Iohannis pune in premiera Turcia alaturi de doua state ostile NATO: Axa Rusia-Turcia-Iran "complica" tabloul de securitate din Marea Neagra

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 29 mai 2017, 14:53 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: captura facebook
Presedintele Klaus Iohannis a vorbit luni despre o "axa Rusia-Turcia-Iran" care complica situatia de securitate din zona Marii Negre. "Arealul (Marii Negre - n.red.) reprezinta o frontiera maritima a NATO si a UE, dar, in acelasi timp, un coridor de acces strategic spre Asia Centrala si Orientul Mijlociu, tablou complicat suplimentar de axa Rusia-Turcia-Iran", se arata in mesajul transmis de Iohannis la o conferinta de securitate.

Este pentru prima oara cand Iohannis evoca o asemenea axa, punand Turcia - care e un aliat NATO - alaturi de Rusia si Iran.

De altfel, in mesajul sau, Iohannis insista asupra amenintarii Rusiei in regiune, aratand ca "In cadrul strategiei de consolidare a statutului de putere politico-militara la nivel regional si international, Moscova mizeaza pe mentinerea dominatiei sale politice, economico-energetice si militare in acest areal. De anul trecut ... s-au conturat tot mai clar strategiile multi-vectoriale ale Rusiei, care utilizeaza instrumente diversificate, un adevarat arsenal hibrid in permanenta perfectionare si adaptare".

Iohannis a transmis luni aceste mesaje cu ocazia deschiderii lucrarilor programului "Securitate in Regiunea Marii Negre. Provocari comune, viitor sustenabil". Mesajul a fost prezentat de catre Ion Oprisor, consilier prezidential la Departamentul Securitatii Nationale.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5983 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Turcia ar trebui sa fie data afara din NATO. (Luni, 29 mai 2017, 14:59)

    Marionette [utilizator]

    Dar din cauza bazelor germana si americana le este permis orice.
    Pentru numele lui Dumnezeu, Turcia are parteneriat strategic cu Rusia. Ce fel de tara NATO e Turcia?
    • 0 (8 voturi)    
      s-o dam! (Luni, 29 mai 2017, 15:44)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      ca doar si noi suntem membri Nato!
    • -4 (6 voturi)    
      xxxx (Luni, 29 mai 2017, 15:47)

      XXXXL [anonim] i-a raspuns lui Marionette

      turcia e o tara nato mai smechera ...
  • -25 (25 voturi)    
    Zicea ca se intalneste cu Trump (Luni, 29 mai 2017, 15:02)

    newlook [utilizator]

    Zicea ca se intalneste cu Trump, cu ocazia faptului ca se afla in aceiasi cladire si respira acelasi aer. Nu a pus nimic pe Feisbuci? Poate a respirat mai adnc, cu intense semnificatii geostrategice si nu a aflat adunatura #rezist ca sa aprinda luminitele la telefon !
    • -6 (14 voturi)    
      Sau nu l-a lasat matusa Angela? (Luni, 29 mai 2017, 15:39)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Sau nu l-a lasat matusa Angela? Ca am vazut-o cam suparata.
    • +8 (8 voturi)    
      sa intalnit si a pus poze ... (Luni, 29 mai 2017, 16:57)

      rakleta [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      ... pe pagina lui. Si are poze din alea pe bune nu gen servitor cum fu dracu-nea.

      Dar daca voi sunteti "inamici" de unde sa stiti. Mai bine asa.
      • -4 (4 voturi)    
        Acum, daca E poze pe feisbuci.... (Luni, 29 mai 2017, 21:55)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui rakleta

        Ma cutremura gandul ca a avut prilejul sa-i stearga pantofii lui Trump si a ratat okazia !
        Acum, daca E poze pe feisbuci, e bine! Matusa Angela s-o fi suparat? Stie ce facu nepotu'?
        • +1 (1 vot)    
          lasa ma ca ia facut dragnea inainte (Marţi, 30 mai 2017, 8:01)

          rakleta [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Stii tu, atunci ca la servit si la masa. Ia tras si un lustru mic. Sclipitor as spune.
  • +14 (14 voturi)    
    Turcia reprezinta doar o unealta pentru Rusia (Luni, 29 mai 2017, 15:16)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    Turcia nu este si nu va fi parte din Europa oricat de mult s-ar schimba in urmatorii 100 de ani. Tiranul a inteles asta si acum joaca dupa cum ii convine.
    Parteneriatul cu Rusia ii va aduce, pe termen scurt, mai multe avantaje comparativ cu UE.
    NATO? Profita de acest aspect deoarece Turcia are un rol important in alianta...din nou, tiranul, este foarte constient de asta si o foloseste la maxim pentru interesele sale.
    Nu cred ca-i va tine prea mult joaca asta. De scos Turcia nu cred ca va iesi din NATO pentru ca ar ajunge presul Rusilor ... dar joaca la doua capete. Atat!

    Fiecare pasare pe limba ei piere ...
    Om trai, in pace, si om vedea!
    • +4 (6 voturi)    
      grea politica asta... (Luni, 29 mai 2017, 16:38)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui EMC2*2/2#@4

      Daca NATO vrea sa pastreze turcia in alianta cu orice pret dar intampina rezistenta din partea conducerii islamiste actuale care doreste o alianta cu rusia, atunci ia ghici ce va face NATO?...il va detrona pe mascarici printr-o lovitura de palat militara...acest lucru s-a mai intamplat si se va mai intampla in contnuare daca zoofilul devine o amenintare iminenta pentru tarile europene...
      • +1 (1 vot)    
        erdoganu tocmai pt asta se pregateste (Marţi, 30 mai 2017, 7:55)

        silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        toate schimbarile astea din armata, politie etc. inlocuind militari de cariera cu ciobani analfabeti din Anatolia merg in aceasta directie ...
        toata lumea din Turcia care o sa aiba oficial o arma in mana va fi pro-erdogan in curand
  • +8 (10 voturi)    
    nu-i nimic (Luni, 29 mai 2017, 15:56)

    martel55 [utilizator]

    noi ii lasam in timpul asta pe turci sa construiasca el mai mare magent pentru muslimi in Romania....
  • -4 (6 voturi)    
    xxxx (Luni, 29 mai 2017, 16:12)

    XXXXL [anonim]

    dupa citirea postarii de inalta strategie zonala cu reverberatii intra-fasciculare de profunzime majora, cu timiditate naturala formulez o sugestie :
    ce-ar fi sa-nchiriem partea asta a noastra de mare neagra....??? mai iesim si noi din incurcatura ... ca sa n-o dam chiar degeaba ...
  • -5 (7 voturi)    
    opriti planeta !!! sa trezit ficusu' (Luni, 29 mai 2017, 17:46)

    linarel [utilizator]

    fantastic ce analiza la rece ... pardon la somn

    kiwi ia perna si mai trage un pui de somn , cind ti se termina mandatul te va scoate urmatorul Presedinte din pat .......somn usor
    • +1 (1 vot)    
      Daaa, ca trebuie sa se fataie pe la televiziuni (Marţi, 30 mai 2017, 12:22)

      bdbd [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      ca Basescu sau Dragnea sa se dea activ, dupa tine! du-te si trage tu puiul ala de somn, se vede ca esti cam obosit de urmarit politica la A3, stai pana tarziu, sa-l prinzi si pe Badea.