A murit scriitorul Augustin Buzura

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 10 iulie 2017, 19:52 Actualitate | Esenţial


Augustin Buzura
Foto: AGERPRES
Scriitorul Augustin Buzura a murit luni, la varsta de 78 de ani, anunta Agerpres. Acesta era socrul fostului sef al SRI George Maior.

Informatia a fost confirmata de academicianul Eugen Simion.

Augustin Buzura s-a nascut pe 22 septembrie 1938, in comuna Berinta din judetul Maramures.

A urmat liceul la Baia Mare si a absolvit Facultatea de Medicina Generala din Cluj-Napoca (1964), cu specializare in psihiatrie.

A fost redactor, secretar general de redactie, redactor-sef al revistei 'Tribuna' din Cluj, la care a debutat in 1960.

A abandonat medicina in favoarea literaturii, debutand editorial cu volumul de povestiri 'Capul Bunei Sperante' (1963). Dupa inca o culegere de povestiri si nuvele ('De ce zboara vulturul?', 1966) se dedica in exclusivitate romanului, dobandind o rapida si larga cunoastere din partea criticii si a publicului.

A publicat articole, eseuri, interviuri, note in reviste de literatura si cultura din tara si strainatate. A scris si scenarii de film.

A condus Fundatia Culturala Romana din 1990 iar in perioada 2003 - 2004 Institutul Cultural Roman.

Era membru titular al Academiei Romane din martie 1992.


Citeste mai multe despre   




















16544 vizualizari

  • +19 (35 voturi)    
    epilog de scriitor (Luni, 10 iulie 2017, 20:09)

    Danade Leeuw [anonim]

    "Scriitorul Augustin Buzura a murit luni, la varsta de 78 de ani, anunta Agerpres. Acesta era socrul fostului sef al SRI George Maior."
    Ca sa vezi ce se alege dupa o viata de om si o munca de-o viata... Conteaza al lui socru era. Augustin Buzura...
  • -2 (48 voturi)    
    A fost un mare roman! (Luni, 10 iulie 2017, 21:00)

    Mihai1985 [utilizator]

    A spus despre neregulile sistemului trecut. A scris cartea Fetele Tacerii dupa care s-a facut filmul Undeva in Est, film care povesteste despre ororile colectivizarii fortate, film apreciat si premiat international! A spus, acum vreo 1-2 ani un lucru foarte intresant, si anume ca am scapat de Basescu, dar nu am scapat de basisti! Sa-i fie tarana usoara! Dumnezeu sa il ierte!
    • +1 (1 vot)    
      Daca vezi comentariile basiste de mai jos (Marţi, 11 iulie 2017, 10:53)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Mihai1985

      iti dai seama ca scriitorul a fost un vizionar.
      Ce noroc pe base ca i s-a pierdut dosarul...
  • +8 (24 voturi)    
    + ICRul.Codoleante familiei (Luni, 10 iulie 2017, 21:12)

    Plagarus [utilizator]

    Absenţii (1970),Orgolii (1974),Feţele tãcerii (1974)Vocile nopţii (1980),Refugii (1984),Drumul cenuşii (1988)
    Recviem pentru nebuni şi bestii (1999) .
  • +25 (39 voturi)    
    Ce frumos se leaga toate (Luni, 10 iulie 2017, 21:20)

    cartofil [utilizator]

    Un membru al vechii nomenclaturi, ruda buna cu un membru al noii nomenclaturi. Cam asta-i sistemul de puterii in Romania. Fostii si-au scos la inaintare progeniturile.
  • +15 (33 voturi)    
    Nomenclaturist de meserie... (Luni, 10 iulie 2017, 21:42)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    Un securist ordinar, aia a fost.
    • +10 (18 voturi)    
      Asta am zis si eu (Luni, 10 iulie 2017, 23:11)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Talibanu' cu turban Armani

      ce sinecuri a avut tovarasul asta, un rasfatat al sortii, cind soarta inseamna relatii cu securitatea aia adevarata, care domina si acum Romania si-si rade-n barba de cate ori prostimea foloseste "securist" pentru simpli angajati de acum ai statului. Cred ca este si asta o stratagema de intimidare...
      • +1 (1 vot)    
        Din pacate domina si Academia Romana. (Marţi, 11 iulie 2017, 12:35)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        ...
  • +12 (16 voturi)    
    Odihneas... (Luni, 10 iulie 2017, 22:21)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    ... never mind!
  • +16 (22 voturi)    
    inca unul (Luni, 10 iulie 2017, 23:11)

    Miruna77 [utilizator]

    inca un nomenclaturist imputit a murit fara sa il deranjeze nimeni, fara sa plateasca nici o factura. si-a lasat progeniturile sa mai suga de pe copiii nostri, si a dat ortu popii fara sa plateasca nici o factura. viata e nedreapta, god is dead
  • +17 (27 voturi)    
    Cloaca Academia Romana (Luni, 10 iulie 2017, 23:55)

    Ziky [anonim]

    ,,Era membru titular al Academiei Romane din martie 1992". Va imaginati ce cloaca este Academia Romaniei.
  • +10 (18 voturi)    
    un mensevic in opozitie cu bolsevicii ... (Marţi, 11 iulie 2017, 1:48)

    deval [utilizator]

    Un ghiftuit "opresat" categoria Ilici Iliescu, Stefan Andrei-si inainte si dupa....
  • -4 (16 voturi)    
    Ce-mi plac mie pigmeii care ajung sa dea (Marţi, 11 iulie 2017, 8:35)

    xrogo [utilizator]

    intr-un colos al literaturii romane, fie si pentru faptul ca a murit merita putin respect, asta inafara realizarilor sale deosebite!
    • +1 (3 voturi)    
      una e una alta e alta (Marţi, 11 iulie 2017, 12:06)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      nimeni nu ii contesta opera ci caracterul

      mai cunostem cativa oameni mari (inclusiv de stat) care a lasat o super opera dar au avut caractere infecte
    • 0 (2 voturi)    
      Bai postac gandac gadeac - postac esti tu! (Marţi, 11 iulie 2017, 12:29)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      fiindca vii pe un forum sa postezi contra logicii, naturii, legii si bunului simt!