • +6 (18 voturi)    
    Armata (Marţi, 25 iulie 2017, 10:41)

    marcus61 [utilizator]

    dispune acum de niste baterii de rachete sovietice, probabil mai periculoase pentru noi decat pentru un eventual inamic. Va intreb pe cei care carcotiti pe aici, cu ce sa inlocuim ruginiturile alea? Cu prastii?
      #showComment
  • -11 (39 voturi)    
    Au sarit aplaudacii s asustina achizitia (Marţi, 25 iulie 2017, 10:57)

    jackalphonse [utilizator]

    Nu ca ar sti ei exact ce se cumpara, nu ca ar sti ei avantajele si dezavantajele vis a vis de pret/produs/putere de cumparare/strategie, ei doar zic un mare "da" si-i fac mujici si troli pe toti care nu sunt de acord cu ei.
    Explica cineva daca mai raman bani si pentru achizitia altor lucruri utile pentru armata? Explica cineva daca ii avem suma asta de dat sau facem un imprumut? Nope, ei doar dau minusuri si se sustin reciproc, daca nu cumva or fi unul si aceeasi persoana...
      #showComment#showComment
  • +12 (22 voturi)    
    Troli rusi alert ! (Marţi, 25 iulie 2017, 11:19)

    Sufleu [utilizator]

    Cum se publica pe HN o stire despre achizitii militare cum sar o gramada de troli rusi cu nume englezite sau romanizate care sa ne explice ce bine ar fi totusi ca Romania sa fie o tara neechipata sau slab pregatita militar (ca sa o pape mai usor ursul cel bun care nici vecini nu a agresat si nici gura nu-i pute a rahat). Ei tocmai din acest motiv aceste achiztii trebuie facute ! Daca se isterizeaza trolii rusi atunci chiar sunt achizitii neceszare !!
      #showComment
  • -2 (22 voturi)    
    Patriot = Bechtel2 (Marţi, 25 iulie 2017, 11:33)

    M.aura [utilizator]

    Atunci de ce nu se imparte factura intre cei care vor beneficia de protectia Patriot?
    O alta teapa pe bani grei pentru ceva ce nu se stie daca va fi folosit vreodata, in timp ce realitatile prezentului omoara mii de romani din cauza lipsei accesului la tratamente medicale.

    Dust in the wind
      #showComment
  • -5 (17 voturi)    
    offest-ul, cat e offset-ul? dincolo e mai ieftin! (Marţi, 25 iulie 2017, 11:36)

    tahomir [utilizator]

    Pai daca au ei 4 mld de dat pe nsite prastii va dati seama ca au bani si ptr jdemii de postaci care sa blocheze orice discutie privitoare la oportunitate.
    Americanii au mai gasit nsite fraieri. Noi suntem atat de prostalai incat nici macar nu cerem investitii.
    Se numeste contract offset. Adica americanii ne vad ce vechituri mai au ei si dar in schimb se angajeaza sa faca investitii directe de o valoare relativ egala cu ceea ce ne vad. Adica 4 mld le dam, ei fac investitii la noi de 3-5 mld.
    Noi le dam dar in schimb ei ne iau. Cool. Romanian style!
      #showComment
  • 0 (12 voturi)    
    ma tem ca Romania se va sufoca cu asa chiftea (Marţi, 25 iulie 2017, 13:52)

    MG [utilizator]

    ma tem ca Romania se va sufoca cu asa chiftea.
    Suntem o tara saraca pentru asa "rachete"
      #showComment
  • -4 (6 voturi)    
    de citit (Marţi, 25 iulie 2017, 14:06)

    nu-conteaza [utilizator]

    https://www.emag.ro/confesiunile-unui-asasin-economic-john-perkins-9789736758164/pd/ER2L50BBM/