Tudorel Toader anunta ca redeschide arhiva SIPA: E pacat sa o distrugem, vom face un fel de CNSAS, vom pune trei - patru functionari de la ANP, de la Ministerul Justitiei care au acces la secrete de stat

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 25 mai 2017, 13:35 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: AGERPRES
Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a declarat joi ca este pacat sa se distruga arhiva SIPA, pentru ca aceasta face parte din istorie, fie ea mai placuta sau mai putin placuta.

"E pacat sa o distrugem, ea este un segment din istoria mai placuta sau mai putin placuta", a spus Tudorel Toader.

Acesta a mai explicat ca au avut loc mai multe vizite la arhiva SIPA.

"Sunt mult mai multe vizite, cele pe care le-am enumerat sunt pe baza ordinului. Sigur sunt mult mai multe vizite", a spus Tudorel Toader, potrivit caruia sunt doua rapoarte pe care nu le-a desecretizat, dar vor fi desecretizate.

"Unul are caracter de secret de stat, nu intra in competenta ministrului de a le desecretiza, trebuie initiata o Hotarare de Guvern", a declarat ministrul Justitiei

De asemenea, potrivit acestuia, in arhiva mai sunt documente ce tin de viata primvata, care nu vor fi divulgate.

Tudorel Toader a mai spus ca se va face "un fel de CNSAS", format din oameni care au acces la secrete de stat, pentru a restitui documentele celor de la ANP (Administratia Nationala a Penitenciarelor).

"Vom face un fel de CNSAS, vom pune trei, patru functionari de la ANP, de la Ministerul Justitiei care au acces la secrete de stat si, primul lucru, trebuie sa restituie documentele celor de la ANP, sa-si faca dovada dreptului la pensie. Vor vedea care sunt informatiile, vom urma regimul lor, le vom desecretiza", a conchis ministrul Justitiei, potrivit News.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5195 vizualizari

  • -16 (20 voturi)    
    abureala (Joi, 25 mai 2017, 13:45)

    bobyff [utilizator]

    ne-a aburit asta de tot. Desecretizarea total, ca doar nu facem treaba cu dubla masura. Sau apare si nume de procurori de-ai lui Kovesi si trebuiesc protejati?
    • +5 (5 voturi)    
      abureala, dar in alt sens (Joi, 25 mai 2017, 17:09)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui bobyff

      Este o "arhiva" din perioada de glorie a PSD, deci pana in 2004. Procurorii DNA erau cam tinerei la vremea aia. In schimb judecatorii de pe la ICCJ/CSM sigur sunt acolo. Deci Tudorel vrea sa spuna ca "se reiau cercetarile" cu alt scop...
    • +8 (8 voturi)    
      Tudorel Toader e plecat cu pluta! (Joi, 25 mai 2017, 17:22)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui bobyff

      Face si el parte din jocul borfasilor impotriva Romaniei. Marti eram la "Pescaria lui Matei" la pranz si am dat de Tudorel Toader alaturi de o fatuca in jur de 35-40 de ani, singuri la masa, feriti de ochii lumii. Probabil ca ii povestea ceva din arhivele SIPA, caci doamna parea interesata si il sorbea din ochi pe cel care a incercat sa masluiasca, ca membru al CCR, rezultatul referendumului de suspendare al lui Traian Basescu. Un borfas cu patalama. Mi-e scarba!
  • +17 (17 voturi)    
    E chiar interzis (Joi, 25 mai 2017, 13:47)

    benicio [utilizator]

    Cum adica e pacat? Cum ar fi sa propuna nemtii distrugerea arhivei SS, pe motiv ca-i rusinoasa? Tare asta. Auzi acolo, pacat. Nu cumva e interzis?
  • +13 (17 voturi)    
    Pacat ... (Joi, 25 mai 2017, 13:50)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Daca schimbi P-ul cu C-ul esti mult mai aproape de adevar , tontanele ...

    Pana nu muriti cu totii , deneratia securistoida , nu avem nicio sansa .

    Asta e cu adevarat ...

    Pacat. De sangele varsat .
  • 0 (12 voturi)    
    SIPA: O scrisoare pierduta (Joi, 25 mai 2017, 13:59)

    jackalphonse [utilizator]

    Exact in asta s-a transformat.

    "Dandanache: Cum se poate, coniţa mea, s-o dau înapoi (distrugerea sipa)? S-ar putea să fac asa prostie? Mai trebuie s-aldată... La un caz iar... pac! La "Răsboiul".

    http://www.romanianvoice.com/poezii/teatru/ilc-scrisoare_pierduta-actul_4.php
    • +8 (10 voturi)    
      nu mai draga, daca se desecritizeaza (Joi, 25 mai 2017, 14:25)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      va pute fi citita, si ce e public nu poate fi folosit pt. santaj.
      asta e vrajeala campului tactic.
      fara sa vrei, ai dat inca un argument pt. desecretizare.

      si trecerea la cnsas, nu la un fel de cnsas, ca aia duce la alte suspiciuni.
      • +8 (8 voturi)    
        aha, aha, mai draga, dar nu se desecretizeaza (Joi, 25 mai 2017, 14:55)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Asa cum nici scrisoarea nu a fost citita in public.

        Bine ar fi sa se desecretizeze, dar se pare ca, de fapt, treptat, incep sa ma conving ca AMENINTAREA desecretizarii este cheia.
        Daca ne jucam putin cu speculatiile (suntem pe un forum, ne permitem), psd-ul vrea sa transmita colegilor politicieni din opozitie: "daca desecretizam SIPA, s-ar putea sa aveti cu totii nevoie de o lege a gratierii, asa ca lasati vrajelile cu sustinerea protestatarilor".
        Vom vedea...
        • +5 (7 voturi)    
          totusi, nu te supara ... (Joi, 25 mai 2017, 17:07)

          si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          CARE opozitie .....?!?!?!
  • +7 (9 voturi)    
    dreptul la pensie (Joi, 25 mai 2017, 14:23)

    Adrian_. [utilizator]

    acum am inteles. toata galagia asta este motivata de faptul ca in acest moment nu au acces la aceasta arhiva. ei nu vor sa desecretizeze nimic, vor doar acces la informatie pentru a identifica persoanele santajabile si pentru a-i forta sa actioneze dupa cum doresc ei. mai nou poate sa si blufeze si sa ii ameninteze ca au informatii sau au plantat informatii care ii vor lasa fara pensie.

    atac frontal la justitie.
  • +8 (8 voturi)    
    Vorba lui (Joi, 25 mai 2017, 15:49)

    rutger [utilizator]

    nea Pamfil Seicaru: "Shantaju' shi etaju' !" Nu-i asa ca e mare pacat sa nu scormonim uneori cacatu' la o adica ? Daca pierde pesedeu' tot, le ramane material sa ne dea scandalshow pentru popcorn cu cola !!
  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 mai 2017, 16:15)

    [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    Mda... (Joi, 25 mai 2017, 17:10)

    Cataleya [utilizator]

    ""Unul (raportul) are caracter de secret de stat, nu intra in competenta ministrului de a le desecretiza, trebuie initiata o Hotarare de Guvern""
    Si isi imagineaza cineva ca, daca acel raport s-ar referi la personaje apropiate sau chiar comandate de PSD, actualul guvern va desecretiza acel raport?
  • +6 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 mai 2017, 17:14)

    [anonim]